PDA

Zobacz pełną wersję : Naturalny NO boster



blood in blood out
17-10-09, 12:15
Wklejam artykuł o zbawiennym dla nas "kulturystów" wpływie soku z buraków na zwiększenie wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego.


Ze swojej strony dodam jedynie, iż piłem sok z buraków ok 20-30min przed siłownią i coś jest na rzeczy. Być może to efekt placebo- niemniej jednak ważne , że działa (przynajmniej na mnie),


Picie soku z buraków może zwiększać wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny i pomaga nawet o 16 proc. wydłużyć czas ćwiczeń - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Informację na ten temat publikuje pismo "Journal of Applied Physiology".

Buraki ćwikłowe mają zdolność do gromadzenia w korzeniach azotanów - związków, które redukują zużycie tlenu w organizmie i zmniejszają wysiłek mięśnia sercowego (dlatego są wykorzystywane w leczeniu osób z chorobą wieńcową).

Najnowsze badania naukowców z University of Exeter oraz Peninsula Medical School w Plymouth wskazują, że dzięki zawartości azotanów buraki zwiększają wytrzymałość organizmu na ćwiczenia fizyczne.

Badania przeprowadzono w grupie 8 mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat. Przez 6 kolejnych dni podawano im do picia 0,5 litra soku z buraków uprawianych ekologicznie. Następnie panowie wykonali serię testów fizycznych, m.in. na rowerku stacjonarnym. Całą procedurę powtórzono, z tym, że sok z buraków zastąpiono napojem porzeczkowym bądź napojem bez żadnych aktywnych substancji.

Okazało się, że po soku buraczanym mężczyźni byli w stanie pedałować na rowerku średnio o 1,5 minuty dłużej niż po innym napoju. Oznacza to, że w praktyce na pokonanie tego samego dystansu zużyliby o 2 proc. mniej czasu. Grupa ta miała również niższe ciśnienie krwi w stanie spoczynkowym (co potwierdza odkrycie Brytyjczyków opublikowane w 2008 r. na łamach czasopisma "Hypertension", że buraki obniżają ciśnienie krwi).

Autorzy pracy nie są na razie pewni, w jaki dokładnie sposób azotany z buraków zwiększają wytrzymałość fizyczną. Jak spekulują, może to mieć związek z tym, że azotany w organizmie przekształcają się w tlenek azotu, a ten zmniejsza zużycie tlenu w mitochondriach.

Jak komentuje jeden z autorów artykułu - prof. Andy Jones z University of Exeter, sok z buraków zmniejszał zużycie tlenu w niespotykany sposób. Takiej redukcji nie można osiągnąć przy pomocy żadnej znanej dziś metody, nawet treningu.

Zdaniem badacza, odkrycie to zainteresuje z pewnością osoby zawodowo lub amatorsko uprawiające sporty wytrzymałościowe.

Może ono również pomóc osobom mniej wydolnym fizycznie - np. starszym bądź cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy zaburzenia metaboliczne.

Badacze chcą prowadzić dalsze badania nad tym zagadnieniem. Liczą, że pomoże im to lepiej zrozumieć wpływ pokarmów bogatych w azotany na funkcjonowanie organizmu podczas wysiłku.

Zródło: PAP - Nauka w Polsce, yy/bsz

michal_f
17-10-09, 12:18
teraz bede pil sok z burakow na treningu xD :lol: joke:smile:

blood in blood out
17-10-09, 12:19
O to chodzi że działa czy nie i tak jest zdrowy- więc nic sie nie traci :)

michal_f
17-10-09, 12:24
traci sie buraki z piwnicy :)

slim shady
17-10-09, 12:30
przerzucam się na sok z buraków ;) ale buraki to kopalnia witamin i minerałów

Sosna91
17-10-09, 12:33
a ja nie lubie soku z buraków normlanie nim rzygam wiec gardziłem ale od dziś to zmienie ;D skocze do biedronki zaraz ;]

ciaastek91
17-10-09, 13:06
sok z burakow hehe od razu mi sie przypomina art grega valentino w md, jak opowiadal, ze jego ziomek po treningu cebule wpierdalal jak jablko

KowalX
17-10-09, 13:22
badania gdzie próba wynosi 8osób :)

betaina :)
sok z buraków wspomaga rozmnażanie i regenerację czerwonych krwinek

Sosna91
17-10-09, 13:39
ja jeszcze dodam że przed trenigniem czosnek jest dobre, a w połaczeniu z burakami moze wyjśc całkiem niezły booster, musze spróbować.

pimols
17-10-09, 13:57
dokladnie buraki sa zdrowe i czy dziala czy nie to wyjdzie i tak na +
czosnek to juz nie mowie jakbym tak jadl przez silownia a mama by to zauwazyla to sama by mi karnet na ta silownie kupila xD

slim shady
17-10-09, 14:09
czosnek jadam w kapsułkach, żeby nie śmierdzieć ;)

Sosna91
17-10-09, 14:38
Slim ale dobrze się wyciska bo sztanga sama ucieka od pyska ;] ten zapach :D

a tak serio to przed trenigniem po cyklu czesto jadałem i owszem z japy jedzie ale co mi tam, a po trenignu mycie japy i całego siebie, guma do ust i jest git.

fallenursus
17-10-09, 14:53
no,no ale z was.......
buraki

ciaastek91
17-10-09, 15:03
sosna, nie chcialbym cie asekurwac jakbys ta sztange wyciskal :D

Voice666
17-10-09, 16:39
Dzisiaj pojade na Super Pump'ie z gasspari, a przed następnym treningiem łyknę sok z buraka. Napiszę jaka różnica w pompie ;)

Hermann
17-10-09, 18:37
Niewiem ile w tym jest prawdy ale jak mój syn miał niedobory żelaza lekarka kazał pić sok z buraka, Najlepszy jest sok JEDNODNIOWY. Ja kupowałem w hipermarkecie Leclerc.Nie wiem czy to zasługa soku czy czego innego ale poziom żelaz a sie wyrównał

ciaastek91
17-10-09, 18:45
a dobra mial synek pompe?
bo zelazo nas nie interesuje :D

Hermann
17-10-09, 18:56
Jak na swój wiek 11 lat złapał niezłą krzepe

007
17-10-09, 21:17
ja mam połera po kabaczkach

pimols
19-10-09, 13:18
Jak na swój wiek 11 lat złapał niezłą krzepe
pozdrow tam mlodego:smile:
ja bede musial przed szkola chyba takie cos pic xD:evil::surprised::sick:

Sosna91
19-10-09, 18:58
pozdrow tam mlodego:smile:
ja bede musial przed szkola chyba takie cos pic xD:evil::surprised::sick:

a co biją Cię ? ;D

hans1237
21-10-09, 00:01
Nitroburakbolon tak w skrócie poprosze........

alder
27-10-09, 00:24
ej ludkowie co jest ? jestem pewien, że pisałem w tym temacie i nie ma moich postów ? nie na temat były ? a i parę dni nie mogłem wejść na forum. wtf ?

Voice666
27-10-09, 11:45
Awaria była i pourywało posty we wszystkich temetach

alder
27-10-09, 14:55
wuja KowalX bo pisałeś, że witamina P to rutyna.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rutyna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_P

jak na moje to się różnią. poza tym nie słyszałem, że rutinoscorbin to wit. P i C lecz rutyna+C.