PDA

Zobacz pełną wersję : DIETA Pojedyncze pytania



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

fallenursus
12-01-11, 02:40
powiedzim ze nie ma problemu, niech ci kupuja poledwice wolowa zamiast kurczakow.

KowalX
12-01-11, 02:54
powiedzim ze nie ma problemu, niech ci kupuja poledwice wolowa zamiast kurczakow.

Wtedy wyślą go do pracy :)

fallenursus
12-01-11, 03:04
mlody jest, niech sie odchamia anie tylko mamo daj bo mi sie nalezy:)
praca uszlachetnia

KowalX
12-01-11, 03:11
mlody jest, niech sie odchamia anie tylko mamo daj bo mi sie nalezy:)
praca uszlachetnia

No sama praca zajebista tylko się wstawać nieraz nie chce ,często :P :)

Jak ktoś się nie natyrał to nie wie co to sen :D

Pioter1994
12-01-11, 19:56
Chciałem iść rozdawać ulotki, ale szczerze nie wiem kiedy bym miał to robić (połączenie diety +robota+treningi). Mój plan dnia wygląda mniej wiecej tak: wstaje 6.15. Szkoła do 15.30 (oprócz piątku) 16 w domu. Jeść, lecke, jeść, przed treningiem (19.30) chwila na forum. 20.00 trening- 21.00. Jeść, myć się, robić jedzenie do szkoły, witaminki i już mam 23... i spać. I znów 6.15.... Jedynie weekedny ale to bym chyba padł na twarz.

Jeżeli chodzi o warzywa to spożywam oczywiście 5 razy dziennie (oprócz posiłku przedtreningowego). Tylko poczytałem trochę lektury i okazało się że warzywa też mają wiele toksyczyncyh środków (pobierają z gleby), jednym z najbardziej toksycznych jest marchew... Nie wiem czy książka aktualna bo z 1991 roku ale od tamtego czasu chyba wiele się nie zmieniło :L

Giro
12-01-11, 20:01
Niestety to prawda. Zależy jeszcze czym ziemia była nawożona. Nawet jak rolnik nie używał nawozów, to zawsze jakiś śladowe ilości chemii znajdziesz - kwaśne deszcze itd.

artsli
13-01-11, 17:12
mam pytanie czy podczas stos diety na mase mozna odpuscic chociaz jeden dzie np niedziele i jesc to na co ma sie ochote?

Mosin
13-01-11, 17:59
Można, nikt ci tego nie zakaże :)
Tak na poważnie to lepiej tego nie robić ale pamiętaj by w dni nie treningowe obciąć węglowodany, po za tym np. ja mam tak ,że po jednym dniu bez diety czuje się słabszy i mniejszy, nie mówiąc o wyrzutach sumienia :P

alder
13-01-11, 18:17
nie wiem ile i co byś zjadł raz w niedziele to nic się nie stanie.

slim shady
13-01-11, 18:23
śmiało rób sobie ten jeden dzień wolny, taki jeden dzień jest potrzebny

Pioter1994
13-01-11, 18:58
Zależy bo jeśli trenujesz prawie codziennie to nie sądze by był to dobry pomysł.

Giro
13-01-11, 20:10
Rób dzień wolny, nie popadniesz w monotonie.

artsli
13-01-11, 21:58
cwicze 3 razy w tyg pn,sr,pt
stos diete od 2 tyg i naprawde nie jest latwo (ale sa efekty dlatego daje rade)dlatego pomyslałem zeby ten jeden dzien moglbym zjesc cos co lubie

lukasz16s
18-01-11, 14:00
Mam takie pytanie dotyczace ketchupu i musztardy oraz innych tego rodzaju dodatkow.Czy tego takze powinno sie unikac tak jak wszelkiego rodzaju sosów ?

rafio83
18-01-11, 14:13
możesz szamać... Musztarda nie zawiera ww ale ketchup już tak, jeżeli uwzględnisz to w zapotrzebowaniu to nie widzę przeszkód żeby czasem sobie urozmaicić dietę

KowalX
18-01-11, 14:32
Ketchup jest ok., jeśli jest to prawdziwy ketchup, a nie jakieś popłuczyny z buraków zamiast pomidorów.
Trzeba też popatrzeć czy nie ma zbędnych dodatków.

luo
18-01-11, 15:19
Ja raz na jakiś czas jem ketchup pudliszki bez konserwantów, chrzan domowej roboty czy jakieś tam sosy z proszku.
Rafio83 nie przesadzajmy z tym liczeniemhttp://img560.imageshack.us/img560/4959/motek.gif. Jeśli doda sobie do jednego czy dwóch posiłków na dzień trochę ketchupu czy innego dodatku to się przecież nic nie stanie. Na redukcji oczywiście trzeba już ograniczać tego typu dodatki

Micek185
18-01-11, 17:11
Mam takie pytanie dotyczace ketchupu i musztardy oraz innych tego rodzaju dodatkow.Czy tego takze powinno sie unikac tak jak wszelkiego rodzaju sosów ?
jestes na masie czy robisz jakąś wycinke?jak jestes na masie to pierdol te liczenie i jedz jak chłop,inaczej bedziesz 5godz na mieście a bedziesz bał się zjeśc kebaba czy jakiegoś chamburgera.jak nie bedziesz odpowiednio przyprawiał jedzenia to po pewnym czasei nabierzesz jadłowstrętu i w ogóle nie bedzie ci sie chciało zaglądać do lodówki.

rafio83
18-01-11, 17:15
http://img560.imageshack.us/img560/4959/motek.gif[/img]. Jeśli doda sobie do jednego czy dwóch posiłków na dzień trochę ketchupu czy innego dodatku to się przecież nic nie stanie. Na redukcji oczywiście trzeba już ograniczać tego typu dodatki

Przeca pisze o tym :)

mtm
18-01-11, 21:14
chamburgera
http://www.e-gym.pl/customavatars/avatar11740_5.gif



Masz sklepy z bio żywnością , mają tam ketchup'y i musztardy . Przecież nie jesz słoika dziennie , nie widzę problemu .

Micek185
18-01-11, 21:40
haha oj tam oj tam:D

puma007
28-01-11, 23:04
Nie wiem czy temat byl,co sadzicie o szamaniu surowych jaj???Kiedys ojcowie naszych dziadkow,i dziadkowie nasi pili...:)

alder
29-01-11, 14:34
Kiedys ojcowie naszych dziadkow,i dziadkowie nasi pili...:)

i teraz my takie leszcze że musimy yebać na siłowni

slim shady
29-01-11, 15:02
Nie wiem czy temat byl,co sadzicie o szamaniu surowych jaj???Kiedys ojcowie naszych dziadkow,i dziadkowie nasi pili...:)
był
używaj wyszukiwarki
http://www.e-gym.pl/showthread.php?27738-SUROWE-JAJA-je%B6%E6-czy-nie&highlight=jaja
http://www.e-gym.pl/search.php?searchid=45160

Giro
29-01-11, 15:29
drugi link nie działa :P

slim shady
29-01-11, 15:32
mi działa
drugi to są wyniki wyszukiwania dla frazy "jaja"

Giro
29-01-11, 15:46
chyba przeglądarka mi szwankuje ;/

KowalX
29-01-11, 17:01
chyba przeglądarka mi szwankuje ;/

To forum :)

Maj00r
30-01-11, 19:42
czy sos do spagethii lub innego makaronu czy ryżu nie zaszkodzi? I jak sos to jaki chłopaki?

mtm
30-01-11, 19:57
żeby to było w miarę "zdrowe" to musisz to zrobić samemu np.przecier z pomidorów własnej roboty .
sos czosnkowy i wiele innych .

Maj00r
30-01-11, 20:00
Rozumiem. Matka robiła mi do ryżu sos biały wiem że używała do tego mleka..

No ale lepiej chyba będzie bez sosu bo tak nie wiadomo ile czego ma.

mtm
30-01-11, 20:03
Długo na takim "suchym" jedzeniu nie zajedziesz , to nie redukcja że wyliczamy jak najdokładniej . jedz smacznie , a martwić sie będziesz na redukcji .

