PDA

Zobacz pełną wersję : ktore zma wybrać ?



wojtas3
03-09-09, 16:13
różnią się one czymś? czy tylko ceną składem itp? może ktoś jakieś polecić? ile przyjmować tak jak na opakowaniu? dodam że biorę już witaminy olimpowskie a tam jest już trochę magnezu i cynku

MolderDist
03-09-09, 16:22
różnią się tym, że nieliczne firmy mają chelatowane formy magnezu i cynku co jest nieporównywanie lepsze od innych form np. węglanów itp.

tutaj mogę wyróżnić dopiero co wydaje własnie ZMA z Activlaba, które są w świetnej cenie

i mzb z olimpa.

michal_f
03-09-09, 16:29
Dytamize Z Force tez niczego sobie jest xD

KowalX
03-09-09, 17:04
@MolderDist

ty chyba pracujesz dla activlab ;)


różnią się one czymś? czy tylko ceną składem itp? może ktoś jakieś polecić? ile przyjmować tak jak na opakowaniu? dodam że biorę już witaminy olimpowskie a tam jest już trochę magnezu i cynku


nie ma różnicy jak pisze to opatentowany skład i proporcję są te same.

możesz szukać najwyżej zamienników

niewula
03-09-09, 21:34
kowalix ci to ladnie wytlumaczyl

slim shady
03-09-09, 21:59
na forum jest przepis jak zrobic apteczniaka, ktory taniej wyjdzie

know1126
03-09-09, 22:09
filomagB6- pare zl, chyba 8 dalem , cynk tez podobnie-nizej dziesiatki , no i magnez- zaleznie od producenta.

Beni
03-09-09, 22:12
magnez jak jeden chcialem(chyba bylo wiecej ) to 13.50 ,chcialem tez potas...i okazalo sie ze jest jedno z drugim za 6.50 wiec to nie pieniadz



aha tych tabletek magnez i potas jest 50:]

MolderDist
03-09-09, 22:35
Nom pracuje dla Activlaba :-) Do tego dla gaspariego, universala, i czasem olimpa, trzeba dorabiać.:lol:

Apteczne zma dla kogos kto naprawde nie ma kasy, jak można dołożyć zaledwie pare zł to nie ma na co czekac i kupować CHELATOWANE zma.

Nie ma możliwości tak naprawde przedawkowania, przyswajalnośc jest znacznie większa, nie ma takich zagrożeń przy tym, że np. cynk wypłuka tak duże ilości miedzi.

Więc KowalX różnią się znacząco i to nie tylko ceną.

Symu
03-09-09, 22:42
Apteczne nie wyjdzie taniej jeżeli będziemy brac zalecana dawke tj. 1 zincas forte i 10 filomagow i niestety z czasem przekonałem się że jakością też odbiega od oryginalnego.

Z ZMA jest jak mowi KowalX dlatego polecam Activlaba poki będzie promocja (pewnie bedzie chcociaz nie wiem bo dzisiaj sie dowiedzialem ze wydali ZMA), a jak sie skonczy to brac MZB olimpa :)

Beni ale to musza byc chelaty bo neistety tlenki mozna o kant d... rozbic ;)



Molderdist: Apteczne ZMA to tez chleaty tlyko troche gorsze.

ciaastek91
03-09-09, 22:56
dokladnie jw ;)

KowalX
04-09-09, 00:02
Nom pracuje dla Activlaba :-) Do tego dla gaspariego, universala, i czasem olimpa, trzeba dorabiać.:lol:


wiedziałem, będzie ze mnie detektyw hehe :)


Więc KowalX różnią się znacząco i to nie tylko ceną.

ani widzu ,ani słychu jeśli pod jedną nazwą opatentowaną będzie to ten sam produkt

co do chelatów to wiem ;)

nie ma możliwości przedawkowania? przecież to witamina rozpuszczalna w tłuszczach jest możliwość i jest szkodliwe to samo z resztą

dodatkowo przyjmowanie witamin razem pogorszy wchłanianie

Symu
04-09-09, 10:51
chodzi o to ze nei ma mozliwosci przedawkowania chelatow (mineralow) dlatego że jeżeli organizm nie będzie potrzebował go to po prostu nie wybije go z wiazanai z aminokwasem.

