PDA

Zobacz pełną wersję : [art] przerwy między seriami



Sosna91
04-09-09, 18:13
W tkance mięśniowej przechowywane są dwie substancje stanowiące źródło energii do natychmiastowego wykorzystania. Są to adenozynotrójfosloraii (ATP) oraz fosfokreatyna (PC). Fosfokreatyna używana jest do wytwarzania adenozynotrójfosforianiu. W procesie tym energia wydziela się z maksymalną wydajnością przez okres nie dłuższy niż 30 sek. inne źródła energii, np. przemiany kwasu mlekowego i reakcje z udziałem tlenu, działają dopiero po upływie czasu niezbędnego do wytworzenia ATP.
Wszyscy uprawiający sporty siłowe powinni trenować z mak-symalną intensywnością i robić odpowiednio długie przerwy na odpoczynek między seriami, tak aby organizm zdołał uzupełnić zasoby ATP i PC. Zbyt krótki okres relaksu oznacza uruchomienie przemian kwasu mlekowego i reakcji z użyciem tlenu, co obniża intensywność treningu i daje gorsze wyniki. W praktyce oznacza to, że ćwiczący dla zwiększenia siły powinni przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

1. Nigdy nie wykonywać serii trwających dłużej niż 30 sek.
2. Odpoczywać co najmniej 2 min między seriami.

Odbudowanie przez organizm zużytych ATP i PC nie trwa na ogół dużej niż 3 min. Tyle też czasu należy odpoczywać przed rozpoczęciem następnej, "ciężkiej" serii. Przerwę można przedłużyć bez żadnej szkody dla wyników treningu.
W byłym Związku Radzieckim trenerzy stosowali prostą metodę sprawdzania, czy zawodnik jest już gotowy do podjęcia kolejnej serii. Badali mianowicie częstotliwość uderzeń serca. Brali naturalnie poprawkę na indywidualne zróżnicowanie pracy organizmu, ale generalna zasada była następująca: zawodnicy trenujący dla zwiększenia siły mogą podejmować kolejną serię ćwiczeń, kiedy częstotliwość uderzeń serca na minutę wynosi 100-110. Metodę tę mogą również stosować kulturyści, jednakże dopuszczalna granica powinna być podwyższona.
Jeśli celem twoim jest rozbudowanie masy mięśniowej do uwarunkowanego genetycznie maksimum, powinieneś robić krótkie przerwy między seriami, tak aby w organizmie twoim uruchomione zostały przemiany z udziałem kwasu mlekowego i tlenu. Ćwiczyć musisz rytmicznie i utrzymywać jednakowe tempo przez cały czas. Zasady tej powinieneś przestrzegać podczas każdego treningu. Dzięki temu glikogen spalany będzie w obrębie przemian kwasu mlekowego, glukoza natomiast, glikogen i tłuszcze - w reakcjach tlenowych. Trenując w ten sposób, postępować będziesz w pewnym sensie wbrew prawom natury, gdyż kolejna seria ćwiczeń podejmowana będzie, zanim jeszcze organizm w pełni zregeneruje się. Musisz jednak podjąć ten wysiłek.
W. J. Kraemer opublikował w czasopiśmie Journal of Applied Physiology artykuł na temat wpływu ćwiczeń z obciążeniem na układ hormonalny u kobiet. Badania obejmowały 4 zestawy ćwiczeń złożone z wyciskania na ławce, wyciskania nogami i wiosłowania.
Poszczególne programy treningowe składały się z:

1. Serii z 5 powtórzeniami; odpoczynek- 1 min.
2. Serii z 5 powtórzeniami; odpoczynek - 2 min.
3. Serii z 10 powtórzeniami; odpoczynek- 1 min.
4. Serii z 10 powtórzeniami; odpoczynek - 3 min.

Stwierdzono, że wyłącznie program 3. (serie z 10 powtórzeniami i odpoczynkiem trwającym 1 min) powodował zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu. Inaczej mówiąc, wyniki badań naukowych potwierdzają to, do czego kulturyści doszli metodą prób i błędów. Wiele lat eksperymentów pozwoliło im wypracować program, który zapewnia uruchomienie wytarzania hormonów umożliwiających budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej.
W poważniejszych książkach kulturystycznych znaleźć można informacje na temat odpoczynku między seriami. Podają one te same zasady, które przedstawiliśmy w tym artykule.
Arnold Schwarzenegger w swej encyklopedii kulturystycznej podaje: "staraj się ograniczać czas odpoczynku pomiędzy seriami do 1 min lub nawet krócej. Podstawową zasadą treningu jest stymulowanie i doprowadzanie do stanu zmęczenia jak największej liczby włókien mięśniowych. Organizm zmuszony jest wtedy do uruchamiania dodatkowych włókien ".
Odpoczynek powinien trwać dłużej podczas ciężkich ćwiczeń angażujących kilka stawów, np. przysiadów. Przerwy między seriami unoszenia przedramion (na biceps) lub ściągania linek wyciągu (na triceps) mogą być krótsze. Co więcej, jeśli celem twoim jest budowanie masy i redukowanie tkanki tłuszczowej, musisz w pewnym momencie zrezygnować z dużych obciążeń. Dotyczy to zwłaszcza okresu poprzedzającego konkursowe starty. Przerwy pomiędzy seriami powinny być wtedy jak najkrótsze.

'Muscle'



Nie można czynić postępów, trenując więcej niż potrzebuje tego organizm.


