PDA

Zobacz pełną wersję : Firma. Własna Działalność. Co I Jak?



RamboIV
03-12-09, 13:57
Witam. Mysle nad załozeniem własnej działalności gospodarczej, a dokładnie otworzenie Serwisu RTV w tym tez sklep. Wiem ze na google wszystko pisze, ale nie do końca. Mam pare pytań.
1) Jak to jest z paragonami i faktórami - podobno przez pierwszy rok nie trzeba mieć.
2) Jak jest z podatkiem i jak to sie oblicza Od naprawy TV czy jak to jest?
3) Pomieszczenie to bedzie piwnica - tzeba mieć jakies zgode czy cos?
4) Jestem po szkole zawodowe Monter-Elektronik moge miec pracowników?
5) Nie jestem zarejestrowany w urzedzie pracy i jestem bezrobotny. Co do dotacji z unii to nie jest mi potrzebna, ale moze sie przydać.
Chyba to wszytko jeśli bede miec pytanie jeszcze to dopisze. Jesli ktos wie cos to prosze o info w zamian SOG.

Symu
03-12-09, 14:39
1) Jak to jest z paragonami i faktórami - podobno przez pierwszy rok nie trzeba mieć.
Nie musisz być płatnikiem vat do 50tys przychodów rocznie a co za tym idzie wystawiać faktur vat, ale jest kwestia czy będziesz prowadził tylko serwis wedy bym się zastanowił nad "kartą podatkową" i wtedy wystawiasz rachunki normalnie nie liczysz vatu. Jednak jeżeli chces prowadzić sprzedaż części itp. to raczej muisz być płatnikiem vat no i oczywiśćie jak nie jesteś płatnikiem to nei amsz przywileju odliczania vat. Do tego firmy nie będą często wybierały twoich usług właśnei ze wzglęu na ten mankament. Co do paragonu to tu raczej chodzi o posiadanie kasy fiskalnej bo jako taki rachunek i tak musisz wystawić tyle że nei z kasy fiskalnej.
2) Jak jest z podatkiem i jak to sie oblicza Od naprawy TV czy jak to jest?
którym podatkiem?? VAT??
3) Pomieszczenie to bedzie piwnica - tzeba mieć jakies zgode czy cos?
spytaj w sanepidzie bo lubią sie przyczepić ale jak nie będziesz zatrudniał nikogo to raczej nie będzie problemu tylko odpowiednio musisz wydzielić w papierach tą część dla firmy.
4) Jestem po szkole zawodowe Monter-Elektronik moge miec pracowników?
kazdy może mieć
5) Nie jestem zarejestrowany w urzedzie pracy i jestem bezrobotny. Co do dotacji z unii to nie jest mi potrzebna, ale moze sie przydać.

Zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Dotacje się przydzą kazdemu choćby na opłacenie ZUSu zobaczysz że to daje po dupie trochę.

Dokładnie nie pamiętam ale napiszę Ci mniejwięcej.

Bull2
03-12-09, 15:00
dotacja z uni to nie jest hop siup wiec sie nie napalaj

Fehu
03-12-09, 15:01
a dokładnie otworzenie Serwisu RTV w tym tez sklep.
heh... jak u Ciebie w miescie nie ma takiego serwisu to może jest to i dobry pomysł, ale co do samego sklepu RTV nie bawiłbym sie w to ;D teraz praktycznie w każdym nawet mniejszym miasteczku są sklepy typu AVANS a z nimi nie wygrasz cenowo ;(

nie wiem jak jest też z zapotrzebowaniem na tego typu usługi, na papierkach się wogólnie nie znam :/
ale życzę powowdzenia

Symu
03-12-09, 19:28
Bull2 warto spróbować choć sam wiem że dużó roboty z tym jest ale taka aksa piechota nie chodzi

