PDA

Zobacz pełną wersję : Giertych wlicza ocenę z religii do średniej...



nefretette
15-12-06, 17:38
"Religia i etyka w szkole ma być traktowana tak jak każdy inny przedmiot. To znaczy, że ocena z katechezy będzie wliczana do średniej i przesądzi o tym, czy uczeń dostanie świadectwo z czerwonym paskiem - pisze "Rzeczpospolita".

Nowy przepis zostanie najprawdopodobniej ogłoszony jeszcze zimą. A nowe rozwiązanie ministra Giertycha może obowiązywać już od nowego roku szkolnego. W MEN powstaje rozporządzenie w tej sprawie. Religia będzie wliczana do średniej ocen i może wpłynąć na wynik na świadectwie.

Według "Rz", zapowiada się ostry spór. - Jak mamy traktować oceny z religii na równych prawach z innymi przedmiotami - denerwuje się Krystyna Łybacka z SLD. - Proszę spojrzeć w szkolne dzienniki. Oceny z religii są najmniej zróżnicowane, z góry na dół same czwórki i piątki. Katecheci dobrymi ocenami próbują zachęcać uczniów do uczestniczenia w tych lekcjach - dodaje.

To ona, będąc ministrem edukacji, w 2002 roku zdecydowała, że oceny z przedmiotów nadobowiązkowych - także z religii - nie mogą się liczyć do średniej. Wcześniej szkoły decydowały o tym same.

Kontrowersje budzi też program nauczania religii. W całości odpowiada za niego strona kościelna. - Jeżeli katecheci nie zostaną objęci ministerialną kontrolą, a programy nauczania religii wciąż będą zależały wyłącznie od potencjału intelektualnego uczących, to te propozycje ministerstwa będą dyskryminacją - uważa etyk z Uniwersytetu Warszawskiego Magdalena Środa.

Oponenci uważają, że choć religię w szkołach można zastąpić etyką, to w rzeczywistości zajęcia z tego drugiego przedmiotu nie odbywają się - brakuje nauczycieli.



http://wiadomosci.o2.pl/?s=261&t=307262

Pieroog
15-12-06, 18:11
Czemu mnie to nie dziwi ?? Zawsze wiedziałem, że on nie jest pełnosprawny umysłowo :neutral: Ja naszczescie nie mam w szkole religii wiec wali mnie to :)

P4l4d7n
15-12-06, 18:13
Ja na religii sie opierdalam a i tak mam 5 :P wiec moze wliczac do sredniej hehe

sylwka
15-12-06, 20:34
jeśli chce to zrobic, to prosze bardzo, tu się z nim zgodzić mogę, bo mam albo 5 albo 6 z religii :mrgreen:
A tak poza tym, to Giertych trochę przesadza :] (chociaż teraz to mnie tam wszystko jedno, i tak w kwietniu kończę naukę w liceum i nic mi juz nie zrobi :] ).

nefretette
15-12-06, 21:11
dobrze, że nie wymyślili nic takiego takiego za moich czasów :mrgreen: bo by mi to nic nie pomogło.. z religi zawsze miałam 2 albo 3.. zawsze trafiali się na księża 'nie z powołania' heh że poprostu słuchając ich uszy opadały, więc się na religie nie chodziło :mrgreen:

Jose
15-12-06, 23:20
a ja zawsze mialem kose z ksiedzem wiec sie wypisywalem z zajec religii %-)

Matka_90
16-12-06, 23:39
jak religia bedzie wliczana do średniej to od razu sie wypisuje bo z religi ma 1 i nie przejde do następnej klasy :shock:

Bugiel
16-12-06, 23:47
podziekował za rele na swiadectwie.... co za glupota! Zreszta juz i tak sama religia jest przegieciem, bo w konstytucji pisze ze czlowiek nie musi okazywac swoich uczuc religijnych. a jak to w zycie wejdzie to dopiero sie afery zaczna xD a etyka to jakas bzdura. co, beda nas uczyc jak byc "dobrym"? ( w "--" bo samo dobro jest pojeciem wzglednym). ppfff.... powinien razem z Młodzieża wszechpolska poleciec na zbity pysk... co za kretyn, i ten jego instytut wychowania chrzescijanskiego co mial powstac... Precz z takimi glupkami z rzadu!!!

P4l4d7n
17-12-06, 01:39
Etyka to akurat dobry pomysl. Mozna wiele sie nauczyc o inncyh religiach itd ale religia pfff to bullshit :shock:. Ale przynajmniej jest czas zeby zjesc II posilek i odpoczac heh.

Kakashi
17-12-06, 12:22
mnie tam srednia ryra:P i tak zeby dostac sie na studia to trzeba mniec dobrze zdana mature a na swiadectwo sie wogole nie patrzy takze... :mrgreen:

nefretette
18-12-06, 18:35
W 2010 roku religia stanie się jednym z przedmiotów maturalnych do wyboru przez chętnych - poinformował Roman Giertych na konferencji prasowej. Podkreślił, że sprawa jest już przesądzona.
"Jest to wynik wielu konsultacji, oczekiwań Kościoła katolickiego, a także oczekiwań uczelni, które mają wydziały teologiczne" - powiedział Giertych. Dodał, że takie wydziały są także na uczelniach publicznych; uczelnie te z powodu braku możliwości zdawania matury z religii muszą organizować z niej egzaminy.


http://wiadomosci.onet.pl/1452308,11,item.html