źródło: mójtrening.pun.pl a oni mieli z s*f ;]

Anaboliczny Koks
04-09-09, 18:24
ja nie robie przerw wiekszych niz 1 minuta czasem sie zdazy :)

slim shady
04-09-09, 18:45
ogolnie ok, ale i tak nie zgodze sie ze nie mozna robic przerw krotszych niz 1 minuta czy 30 s. Krotkie przerwy podnosza poziom testosteronu, oraz maja znaczenie w spalaniu tkanki tłuszczowej, oczywiscie tez jest wieksza intensywnosc treningu, chociaz nie zawsze wieksza intensywnosc jest dobra, opisałem to gdzies na forum.


Nie można czynić postępów, trenując więcej niż potrzebuje tego organizm.
Nie wiem czy to Twoje zdanie ale podoba mi sie i masz soga

Sosna91
04-09-09, 18:56
zdanie nie moje ale dzięki ;]

art raczej pod kątem treningu siłowego gdzie raczej przerwy powinny byc dłuższe niż ta minuta, osobiście jak cwicze stopera na reku nie mam i przerwy robie rozne, nie wiem czy to bardzo zle miedzy seriami podejdę pod kompa, zeby zmienic muze np ;]

Anaboliczny Koks
04-09-09, 19:07
Endomorfik nie powinien robic dluzszych przerw niz 1 minuta :)

KowalX
04-09-09, 19:13
szczególnie jak walnie martwy z dużym ciężarem ;)

michal_f
04-09-09, 19:40
Ten art wnosi nowe spojrzenie na sprawe odpoczynku na treningu. Zawsze bylo mowione ze na sile jak sie trenuje to 3 min odpoczynku a Hard gdzies opisal ze nawet dluzej mozna, na mase niby 2 min a rzezba ponizej minuty.
Teraz to ja zgłupialem ;) Czym sie kierowac ? Cwicze na mase i ile w koncu te przerwy maja trwac ?

Sosna91
04-09-09, 20:11
osobiście uważam ze jesli nie robimy siły to po prostu dajem najkrótszy czas zebym mogl podnieść kolejne serie. raz drugi i juz wiesz mniej wiecej ile czasu potrzebujesz, ja nigdy ze stoperem nie chodze.

michal_f
04-09-09, 20:15
Tez nie chodzilem nigdy ze stoperem a czasem nawet juz chcialem robic nastepna serie ale nie robilem bo czas odpoczynku wydawal mi sie za krotki ;)
Teraz sie to zmieni i jak ochłone to odrazu robie nastepna serie xD Tylko czy to nie bedzie wtedy na rzezbe ??

Sosna91
04-09-09, 20:24
mnie się wydaje że przerwa między seriami to ok 1% wszystkiego co potrzebne, dieta, regeneracja, ilosc serii, ciezar a przerwa to juz ulamek i jak chwile nawet z kumplem sie zagadasz na silce to nic sie nie stanie. ale może kiedyś spróbuje z dokładnością co to sekundy tylko każdy organizm jest inny i potrzebuje troche wiecej lub mniej na zregenerowanie sie wiec nie popadajmy w panikę ;]

michal_f
04-09-09, 20:29
Dobrze Sosna mowisz ale wazny i ten 1 % xD

slim shady
04-09-09, 20:37
akurat przerwy są ważne, decydują one o intensywności treningu,

sa tam jakies z góry określone reguły, ale ja powiem tak, każdy jest inny i na każdego co innego działa, ktoś lepiej bedzie czuł sie na długich przerwach a ktoś woli krótkie przerwy bo widzi ze dobrze reaguje na nie,

Sosna91
04-09-09, 20:40
no dokladnie dlatego nie ma co patrzeć na regulki i na stoper tylko oceniać po sobie.

hans1237
04-09-09, 20:52
no dokladnie dlatego nie ma co patrzeć na regulki i na stoper tylko oceniać po sobie.

upociłes sie a teraz piszesz ze nie patrzec na regułki,art fajny ale widze ze tamat przysypia wiec dorzuce do pieca,wczoraj czytałem artykuł o tym ile sie powinno trenowac np klatke.....badania potwierdzają ze trening raz w tygodniu daje pewny przyrost i efekty to juz wiadomo od lat, ale wsumie to nie wiadomo(nikt tego nie badał)czy trening np 3 razy w tyg nie da lepszego efektu?ponoc trwają badania nad tym zjawiskiem,a ludzie swoje chwala jedni ze raz inni ze dwa,kazdy efekty ma tylko kto większe????czytałem to w md i moze to przepisze jutro wieczorem

Sosna91
04-09-09, 20:58
powiem Ci ze osobiscie nie dałbym rady cwiczyc 3x klatki w tygodniu bo klatke i nogi to zakwasy mam normalnie z 3dni wiec 2x w tygodniou ciezko mi było. ale rożną ludzie maja genetyke.

michal_f
04-09-09, 20:58
no to przepisz bo z checia poczytam ;) xD

slim shady
05-09-09, 01:22
co do tego treningu klatki, to tez kwestia indywidualna oraz intensywności ( http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?t=21801 ), ja wole zrobic konkretny trening danej partii. Np. klaty, tak ze odczuwam miesnie przez 2 -3 dni. A potem to ze nie czuje bolu, czy zakwasow to nie znaczy ze klatka sie zregenerowała do konca. Najlepiej miesnie cały czas szokować rożnymi sposobami i modyfikacjami ćwiczen. Oczywiscie pisze o splicie bo to moj ulubiony system, ale zewzgledow praktycznych zaczynam HST ktore dobrze mi weszło :)