PDA

Zobacz pełną wersję : The Paleo Diet



Jolly
09-09-09, 19:35
The Paleo Diet.
Przeglądając badania naszła mnie pewna refleksja, która może także być pktem zaczepnym do merytorycznego
podyskutowania:

http://www.thepaleodiet.com/ - The Paleo Diet. Jest to system dietetyczny bazujący na wynikach badań żywieniowych ludzi
z epoki paleolitu(tytuł, ok 10,000lat wstecz). Podobną kwestię porusza książka W.Lutza Życie bez Pieczywa. Organizm ludzki z
perspektywy czasu dopiero od niedawna prowadzi osiadły tryb życia siejąc zborze i spożywając takowe produkty. Jako że nasze DNA
jest takie same jak u naszych przodków z przed 40,000lat nie jesteśmy przystosowani do spożywania takiego pokarmu.
Zanim zaczeliśmy prowadzić osiadły tryb życia i uprawiać rolę podstawą pożywienia było mięso oraz owoce i warzywa(zbieractwo). O dziwo
mimo trudności ze zdobywaniem pokarmu ludzie pierwotnych nie męczyły choroby cywilizacyjne takie jak obecnie. Badania wykazały również że nasi
przodkowie mieli dużo niższy pizom bf, a to dlatego że spożywali odpowiedni pokarm. Jak już wspomniałem ok 10,000 lat temu ludność
zaczęła prowadzić osiadły tryb życia, malała ilość spożywanych warzyw i mięsa w diecie, na rzecz produktów zborzowych/roślin strączkowych. Słowem
tego co wpływa negatywnie na nasz organizm. Skutki tej zmiany są widoczne na skale masową dzisiaj. Otyłość, nowotwory, i inne choroby cywilizacyjne.
Odpowiednio zmieniając nawyki żywieniowe jesteśmy w stanie zachować odpowiedni wygląd oraz cieszyć się dobrym zdrowiem.

Post ma służyć dyskusji na temat książki: http://www.thepaleodiet.com/ Książka zawiera całe kompendium
informacji na temat stylu odżywiania naszych przodków, ludzi pierwotnych. Wiele ciekawych info oraz porad, które
z pewnością moga się przydać nawet w dzisiejszych czasach. Zachęcam do lektury/zakupu.

Diety paleo - http://paleofood.com/
Książka z przepisami paleo diet - http://paleocookbook.com/

http://www.paleobrands.com/assets/images/seminar/evolve_messaging.jpg
Na koniec nieco ironiczny obrazek przedstawiający sylwetkę człowieka na drodzę ewolucji. Ostatnia postać to
oczywiście człowiek po zmieniu swoich starych, złych nawyków żywieniowych.

Zapraszam do dyskusji.

//Jolly

slim shady
09-09-09, 20:13
a gdzie gatunek nadludzki koksy ???

a wracając do tematu, to uważam, że nie należy eliminować całkowicie produktów zbożowych, ponieważ maja dużo wartości odżywczych

np. ryz :
działa przeciw biegunkowo i łagodzi podrażnienia jelit, ma sporo błonnika, witamin i minerałów B2,B3,B6,E kwasu foliowego, magnezu, potasu, sodu, selenu, cynku

o kaszy to już dużo pisania, bo jest jej kilka rodzajów

komfort życia się zmienił, a genetyka przystosowana została do dawnych czasów, kiedyś zdobyć pożywienie to było główne zadanie całego dnia, teraz to jedzenie mamy pod ręką, i jest niestety gównianej wartości odżywczej.

Dzisiaj ogladałem wiadomości i tylko 40 % społeczeństwa uprawia jakis sport, ale większosc tej liczby ogranicza sie do np. jednego w miesiącu wypad na rower. Kiedyś nie było komputerów, czas się spędzało na dworzu. Całe dzieciństwo grałem w piłe, albo latałem z chłopakami bo było dużo zabaw i przygód, teraz wszystko ogranicza sie do siedzeniu na kompie,wypadu na piwo albo siedzenia pod blokiem.

Jakby było więcej aktywności to by można było podniesc komfort życia. Oczywiscie podstawa to zmiana sposobu żywienia.

