PDA

Zobacz pełną wersję : Nie wiesz jak dostarczyc zdrowe tłuszcze- Masło orzechowe zrob to sam !



Russel
15-07-09, 19:07
Szukałem parę dni po sklepach Masła bez cukru i bez soli bo wiem ze takie są ale niektóre i tak są na orzeszkach prażonych i smażonych wiec lipa. Postanowiłem zrobić sam zawsze najlepiej wiesz co wrzucisz do środka to i potem wiesz co jesz :yawn:

Masło orzechowe

http://images40.fotosik.pl/159/1bbd5a07e5e1abacmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Składniki

1. Orzechy ja dałem ok 500g (czyste, ew. prażone bez soli i oleju)
(włoskie/ziemne/nerkowce/jakie tam chcecie lubicie preferujecie) wiadomo najlepsze jednak włoskie, ja dałem Orzechy ziemne light bez soli i oleju bo po 1 bardzo lubię ich smak, po 2 są tańsze i gdybym miał wywalić to wszystko później bo by się nie udało ;)
2. Oliwa z oliwek 100ml
(tu też ile kto chce ja dałem do 500g orzechów 100g oliwy konsystencja wyszła dobra
3. Sól najlepiej gruboziarnista z minerałami (ciechocińska itp.)
(jak ktoś lubi bez soli niech jej nie daje dla mnie masło orzechowe musi być słone %) )

Opis
Orzechy mielimy w maszynce najlepiej w takiej ręcznej http://www.dommix.pl/files/shop/minSL427_1.jpg wtedy wychodzi takie fajne z kawałkami :razz:
Jak nie macie takiej możecie blenderem albo w normalnej do mielenia mięsa ale ja po prostu nie chciałem tamtych sprzętów ciorać (orzechy sa dość twarde)
Jak już macie wszystko zmielone dajecie oliwy i mieszacie mikserem ok 15 min
przelewacie do słoiczka i do lodówy na dolna półkę żeby sobie twardniało.

Już wiem z czym będę jadł mój wieczorny omlecik hehe
Smacznego!

zCzymDoLudzi
15-07-09, 19:12
Wygląda super, trzeba sprawdzić :)

Damian st-ce
15-07-09, 21:51
Wygląda smakowicie

mały huba
15-07-09, 22:03
Nie lepiej kupić olej lniany nieoczyszczony ?
Można kupić karnister 5l za 105zł wraz z przesyłką, gdzie 50%< to omega3.
Wystarczy wejść na allegro ;)

jaca666
15-07-09, 23:10
Ja obrałem 250g orzechów włoskich bo więcej nie miałem i jutro rano je zmiele i zrobię masełko.
Fajny pomysł Russel.

Micek185
15-07-09, 23:53
Powiem ci Russel że sam tego spróbuje jutro,powinno być dobre nawet jako przekąska z ciemnym pieczywem:)
pozdro

fallenursus
15-07-09, 23:54
racja pycha. wiem bo sam kupuje :P

Russel
16-07-09, 11:15
jaca do 250g wlej max 25 g oliwy bo będziesz miał bardzo wodniste, a czym bardziej geste imo lepsze

Russel
16-07-09, 11:19
Nie lepiej kupić olej lniany nieoczyszczony ?
Można kupić karnister 5l za 105zł wraz z przesyłką, gdzie 50%< to omega3.
Wystarczy wejść na allegro ;)

nie lepiej ten o którym ty mówisz to ogolnie syf!

Uwierz mi żeby kupić dobry olej lniany np eurolen, oleofarm musiał byś się dużo nachodzić, on jest bardzo wrażliwy na temp. moment i masz po wartościach. Wiec od czasu kiedy zostanie on wyciśnięty musi być jeszcze zapakowany, wrzucony na palety, przetrzymany w magazynie , przetransportowany(napewno ni w chłodni) i jeszcze odstać swoje na półce w sklepie bo na pewno nie w lodówce.

Smacznego wole moje masło;)

mały huba
16-07-09, 13:20
Euorolen i oleofarm jest do kupienia w Piotrze i Pawle w Poznaniu. Tyle ,że to 0,5 /1l i wychodzi odpowiednio 30 kilka-60 zł.
Mówimy o oleju nieoczyszczonym oczywiście, bo niskolinolenowy to syf.
Co do jakości to wszędzie masz takie same szanse na bubel.
W końcu sam olej lniany(jakiby nie był) powinien być trzymany w miejscu z niską temp(omega 3 idą się walić) i nie być narażony na światło.
Jedyna opcja jaka mi nie pasuje przy karnistrze :D to, krótka data do spożycia po otwarciu. Jednak jak ktoś spożywa sporo tłuszczu to i tak wyjdzie to lepiej niż kupowanie np 3 litrów osobno.

Takie jest moje zdanie. Kłócić się nie zamierzam, bo ani ja ,ani nikt inny nie jest w stanie powiedzieć na 100% jak wygląda jakość(w sensie ile o3 w 100ml).
Jednak oba sklad mają taki sam to lepiej wziąść ekonomiczniejszy.
Pozdro

zCzymDoLudzi
18-07-09, 17:27
Czy coś się stanie jak zamiast oliwy dam olej rzepakowy ?? xD

Russel
19-07-09, 20:57
sprobuj a potem napisz jak smakuje

zCzymDoLudzi
19-07-09, 21:45
No spróbowałem na szybko bo mi się zachciało akurat, nie wyszło najgorzej tylko przesadziłem z ilością i wyszło trochę wodniste, za wodniste.

Russel
19-07-09, 22:39
żaden problem dowal orzechów