KowalX
04-09-09, 13:35
wiem chodzi o witaminę ,która jest w produkcie tworzącym całość i to się da przedawkować,ale chyba coś zmęczony byłem,bo napisałem ,że witamina B rozpuszcza się w tłuszczach co nie jest prawda,więc trzeba się poprawić :)

MolderDist
04-09-09, 14:46
Od początku pisałem o chelatach - te mają tylko minerały i onich pisałem, że nie ma praktycznie możliwości przedawkowania

witaminy nie tworzą chelatów, a nawet żeby przedawkowac witamine B6 potrzeba OGROMNYCH ilości, wręcz nie możliwych ;-)

opatentowana formuła ZMA w dzisiejszych czasach nie wiele mówi tak naprawde, trzeba patrzeć po składzie i wybierać minerały w chelatowanej formie.

Symu - apteczne zma ma chelatowane formy? Pierwsze słysze. Aby był chelat potrzeba precyzyjnych danych i tylko nie liczne firmy mają opatentowaną taką formułe, jedną z nich jest własnie Albion, reszte w sumie nawet nie znam.

KowalX
04-09-09, 15:02
Od początku pisałem o chelatach - te mają tylko minerały i onich pisałem, że nie ma praktycznie możliwości przedawkowania

ja nie napisałem o chelatach,że można :)


witaminy nie tworzą chelatów, a nawet żeby przedawkowac witamine B6 potrzeba OGROMNYCH ilości, wręcz nie możliwych ;-)
w postaci witaminy b6 jest wiele zwiazków
2g :)
tak na marginesie częściej niż niedobór zdarza się przedawkowanie



opatentowana formuła ZMA w dzisiejszych czasach nie wiele mówi tak naprawde, trzeba patrzeć po składzie i wybierać minerały w chelatowanej formie.



mówi ,bo jeśli nie ma chelatów są po prostu wiesze dawki w porcji.

wojtas3
04-09-09, 15:21
jak byście dawkowali olimpowskie MZB przy wadzę 90kg? przypominam że łykam witaminy z olimpu

KowalX
04-09-09, 15:23
poczekaj ,aż skończą się witaminy i dopiero łykaj

Symu
04-09-09, 16:04
ile łykasz tych witamin?? Standardowo 1+1??

Molderdist Albion ma badania a patenty ma na swoj sposob wyrabiania chelatów. W ZMA np. opatentowana jest tylko nazwa i proporcje dlatego też można by wtedy uznać że to nie sa chelaty.

zincas forte- wodoroasparaginian cynku

filomag b6- wodoroasparaginianu magnezu

obydwa chelaty choc troche inne niz w ZMA

know1126
04-09-09, 16:09
czyli w koncu co najlepiej łykać, poza warzywkami?:) bo czytam,czytam i juz sie dawno pogubilem..., tez łykam olimpowskie 1+1, czy do tego taki apteczniak starczy?

Symu
04-09-09, 16:24
Do tych multiple sports dorzucilbym tylko filomag b6 kilka tabs. CYnku tam jest 15 mg co IMO styka.

Ja osobisce lykam tylko ZMA bez witaminek.

Ewentualnie do MS mozna wrzucic 1 caps ZMA badz MZB.

KowalX
04-09-09, 16:32
ja czasami łykam trec ZMA i warzywka i produkty pełnoziarniste :)

unikaj multiwitamin w trakcie brania ZMA jak i łączenia z preparatami zawierającymi wapń.

jeśli masz witaminy najpierw je dokończ ,jeśli się skończą łykaj np ZMA

wojtas3
04-09-09, 19:02
chyba tak zrobię jak się skończą witaminy to zma tylko to będzie jakieś 3miehy biorę standardowo 1+1 ale cynk chciałem kupić żeby się od syfić w tych mc jest 15mg to ile dziennie łykać? 30mg?

KowalX
04-09-09, 19:07
jedz warzywa ,owoce,produkty pełnoziarniste i nic nie będziesz musiał kupować

masz produkty z cynkiem:
chude mleko,żółtko jajek,mąka pełnoziarnista,orzechy,żywność morska,chude mięso,groszek zielony,brukselka,marchewka,seler,szpinak,cebula



poza tym 15mg to dobra dawka

ile masz lat tak w ogóle?

MolderDist
04-09-09, 22:39
KowalX - oto chodzi w ZMA, że w tym opatentowanym produkcie ilosci musi być taka sama, jak nie jest wtedy nie będzie to zma.

