PDA

Zobacz pełną wersję : Plan do oceny i kilka pytań(dość długie;)



sampras
23-12-09, 00:42
Witam

Mam 27 lat, 186cm i 86kg. Mój "staż" to rok na siłowni "domowej" (ławka(prosta, skos), hantle, sztanga łamana, wyciąg). Piszę „staż” ponieważ można powiedzieć że ten rok mi niewiele dał. Zacząłem ćwiczyć dokładnie na początku 2009r. Cel był taki żeby wyglądać jak normalny facet (oponę miałem szersza niż plecy). Więc zabrałem się za ćwiczenia nie mając za wiele o tym pojęcia;) Nastawiłem się tylko na 3 ćwiczenia:
Klatka - wyciskanie na ławce poziomej (10 rozgrzewka, 10, 8, 6, 6, 4, 4).
Biceps - uginanie ramion ze sztangą (10 rozgrzewka, 10, 10, 10, 10).
Plecy - Przyciąganie drążka do brody na wyciągu (10 rozgrzewka, 10, 10, 10, 10).
Chodziłem co 3 dni wykonując ciągle taki plan jak wyżej(czasami mi się zdarzyło chodzić co 4 dni ale to kilka razy). Na koniec maja siła na wyciskaniu leżąc wzrosła o ponad 60% wiec z siły byłem zadowolony, z wyglądu niestety nie. Następnie zrobiłem sobie prawie 4 tygodnie przerwy i… po powrocie praktycznie zaczynałem od nowa – ciężary prawie takie jak na początku roku (chociaż dość szybko nadrobiłem straty – w ok. 1,5 miesiąca). Następna przerwa pod koniec sierpnia na 6 tygodni i znów to samo – po powrocie nie mogłem się odnaleźć. Po tych incydentach zacząłem przeglądać to forum i dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak dieta na masę:lol:. Prawdę mówiąc nie przykładałem do diety aż takiego znaczenia, ogólnie na pewno podniosłem spożywanie białka i węgli ale za to nie za bardzo zwracam uwagę na tłuszcze – lubię smażone jedzenie, frytki, schabowe itd. Ogólnie staram się jeść często (min 5 posiłków) jednak jak wspomniałem nie jest to dieta idealna (chociaż i tak ograniczyłem słodycze o jakieś 80%) no i jem bardzo często ryby – można powiedzieć że codziennie jem coś związanego z rybą (tuńczyk, makrela, mintaj itd.). Wiem że trochę się rozpisałem ale do czego zmierzam…. Od Nowego Roku chcę się zabrać do ćwiczenia jak należy i ułożyłem sobie wstępnie taki oto plan:

Poniedziałek/Czwartek(Klatka, Biceps)

Klatka:
Wyciskanie leżąc na prostej: 2 serie rozgrzewka i potem 10, 8, 8, 6.
Rozpiętki skos (czy tu muszę robić rozgrzewkę czy mogę od razu przystąpić do ćwiczeń?) 10, 10, 10, 10.

Biceps:
Uginanie ramion ze sztangą łamaną : 2 serie rozgrzewka i potem 10, 10, 8, 8.
Uginanie ramion ze sztangielkami: 10, 10, 10 ,10
Może lepiej odwrotnie – najpierw hantle potem sztanga?

Wtorek/Piątek (Plecy, barki, triceps)

Plecy:
Przyciąganie drążka do (no właśnie – do tej pory ćwiczyłem siedząc przodem do wyciągu i przyciągałem drążek na wysokość powiedzmy przełyku ale ostatnio zacząłem siadać tyłem do wyciągu i przyciągam drążek do karku – które ćwiczenie jest lepsze?): 10, 10, 8, 8
Przyciąganie sztangielki w opadzie: 10, 10, 10, 10.

Barki:
Wyciskanie zza karku: 2x rozgrzewkowe po 10 potem 10, 10, 10, 10
Unoszenie skośnej wzdłuż tułowia: 2x rozgrzewkowe po 10 potem 10, 10, 10, 10.

Triceps:
Prostowanie przedramion na wyciągu: 1x rozgrzewkowe 10 potem 10, 10, 10, 10.