Maj00r
30-01-11, 20:09
OK. A pytanko mam jeszcze co do chleba jeżeli jeść chleb to wiem że razowy pelnoziarnisty z mąrki razowej ale trudno taki dostać. ja chodzę do szkoły i jadłem chleb biały co ma wysoki IG i teraz tak myśle czy brać do szkoły chleb razowy z tunczykiem lub poledwica z piersi z kuraka lub w pojemniku makaron/ryz/kasza + piers z kuraka + warzywa ???
A co do makaronu durum czy razowy?

mtm
30-01-11, 20:27
Chleb jedz orkiszowy .
białego nie ruszaj .
Razowy dobry , z pszenicy durum też dobry .

Maj00r
30-01-11, 20:32
OK to makaron jest ok. Ale chleb orkiszowy 1 raz słysze a czemu nie razowy więcej białka ma i zdrowszy. I tak chleb bym jadał rano i w szkole lub tak jak napisałem chleb bym wyrzucił z diety a zastąpił nim ryż/kasza/makaron + jakies meicho warzywa

mtm
30-01-11, 21:01
Chleb Orkiszowy to chyba jedyny nie wałowany ( i też pewnie nie wszędzie ) Mam kolege piekarza , mowi ze do wszystkich innych sypią chemie , ale ten jest naprawde "zdrowy" u mnie mały bochenek kosztuje 7zł , więc ...

Do razowego sypią ścierwa .

Zastąp spokojnie .

Maj00r
30-01-11, 21:21
Aha ok dzięki :). Znacie może jakieś stronki z tym co ile czego białka węgli tłuszczu ma np ryby co ile mają poprosiłbym o takie stronki.

Jak narazie posiadam te ilewazy.pl i tabele-kalorii.pl

bazej
10-02-11, 20:05
przejrzałem przykładową dietę dla osobnika ważącego 92 kg. Wszystko spisałem i wygląda ok nawet chyba nie tak drogo. Tylko pytanie czytałem też, że takie owoce jak grejpfrut wspomaga metabolizm podobnie jak wino czerwone papryczki chili itd czy stosując te dietę nie zaszkodzę jej dorzucając sobie właśnie te papryczki czy grejpfruty? Co z alkoholem wiadomo że zdarza się pić to źle? Co z czasem tej diety? Jak długo ją stosować? Co jaki czas robić przerwy bo widziałem, że jest to pożądane? Czy taką dietę będę musiał ciągle stosować tzn do końca życia? czy do czasu spalenia a potem już tylko dbając o ruchliwy tryb życia? jak to jest?http://www.e-gym.pl/showthread.php?18162-Przyk%B3adowe-diety-na-redukcj%EA dieta na 92kg

KowalX
10-02-11, 20:08
Grejpfrut to głównie sama woda. Papryki też się nie obawiaj.

bazej
10-02-11, 20:12
a co z reszta pytań?

KowalX
10-02-11, 20:35
Alko jak alko pijesz na własną odpowiedzialność. Szkodzi ,bo szkodzi i skutki jego picia znajdziesz w google. A co do stosowania diety ,lepiej zacznij zdrowo się odżywiać,podbij białko w razie potrzeb i lecisz. Jeśli Ci nie smakuje to daj sobie spokój i zmień na inne produkty. Wino możesz spokojnie czasami popijać jeśli to dobre wino.

Giro
10-02-11, 20:35
Jeśli raz na jakiś czas napijesz się lampkę wina, czy kieliszek wódki to nic się nie dzieje.

Dietę stosujesz aż do uzyskania efektu, musisz jednak pamiętać, aby w miarę z obniżaniem masy ciała, obniżać także ilość spożywanych kalorii.

Dietę możesz stosować 6 dni w tygodniu (pn - sob), a niedziele możesz zrobić sobie luźniejszą (tzn, starać się trzymać ilości kalorii, ale zjeść coś co w tej diecie jest niedozwolone (słodycze)- traktuj to jako nagrodę za wytrzymałość).

Jeśli już otrzymasz żądaną wagę - masę ciała, możesz stosować inną dietę (z innymi produktami - najlepiej zdrowymi), jednakże aby utrzymać stałą wagę, będziesz musiał uważać na ilość spożywanych kalorii.

A propos ruchu - czy na redukcji czy nie, ruch zawsze i wszędzie jest wskazany.

bazej
13-02-11, 08:15
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa gdyż czytając wątek z przykładowymi dietami natknąłem się na taką dla osobnika ważącego 92 kg która składała się łącznie z 2499 kalorii a sam wyliczając sobie kalorie na wagę 90 kg wyszło mi że dziennie mój organizm potrzebuje 2727 kalorii czy stosując dietę przykładową dla faceta 92kg mam możliwość schudnięcia? dieta zaczerpnięta z http://www.e-gym.pl/showthread.php?18162-Przyk%B3adowe-diety-na-redukcj%EA. Kolejne pytanie w przykładowej dziecie jest sporo posiłków wiem, że najlepiej jest odżywiać się co 4 godz drobnymi porcjami, ale czy przeszkodą będzie przestawienie pierwszego posiłku tzn śniadania w miejsce posiłku? Ile tak na prawdę powinienem spożywać dziennie kalorii żeby szybko zrzucić nadmiar ćwicząc 5x w tyg

Mosin
13-02-11, 21:14
Zamierzam robić sobie na śniadanie koktajl z:

3 białek jaj
2 żółtka
5ml oleju słonecznikowego
80g musli

Tu moje pytanie co zrobić z musli by dało się je wypić. Oraz co dodać do koktajlu by był smaczniejszy i może mniej gęsty bo z samych jajek wychodzi taki kisiel.

Giro
13-02-11, 21:58
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa gdyż czytając wątek z przykładowymi dietami natknąłem się na taką dla osobnika ważącego 92 kg która składała się łącznie z 2499 kalorii a sam wyliczając sobie kalorie na wagę 90 kg wyszło mi że dziennie mój organizm potrzebuje 2727 kalorii czy stosując dietę przykładową dla faceta 92kg mam możliwość schudnięcia? dieta zaczerpnięta z http://www.e-gym.pl/showthread.php?18162-Przyk%B3adowe-diety-na-redukcj%EA. Kolejne pytanie w przykładowej dziecie jest sporo posiłków wiem, że najlepiej jest odżywiać się co 4 godz drobnymi porcjami, ale czy przeszkodą będzie przestawienie pierwszego posiłku tzn śniadania w miejsce posiłku? Ile tak na prawdę powinienem spożywać dziennie kalorii żeby szybko zrzucić nadmiar ćwicząc 5x w tyg

Oblicz jaką ilość kalorii powinieneś spożywać aby utrzymywać stałą wagę ciała, a następnie odejmij 15% od tego zapotrzebowania. Tyle właśnie kalorii powinieneś spożywać, aby tracić masę ciała.


Zamierzam robić sobie na śniadanie koktajl z:

3 białek jaj
2 żółtka
5ml oleju słonecznikowego
80g musli

Tu moje pytanie co zrobić z musli by dało się je wypić. Oraz co dodać do koktajlu by był smaczniejszy i może mniej gęsty bo z samych jajek wychodzi taki kisiel.

Jeśli możesz to zamiast musli, daj płatki owsiane. Dodaj trochę cukru i kakao ;)

alder
14-02-11, 01:03
chyba niewiele białka ;p

kakao a cukier to to samo ;) chyba że mowa o prawdziwym kakao

KowalX
14-02-11, 01:15
Jeszcze nie wiemy co to za musli :)


Zamierzam robić sobie na śniadanie koktajl z:

3 białek jaj
2 żółtka
5ml oleju słonecznikowego
80g musli

Tu moje pytanie co zrobić z musli by dało się je wypić. Oraz co dodać do koktajlu by był smaczniejszy i może mniej gęsty bo z samych jajek wychodzi taki kisiel.

Dla mnie już jesteś bohaterem :)

Mosin
14-02-11, 14:17
No w sumie nawet płatki owsiane będą lepsze. Tylko nie wiem zbytnio co z nimi zrobić? Zmielić je, posiekać czy co ? Co do ilości białka to tak 15-20min przed tym zaraz po przebudzeniu zażywam 20g odżywki.

rafio83
14-02-11, 14:55
w sklepie można kupić już rozdrobnione płatki owsiane(sam takich używam) dodaj je do odżywki białkowej odczekaj chwilę niech zmiękną i ogień...

bazej
15-02-11, 08:59
Jestem po 1 dniu diety. Czułem się ciągle najedzony czy tak powinno być? czy może należy zmniejszyć ilości poszczególnych składników?

