PDA

Zobacz pełną wersję : JAN ŁUKA – legendarny siłacz z Gdyni



NeverLetGo
27-11-09, 09:34
JAN ŁUKA – legendarny siłacz z Gdyni

Janek Łuka urodził się 7 czerwca 1949 roku w Jasienicy Dolnej, małej wsi koło Nysy. Po 2 latach cała rodzina wróciła w rodzinne strony, do Rychwałdu koło Żywca. Już od najmłodszych lat rozczytywał się w historiach o silnych, nieugiętych ludziach. Jego idolem był Luis Cyr, do dzisiaj uważany za najsilniejszego człowieka w historii. Marzył o tym, by być kiedyś też takim siłaczem. Kiedy marzenie jest pielęgnowane i żywe, spełnia się. Warunek jest taki, by pomóc swoim pragnieniom i … zaangażować się w realizację tego co nas rajcuje.

Był synem górala, który miał za mało ziemi, by wyżywić rodzinę. Kiedy Janek był w 7 klasie musiał pracować na budowie i ta ciężka praca, którą z całym zapałem wykonywał, tak go wzmocniła, że już jako 17 latek zasłynął w swoim rejonie jako pogromca słynącego z siły ramion potężnego piekarza. Pokonał go w mocowaniu na rękę, a przed nim nikomu się to nie udało. Przygodę ze sztangą zaczynał jako sztangista, ale brak dobrej ruchomości w stawach łokciowych i barkowych nie pozwalały mu utrzymać tak dużych ciężarów nad głową jak nawet dużo słabszym konkurentom (brakowało tzw. bloku). To skłoniło go do przejścia na trójbój siłowy, gdzie liczy się tylko “żywa siła”.

Kiedy w 1983 roku wygrywał po raz szósty Mistrzostwa Polski tym razem w kategorii do 90 kg nie miał sobie równych w całych mistrzostwach. Uzyskał łącznie 780kg a drugi wynik mistrzostw uzyskał Pawlik w wadze superciężkiej – 770 kg. Warto w tym miejscu dodać, że nie stosowano w tamtym czasie żadnych strojów wspomagających. Wyniki takie uzyskał trenując średnio 4 razy w tygodniu po 2 godziny, ale najpierw pracując 8 godzin w brygadzie malarskiej. Sam pracował na utrzymanie rodziny, więc bez jakichkolwiek diet czy sponsorów nie było go stać na jakiekolwiek odżywki czy zabiegi regeneracyjne.

Na szczęście organizm miał zaprawiony w trudach a sam potrafił wsłuchać się w jego reakcje tak dobrze, że nigdy nie doprowadził się do przetrenowania lub niebezpiecznej kontuzji. Gdyby w tamtych latach otrzymał jakieś wsparcie to z pewnością doszedłby do wyników fenomenalnych.

Natura wyposażyła Janka w bardzo znaczące talenty: był szybki, potrafił bez specjalistycznego treningu przebiec setkę w 11 sekund, z miejsca skakał blisko 3 metry. Jednak zawsze chciał być siłaczem, więc nie interesowały go inne dyscypliny, choć bylo parę epizodów z innymi sportami w jego życiu, jak np. kendo. Może wlaśnie dzięki tej dyscyplinie potrafi się fantastycznie skoncentrować i wyzwolić całą energię w ułamku sekundy.

Jest fenomenem sprawności fizycznej na skalę światową. W czerwcu tuż po swoich 56 urodzinach jako pierwszy na świecie przekroczył barierę 400 kg w martwym ciągu. W tych zawodach wzięli również udział czołowi polscy strongmani : Mariusz Pudzianowski, Sebastian wenta i Piotr Dybus. Pudzian i Wenta dźwignęli wtedy po 320 kg . Mariusz Pudzianowski powiedział ze nie jest dla niego żadną ujmą przegrać z 18-krotnym mistrzem Polski w 3-boju siłowym. Podczas tych samych zawodów Jan Łuka pobił kolejny rekord świata i podciągnął się na drążku z dodatkowym ciężarem 102,5 kg. Pudzianowski podniósł się z ciężarem 75 kg a Wenta tylko z 40 kg. W ubiegłym roku Jan Łuka wpisał się do Księgi Rekordów Guinnesa.

