PDA

Zobacz pełną wersję : Przetrenowanie i intensywnosc



slim shady
29-08-09, 15:44
Przetrenowanie, intensywnosc

Witam, chciałem poruszyc wazna kwestie dotyczaca treningu. Czesto przy ocenianiu planow treningowych widoczna jest chec rozbudowana danej partii. Ale w czym problem ? Przedstawie to na przykładzie.
Mamy młodego chłopaka ktory ma problem z bicepsami – sa słabo rozwiniete w porownaniu z reszta ciała. Zaczyna robic wiecej cwiczen na biceps, potem dorzuca ilosc serii i powtorzen. Niestety nadal stoi w miejscu i taki trening nic mu nie daje, wiec zaczyna biceps robic 2 x w tygodniu i ciagle zwieksza ilosc serii. Tygodniowo dochodzi do 30 serii na ta partie. A zaczynał z 15. Chłopak jest zrozpaczony, nie dosc ze mu miesien nie urosł, to nie wyglada za ciekawie. Nasz gosc po poł roku takiego treningu zaczyna miec problemy z rekami. Stawy łokciowe sa nadwyrezone, Sciegna uległy uszkodzeniu. Pewnie zadajecie pytanie jak mozna urosnac zmniejszajac ilosc cwiczen ? A własnie ze mozna ! Nie ma nic złego w cwiczeniu bicepsa 2 x w tygodniu, i nie ma mowy o ograniczaniu treningu. Wiecej nie oznacza lepiej. Gdyby nasz chłopak robił 10 serii tygodniowo i nie przekraczał 10 powtorzen to cieszyłby sie przyrostami i zdrowiem. Swietne zdanie powiedział dr. Colker

Zacznijmy robic tygodniowo 300 przysiadow, i zobaczymy czy za kilka miesiecy nie bedziemy mieli problemow ze stawami.

Pamietam zawsze chciałem miec szerokie plecy. Cwiczyłem jak szalony przez kilka miesiecy i nic. W koncu znalazłem nowy piorytet i nieswiadomie robiłem mniej powtorzen i serii ale cwiczenia te same. Po jakims czasie zauwazyłem ze koszulka ktora była zawsze luzna, ledwo wchodzi na mnie. Zaczełem słyszec komentarze ze niezle sie poszerzyłem, ale nic z tego nierozumiałem, jak mogłem urosnac skoro niekatowałem akurat tego miesnia. W koncu spojrzałem w lustro i uswiadomiłem sobie ze mam szerokie plecy i dla pewnosci porownałem stare zdjecia z nowymi. I ku mojemu zaskoczeniu wreszcie sie poszerzyłem.

Intensywność-na to pojęcie składa się wiele czynników, jak: ilość serii, ilość powtórzeń w seriach, wielkość stosowanego ciężaru, długość przerw wypoczynkowych pomiędzy poszczególnymi seriami, ćwiczeniami i treningami, tempo ruchu podczas wykonywania ćwiczeń. Manipulując tymi czynnikami regulujemy poziom intensywności. Juz wystarczy zmiana jednej rzeczy zeby intensywnosc była inna.

Jak zmniejszyc intensywnosc :
Mozemy zmniejszyc ilosc serii /powtorzen, obciac jedno cwiczenie, zmienic sposob łaczenia grup. A takze mozem zmniejszyc ilosc łaczonych grup miesniowych na treningu, obciazenie, długosc przerw pomiedzy seriami i trenowac rzadziej dana partie.

Jak zwiekszyc intensywnosc:
Jak sie domyslacie wszystko robimy na odwrot w porownaniu do zmniejszania intensywnosci. Ale mozna zastosowac superserie, powtorzenia negatywne, drop serie itp .

Mozna sprobowac zrobic dwa treningi na jedna grupe ale rozniace sie intensywnoscia. O co chodzi ?
Np. Robimy trening klatki według zasad zwiekszania intensywnosci i nastepny trening robimy juz lzejszy czyli o mniejszesz intensywnosci. Oczywiscie takiego treningu nie robi sie z dnia na dzien, tylko po odpowiednim czasie na regeneracje. Nie polecam takich sposobow poczatkujacym. Zla regeneracja i intensywnosc moze prowadzic do przeciazenia Centralnego Układu Nerwowego (CUN).

Korzystałem z własnej głowy, zapamietałem kilka waznych rzeczy z MD.

DTX
29-08-09, 16:01
Super artykuł. Dzięki. SOG jak najbardziej :))

Jolly
29-08-09, 16:02
Taa, bo tu nie ma co dowalac po 5 ćwiczeń z 5 seriami na daną partię, tylko dac 3 z konkretnym progresem i będzie dobrze...

slim shady
29-08-09, 16:07
ale duzo osob mysli ze jak wiecej dadza cwiczen, powtorzen i serii to bardziej przypakuja (tez kiedys tak myslałem)

Jolly
29-08-09, 16:08
Hehe, jak każdy, każdy kiedyś był n00bem :). PS, art ofc dobry.