KowalX
15-02-11, 10:43
Jeśli czujesz się najedzony to chyba dobrze, nikt nie lubi być głodny.

bazej
15-02-11, 11:21
no tak, ale czy wtedy spale ten nadmiar tłuszczu?

Giro
16-02-11, 17:39
poczekaj z tydzień lub dwa i wtedy oceń jak Ci idzie spalanie tłuszczu, rób pomiary obwodów i wagi

bazej
18-02-11, 18:41
po 5 dniach stosowania diety i ćwiczeń schudłem 1,5 kg czy to może świadczyć o tym że mam odpowiednia dietę?

Giro
18-02-11, 18:53
Na początku mogło Ci zejść oprócz tłuszczu, także dużo wody. Czy robisz jakieś aeroby?

bazej
18-02-11, 18:55
tak 4 dni w tygodniu po treningu i uzupełnieniu węglowodanów i aminokwasów carb bx siadam na rowerek na 40min

Giro
18-02-11, 19:38
Na ocenę sytuacji musisz jeszcze poczekać. Daj znać za tydzień jak stoi waga. Pozdro

Pioter1994
19-02-11, 19:12
Ostatnio wywaliłem białko z posiłku przed treningowego i jem praktycznie same węgle. Przed treningiem jadłem mięso+ ryż. Teraz jem więcej ryżu i mam więcej sił do treningu. Po prostu lepiej mi się trenuje. Dobrze robię, czy białko w posiłku przed treningowym jest konieczne?

KowalX
19-02-11, 19:34
Jeśli chcesz mieć najlepsze wyniki siłowe to białko z węglowodanami w proporcji 1 do 3 na korzyść węglowodanów.
Wtedy też wydolnościowo jest ok.

Pioter1994
21-02-11, 18:52
A co najlepiej dać przed treningiem? Węgle z ryżu a białko np: z kurczaka?

alder
21-02-11, 22:37
mięso jest niezdrowe :D

a powiem ci, że ja często ćwiczyłem po omlecie z owsu i jaj.

mtm
21-02-11, 23:15
Mięso robi mięso i koniec dyskusji .

Micek185
21-02-11, 23:27
http://www.e-gym.pl/showthread.php?31225-Bia%B3ka-ich-znaczenie-i-funckcje-w-organizmu-cz%B3owieka.&p=401637#post401637

Piorun
23-02-11, 08:08
Jak jeść posiłki węgle z biakami jesli mamy mozliwosc:
1)najpierw węgle pozniej bialka (jaki odstep czasu)
2)rownoczesnie
3) najpierw bialka potem węgle
dzieki

rafio83
23-02-11, 09:09
Nie rozumiem Twojego pytania, każdy posiłek ma się składać z węgli,białka i tłuszczy (prócz po treningowego)

Piorun
23-02-11, 09:43
Nie rozumiem Twojego pytania, każdy posiłek ma się składać z węgli,białka i tłuszczy (prócz po treningowego)

tak ale tu chodzi o szczegoly, Być moze ze wzgledu na trawienie lub przyjmowanie skladnikow przez organizm, lepiej by bylo aby, kolejnosc przyjowania posilkow byla optymalna, ale to być moze juz lekko za wysokie loty, I chyba nie ma jeszcze dobrych badan na ten temat.

rafio83
23-02-11, 09:49
Nie kombinuj i jedz normalnie... czyli co jak masz np.kasze z wołowiną,surówkę i oliwę z oliwek to zjesz samą kaszę popijesz oliwą odczekasz 15min zjesz samo mięso odczekasz 10min i zjesz surówkę? BEZ SENSU...

alder
23-02-11, 10:00
najpierw 15% węgli, później 23% białka, po czym jednocześnie 45% węgli i 17% białka. później resztę pół na pół z wodą po parówkach

Piorun
23-02-11, 10:54
Rózne Produkty maja rozny czas trawienia, kiedyś czytałem artykol o tym ze, kolejnosc tez jest istotna z tego wzgledu zeby lepiej sie przyswajało
Tak na wyczucie to raczej węgle powinny wchodzic pierwsze,
No ale nic nei wymyślimy tutaj bo porządnych materiałów chyba jeszce na ten temat nie ma

alder
23-02-11, 11:11
Rózne Produkty maja rozny czas trawienia, kiedyś czytałem artykol o tym ze, kolejnosc tez jest istotna z tego wzgledu zeby lepiej sie przyswajało
Tak na wyczucie to raczej węgle powinny wchodzic pierwsze,
No ale nic nei wymyślimy tutaj bo porządnych materiałów chyba jeszce na ten temat nie ma


oczywiście towarzyszu. różna jest przyswajalność. 5g węgli nie jest równie 5g węgli. mimo tej samej kaloryczności. ale ja się pytam co z tego ? po co zjeść szybko wchłanialne białko ? po to by po krótszym czasie sięgnąć po kolejną porcję białka ? zapchać się węglami, sprawić wyrzut insuliny a później jeszcze zjeść źródło białka, które też zawiera węgle. wstajesz rano i masz się zastanawiać - najpierw węgle czy białka ? to i to potrzebne. węgle dadzą energii ale organizm będzie czekał za białkiem, którego aminokwasy są potrzebne po nocnym katabolizmie. węźmiesz najpierw białko - skąd energia na jego trawienie ? a co gdy organizm białko przeznaczy głównie na energię bo nie będzie mieć węgli ? zresztą sam zrób test. przez kilka tygodni jedz tak a kilka tak a na koniec dojdziesz do tego co ci tu napiszę (a piszę to po raz n-ty na tym forum): całodobowy bilans azotowy ma tu znaczenie.

Piorun
23-02-11, 13:11
oczywiście towarzyszu. różna jest przyswajalność. 5g węgli nie jest równie 5g węgli. mimo tej samej kaloryczności. ale ja się pytam co z tego ? po co zjeść szybko wchłanialne białko ? po to by po krótszym czasie sięgnąć po kolejną porcję białka ? zapchać się węglami, sprawić wyrzut insuliny a później jeszcze zjeść źródło białka, które też zawiera węgle. wstajesz rano i masz się zastanawiać - najpierw węgle czy białka ? to i to potrzebne. węgle dadzą energii ale organizm będzie czekał za białkiem, którego aminokwasy są potrzebne po nocnym katabolizmie. węźmiesz najpierw białko - skąd energia na jego trawienie ? a co gdy organizm białko przeznaczy głównie na energię bo nie będzie mieć węgli ? zresztą sam zrób test. przez kilka tygodni jedz tak a kilka tak a na koniec dojdziesz do tego co ci tu napiszę (a piszę to po raz n-ty na tym forum): całodobowy bilans azotowy ma tu znaczenie.

To co ja tu robie to moge powiedziec co m isie wydaje oraz spytac o opinie innych.
Interesowała mnie kolejnosc przyjmowania posiłków, czy ewnetualne odstepy. Wiadomo ze bialko i węgle muszą tak naprawde podawane caly dzien. Pytanie tylko w jaki sposob i jakie sa niuanse. Mi chodziło o samo przyjmowanie posiłku. jesli mam powiedzmy miche z ryzem, i porcje białka, to być moze lepiej by było zjesc ten ryz, i po np 5-15 minutach wypic białko. No ale to raczej taka moja spekulacja, bo wydaje sie ze tak mogło by to dzialac troche lepiej ze najpierw organizm ciagnie wegle i czesciowo je przetrwaia a potem bialko. No ale badan chyba na ten temat nie ma wiec chyba zostaje nam eksperymentowanie.

KowalX
23-02-11, 14:26
Jaki sens jest spożywanie tego osobno?

Piorun
23-02-11, 14:53
Jaki sens jest spożywanie tego osobno?

