PDA

Zobacz pełną wersję : Jaja na masę!!



tm7
13-05-09, 20:25
http://img359.imageshack.us/img359/9282/jajkazmieniajace3.jpg




Jajecznica

Składniki:
* 3 średnie jajka
* 2 łyżeczki masła lub margaryny
* pół średniej cebuli
* 3-5 plasterków szynki (najlepiej jakaś wędzona)
* ser zółty (wedle uznania)
* szczypta soli

Sposób przygotowania:
* Kroimy cebulkę na małe kawałeczki. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni. Następnie podsmarzamy delikatnie cebulkę potem wrzucamy pokrojoną szynkę. To wszystko chwilkę jeszcze smażymy.
* Rozbijamy jajka do jakiegos małego naczynia, np szklanki. Doprawiamy solą. Taka mieszkanke wlewamy na patelnie i smażymy. Dodajemy ser żółty i mieszamy na patelni. :lol:

Jajka na twardo

Składniki:
* 4 Jajka
* Majonez

Sposób przygotowania:
* Wlej wody do garnka. Poczekaj, aż się woda będzie gotowała. Gdy już się będzie gotowała, to wsadź jajka. Poczekaj 7 min, a potem je trzeba obrać
ze skorupy.
* Przekrój je na pół i posmaruj majonezem. :yawn:

Jajka na miękko

Składniki:
* 2 jajka średniej wielkości
* sól
* pieprz

Przepis:
* Jajka włożyć do zimnej, osolonej wody. Doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz i gotować 2 minuty 15 sekund. Wstawić pod zimną wodę.
* Odmianą jajek na miękko są tzw "Jajka po wiedeńsku". Są to jajka na miękko wyjęte ze skorupki i włożone do szklanki (miseczki, kubka) razem z łyżeczką masła, posolone i popieprzone. Rozmieszane.

Jajka sadzone

Składniki:
* 2 jajka
* 1/5 kostki masła
* sól pieprz

Sposób przyrządzenia:
* Na patelni rozgrzać masło. Wbić jajka. Posolić, popieprzyć. Smażyć na średnim ogniu pod przykryciem aż się zetną. Delikatnie przewrócić łopatką na drugą stronę i dosmażyć. :surprised:

Pasta jajeczna

Składniki:
* 5 jajek ugotowanych na twardo
* szczypiorek lub cebulka
* majonez
* sól
* pieprz

Sposób przygotowania:
* ugotowane jajka zmielić
* pokroić szczypiorek i dodać do jajek
* dołożyć 3 łyżki majonezu
* dobrze wymieszać
* doprawić sólą i pieprzem do smaku
* SMACZNEGO :smile:

Makaron z Jajkiem

Składniki:
* Makaron świderki
* 2 jajka
* olej

Sposób przygotowania:
* makaron świderki ugotować po ugotowaniu dać na patelnie dać na szybki ogień i przez 5 min. zostawić makaron na patelni po 5 min. dodać 2 jajka i posolić
* najpiękniejsza przystawka to płaski talerz i na ten talerz dac głębokie ser pod spód dać starty ser i nałożyć na makaron dać listek mięty i podać smacznego

Jajka faszerowane

Skład:
* 6 jaj
* ugotowane mięso
* szynka
* majonez kielecki
* chrzan
* szczypiorek
* sok z cytryny
* ogórek
* pół czerwonej papryki
* pomidor
* puszka sardynek lub szprotek w oleju
* pół dymki
* twarożek naturalny
* kawałek pora
* sól, cukier i pieprz

Sposób przyrządzenia:
* Ugotować jaja na twardo, obrać. Każde jajko przeciąć wzdłuż na połowę. usunąc żółtko a w jego miejsce nałożyć farsz. Układać na udekorowanym zieleniną i rozdrobnionymi żółtkami półmisku.

Farsze:
* szynkowy: szynkę drobniutko pokroić, wymieszacć z żółtkiem i majonezem, przyprawić.
* majonezowy: utrzeć 2 ugotowane na twardo żółtka z 2 łyżkami majonezu kieleckiego i dodać posiekany szczypiorek lub szczypior.
* mięsny: mięso zemleć w maszynce, przyprawić dodać chrzan i majonez
* paprykowy: bardzo drobno posiekać ogórek, pół czerwonej papryki, pomidora i kawałek pora wymieszać z majonezem, przyprawić.
* rybny: dwa żółtka dodać do sardynek lub szprotek z puszki, dodać łyżkę majonezu, przyprawić.
* pomidorowy: pomidora sparzyć obrać ze skórki, usunąć dokładnie miąższ, drobno posiekać, połączyć z żółtkami i majonezem.
Wszystkie farsze przyprawiamy wg upodobań.