I wtedy chelaty odgrywaja ogromną role.

Co dow itaminy B6- wyobrażasz sobie, co trzeba zrobić żeby dostarczyć 2 g tej witaminy? :shifty:

Symu - ale po czym uważasz, że wodoroasparaginian cynku to chelat? Z tego co liznąłem, to aby był chelat musi mieć odpowiednią mase molową itp. nigdy wcześniej nie spotkałem się, że to sa chelaty. Może się myle.

Co do witamin i minerałów z pożywienia:
- jeżeli ciężko trenujemy to nie ma możliwości, aby dostarczyn odpowiednich ilości z jedznia! NIE MA!

Potrzebujemy wtedy kilkakrotnie więcej niż normalny człowiek to raz, a dwa, ze podczas wszelakiej obróbki jedznia, przechowywania tracimy MNÓSTWO WITAMIN I MINERAŁÓW!! I tak na opakowaniu może pisać, że jest 30 mg witaminy C, a tak naprawde nie ma tak nawet 10.

KowalX
04-09-09, 23:13
KowalX - oto chodzi w ZMA, że w tym opatentowanym produkcie ilosci musi być taka sama, jak nie jest wtedy nie będzie to zma.

I wtedy chelaty odgrywaja ogromną role.

ja ci mówię ,że ilość może się różnić jeśli forma jest inna i dalej to będzie ZMA


Co dow itaminy B6- wyobrażasz sobie, co trzeba zrobić żeby dostarczyć 2 g tej witaminy? :shifty:

2g to było odpis z uśmiechem :) ogólnie wysokie dawki mogą powodować biegunkę.Znajdziemy ją wielu produktach jej niedobory praktycznie nie występują.200mg brane przez ponad miesiąc może prowadzić do zespołu zależności.



Symu - ale po czym uważasz, że wodoroasparaginian cynku to chelat? Z tego co liznąłem, to aby był chelat musi mieć odpowiednią mase molową itp. nigdy wcześniej nie spotkałem się, że to sa chelaty. Może się myle.

Tu ma Symu rację.

Co do witamin i minerałów z pożywienia:
- jeżeli ciężko trenujemy to nie ma możliwości, aby dostarczyn odpowiednich ilości z jedznia! NIE MA!

jest ,mylisz się


Potrzebujemy wtedy kilkakrotnie więcej niż normalny człowiek to raz, a dwa, ze podczas wszelakiej obróbki jedznia, przechowywania tracimy MNÓSTWO WITAMIN I MINERAŁÓW!! I tak na opakowaniu może pisać, że jest 30 mg witaminy C, a tak naprawde nie ma tak nawet 10.

jasne ,że więcej.Jasne trzeba wiedzieć jak przyrządzać.Ćwiczę 5razy tydzień siłka ,5razy sporty walki i o dziwo wszystko w normie.Biorę to pod uwagę :)

Symu
04-09-09, 23:17
Molderdist za dużo kombinujesz. Chelatowanie to łaczenie z aminokwasem danego pierwiastka i reszta nie powinna nas interesowac.

wojtas3
04-09-09, 23:39
KowalX mam 22 lata pracuję praktycznie 6 dni w tygodniu 4 razy siłka i chciałem 2 razy biegać jem mało warzyw ale postaram się to chodź trochę zmienić

KowalX
04-09-09, 23:56
11 - zalecana dawka na dobę
40mg - max dawka bezpieczna niepowodująca efektów ubocznych
dawki dla przedziału od 19-70lat - mężczyźni

cynk stosuj wieczorek jeśli spożywasz sam wtedy są najniższe jego wartości

MolderDist
05-09-09, 13:23
KowalX widze, że negujesz tylo moje zdania ale nie podając żadnych argumentów na to, więc obadaj składy zma i wtedy mów, mi że się myle. Zdanie typu "mylisz się" nic nie wnosi, a niestety to Ty się mylisz, tylko, ze ja potrafie dać na to argument.

Jeżeli trenujesz 5 razy siłke i 5 razy SW, to już świadczy tylko i wyłącznie o Twojej głupocie tutaj tak naprawde, bo organizm nie ma szans żeby się dobrze regenorawć przy takich treningach <nie ma ataku na Ciebie tylko na to co robisz> Sama siłka 5 razy w tygodniu to już jest wyczyn, aby zadbać o prawidłową regeneracje.

