PDA

Zobacz pełną wersję : Domowe ACT - kilka pytań



dxtr
10-11-09, 14:49
Witam,

Potrzebuję małej pomocy z ACT. Przeczytałem kilka art. na ten temat ale mam nadal wątpliwości. Próbowałem dopytać znajomych ze stażem ponad 2 lata ale w kierunku ACT nikt nic nie wie:/

Na wstępnie krótko o mnie. Mam 25lat i z siłownią na dłużej nigdy nie miałem styczności (tylko jednorazowe wypady). Uprawiam za to inne sporty dosyć intensywnie (rower, żeglarstwo, sporty drużynowe). Treningi ACT chciałbym zaplanować na 10-12 tygodni (trochę więcej niż zalecane 8).
Ze względu na brak czasu i motywacji do chodzenia (nie ćwiczenia) na publiczną siłownię trenuję w domu. Mam solidną regulowaną ławkę z luźnymi stojakami, do tego modlitewnik z małymi stojakami oraz prasę do nóg. Ciężko na to ułożyć dobry plan ale to już inny temat.

A teraz moje pytania w sprawie samego ACT niezależnie od planu:

1.Jeśli mam taką możliwoś to czy podczas np. 4 obwodów w danym dniu lub każdego kolejnego dnia/tygodnia cwiczeń powinienem wybierać inne cwiczenia na daną grupę mieśni czy każdą partię powininem ćwiczyć w danym cyklu w ten sam sposób? Czy ma to znaczenie w przypadku ACT?
Żeby było jasne to czy np. klatkę mam ćwiczyć cały czas na ławce poziomej czy zmieniać raz na pochyłą w dół a raz na pochyłą w górę? Jeśli tak to co ile zmieniać ??

2. Co z dodatkowymi sportami i ich intensywnością podczas treningów ACT? Ponieważ uprawiam sporty głównie letnie to w przypadku sezonu jesienno-zimowego, gdy nie pada deszcz zostaje mi tylko rower. Natomiast jest to dosyć ekstremalna jazda (downhill) - obciążająca dosyć mocno nogi i ręce. Lepiej to robić przed treningiem czy "dokatować" się po treningu? Rozumiem, że na pewno nie w dniu wolnym (regeneracji)?? Czy np. nie ćwiczyć po/przed takim wypadem nóg albo dać mniejszy ciężar?

3. Jeśli w 3-4 obwodzie przypuszczalnie nie dam rady wykonać 12 powtórzeń danego ćwiczenia to powinienem zmniejszyć lekko ciężar po 2 obwodzie aby wykonać serię 12 czy wycisnąć tyle ile dam radę cały czas na tym samym obciążeniu?

4. Jeśli chodzi o mięśnie brzucha.... W pozostałych dobieram sobie ciężar tak, aby zrobić te 12-15 powtórzeń. Natomiast przykładowo 15 brzyszków nie stanowi dla mnie problemu (czy to w poziomie czy w skosie). Jeśli załóżmy bez problemów robię 30 w serii to powinienem utrudnić sobie to ćwiczenie tak, żeby zrobić te 15 z wysiłkiem? Np. mogę dać większy skos i trzymać w rękach dodatkowy ciężar... ? Czy robić po prostu po 30-50 brzuszków?

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na te pytania. Początki są strasznie ciężkie, szczególnie jak się nie ma odpowiedniej wiedzy:)

Pozdrawiam

dxtr
13-11-09, 12:54
Pomyliłem forum? Czy za trudne te pytania:)?