Jajka z chrzanem

Składniki:
* 6 jajek
* 3 jabłka
* chrzan
* kwasek cytrynowy lub ocet
* majonez (mały słoiczek)
* cukier
* sól

Sposób przyrządzenia:
* Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać i przekroić na połówki. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce. Chrzan zetrzeć (tyle, aby wyszło około 3 łyżek), przyprawić go kwaskiem cytrynowym lub octem. Połączyć z jabłkami i dodać majonez, przyprawić solą, kwaskiem i cukrem. Sosem polać jajka.


Zapraszam także do odwiedzenia i zapoznania się z tym tematem:
http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?t=13331

Tak więc jedzcie jaja na masę !! xD
Pozdrawiam Tomek


źródło:
http://www.gotowanie.v9.pl/
http://pychotka.pl/przepisy-kulinarne/
http://gotowanie.onet.pl/

tm7
16-05-09, 18:34
Jajko w grzance

składniki dla 2 osób:
2 bułki
2 jajka
2 plastry szynki
szczypiorek
masło
sol, pieprz

wykonanie:
Z bułek ścinamy wierzchy i wyciągamy trochę miąszu ze środka.
Szynkę kroimy w kosteczkę i podsmażamy przez chwile na maśle. Tak przyszykowana szynkę wkładamy do bułek, a stopionym masłem polewamy bułkę w środku oraz na zewnątrz. Natłuszczamy również wierzchy.
Do bułek wbijamy po jajku tak by nie uszkodzić żółtka. Doprawiamy sola, pieprzem, kładziemy tez odrobinę masła na jajku.
Bułki wkładamy do nagrzanego piekarnika do 220°C i zapiekamy do chwili az białko się zetnie. Tuz przed końcem zapiekania jajko posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Wkładamy tez do piekarnika wierzchy bułek.
Gotowe bułki podajemy zaraz po zapieczeniu.
Smacznego!

http://img410.imageshack.us/img410/3756/jajkowgrzance2a.jpg

Kanapka z jajkiem sadzonym

składniki na 1 kanapkę:
1 kromka chleba, najlepiej żytniego
1 jajko
1 plaster szynki
1 plaster sera żółtego
sol, pieprz
masło do smażenia chleba
oliwa do smażenia jajka
ketchup i szczypiorek do przybrania

wykonanie:
Na patelni rozgrzewamy masło, na którym podsmażamy przez chwile kromkę chleba. Gdy chleb lekko się przyrumieni ściągamy go z patelni.
Na chleb układamy plaster lub dwa szynki.
Następnie smażymy jajko sadzone. Ja smażę jajko na oliwie. Wbijam jajko na patelnie i pilnuje by się zbyt mocno nie rozlało. Sole i pieprze. Gdy białko zaczyna się już ścinać na jajko układam pasterek sera żółtego. By ser zaczął się szybciej topić polewam go odrobina tej rozgrzanej oliwy. Robię to za pomocą łyżeczki.
Gdy cale białko się zetnie, a ser zacznie się topić przekładam jajko na szynkę. Żółtko powinno być lejące po przekrojeniu.
Kanapkę polewam odrobina ketchupu i posypuje szczypiorkiem.
Smacznego!

http://img268.imageshack.us/img268/9435/obrazek33422.jpg

Zupa jajeczna

składniki:
1 porcja
- bulion drobiowy (najlepiej nie z kostki)- 300 ml
- 1 całe jajko i jedno białko
- szalotka (szczypiorek plus cebulka)
- odrobina imbiru w proszku lub soku ze świeżego, startego
- świeżo mielony czarny pieprz
- łyżeczka mąki kukurydzianej
- kilka kropli

Wykonanie:
Bulion zagotować. Mąkę wymieszać z łyżeczką wody i wlać, ciągle mieszając, do zupy. Szczypiorek pokroić na centymetrowe odcinki, cebulkę posiekać i wrzucić do bulionu. Jajka rozbełtać w kubeczku i wlewać powoli do gotującego się bulionu, delikatnie mieszając. Doprawić pieprzem, sosem sojowym i sokiem z imbiru.