Jolly
09-09-09, 20:25
Te 40% to pewnie i tak zawyżone dane, hehe. Ja np dzisiaj zaraz bede jadł zapiekankę taką dużą i tłusta, a od jutra "The Paleo Diet'. Co do biegunku, to widziałeś/słyszałeś żeby człowiek pierwotny miał kiedyś?. Zgadzam się że nalezy jeść węglowodany, ale tutaj ludzie po prostu mieli je w owocach/warzywach.

sts
09-09-09, 20:29
ten 1 typ pewnie jadł same banany dla tego taki wygląd małpy :)
a przed ostatni wszystko co napotkał dla tego ma ciąże spożywczą.

slim shady
09-09-09, 20:31
ten 1 typ to Jolly

ale owoce - fruktoza - tłuszcz

Jolly
09-09-09, 20:34
No co wy, ten pierwszy to slim. Mnie tu nie ma, ja jestem murzynem a diagram przedstawia rasę białą.

slim shady
09-09-09, 20:42
przynajmniej mam duże plecy

a diagram przedstawia rasę białą bo czarni nie zeszli jeszcze z drzewa i nie jestem rasistą :P

KowalX
09-09-09, 21:08
Kompletnie się nie zgadzam ludzie pierwotni prowadzili całkiem inny tryb życia byli ludem stale się przemieszczającym.Dopiero gdy staliśmy się ludem osiadłym zaczęliśmy uprawiać ziemię.Produkty zbożowe mają od groma mikro-makro elementów i witamin. Do takich teorii należy podchodzić bardzo ostrożnie ,bo przecież kiedyś jedliśmy surowe mięso ,a lesze dla nas nie jest zdecydowanie itp itd.Znacznie też nasze ciało ewoluowało w narządach wewnętrznych.

KowalX
09-09-09, 21:43
a ja sie z tym zgadzam
na dzien dzisiejszy zjadam 1,3 kg miesa 250g twarogu i troche jajek
po warzywach to mam wzdecia i niestrawnosc
wegle w mojej diecie to ryz bialy po treningu a tak kasza i ziemniaki
odkad jem mniej wegli a wiecej bialka tym lepiej sie czuje i wygladam
Ale mam grupe krwi zero czyli najstarsza wiec moze dlatego bardziej mi mieso pasi

zgadzasz się ,a zaprzeczasz jednocześnie

ziemniaki,ryż,kasza by odpadały
zresztą w diecie tej są węglowodany w postaci owoców
ważne by jeść węgle z produktów nieprzetworzonych
i wiadomo jak ktoś się będzie opychał węglami to dobrze raczej czuć się nie będzie to samo z białkiem czy tłuszczem

hans1237
09-09-09, 21:46
mięsko to podstawa,ale nie mam kasy na 1.3 miesa dziennie dino chyba kury hoduje

KowalX
09-09-09, 21:50
mięsko to podstawa,ale nie mam kasy na 1.3 miesa dziennie dino chyba kury hoduje

jasne ,że podstawa ,ale tu chodzi o produkty uprawne.

fallenursus
10-09-09, 13:41
a ja sie z tym zgadzam
na dzien dzisiejszy zjadam 1,3 kg miesa 250g twarogu i troche jajek
po warzywach to mam wzdecia i niestrawnosc
wegle w mojej diecie to ryz bialy po treningu a tak kasza i ziemniaki
odkad jem mniej wegli a wiecej bialka tym lepiej sie czuje i wygladam
Ale mam grupe krwi zero czyli najstarsza wiec moze dlatego bardziej mi mieso pasi

mam dokladnie to samo, im wiecej ziemniakow,makaronu,ryzu tym bardziej przypominam balonik:twisted: jesli utrzymuje wegle w grnaicach 150-200g dziennie tym lepiej sie czuje.
wczoraj to juz wogole nie wiedzialem co sie dzieje, wzdety latalem caly dzien,. zyly zniknely calkowice, flak mi zwisal na brzuchu, na koniec dnia niezle sie wqrwilem.pocilem sie w nocy jak swinia. z rana patrze w lustro- zyla na brzuchy powrucila, na barku tez,brzuch zniknal.odrazu sie usmiechnolem i polecialem zarzucic na klate :twisted:

fallenursus
10-09-09, 13:42
mięsko to podstawa,ale nie mam kasy na 1.3 miesa dziennie dino chyba kury hoduje

przeciez pisze ze mieszka w domku pod lasem.....w tym lesie juz zwierzyny malo...

fallenursus
10-09-09, 13:43
nie jestem rasistą :P
ja tez nie, przeciez mam kolorowy telewizor...

Jolly
10-09-09, 14:28
Kompletnie się nie zgadzam ludzie pierwotni prowadzili całkiem inny tryb życia byli ludem stale się przemieszczającym.Dopiero gdy staliśmy się ludem osiadłym zaczęliśmy uprawiać ziemię.Produkty zbożowe mają od groma mikro-makro elementów i witamin. Do takich teorii należy podchodzić bardzo ostrożnie ,bo przecież kiedyś jedliśmy surowe mięso ,a lesze dla nas nie jest zdecydowanie itp itd.Znacznie też nasze ciało ewoluowało w narządach wewnętrznych.
Z czym ty się znowu nie zgadzasz...Czytałeś kiedyś o doświadczeniu stefanssona?