RamboIV
03-12-09, 20:03
Więc tak.
1) Jednak przemyslałem sprawe i bedzie tylko Serwis RTV
2) Jak jest z podatkiem i jak to sie oblicza Od naprawy TV czy jak to jest? - chodzi mi o to np. naprawa Tv cena 64zł i z tego musze płacic podatek czy vat? ile z tego idzie pieniedzy do mnie i jak to sie oblicza 7% czy 22%?
Kolego Symu mozesz jeszcze raz napisac o pytanu 1 tylko ze samym serwisem RTV. I co lepiej wybrać ? byc platnikiem i karta podatkowa?
Jeszcze dodam ze u mnie w miejscowosci nie ma zadnego serwisu RTV liczy mieszkańców ok 1500 ale w sumie cała nasza gmina liczy ok 6000 od mojej miejscowosci 7km jest kilka serwisów ale to juz jest wieksze miasto właśnie jednym z nich miałem praktyki. Moze dodam dla ciekawych ze np. Przestrojenie TV koszt. 64zł w serwisie gdzie mialem praktyke a koszt foni to ok 10zł czyli teoretycznie zarobek 54zł ale jeszcze z tego podatek tzeba odliczyc.

alder
03-12-09, 20:08
18500zł to mało, że ci nie zależy ? musisz być zarejestrowany w pośredniaku. pierwsze 2 lata ZUS jest niski.
w tych czasach można otworzyć biznes z groszami w ręku. np. chcesz otworzyć coś małego na co potrzeba 25 tys zł. masz parę kafli + reszta z dofinansowania, które teraz ponoć zwiększają.

jeżeli nawet masz wystarczająco kasy na początek, to ja bym się na twoim miejscu starał o dofinansowanie, chociażby na zapas w razie W na ZUS.

RamboIV
03-12-09, 20:14
18500zł to kupa kasy, ale jeśli bym sie nie utrzymał przez rok to ceba oddac. A nigdy nic nie wiadomo. I nie kazdy moze dostac ta kase. Żona znajomego starala sie o ta dotacje i nie dostała. Prowadzi sklep z odzieża.

alder
03-12-09, 20:25
bo nie można 2 lata wstecz prowadzić własnej DG. to jest jeden z warunków by dostać.
nie trzeba oddać, bo możesz przecież bez obrotów ciągnąć interes i opłacać przez rok ZUS.

Symu
03-12-09, 21:33
300zl miesiecznie to tez niemaly zus bo jest jeszcze kilka innych kosztow stalych. Dotacji nie dostaje kazdy tj. raczej na zasadzie konkursu pomysłów ale warto spróbować bo w razie wpadki można zrobić j.w.

Wybierając karte podatkową masz stały podatek dochodowy w zależnośći od wykonywanej działalności musisz poszukać, ale z tego co pamiętam możesz chyba tylko wykonywać usuługi dla ludnośći (firmy odpadają).

No a vat to jutro wytłumacze bo teraz nei mam siły xD

Symu
03-12-09, 21:35
aaa no i ważne te dotacje są połączone zazwyczaj ze szkoleniami z przedsiębiorczości. Tam by Ci wszystkei vat, city, pity......wytłumaczyli

alder
03-12-09, 21:47
jakie konkursy pomysłów ? my mówimy o dotacji z pośredniaka, która wynosi nieco mniej 20tys PLN. ty chyba mówisz o dotacjach z UE, gdzie rzeczywiście liczy się pomysł, trza uczęszczać na kursy itd ale to są dotacje większe. 40 000 zł, 100 000zł i więcej.

Symu
03-12-09, 21:59
20tys w zach-pom tez nie dostaniesz tak od reki myślałem że wszędzie tak jest-wiem bo akurat bliska osoba się starała, szkoleń do tego nie ma??


Choć przyznam że nie do koćna orientuje się w tych 20tys bo sam starałem się o 40

RamboIV
04-12-09, 11:50
Więc poszukałem na temat Karty podatkowa i tak
1) poz 21. naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i ceny: do 5000tys ludnosci 227zł a powyzej 5000tys 264zł - teraz pytanie czy chodzi o ludnośc tylko w mojej miejscowosci? czy cała gmina?
2) Usluge musze wykonywac tylko dla ludnosci. Czyli montaze tez wchodza w gre tyle ze nie dla firm.?
3) i jeszcze jakie koszty dochodza stałe?

alder
04-12-09, 11:52
5000tys ? dżizes są takie metropolie w Polsce ?