Symu - niestety ale tutaj nie moge się z Tobą zgodzić. Jeżeli bowiem zmieszamy metal z aminokwasem, nie oznacza to jeszcze, że otrzymaliśmy chelat.

W "prawdziwym" chelacie, metal musi być związany z aminokwasem - przynajmniej jednym wiązaniem koordynacyjnym. To powoduje, że jest on łatwo uwalniany z takiego związku i przenoszony do reakcji, przebiegających z jego udziałem.

To co nazwane jest "asparginianem", jest - tak naprawdę - hydroasparginianem, który - po pierwsze - nie do końca spełnia definicję chelatu, a po drugie - nie ma pewności, czy istnieje jako fizyczna molekuła, czy tylko - jako teoretyczne przewidywanie producenta surowca.

KowalX
05-09-09, 13:46
KowalX widze, że negujesz tylo moje zdania ale nie podając żadnych argumentów na to, więc obadaj składy zma i wtedy mów, mi że się myle. Zdanie typu "mylisz się" nic nie wnosi, a niestety to Ty się mylisz, tylko, ze ja potrafie dać na to argument.
zawsze podaje nie chciało mi się rozpisywać ,serio ;)

Jeżeli trenujesz 5 razy siłke i 5 razy SW, to już świadczy tylko i wyłącznie o Twojej głupocie tutaj tak naprawde, bo organizm nie ma szans żeby się dobrze regenorawć przy takich treningach <nie ma ataku na Ciebie tylko na to co robisz> Sama siłka 5 razy w tygodniu to już jest wyczyn, aby zadbać o prawidłową regeneracje.
spoko nie obrażam się hehe :).
jak byś wiedział jak wyglądają treningi to byś zrozumiał :) o wszystko zadbałem takie połączenie mam od 2lat.


Symu - niestety ale tutaj nie moge się z Tobą zgodzić. Jeżeli bowiem zmieszamy metal z aminokwasem, nie oznacza to jeszcze, że otrzymaliśmy chelat.

http://www.bodybuilding.pl/trec_nutrition_zma_original_90kaps_uid_868



W "prawdziwym" chelacie, metal musi być związany z aminokwasem - przynajmniej jednym wiązaniem koordynacyjnym. To powoduje, że jest on łatwo uwalniany z takiego związku i przenoszony do reakcji, przebiegających z jego udziałem.

przeczytaj wyżej co i jak i skład.masz tam również odpowiedź na pierwsze też.



To co nazwane jest "asparginianem", jest - tak naprawdę - hydroasparginianem, który - po pierwsze - nie do końca spełnia definicję chelatu, a po drugie - nie ma pewności, czy istnieje jako fizyczna molekuła, czy tylko - jako teoretyczne przewidywanie producenta surowca.

z tego co mi wiadomo to takie wiązania aminów spełniają swoje zadanie

Symu
06-09-09, 14:19
Molderdist - jako łaczenei rozumiem nie mieszanie, a właśnie związanie. Widzę też że mocno wczytałeś się w wypowiedzi p. Ambroziaka które neistety nie do końca mnie przekonują gdyż:
1. widać w nich mocne zafascynowanie firmą ALBION
2. sugeruja one że tylko ALBION produkuje prawdziwe chelaty co ejst IMO ewidentna bzdura gdyz chocby ZMA b. dobrze działa co sugeruje że też jest to dobrze wchłanialna forma, a także kilka innych firm ma ciekawe suplementy z chelatami których działąnie czuć
3. suplementacja hydroasparginem magnezu (wtym wypadku filomag b6) daje rowniez b. dobre efekty ( choc niestety zauważyłem że tzreba uważac żeby nie łaczyć z wapniem ze względu an inne wiązania)

wszystko mowie w porownaniu z tlenkiem magnezu ktory niestety sie nei sprawdza.

MolderDist
06-09-09, 16:13
Jeżeli ktoś naukowo udowadnia jak jest to nie widze tutaj powodu, aby mu nie wierzyć, albion akurat ma patenty, badania i wszystko dokladnie opisane, co nie można powiedzieć o innych firmach, których nawet nie znamy. Pozatym z Ambroziakiem dyskutuje bardzo często na różne tematy i to prawda jest on powizany niejako z nutrifarmem, jednak w normalnych dyskusjach (szczególnie, że teraz udziela się mocno w innych działach) nie można go oskarżac o naginanie faktów na korzyść firm z którymi współpracuje.