Teoretycznie jest, czytałem artykuł w którym dokładnie były wyliczone czasy trawienia, i dla optymalizacji całego procesu różne produkty powinno sie spożywać w roznych odstępach czasu, bo np sledzie w oleju trwią się dłuzej niz np rozgotowane węgle... ale wątpie ze ktoś sie w to bawi, bo to enipraktyczne, no chyba ze właśnie kulturyści cos wymyślili na ten temat. Ale jak widac chyba jeszcze nic nie ruszylo w tym temacie.

KowalX
23-02-11, 16:59
Spożycie węglowodanów z białkami przed treningiem jest o około 38% korzystniejsze w zwiększaniu zapasów glikogenu niż spożycie samych węglowodanów. Mix po treningu białek z węglami jest również korzystniejszy niż samych węgli i w odbudowie rezerw energetycznych i wyższym poziomem hormonów anabolicznych, a niższym katobolicznych, sprzyja też uwalnianiu insuliny. Do najkorzystniejszych proporcji węglowodanów względem białek gdy tych pierwszych jest o 2/3 więcej. Można też spożywać samo białko. Za to samych węglowodanów w kulturystyce osobiście bym unikał,ale wolna wola :)

Bobok
23-02-11, 18:41
Czy podczas diety na redukcję w dzień gdy mam trening bokserski, a nie na siłce, czy jeść posiłek ten co przed siłką?

alder
23-02-11, 20:08
bokserki to tak jakby cardio chyba. powiem Ci tak. ja na redukcji w dzień samych aerobów jadłem posiłek ponad 2 godziny przed i ok godziny po. jak nie zjesz to popallisz trochę tkanki mięśni

KowalX
25-02-11, 11:52
Czy podczas diety na redukcję w dzień gdy mam trening bokserski, a nie na siłce, czy jeść posiłek ten co przed siłką?

Osobiście spożywam wysokoenergetyczne posiłki przed takimi treningami. Jeśli chodzi o główny posiłek tak jak Alder napisał możesz spożywać na ok. 2h przed.

yaro09
09-03-11, 20:23
mam pytanie, jesli chodzi o wędliny / szynki na kanapki, to jakie są najbardziej wartosciowe?
prosze o przyklady tych ogólnodostepnych ze sklepów (wiem ze lepszy jest kurczak ale chodzi mi glownie o szynki / wędliny, cos na kanapki) cena nie gra roli :)

Pusia
09-03-11, 20:38
Na logike to chyba te z kurczaka i indyka poledwice? Ew. schab - wszystko co chude
baleron,salami i mielonka odpadaja chyba :( ja mam slabosc do kindziuka i bardzo nad tym ubolewam :(

yaro09
09-03-11, 21:01
salami tez odpada nie??? pytam bo nigdy nie kupowalem wędlin.... czyli polędwice jakies, cos z indyka i kurczaka?

yaro09
09-03-11, 21:26
nie moglem edit. i to samo pytanie ale teraz chodzi o chleb. bo tego ciemnego i ziarnistego tez jest pełno rodzajów..

yaro09
10-03-11, 01:28
reffffffff

alder
10-03-11, 11:25
salami tłuste jak cholera więc raz na jakiś czas. ja to ogólnie jestem przeciwnikiem wędlin chyba że od mojego wujasa rzeźnika. wędliny często nawet koło mięsa nie stały, są zlepkiem syfu, ścierwa, chemii. taki schab jako wędlina myślę, że ma sporo wspólnego z mięsem ale reszta ? porównaj sobie najlepszą szynkę ze sklepu do szynki od chłopa.

ja ogólnie wędlin prawie już nie jadam. podroby i inne |? kaszanka ? krew/cholesterol.
z drugiej strony jeśli ktoś kupuje piersi z kury z biedronce bo KURWA TANIEJ, równie dobrze może jeść kupę ;) zatem zależy komu na czym zależy.

rafio83
10-03-11, 11:44
jeśli ktoś kupuje piersi z kury z biedronce bo KURWA TANIEJ, równie dobrze może jeść kupę ;) zatem zależy komu na czym zależy.

Co do wędlin masz sporo racji, jednak mięso to mięso nie ważne czy kupisz je w biedronce, tesco czy prywatnym sklepie rzeźniczym. Jeżeli będą chcieli Cie oszukać to i tak to zrobią...
Z drugiej strony myślę że ani Ty ani ja nie jesteśmy zawodowymi sportowcami i nie zaszkodzi nam wędlina czy mięso z hipermarketów...

alder
10-03-11, 12:04
to czy jest się sportowcem cxy nie, nie ma tu znaczenia. a przeciwnie, im więcej mięsa je sportowiec tym bardziej się naraża.

dla Ciebie nie ma różnicy czy mięso z taśmy czy z fermy ? no tak, przecież drób faszerowany antybiotykami, sterydami, trzymany w klatkach, bez słońca, bez naturalnej witaminy D, bez źdźbła trawy, bez luzu, zestresowany, schorowany, zaniedbany na pewno jest tej samej jakości co ten na wolnym wybiegu, w słoneczku na kukurydzy, trawce, bez chorób, z naturalną masą ciała. jajka pewnie się też niczym nie różnią. mięso odświeżane, zapchane robalami pewnie jest takie samo jak to świeżutkie od rzeźnika prosto wzięte.

widziałeś kiedyś na wsi zdrową kurę ? wolałbyś zjeść ją i jej jajo czy takich np ?


http://www.youtube.com/watch?v=s462lbbxdOI&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=ds19MFMa-n0

bo jeśli dla Ciebie nie ma różnicy to nie mamy o czym dyskutować

alder
10-03-11, 12:08
http://www.youtube.com/watch?v=IdzQf95rpcU&feature=related

rafio83
10-03-11, 12:27
Skoro taka wielka jest różnica to co mają jeść ludzie mieszkający w miastach nie mający znajomych w rzeźniach?? Pozostaje im chyba tylko jeździć na polowania na pobliskie wioski!!!
To o czym piszesz przerabiałem już nie raz... Mięso sprzedawane do sklepów jest kontrolowane i podlega surowym wymaganiom także nie możesz porównywać że jedno to zloto a drugie gówno.
Ciekaw jestem czy po ser też jeździsz bezpośrednio do mleczarni? A po ryby nad morze? Przecież te w markecie są beee....

alder
10-03-11, 13:23
porównaj sobie ser gouda z biedry a z mięsnego sklepu.

Pusia
10-03-11, 15:59
U mnie w miesnym nie sprzedaja sera :(
Drozsze nie zawsze znaczy lepsza...

gacek
13-03-11, 14:32
waga 85
wzrost 176
ułożyc diete redukcyjną czy na mase

KowalX
13-03-11, 16:25
Zależy jak chcesz wyglądać i jaką mieć masę. To pytanie zadaj sobie.

dawid90
22-03-11, 16:39
Bedąc na redukcji, jeżeli biegałbym rano ( 5-6 x w tygodniu ), to który system posiłkowy jest lepszy ?
-bieganie
-śniadanie
-śniadanie II
-obiad
-potreningowy
-kolacja

czy

-bieganie
-potreningowy
-śniadanie
-śniadanie II
-obiad
-kolacja

rafio83
22-03-11, 16:51
a jaka jest róznica w posilku po treningowym a sniadaniem?

KowalX
22-03-11, 17:44
Bieganie na czczo nie jest dobre dla mięśni.

rafio83
22-03-11, 19:48
ale jest dobre na spalanie tłuszczu :)

alder
22-03-11, 20:22
+ mięsa

rafio83
23-03-11, 08:00
wystarczy zabezpieczyć mięso przed bieganiem

dawid90
23-03-11, 18:34
W jaki sposób ? Kwestia posiłku ?

KowalX
23-03-11, 19:46
wystarczy zabezpieczyć mięso przed bieganiem
Wtedy już nie jest na czczo ... ;)



W jaki sposób ? Kwestia posiłku ?

Nie biegaj na czczo. Możesz spożyć np, jogurt, kefir ,zupę mleczną, aminokwasy, białko lub normalnym śniadaniu po odpowiedniej przerwie.

slim shady
23-03-11, 20:00
bcaa przed i git

alder
23-03-11, 21:59
no ale weź bcaa to musisz odczekać 40 min. i co wówczas robić ? weź zjedz normalny posiłek to musisz czekać ok 2 godz bo kolki nikt nie lubi.