Symu
04-12-09, 12:56
Tokio gdzieś koło Warszawy :D

Rambo na 90% chodzi tylko o twoją miejscowosć pdo wzglęme ludności. Wszystkie usuługi dla osó prywatnych.

koszty stałe : ZUS chyba tylko u CIebie jeżeli masz swoje pomieszczenia , bo w tej chwili mi nie przychodzi nic do głowy. Ewnetualnie zewnętrzna księgowość co doradzam z całego serca bo jak sma próbwałem to zrozumieć to mało mnie nie strzeliło :D -szkoda czasu.

Symu
04-12-09, 13:03
Zapytaj w urzędzie jakby co czy chodzi o miejscowość czy gmine

Wszystkie usługi w tym montaż dla osób prywatnych.

CO do księgowośći to jak teraz myślę to będzie ona szczątkowa raczej przy karcie podatkwoej więc sam to chyba ogarniesz.

nie mogłem już edytować

RamboIV
04-12-09, 13:11
Oki.
1) Mam swoje pomieszczenie.
2) Co do księgowości do moja mama zna sie na tych wszyskich pitach o podatkach zwrotach i takiej tam pierdołyt. Chyba ze to jest bardziej skomplikowane.
3)Chyba wszytsko juz wiem co i jak.
Czyli koszty do oplacenia to by były tylko ten Zus w kwocie 227zł liczba ludnosci ok 1500 w mojej miejscowosci. Co miesiąc oczywiscie sie go płaci. Oczywiscie jeszcze prąd, aha no własnie serwis bedzie w domu tam gdzie mieszkam wiec zmieni sie cos co do placenia za prad jesli bede miec firm w domu?
Jeśli dobze zrozumiałem to bedzie tak:<br>Zakładam firme ( Serwis RTV 1 pracownik tylko ja) ide do gminy pozniej po tych uzedach itp, bank konto na firme, np tel na firme (jaki radzicie stacjonarny czy kom?). I teoretycznie to wszystko. Jak juz bede mic NIP i wszytsko załatwione to normalnie juz firme moge otworzyc. Czyli np od 1 stycznia firma startuje. Teraz kwestia paragonów i faktór, oczywiscie nie musze miec tego? Kumpel mi powiedział ze poprosty bede wypisywał jakies tam kartki i to bedzie potwierdzenie tak jak paragon?<br>I teraz np miesieczny zarobek wyniesie 1700zł z tego musze oplacić ZUS 227zl i prąd i oczywiscie czesci ktore musialem zakupic do napraw np 500zl. To by było 1700-727zł czyli zostanie mi 973zł o to jest kwota ktorą zarobiłem. Prosze o poprawe jesli cos zle zrozumiałem.<br>

alder
04-12-09, 14:05
do tego pewnie abonament radiowo-telewizyjny ;)
wiesz jak NIP a reszta to różnica, nie wiem czasem czy nie będzie potrzebna księgowa i jej stempelek jeśli będziesz części zamawiał normalnie na fakturę.

Symu
04-12-09, 17:49
księgowość nei jest obowiązkowa jeżelli nie będzie płatnikiem vat to po prostu wszystko kupuje po normlanych cenach bez odliczeń.

ZUS to składka zdrowotna+ emereytalna i jakies tam inne nie pamiętam dokładnie ale chyab cos kolo 300zl wychodziło.

Prąd możesz podzielić tak, że część bęzie płacona przez firmę.

Paragonu nei musisz wystawiać- wystarczy rachunek.

Tel to raczej komorke-podobne koszty a funbkcjonalnosc wieksza.

RamboIV
04-12-09, 21:21
Ok. Wielkie dzieki za pomoc. Jesli jeszcze bede potrzebował pomocy dam znac. SOGI