Wymiary i rekordy
Urodzony 1949 r.
Wzrost 170 cm
Waga 83,5 – 86 kg
Obwód klatki piersiowej 125 cm
Obwód pasa 80 cm
Obwód uda 67 cm
Obwód ramienia 43 cm

Rekordy życiowe:
Siłowe:

Trójbój 800 kg w kat. 90 kg

Przysiad 302,5 kg

Wyciskanie leżąc 222,5 kg ( bez koszulki 210 kg)

Wyciskanie w leżeniu sztangą 100 kg 62 powtórzenia w jednej serii

Martwy ciąg 325,5 kg

Żelazny ciąg z podstawek 30cm – 430 kg

Uginanie przedramion stojąc 105 kg

Wyciskanie zza karku 110 kg

Podciąganie na drążku z obciążeniem 105 kg

Inne:
Sprint na 60 m – 7,o s
Skok w dal z miejsca 2,93 m
Trójskok w dal z miejsca 9,85 m

Osiągnięcia sportowe:

18-krotny Mistrz Polski w Trójboju Siłowym 1978 – 1995

1 Mistrz i 4-krotny V-ce Mistrz Europy w Trójboju Siłowym 1990 – 1994

V-ce Mistrz Świata w Trójboju Siłowym 1992

5-krotny Mistrz Świata w Wyciskaniu Leżąc 1993 – 1996



Źródło: http://janluka.pl/

Russel
27-11-09, 11:19
dobry wariat, chcialbym kiedyś do takiego trafić na siłownie i odjebać trening

pure
27-11-09, 11:57
Fenomenalny gość, zajebiste geny :knockout:

jaca666
28-11-09, 00:23
Wymiary nie robią żadnego wrażenia ale siła nie z tej planety!!!
Nie wiem czy jeden na milion się taki rodzi!!!

burn
28-11-09, 01:27
Żeby taki się trafił teraz z młodego rocznika, to Pudzian by miał poważną konkurencję :D

Russel
28-11-09, 11:06
Wymiary nie robią żadnego wrażenia ale siła nie z tej planety!!!
Nie wiem czy jeden na milion się taki rodzi!!!

dokładnie
np Podciąganie na drążku z obciążeniem 105 kg :pray:

wczoraj robiłem ok 20-25kg doczepione do pasa i 8 powt zrobiłem a zmachałem sie niesamowicie, gdzie do 105 :lol:


p.s
Fajna ta ostatnia fota trochę jak ode mnie piwnicy te ciężary, ławka...:) muszę kumplom powiedzieć żeby zapuścili włosy i dzwony założyli

a tak serio
Wtedy były czasy niesamowite - ludzie nic nie wiedzieli o suplementach, diecie, saa w porównaniu do nas a potrafili rosnąc jak na drożdżach. Chętnie bym sie przeniósł w tamte czasy

TYLKO JA MAM TAKI ODCHYŁ?

jaca666
28-11-09, 11:16
Pudzian właśnie z nim się mierzył.Gdzieś w necie to jest jak robili w dwójkę zawody w podciąganiu i Pudzian przejebał sromotnie :-)...

S!d!
28-11-09, 12:14
Pudzian właśnie z nim się mierzył.Gdzieś w necie to jest jak robili w dwójkę zawody w podciąganiu i Pudzian przejebał sromotnie :-)...

Tez gdzies widziałem te zdjecia. Oprocz podciagania było jeszcze martwy ciag i chyba przysiad ;))

jaca666
28-11-09, 12:16
W mc Łuka jest mistrzem świata ale w ciągu z podstawek i także Pudziana zmiażdżył bo bodajże 430kg pociągnął...

Russel
28-11-09, 17:25
rzucicie linkiem

jaca666
28-11-09, 20:05
http://www.kulturystyka.pl/artykul329/

D3
28-11-09, 23:15
http://janluka.pl/