KowalX
24-03-11, 11:26
Po tym co pisałem nie trzeba czekać 2godzin :)

bartosz111
28-03-11, 16:44
w tesco ,w Łodzi bynajmniej 2 tuńczyki w wodzie w cenie jednego, wychodzi 1,60 sztuka , oczywiście rozdrobniony, 185 g

dawid90
28-03-11, 19:25
Może być jajecznica w godzinach 19-20 ( kolacja ) z 3/4 płaskiej łyżki smalcu z odrobiną mięsa, czy tylko samej jajka ?

@up bynajmniej to nie to samo co przynajmniej

bartosz111
28-03-11, 20:22
chcesz zjesc na kolacje jajecznice na smalcu? to chyba nie jest dobry pomysl, bialy ser chudy albo tunczyk w wodzie i do tego lyk oliwy, takie moje zdanie , a na noc przed samym snem jeszcze mozesz bialko chlapnac

mtm
28-03-11, 20:26
same jajka są ok na noc .

bartosz111
28-03-11, 20:28
ile jajek i czy cale?jesli moge spytac

mtm
28-03-11, 20:29
nie wiem jak tam z białkiem w twojej diecie . Jedz całe a ile to policz pod bilans , 3-4 ?

bartosz111
28-03-11, 20:32
no tak, dzieki, a znasz jeszcze jakas dobra alternatywe dla jajek , tunczyka i bialego sera?na noc rzecz jasna

mtm
28-03-11, 20:35
może być każde mięso na noc z dodatkiem zdrowego tłuszczu .

wołowina/ryba/kura itd. + olej lniany/oliwa/olej z ryżu/mct itd.

można też serki wiejskie , twarogi ale ja dobrze na to nie reaguje . jak zdecydujesz sie na nabiał też dodaj tłuszcz . By wydłużyć czas wchłanialności kazeiny .

dawid90
28-03-11, 20:35
Jem 3 jajka, myślałem że można sobie dodać smalczyku co jakiś czas dla smaku ;).
Zamiast jajek lub tuńczyka możesz jeść, np. makrelę wędzoną.

KowalX
28-03-11, 20:37
Może być jajecznica w godzinach 19-20 ( kolacja ) z 3/4 płaskiej łyżki smalcu z odrobiną mięsa, czy tylko samej jajka ?

Może być... Możesz zagryźć chlebem :)

mtm
28-03-11, 20:37
makrela wędzona to pełno soli , pozatym ograniczył bym ją max.2-3 razy w tyg .

alder
31-03-11, 11:56
@up bynajmniej to nie to samo co przynajmniej

strzelam, że 90% nei widzi różnicy a bynajmniej to zupełnie co innego ;)

SlavO
05-04-11, 22:17
Pytanko: W tabeli kalorii pisze, że tuńczyk w konserwie ma 27g białka w 100g produktu. Na tuńczyku mam masę: 185g (całość) i drugą masę: 130g (same mięso). Skoro tabele podają, że ma być to 100g produktu (czyli ogólnie konserwy) to żeby wyliczyć ile ma jedna puszka tuńczyka mam uwzględniać 185g czy 130g ?

mtm
05-04-11, 22:25
130.......

Wiki
06-04-11, 12:10
w tych puszkach, co niby ma być 130g to tego tuńczyka jest ze 105-110g jak dobrze odciśniesz, więc trochę oszukują :/

mtm
06-04-11, 13:10
a to już inna sprawa że wałują na wadze . Ja kupuje tune w puchach kilogramowych i nie ma problemu .

jaca666
06-04-11, 13:29
Tylko kupujcie tuńczyka w kawałkach bo ten rozdrobniony to zmielona mieszanka wszystkiego wiec i łbów i pletw i tam jest max 15g białka.

Wiki
06-04-11, 13:41
ten zmielony jest obrzydliwy :).
mtm gdzie takie puchy dostać można?

Wiki
06-04-11, 13:47
co o takim sądzicie, dobry będzie http://allegro.pl/tunczyk-kawalki-w-sosie-wlasnym-1705-gr-polecam-i1505596916.html? ;p

mtm
06-04-11, 13:51
nie raz jadłem tego co podałeś , są naprawde czasami olbrzymie kawały , ale i zrębki z pod taśmy produkcyjnej też są , lepiej sie opłaca .4501

fallenursus
06-04-11, 14:00
kiedys kupilem taka wielka puche...4dni z nia walczylem, nawet zapiekanke z makaronem zrobilem.(tuna,durum,groszek, nisko solona zupa grzybowa z puszki- wszystko do brytfanki i do piekarnika-b.dobre).
teraz kupuje tylko tune albacore.- biale mieso podobne do kurczaka.

mtm
06-04-11, 14:05
tą puche zjadam w dzień .

fallenursus
06-04-11, 14:08
znowu zaczynasz..?
;p

mtm
06-04-11, 14:10
oj tam oj tam ;p

alder
06-04-11, 15:10
w tych puszkach, co niby ma być 130g to tego tuńczyka jest ze 105-110g jak dobrze odciśniesz, więc trochę oszukują :/

no ale co z tego? ;> przeciez ten tuńczyk i tak nie jest surowy, jest po obróbce i ma procentowo więcej białka niż surowy (tak jak gotowa do jedzenia pierś kury może mieć 30g w 100g)

lepiej bym się martwił mrożonymi rybami. ostatnio pani ze sklepu(znam ją 25 lat, mama mojego ziomusia) powiedziała: Marcin, ty wiesz ile z kilograma mrożonej ryby zostało po rozmrożeniu ? ja mówię: połowa;) a ona: mniej o_____0

jak dobrze odciśniesz pierś z kury to też zostanie mmiej, chyba nie muszę przypominać w ilu procentach mięsień to woda ;)

po t5reningu może nie ale ogólnie to polecam
tunę w oleju. odciskam i daje radę ;]

Nikos
17-04-11, 22:56
http://www.benus.pl/ wejdzcie na produkty i musli wieloowocowe 1000 gram , dobre to jest na mase ???

fallenursus
17-04-11, 23:20
na mase wszystko dobre :)
martwic ie bedziesz co dobre a co nie na wycince.

asik
24-04-11, 12:34
Witajcie chciałem się zapytać czy można włączyć kotlety sojowę (bez panierki) do diety redukcyjnej oraz czy będąc teraz na diecie opłaca sie zaczynać cykl kreatynowy czy poczekać i zrobićsobie cykl po wakacjach??

Micek185
24-04-11, 12:37
wlicz to w zapotrzebowanie kaloryczne i niema probemu,ale nie opieraj się tylko i wyłącznie na białku sojowym łącz go z innymik białkami jak jaja,pierś z kury i warzywa.kreatyne możesz stosować tez na redukcji bo też działa antykatabolicznie ale lepszym rozwiązaniem bedzie BCAA.

alder
24-04-11, 14:21
nie rozumiem suplementacji BCAA na redukcji gdzie winna być wyższa podaż białka więc i BCAA. ;) kreatyna wszak ma inne działanie i tu pewnie również będzie różnica - jabłko czy mono.

ja będąc na diecie redukcyjnej od 3 tygodni i na czymś w rodzaju FBW, 3 dni po suplementacji mono czuję jak obwód moich ramion się zwiększa ;/ i już sam nie wiem czy kreatyna jest dobrym rozwiązaniem. choć jako antykatabolik zapewne

dexterinio
24-04-11, 14:46
a;e zauwaz ze kreta zwieksza wchlanianie wody do miesnia co jest zbedne na redukcji bo i tak finalnie ta wode chcesz w maksymalnym stopniu zgubic. BCAA na redukcji niezbedna bo jest wlasnie antykatabolikiem i chroni miesnie przed spalaniem . Redukcja = trening na wyzszych obrotach tj serie do 16-18 powtorzen, aero plus dieta wysokobialkowa gdzie kaolrie z wegli zastepujesz bialkiem, a zwiekszona podaz bialka zabezpiecza miecho przed zanikiem. A zlozonych aminokwasow niestety nie dostarczysz pozywienia wiec BCAA musi byc (chociaz słyszałem ze w tunczyku jest sporo aminokwasów - aczkolwiek niewystarczajaco duzo)

mtm
24-04-11, 15:46
no ale co z tego? ;> przeciez ten tuńczyk i tak nie jest surowy, jest po obróbce i ma procentowo więcej białka niż surowy (tak jak gotowa do jedzenia pierś kury może mieć 30g w 100g)
]

Tego nigdy nie słyszałem że obróbka termiczna = zwiększenie ilości białka ...