http://img268.imageshack.us/img268/6885/obrazek33417.jpg


źródło: http://zpierwszegotloczenia.pl/?gclid=CLO_jIeiwZoCFVIB4wod6iYKsg

alder
16-05-09, 22:37
jeśli można to się wtrącę ;) chodzi mi o jajko sadzone. nie polecam odwracać na drugą stronę tylko smażyć na jednej - tak jak po wybiciu. chodzi o to, że jajko sadzone ma swój urok gdy żółtko jest płynne (a'la jajko na miękko) no i jest łatwiej strawne ;) można jeszcze zrobić trik, by żółtko było otoczone błonką :P żeby się nie rozlało podczas zdejmowania z patelki. trza szybko polewać rozgrzanym tłuszczem np. za pomocą łyżki.

KowalX
16-05-09, 22:40
...jajko sadzone ma swój urok gdy żółtko jest płynne i.

ja odwracam i żółtko mam płynne :)

alder
16-05-09, 22:45
ja wiele lat tak robiłem ale jakoś mi się żółtko ścinało. spodobały mi się jajka sadzone serwowane w kantynie w pracy. i tak zacząłem robić, bez odwracania. ten błysk żółtka :P

muszę w ogóle zakupić specjalną patelnię do sadzonych.

proponuję też posypać bazylią ;) soli jak najmniej bo niezdrowa.

tm7
16-05-09, 23:08
szczerze... to ja nie odwracam ;)

007
16-05-09, 23:12
ja też nie odwracam bo robią się mniej smaczne ,opcja z polewaniem jest ok według mnie :)

Symu
17-05-09, 11:33
jajko w grzance super pomysl ;)

luo
17-05-09, 12:27
Ja odwracam, smaże tylko tyle aby przy obracaniu się niewylało żółtko i na drugiej stronie kilka sekund i żółtko jest płynne, często białko też;p.
A z tym polewaniem tłuszczem to będę musiał jutro na śniadanie spróbować;p

alder
22-12-09, 18:07
:D

polewanie tłuszczem sprawia, że mamy fajową błonkę na płynnym żółtku i podczas transportu jaja z patelni na talerz. żółtko nam się nie rozleje. ale minus taki, że trza łapą machać oraz typowo na oleju smażyć.
wreszcie rozkminiłem lepszą kwestię :D
sadzimy jaja na minimalnej warstwie tłuszczu (może być sprej) i jak zaczyna się lekko białko ścinać, to podlewamy nieco wodą o od razu przykrywamy patelnię pokrywką. jak tylko błonka pokryje żółtka, to możemy jaja oszamać ;)

pimols
23-12-09, 14:26
Jajka<3333

wujek.maciek
23-12-09, 14:36
chyba wyprobuje ten przepis na jejecznice ;D

a propos udziwnien, jedliscie/slyszeliscie moze o jajecznicy z kiszonymi ogorkami? brzmi hardkorowo, ale jak mi przyjdzie wena to zrobie

pozdro

pimols
23-12-09, 14:49
nie jadlem o.0 ale no jak ktos lubi ogorki to mysle nie bedzie wiekszego problemu

alder
23-12-09, 14:56
mnie już nic nie zdziwi ;) ogóry kwaszone są bogate w probiotyki więc czemu nie. ja se pyknę jajecznicę z krewetkami chyba ; raczej będzie miodzio. z kaszanką też wymiata a z grzybami to już w ogóle. albo po staremu: na kiełbasie i cebuli + malinowy pomidor do przegrychy. mmmmmmmmm.

grochos
23-12-09, 16:13
jajecznica z koperkiem.... pppppyyyyyyychaaa:)

tm7
11-01-10, 00:57
ja czasami z pomidorem jadłem, nawet niezła ;)

alder
11-01-10, 01:05
mleka dolać do jajek i jajecznica bardziej będzie pulchna. do tego pomidora malinówkę przygryzać. mniaaam

odesp
10-02-10, 14:04
Witam, bardzo ciekawe przepisy na jajka. Mam pytanie w jakiej porze dnia jajka sa najlepsze?, oczywiscie mowie o calych jajkach.

Giro
10-02-10, 18:02
Na śniadanie, przed treningiem, na noc (+twaróg). W pierszych dwóch przykładach nie przesadzaj z żółtkiem.