Skoro hydroasparginian nie spełnia DEFINICJI chelatu, to nie można go formalnie nazwać chelatem. Pozatym chyba troche przekolorywujesz działanie zma ;-) imo odczuwalne działanie mogą mieć jedynie osoby u których występowały niedoboty cynku i magnezu i ewentualnie b6 i o tym świadczą same badania, w takim razie jak można mówić o momentalnym odczuciu, to tak jakby chociaż pisać, ze kreatyne czuć po pierwszej dawce (a zdażają się tacy agenci) ;-)

KowalX - nie wem oco Ci konkretnie chodziło w tym linku, bo jest to poprostu opis reklamowy,marketingowy, z których NICZEGO nie można wywnioskowac - to tak jak np. z hmb - 300% więcej mięśni, 200% mniej tłuszczu.

Więc sprecyzuj i napisz już samemu oco chodzi, wtedy będzie można się ustosunkować.

KowalX
06-09-09, 18:09
KowalX - nie wem oco Ci konkretnie chodziło w tym linku, bo jest to poprostu opis reklamowy,marketingowy, z których NICZEGO nie można wywnioskowac - to tak jak np. z hmb - 300% więcej mięśni, 200% mniej tłuszczu.

Więc sprecyzuj i napisz już samemu oco chodzi, wtedy będzie można się ustosunkować.

jak poszukasz znajdziesz podobnie opisane reakcję wiązań aminokwasów
nie jest to to samo i są to chelaty ,reagują tak jak chelaty
hmb działa ,a reklamy reklamami jak na wszystkich produktach
To samo tyczy się np bcaa ,które to białko dostarczysz bez problemu z diety.

albion stosuje inne procesy by połączyć magnes z pierwiastkiem co wcale nie znaczy ,że tylko tak powstaje chelat po prostu opatentowali proces
Za znaczek albionu się płaci co nie znaczy ,że nie można inaczej połączyć i nie każdy potrzebuje tego znaczku.Od długiego czasu chelację wykorzystywane są w rolnictwie.Zresztą od wielu lat się ją wykorzystuję również dożylną.
Właściwości chelatujące ma np witamina E,holina,inozytol, EPA,DHA

Symu
06-09-09, 18:21
"imo odczuwalne działanie mogą mieć jedynie osoby u których występowały niedoboty cynku i magnezu i ewentualnie b6 "

a czemu wnioskujesz że ja nie mówie właśnie o tym?? U osoby która ma 12 treningów tyg (ja) jest to po odstawieniu ZMA kwestia 2-3 tyg


Nie chce mi się kłócic co jest chelatem co nie. To że ktoś nie ma miliona badań na dany związek nie znaczy że ten związek nie istnieje. Ambroziak napisał że nie są pewni ze to chelat ale wszystko wskazuje że podczas reakcji która stosuja powinien powstac wlasnie hydroaspargin ktory jest chelatem z tego co dobrze pamietam. Mogę też zapewnić że działą dużo lepiej niż formy nieorganiczne.

Ja do jego nowinek czesto podchodze z dystansem. Bo niestety jego wnioski/ zdanie zmienia się za każdym razem jak olimp wprowadza nowy produkt. Kiedyś gluta była super suplem ale po tym jak chłopaki na innym forum wyszukali badania w których nic nie daje to nagle stała się spalaczem tłuszczu razem z tauryną. Podziwiam jego wiedze, artykuły, książka też jest ok ale bardziej godnymi zaufania osobami dla mnie są patrick arnold czy john berardi.

Dla chętnych może ktoś zadać pytanie o krete CEEM która znajduje się w produktach olimpa. Bo ten związek także nei istnieje (wg. oficjalnego stanowiska sadu w USA za co BSN dostał kare). To tak jeżeli ktoś wierzy producentom w każde ich słowo.

Symu
06-09-09, 18:57
A no i tak a'propos badan Albion labs. Magna power działa 4x silniej niż mono wg. ich badań. jak ktoś chce to zapraszam do testu 2,5g magna power vs 10g mono :)

MolderDist
06-09-09, 19:19
KowalX - być może, że inne nie opatentowane "chelaty" również będą pełniać podobne, lub takie same funkcje, ale tego ani ja, ani Ty nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Możemy znaleźć definicje chelatu i wtedy się do niego odnieść, czy dane związku spełniają tą definicje i zaliczają się do chelatów.