Możesz mi to wyjaśnić ?

Micek185
24-04-11, 15:46
Redukcja = trening na wyzszych obrotach tj serie do 16-18 powtorzen


nie to normalny trening jak masowy z tym że dodajesz cwiczenia szlifujace.



nie rozumiem suplementacji BCAA na redukcji gdzie winna być wyższa podaż białka więc i BCAA. ;) kreatyna wszak ma inne działanie i tu pewnie również będzie różnica - jabłko czy mono.


jesli jestes na redukcji to i bilans kaloryczny jest na minusie więc części zarcia ci brakuje i pobierana jest z mięśni,tą lukę wypełnia BCAA,po drugie nie ma takiej redukcji na której nie poleci ci nawet troche mięcha to nie uniknione:)

dexterinio
24-04-11, 15:54
szlifujesz cwiczeniami izolujacymi czyli odstawiasz z reguły sztangi na rzecz maszyn a zwiekszasz ilosc powtorzen rzezbiac sie bardziej,a po drugie musisz zmniejszyc ciezary bo tracac tluszcz z organizmu jestes podatniejszy na kontuzje wiec wiaze sie to w jedna calosc

alder
24-04-11, 22:58
Tego nigdy nie słyszałem że obróbka termiczna = zwiększenie ilości białka ...

Możesz mi to wyjaśnić ?


wuja czytaj ze zrozumieniem, napisałem procentowo. jeszcze mam wyjaśniać ?? ;>>



wody z mięśnie nie chcę ściągać bo mięsień to głównie woda. badziej mnie interesuje skurczenie tkanki tłuszczowej i redukcja wody podskórnej
BCAA masz w pożywieniu i w odżywkach białkowych. nie rozwalaj mnie ;)

dexterinio
24-04-11, 23:19
w odzywkach białkowych jest zbyt malo BCAA a w pozywieniu jakim jest wystarczajaca ilosc? Pisalem ze w tunczyku jest troche ale to zbyt malutkie ilosci. Trzeba dostarczac do organizmu wiecej. Co do wody w miesniu to zeby byla dobra definicja musisz sciagnac czy chcesz czy nie.

SlavO
06-05-11, 21:05
Lepiej dostarczać więcej białka przed czy po treningu? Generalnie ćwiczę około godziny 17 przez te 2 godzinki i po treningu mam aby jeden posiłek, w którym staram się dostarczyć jak najwięcej białka - około 35g.

alder
07-05-11, 01:26
Lepiej dostarczać więcej białka przed czy po treningu? Generalnie ćwiczę około godziny 17 przez te 2 godzinki i po treningu mam aby jeden posiłek, w którym staram się dostarczyć jak najwięcej białka - około 35g.

ja stawiam na tę samą ilość białko 90-120 min przed i do godziny po ;] podczas treningu w krwi mają zawierać się cegiełki a później nadal trza budować ;]

Micek185
07-05-11, 17:15
najlepiej aby białko było obecne w kazdym posiłku dnia,przed treningiem możesz spożywac go normalnie z zródeł typu mięso z normalnego pełnego posiłku tj na ok 1,5godxz przed treningiem,jesli czujesz ze ci mocno ssnie do treningu lub już w trakcie to w posiłku przed treningowym mozesz dodac tłuszcze bo będziesz bardziej syty,jesli nie to możesz go ominąc.po treningu nie musisz trzymac się tych przykładowych 35g bo zapotrzebowanie organizmu po treningu na składiki odzywcze znacznie wzrasta jest to efekt tzw okna anabolicznego możesz o tym poczytac przyda ci się na przyszłośc,generalnie możesz zaraz po treningu spożyć np odzywke białkową a 40min później zjeść normalny posiłek bez tłuszczu,jesli lecisz tylkona normlanym jedzeniu to smiało ładuj pełną michę,napewno w tym okresie się nie zmarnuje.

specjal
11-05-11, 07:43
Kolega polecił mi żebym zaczynając redukcję schodził co tydzień o około 100kcal ale tylko z węgli tak żebym tygodniowo chudł ok. 0,5-07,kg. Aktualnie moje zapotrzebowanie wygląda następująco:
Kalorie:3142 kcal
Białko: 212( 2,5 na Kg masy ciała)
Węgle:318(3,9 na KG)
Tłuszcze:128(1,6 na KG)

Robić tak jak mówi?

KowalX
11-05-11, 15:57
w odzywkach białkowych jest zbyt malo BCAA

W odżywkach białkowych jest sporo. Tym bardziej ,że jest teraz wiele w których dodaje się wolne aminy bcaa w celu wzbogacenia.


Pisalem ze w tunczyku jest troche ale to zbyt malutkie ilosci. Trzeba dostarczac do organizmu wiecej.

Na 100g masz ok. 4,2g ,a w 200g już ok. 8.4g. Do tego dochodzą ilości z innych pokarmów ,bo raczej ryby samej nie spożywasz.

PucuLeg
13-05-11, 07:55
Czy zupelne wyrzucenie wegli z diety na koniec redukcji nie bedzie przesada? Chcialbym sie w koncu dociac, a waga powoli przestaje spadac.

rafio83
13-05-11, 09:29
Czy zupelne wyrzucenie wegli z diety na koniec redukcji nie bedzie przesada? Chcialbym sie w koncu dociac, a waga powoli przestaje spadac.

Myślę ze nie, sam mam zamiar tak zrobic :)

mtm
13-05-11, 13:01
Jak masz dobry, niski bf pod koniec redukcji to tydzien ketozy nie wydaje się złym pomysłem .

KowalX
13-05-11, 16:10
Czy zupelne wyrzucenie wegli z diety na koniec redukcji nie bedzie przesada? Chcialbym sie w koncu dociac, a waga powoli przestaje spadac.
Nie , poniżej 50g nie schodź.

rafio83
13-05-11, 16:55
Nie , poniżej 50g nie schodź.

Uzasadnij... Oczywiscie nie mowiąc o tym ze dieta ketogeniczna jest nie zdrowa

KowalX
13-05-11, 21:23
Uzasadnij... Oczywiscie nie mowiąc o tym ze dieta ketogeniczna jest nie zdrowa

Na pracę organów. Oszczędzisz w ten sposób także białka. Zaopatrzysz również organizm w witaminy i minerały ,które występują w tych produktach oraz błonnik.

mtm
13-05-11, 21:28
Nie wiadomo cz wejdziesz w stan ketozy jak już na niej będziesz .

I wydaje mi sie że ckd "pożre" więcej wody z ciebie . Jak już robisz DOBRĄ forme .

rafio83
13-05-11, 21:31
Jak nie wiadomo? Myslalem ze bez ww predzej czy później w stan ketozy wejde na bank...
I chodzi o to żeby "pożarło" jak najwieciej fatu.

mtm
13-05-11, 21:33
Nie musisz wejść w stan ketozy będąc na ckd zależy od organizmy/metabolizmu .

Grzegorz Wierzbicki był na ckd na kilka dni przed MP NAC czyli miało to jakiś sęs .

KowalX
13-05-11, 21:36
W stan ketozy można wejść przy dość dużym spożyciu węglowodanów. Paski nie są dobrym miernikiem lecz badanie krwi. Poza tym nie jest to konieczne do pożerania fatu.

mtm
13-05-11, 21:38
W stan ketozy można wejść przy dość dużym spożyciu węglowodanów.

powiedz więcej jak możesz .


poza tym nie jest to konieczne do pożerania fatu.

PRAWDA

======

Kiedyś nawet słyszałem teorie od w sumie dobrze znającej sie osoby że na ckd można nawet masować , ale nie wyobrażam sobie tego . W sumie Słodkiewicz mówił kiedyś że nie można robić masy bez węgli , węgli chociaz minimum musi być .