Jeśli chodzi o nogi to jestem z nich na razie zadowolony, gram w tenisa wiec w sumie nie wyglądają źle. Brzuch chce ćwiczyć rano przed pracą (ABS2).
Wiem że po tym co tu napisałem mogę zostać sprowadzony na ziemie bo zdaje sobie sprawę że to może za często (poniedziałek/czwartek i wtorek/piątek to samo) ale sugerując się wynikami o których pisałem wcześniej (najefektywniej mi się ćwiczyło co 3, 4 dni – siła szła a wygląd mógłbym dopracować dietą) to myślę że taki plan by mi odpowiadał. Korekty mile widziane;)
Aaa, odstępy między seriami starałem się żeby były około 3min – dobrze czy za długie/krótkie?

Giro
23-12-09, 01:36
Sam sobie odpowiedziałeś... Za często ćwiczysz partie... Dieta najważniejsza... Nie ćwicząc nóg, nie dajesz sobie szans na wzrost. Musisz ćwiczyc nogi - sam tenis nie wystarczy. Wklej plan z nogami, jak coś będzie źle to poprawimy. Jakim sprzętem dysponujesz??

sampras
23-12-09, 10:05
Spodziewałem się odpowiedzi że za często;) To mimo to że cały ten czas ćwiczyłem za często to siła i tak szła do góry? Rozumiem że ma to wyglądać tak że jedna partia na tydzień? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić bo np. dajmy na to biceps regeneruje się dość szybko a ćwicząc go 2x na tydzień to mimo wszystko za często? Jeśli chodzi o sprzęt to:
Ławka dość profesjonalna (nie samoróbka) z regulowanym "skosem"
Wyciąg samoróbka - możliwość przyciągania drążka z góry na dół
3 pary hantli - ćwiczę i tak tylko jedną parą
gryf łamany
Obciążenia jak na razie pod dostatkiem;)
Jeśli chodzi o plan to chyba muszę dodać przynajmniej po jednym ćwiczeniu na partie skoro partia ma być ćwiczona raz na tydzień?
PONIEDZIAŁEK zostaje taki jak wyżej (klatka biceps)

Klatka:
Wyciskanie leżąc na prostej: 2 serie rozgrzewka i potem 10, 8, 8, 6.
Wyciskanie leżąc na skośnej: 10, 8, 8, 6.
Rozpiętki leżąc na skośnej : 10, 10, 10, 10.

Biceps:
Uginanie ramion ze sztangą łamaną : 2 serie rozgrzewka i potem 10, 10, 8, 8.
Uginanie ramion ze sztangielkami: 10, 10, 10 ,10
Może lepiej odwrotnie – najpierw hantle potem sztanga?

WTOREK (plecy, barki)
Plecy:
Przyciąganie drążka do (no właśnie – do tej pory ćwiczyłem siedząc przodem do wyciągu i przyciągałem drążek na wysokość powiedzmy przełyku ale ostatnio zacząłem siadać tyłem do wyciągu i przyciągam drążek do karku – które ćwiczenie jest lepsze?): 1 seria rozgrzewka potem 10, 10, 8, 8
Przyciąganie sztangielki w opadzie: 1 seria rozgrzewka potem10, 10, 10, 10.

Barki:
Wyciskanie zza karku: 1 seria rozgrzewka potem 10, 10, 10, 10
Unoszenie skośnej wzdłuż tułowia: 1 seria rozgrzewka potem 10, 10, 10, 10.
Unoszenie sztangielek na boki: 1 seria rozgrzewka potem 10, 10, 8, 8

CZWARTEK (triceps, nogi)

Triceps:
Prostowanie przedramion na wyciągu: 1x seria rozgrzewka potem 10, 10, 10, 10.
Wyciskanie francuskie leżąc: 10, 10, 10, 10

Nogi: (tu ze względu na brak sprzętu 2 ćwiczenia):

Przysiady ze sztangą: 2x rozgrzewka potem 10, 10, 10, 10
Wspinanie na palce ze sztangą: 1x rozgrzewka potem 10, 10, 10, 10

kubaCK
23-12-09, 12:39
poczytaj podwieszone plany, ewentualnie przejrzyj forum kilka ostatnio poprawilem. jak cos sie spodoba wrzuc doda sie cos ewentualnie wyrzuci i bedzie dobrze...