Symu - Amroziak nie jest tak naprawde praktykiem - jest on TEORETYKIEM. Glutamina w teorii ma szerokie działanie, no właśnie ale to tylko w teorii, i sam się tutaj nie zgadzam z Amroziakiem, jednak niektóre osoby (nawet zawodnicy) doceniają glutamine, choć badania nawet przeczą temu. Tutaj chyba trzeba wziąść na uwage, że jednak każdy organizm jest inny.

Skoro nie ma żadnych badań, ze coś tak naprawde istenieje a są to tylko domysły to jak można coś stwierdzić? Można podejrzewać itp. ale nigdy się pewności mieć nie będzie ;-)

Nie jest to temat o Sławku, więc nie widze tutaj sensu poruszać tego tematu, nalezy mu się szacunek bo pomaga wielu osob, włącza się w dyskusje dodając cenne informacje, i to się liczy, a każdy inteligętny czytelnik sam już wynioskuje to co powinien.

Sprawa kreatyny - tak naprawde powstało już tyle form kreatyn, że nie jestem ich w stanie zliczyć! Wymyślają już nieodorzeczne formy np. taurynian kreatyny :surprised: więc tutaj raczej przydałyby się cenne badania, żeby naprawde stwierdzić, które formy są naprawde pomocne, a które to tylko marketing. Magnezowy chelat kreatyny znany jest już dobrze na całym świecie i opinie są dobre, więc to o czymś świadczy, a badanie, które jednak trzeba traktować z lekkim przymrużeniem oka, to jednak nakierowywuje nas do pewnych wniosków, jest to pierwsze porównanie do mono i wychodzi lepiej, cena jest tylko troszke wyższa, więc moim zdaniem warto próbować.

Widze, że temat schodzi na całkiem inne poszlaki, więc chyba temat ZMA uważam za skończony?

MolderDist
06-09-09, 19:22
"imo odczuwalne działanie mogą mieć jedynie osoby u których występowały niedoboty cynku i magnezu i ewentualnie b6 "

a czemu wnioskujesz że ja nie mówie właśnie o tym?? U osoby która ma 12 treningów tyg (ja) jest to po odstawieniu ZMA kwestia 2-3 tyg


Soory Symu, ale po Tobie nie spodziewałbym się takiego w sumie nierozsądnego trenowania.

12 treningó w tygodniu? Albo jedziesz na full towarze, suplementacji i poświęcasz cały dzień na regeneracje, albo to jest POPROSTU niemożliwe i szybko popadniesz w przetrenowanie. Bo chyba nie sądzisz, że 2 minerały i witaminy pomoże Ci wyjśc z przetrenowania? Może rozpisz jak to u Ciebie wyglada i czemu tak trenujesz.

KowalX
06-09-09, 19:28
KowalX - być może, że inne nie opatentowane "chelaty" również będą pełniać podobne, lub takie same funkcje, ale tego ani ja, ani Ty nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Możemy znaleźć definicje chelatu i wtedy się do niego odnieść, czy dane związku spełniają tą definicje i zaliczają się do chelatów.


przecież witamina E działa chelatująco i jest to udowodnione (tokoferole dokładniej mówiąc)pozostałe związki również
zresztą proces ten przynajmniej od 50lat używany jest w medycynie w czasie zatruć.Ktoś tam chyba nawet nobla za to miał

można nawet w czopkach kupić :)

KowalX
06-09-09, 19:40
na pewno glutamina działa na układ odpornościowy organizmu.

dlatego mono zawsze będzie rozsądnym wyborem.
mam pytanie w sumie to nie spotkałem się z badaniami porównującymi te kreatyny przynajmniej żadnymi oficjalnymi pod jakąś kontrolą jeśli masz dostęp to z chęcią przeczytam :)

Symu
06-09-09, 19:45
Molder 3x siłownia , 3 x interwały/treningi szybkościowe 4x aero, 2 x squash/inny sport do tego grubo supli :) Tak wyglada moj tydzien na cyklu kretynowym, poza jest troche mniej.

ZMA biore tylko zbey uniknac niedoborow magnezu, nie spodziewam sie po nim super regeneracji ale przyznam ze czuc roznice i w tym keirunku.

Możemy zakonczyć ten temat.