A ty rafio jak jesteś tak mocno podlany to zacznij od 3g ww na kgmc i powoli obcinaj(tym samym zwiększać objętość aero) , nie bierz sie za ckd bo to narazie nie dla ciebie .

rafio83
13-05-11, 21:38
Kowal, kiedy wreszcie znajdziesz czas żeby rozpisać mi dietę... Zadanie bardzo ambitne, do zrzucenia około 10kg :)

Gangsta Latino
15-05-11, 14:04
Jest dobrym pomyslem, zeby od razu po treningu zamiast " popularnego" banana zrobic coś w stylu shake'a? miksować za każdym razem ok. 3-4 rodzajów owoców i do tego orzechy np.

mtm
15-05-11, 14:17
banan nie uzupełnia gilkogenu mięśniowego a wątrobowy . Wykosztuj sie na dobry, naturalny polski miód . + mix białka , bez orzechów .

KowalX
16-05-11, 22:28
banan nie uzupełnia gilkogenu mięśniowego a wątrobowy.

Niestety ,ale to nieprawda.

mtm
16-05-11, 23:43
Ok , sprostowaliśmy to faktycznie pomyłka .

alder
17-05-11, 15:43
+ potas i takie tam

Mobix
18-05-11, 14:22
http://www.youtube.com/watch?v=qRQxIcbIT3A&feature=channel_video_title

Z tego co tu widac to koles wogole nie jje miesa, on tylko dodaje supple do kazdego posilku. Co to sciema jakas czy mozna taka diete miec?

flutebox
18-05-11, 23:25
Mam pytanie odnośnie stosowania Olimp Gold Omega 3 jak również suplementu Salfazin... nigdzie na ulotce nie mogę znaleźć przez jaki okres powinno stosować się te preparaty... czy można śmiało je zażywać przez cały rok, czy może robić jakieś przerwy ?

KowalX
19-05-11, 00:54
Wszytko zależy jak się odżywiasz. Omega3 możesz też dostarczyć z olejów, ryb i np. siemienia. Ale ogólnie jeśli Ci brakuje możesz brać je ciągle.Co do Salfainu to bym uważał z cynkiem, którego przedawkowanie jest groźne, poza tym współzawodniczy o miejsce z m.in żelazem oraz miedzią i zbyt duża podaż może doprowadzić do ich niedoborów. Zapotrzebowanie wynosi zaledwie 16mg gdzie w mięsie w 100g masz 7,5g. Przy zapotrzebowaniu co do witamin A jeśli nie spożywasz dużo wątrób zwierząt możesz śmiało łykać. Pirodyksynę ciężko przedawkować więc raczej luz, choć z drugiej jej branie większego sensu nie ma chyba, że odżywianie leży,ale wtedy i tak lepiej brać cały zestaw B,bo solo niedobór raczej nie jest spotykany. Poza tym dodają ją chyba do każdych supli teraz. A tak poza tym jeśli chodzi o suplementy witaminowe i mineralne jeśli nie umiesz oszacować z diety polecam bardziej multi... no chyba ,że masz podejrzenie niedoborów lub jakieś dolegliwości.

Wikidajło
30-05-11, 18:58
Czy za dużo witamin może zaszkodzić, mam na myśli witaminy w tabletce musującej "pkusszzz" ?

slim shady
30-05-11, 19:08
tak przedawkowanie witamin i minerałów jest szkodliwe

nie napisałeś nic konkretnego o jakie witaminy chodzi, jakieś objawy ? z samej diety możesz przedawkowywać witaminę

Prezes007
31-05-11, 02:57
Jaki środek może powodować dane schorzenie przy jego nadmiarze?:

Witamina A (Akseroftol, Beta-Karoten, Prowitamina A, Retinol):
- bóle głowy
- depresje
- drażliwość
- krwawienia z dziąseł
- nudności
- podenerwowanie
- powiększenie śledziony
- powiększenie wątroby
- suchość skóry
- świąd skóry
- uczucie zmęczenia
- uczucie dyskomfortu
- wymioty
- wypadanie włosów
- zażółcenie skóry
- zmniejszony apetyt

Witamina B1 (Anueryna, Czynnik Antyneurotyczny, Czynnik przeciw Beri-Beri, Tiamina):
- drżenie mięśni
- duszności
- nudności
- obrzęki
- poty
- reakcje alergiczne
- uczucie osłabienia
- uczucie zmęczenia
- zaburzenia rytmu serca
- zawroty głowy

Witamina B2 (Hepatoflawina, Laktoflawina, Owoflawina, Ryboflawina, Witamina G):
- nudności
- wymioty

Witamina B5 (Bios II, Czynnik przesączalny II, Kwas Pantotenowy):
- uczulenia

Witamina B6 (Adermina, Pirydoksal, Pirydoksyna, Pirydoksamina:
- uczucie zmęczenia
- zaburzenia neurologiczne

Witamina B12 (Cyjanokobalamina, Czynnik przeciwanemiczny):
- uczulenia

Witamina C (Kwas Askorbinowy / Dehydroaskorbinowy):
- zakwaszenia moczu
- zwiększenie ryzyka powstania kamicy nerkowej

Witamina D (Witamina D1 - Kalcyferol, Witamina D2 - Egrokalcyferol, Witamina D3 - Cholekalcyferol):
- biegunki
- bóle głowy
- bóle mięśni
- bóle oczu
- bóle stawów
- bóle szczęk
- brak apetytu
- łatwe męczenie się
- nadmierna toksyczność
- nadmierne pocenie się
- nudności
- opóźnienie w rozwoju dziecka
- senność
- spadek masy ciała
- świąd skóry
- utrata łaknienia
- wzmożone oddawanie moczu
- zaburzenia rytmu serca
- zwiększenie ryzyka powstania kamicy nerkowej
- zwiększenie ryzyka powstania miażdżycy

Witamina E (Tokoferol, Tokotrienol):
- bóle głowy
- osłabienie mięśni
- uczucie zmęczenia
- zaburzenia widzenia

Witamina H (Biotyna, Koenzym R.):
(nie określono)

Witamina K (Filochinon, Menachinon, Witamina przeciwkrwotoczna):
- poty
- uczucie gorąca
- uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt
- zaburzenia pracy wątroby (żółtaczka)

Witamina PP (Niacyna, Niacynamid, Nikotynamid, Pelagranina, Witamina B3, Kwas Nikotynowy):
- dolegliwości skórne (pieczenie i swędzenie)
- niemiarowość pracy serca
- podniesienie poziomu glukozy we krwi
- uszkodzenia wątroby

Chlor (Cl):
- uczulenia

Chrom (Cr):
- stymulowanie powstawania nowotworów
- zaburzenia działania insuliny

Cynk (Zn):
- ograniczenia wchłaniania miedzi
- ograniczenia wchłaniania żelaza
- przyspieszone wydalanie żelaza (niedokrwistość)

Fluor (F):
- fluorzyca zębowa
- osłabionia szkliwa
- przebarwionia szkliwa
- zaburzenia przemiany materii

Fosfor (P):
- naruszenia równowagi mineralnej
- obniżenia poziomu wapnia

Kobalt (Co):
- nadmierna produkcja czerwonych ciałek krwi
- nasilenia czynności szpiku kostnego
- nasilenia czynności tarczycy
- uszkodzenia mięśnia sercowego

Kwas Foliowy:
- reakcje alergiczne
- tworzenie się kryształu folacynowego w moczu
- zaburzenia układu pokarmowego

Magnez (Mg):
- biegunki
- nadmierna toksyczność

Mangan (Mn):
- ograniczenia wchłaniania cyku
- ograniczenia wchłaniania magnezu
- ograniczenia wchłaniania miedzi
- ograniczenia wchłaniania wapnia
- ograniczenia wchłaniania żelaza

Miedź (Cu):
- anemie
- nadciśnienia tętnicze
- nieżyty
- nudności
- uszkodzenia mięśnia sercowego
- uszkodzenia naczyń wieńcowych
- uszkodzenia nerek
- uszkodzenia tkanki mózgowej
- wymioty
- zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego
- zaburzenia funkcjonowania wątroby
- zaburzenia psychiki
- zatrucia
- zmiany metaboliczne
- zmniejszenia odporności