Rokr91
23-12-09, 12:53
Łączenie pleców z barkami to masakra!

A wspięć na palce to nawet nie poczujesz w takim zakresie powtórzeń.
Ja robiłem niekiedy coś koło setki mniejszym ciężarem w jednej serii.

kubaCK
23-12-09, 12:57
Łączenie pleców z barkami to masakra!

A wspięć na palce to nawet nie poczujesz w takim zakresie powtórzeń.
Ja robiłem niekiedy coś koło setki mniejszym ciężarem w jednej serii.

nie ma co komentowac ten plan bo jest zly i tyle.niech wrzuci inny to sie poprawi...

sampras
23-12-09, 13:52
Poniedziałek: Klatka+Biceps
Wtorek: Plecy+Triceps
Czwartek: Barki+Kaptury+Nogi

Klatka
-wyciskanie sztangi na płaskiej 12/10/10/8/6
-wyciskanie sztangi na skosie 10/10/8/8
-rozpiętki 4x10 (na skosie czy na prostej?)

Biceps
-uginanie rąk ze sztangą stojąc 10/10/8/8
-unoszenie hantli z supinacją nadgarstka siedząc 4x10-8

Plecy
-Przyciąganie drążka do (no właśnie – do tej pory ćwiczyłem siedząc przodem do wyciągu i przyciągałem drążek na wysokość powiedzmy przełyku ale ostatnio zacząłem siadać tyłem do wyciągu i przyciągam drążek do karku – które ćwiczenie jest lepsze?): 12/10/10/8
-wiosłowanie ze sztangą w opadzie 12/10/10/8


Triceps
-prostowanie ramion na wyciągu 12/10/10/8
-Wyciskanie francuskie leżąc: 12/10/10/8

Barki
-wyciskanie sztangi zza karku 12/10/10/8
-unoszenie skośnej wzdłuż tułowia 12/10/10/8.
-unoszenie rąk z hantlami na boki stojąc 3x10-8


Kaptury
-unoszenie skośnej wzdłuż tułowia szerokim chwytem??? 12/10/10/8.

Nogi
-przysiady ze sztangą 12/10/10/8
-przysiady wykroczne 3x10
-wspięcia na palce 20/15/15/10

Mam nadzieje że w miarę ok;) Środa mi niestety nie pasuje (tenis) dlatego pn, wt i cz.

kubaCK
23-12-09, 14:13
Poniedziałek: Klatka+Biceps
Wtorek: Plecy+Triceps
Czwartek: Barki+Kaptury+Nogi

Klatka
-wyciskanie sztangi na płaskiej 12/10/8/6
-wyciskanie sztangi na skosie 12/10 8 6
-rozpiętki 4x8-10 prosta

Biceps
-uginanie rąk ze sztangą stojąc 10/10/8/8
-unoszenie hantli z supinacją nadgarstka siedząc 2x10-8
-mlotki 2 x10-8
Plecy
podciagaj sie 3 x max za plecy albo do brody zmieniaj
-sciagaj za kark do klaty-zmieniaj sobie 12 10 8 6
-wiosłowanie ze sztangą w opadzie 12/10/10/8
-mc 12 10 8 6

Triceps
-wyciskanie franucskie lezzac 12 10 8 6
-wyciskanie sztangi waski chwyt 3x 10 -8
-wyciag 2 serie 10-8
Barki
-wyciskanie sztangi zza karku 12/10/8/6
-unoszenie sztangi przed siebie lekko ugiete rece w lokciach 3 x 10-8
-unoszenie rąk z hantlami na boki stojąc 3x10-8
-podciaganie sztangi do brody 12 10 8


Kaptury
szrugsy 3 x max

Nogi
-przysiady ze sztangą 12/10/10/8
-przysiady wykroczne 3x10
nog nie cwiczyles nigdy to po 3 tyg dodaj jeszcze cos jakies uginanie...
-wspięcia na palce stojac 3 x max
-siedzac 3 x max

nogi z barkami zrob w piatek

sampras
23-12-09, 14:50
Triceps
-wyciskanie sztangi waski chwyt 3x 10 -8

............

Kaptury
szrugsy 3 x max

Nogi

-siedzac 3 x max



Bardzo dziękuję za ekspresową odpowiedz. Wstyd się przyznać ale nie wiem jak wyglądają te 3 ćwiczenia wyżej. I jeszcze tylko odstępy między seriami - ok 3 min jest ok?
SOG poleciał;)

kubaCK
23-12-09, 15:04
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ramiona.asp#t12
to jest na triceps 12.WYCISKANIE W LEŻENIU NA ŁAWCE POZIOMEJ WĄSKIM UCHWYTEM


http://www.kulturystyka.pl/atlas/plecy.asp#18
18.WZNOSY BARKÓW ”SZRUGSY”:


http://www.kulturystyka.pl/atlas/nogi.asp#l2
2.WSPIĘCIA NA PALCE W SIADZIE:
siadasz z sztanga na kolanach i robisz wspiecia az do palenia, mozesz podlozyc pod nogi jakis gruby "talerz" zeby stopa nisko szla:)chyab ze masz lydkownice to nie ma problemu:) wtedy dzialasz na maszynie
przerwy okolo 1 min do 1.30

sampras
28-12-09, 20:24
przerwy okolo 1 min do 1.30

Jestem właśnie po treningu według nowego planu (klatka, biceps) i powiem tak:
Jestem zmasakrowany tempem!!!!!! Mięśnie normalnie mi się gotowały!!!!!
Nie byłem w stanie zrobić progresji ciężaru bo nie nadążałem odpoczywać:knockout:
Czy na prawdę wszyscy tak ćwiczycie że odstępy pomiędzy seriami to max 90s.??????
Ćwiczyłem ciężarami którymi normalnie robiłem 10 powtórzeń i jeszcze miałem zapas a teraz ostatnia seria na wl (4 seria) ledwo zrobiłem 5 powtórzeń:surprised:
Czy to tak ma wyglądać?

kubaCK
28-12-09, 20:39
mozesz wydluzyc do 2 minut przerwe...
wywal z wl ostatani serie, zrob 12 10 8 6, pamietaj ze 12 to seria rozgrzewkowa. progres rob pomalu nie musisz odrazu szalec z ciezarami.gotowales sie bo sam narzuciles sobie nie osiagalne tempo. pomalu a do celu, to nie bieg na 100 m

sampras
28-12-09, 21:00
Znów ekspresowa odpowiedz;) wl zrobiłem 4 serie, tak jak mi później poprawiłeś ale faktycznie nie wiedziałem że te pierwsze 12 to rozgrzewka (ja dziś założyłem dość mały ciężar zrobiłem 12 rozgrzewki, dodałem ciężaru i od razu zrobiłem drugie 12 zaliczając to jako ćwiczenie główne). Wiem że to nie wyścigi ale pisałeś że przerwy od 1 do 1:30 i starałem się tego przestrzegać. Do tej pory przerwy robiłem miedzy 3 a nawet nieraz 5 minut i mimo to po ostatnich seriach czułem napompowanie... ok jutro barki i plecy - zobaczę jak będzie szło z przerwami około 2 min - aż strach bo nigdy nie robiłem mc i barków...
aaa i jeszcze jedno pytanie - skos na ławce mogę ustawić (na oko) 30 stopni i 45 (więcej też oczywiście mogę ale to już na pewno nie na klatke ćwiczenie;) - jaki kąt jest lepszy? Zacząłem dziś od 45 ale po I serii zszedłem na 30 bo dużo łatwiej mi się wykonywało ruchy.

kubaCK
28-12-09, 21:11
rob tak zeby czuc klatke a jak najmniej barki... ogolnie w glownych cwiczeniach rob rozklad serii taki 12 10 8 6, a w cwiczeniach mniej zlozonych zakres powtorzen 8-10.
12 lekko rozgrzej sie
10 juz nawet ostro
8 i 6 dawaj z siebie wszystko
przerwa 2 minuty a pomiedzy cwiczeniami 3...
mc rob samym gryfem, naucz sie techniki. rob razem z filmem instruktazowym a bedzie dobrze...
barki pomalu tez bez szalenstw