Molibden (Mo):
- bóle stawów
- obrzęki stawów
- ograniczenia wchłaniania miedzi
- powstawanie skazy moczowej
- zaburzenia metabolizmu fluoru w tkance kostnej
- zaburzenia metabolizmu wapnia w tkance kostnej

Potas (K):
- niemiarowość serca
- nieprawidłowe odczuwanie bodźców
- objawy nerwowo-mięśniowe
- porażenia mięśni
- skurcze mięśni
- uczucie mrowienia ust i języka
- zaburzenia pracy serca

Selen (Se):
- łysienie
- nadwrażliwość
- nudności
- uszkodzenia paznokci
- uszkodzenia skórne
- wymioty

Sód (Na):
- choroby naczyniowe
- cukrzyca
- dolegliwości wątrobowe
- podwyższenia ciśnienia tętniczego
- podwyższone stężenie cholesterolu
- uczucie zmęczenia
- uszkodzenia nerek

Wapń (Ca):
- zaparcia
- zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych

Żelazo (Fe):
- hemochromatoza
- wzrost ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe
- wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca

Tyle ze to teoria, prakyka podchodzi do tego nieco inaczej- jedyny powazny kliniczny przypadek (albo przypadki) przedawkowania o ktorym słyszałem i czytałem dotyczyl witaminy A w postaci retinolu. Pewny odkrywca (nie pamietam nazwiska) po wyprawie na biegun poludniowy byl zmuszony do zabicia i zjedzenia swoich huskie pociagowych, po zjedzeniu duzych ilosci psich watrob dostal smiertelne przedawkowanie retinolu. Rowniez istnieja udokumentowane przypadki smierci po zjedzeniu watroby niedzwiedzi polarnych, rowniez doprowadzilo to do smiertelnego przedawkowania retinolu.

Wiekszosci wodorozpuszczalnych witamin poprostu nie da sie w sensowny sposob przedawkowac bo nadmiar zostaje skutecznie wydalony z moczem.

Rowniez nie sa znane powazne skutki przedawkowania rozpuszczalnej w tluszczach witaminy E.

Uniknac przedawkowania witaminy A mozna zuzywajac karotenoidy, tylko ilosc potrzebna zostanie przekonwertowana do retinolu, nadmiar sluzy jako przeciwutleniacze, czasem moze odkladac sie w skorze powodujac zabarwienie, jednak nie jest to zjawisko zagrazajace zdrowiu i życiu.

Co do minerałów przy większych dawkach sa widoczne zmiany opisane wyżej (aczkolwiek normy podane przez WHO zarowno co do witamin jak i minerałó sa smieszne i w zadnym stopniu nie odzwierciedlaja potrzeb czlowieka aktywnego fizycznie np wit c 60mg dziennie;)

KowalX
31-05-11, 03:51
Wiekszosci wodorozpuszczalnych witamin poprostu nie da sie w sensowny sposob przedawkowac bo nadmiar zostaje skutecznie wydalony z moczem.

Przedawkowanie ,a efekty uboczne to dwie inne sprawy.


Rowniez nie sa znane powazne skutki przedawkowania rozpuszczalnej w tluszczach witaminy E.

Nauka młoda, sprawa otwarta.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17327526?dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16645413


Co do minerałów przy większych dawkach sa widoczne zmiany opisane wyżej (aczkolwiek normy podane przez WHO zarowno co do witamin jak i minerałó sa smieszne i w zadnym stopniu nie odzwierciedlaja potrzeb czlowieka aktywnego fizycznie np wit c 60mg dziennie;)

Nie są śmieszne , są odpowiednio ustalone do ochrony przed występowaniem określonych schorzeń, określonych dawek w pewnych rejonach gdzie występuje większe zapotrzebowanie, czy dawek wystarczających i tylko w przypadku obserwowanych zagrożeń podaje się dawki maksymalne z odpowiednią dźwignią. I przestańcie kopiować kogoś zdanie jeśli nie sprawdzacie zapotrzebowań w danych rejonach świata. Poza tym są to ogólne wytyczne na 98% społeczeństwa. Ustalając indywidualnie dobiera się odpowiednio np. większe dawki dla palaczy czy żyjących w miastach pewnych składników, a innych mniej np. ze względu dodatkowej mineralizacji wody w danym rejonie. Co do witaminy C , posiadasz nieaktualne źródło. Pomijam sprawę interakcji składników między sobą.

Prezes007
31-05-11, 22:57
Przedawkowanie ,a efekty uboczne to dwie inne sprawy.

Mozna czepiac sie słów ale biorąc naprawde duże dawki nigdy nic u mnie nie wystapiło i nie znam osóbm a przekraczałem/y te osoby normy niektorych witamin nawet kilkadziesiat/kilkaset razy np 10g witaminy C. Jak miałyby być jakies skutki uboczne to juz przy suplementacji takimi specyfikami jak animalpak, vitakic ktos by o tym pisał :)




Nie są śmieszne , są odpowiednio ustalone do ochrony przed występowaniem określonych schorzeń, określonych dawek w pewnych rejonach gdzie występuje większe zapotrzebowanie, czy dawek wystarczających i tylko w przypadku obserwowanych zagrożeń podaje się dawki maksymalne z odpowiednią dźwignią. I przestańcie kopiować kogoś zdanie jeśli nie sprawdzacie zapotrzebowań w danych rejonach świata. Poza tym są to ogólne wytyczne na 98% społeczeństwa. Ustalając indywidualnie dobiera się odpowiednio np. większe dawki dla palaczy czy żyjących w miastach pewnych składników, a innych mniej np. ze względu dodatkowej mineralizacji wody w danym rejonie. Co do witaminy C , posiadasz nieaktualne źródło. Pomijam sprawę interakcji składników między sobą.

To co piszesz to znow teoria, w praktyce mało kto bawi się w ustalanie pod siebie ilości witamin i minerałów biorąc pod uwage wszystkie te czynniki ktore wymieniłes (już widzę jak osoba paląca stwierdza: mhm palę więc potrzebuje więcej witamin, oo ja jestem z miasta więc musze dorzucić to i to;) tylko każdy "wrzuca" kompleks witamin i tyle..

Dlaczego uważam ze smieszne?- bo po I sa to normy ktore maja na zasadzie okreslic minimum ktore musisz spelnic aby nie miec niedoborow a po II jak przekrocze te limity to "nic mi nie bedzie" prosty przykład (podaje norme wg bicohemii Harpera wyd PZWL i ilość danej witaminy/ minerały w animalpaku):
Norma:
wit A 1000ug Animalpak: 1600ug
wit C 60mg Animalpak: 1g
niacyna 17mg Animapak: 82mg
biotyna 100ug Animalpak: 300uq
tiamina 1.3mg Animalpak: 76mg
itd

a chyba kazdy sam lub ktos znajomy zażywał te witaminy i raczej nie było żadnych efektów ubocznych ;)

Kowal cenie sobie podane przez Ciebie badania i opinie ale masz bardzo pretensjonalny ton wypowiedzi jesli ktoś sie z Toba nie zgadza. Czasem trzeba wziąc poprawke na życie i że teoria nie idzie w parze z praktyka :)

KowalX
01-06-11, 01:33
Mozna czepiac sie słów ale biorąc naprawde duże dawki nigdy nic u mnie nie wystapiło i nie znam osóbm a przekraczałem/y te osoby normy niektorych witamin nawet kilkadziesiat/kilkaset razy np 10g witaminy C. Jak miałyby być jakies skutki uboczne to juz przy suplementacji takimi specyfikami jak animalpak, vitakic ktos by o tym pisał :)

Nie chodzi o czepianie się słów ,a inne ich inne znaczenie. Widzisz,a ja miałem efekty uboczne tj. suchość w ustach. Stężenia szczawianów nie sprawdzisz na podstawie swoich odczuć. A jeśli chcesz to mogę przytoczyć badania naukowe,a nie teorię.
Nie mam żadnego tonu. Mam badania wobec twojego "bo mi się zdaje". Zwykle nie udzielam się w tematach, na których się nie znam. Co do witaminy C obecnie normy są zupełnie inne,a badania przeprowadzane mówią o dawkach na 1kilogram masy ciała i sporo wyższych niż 1g ;) Są już doniesienia iż duże dawki niszczą b12 w pożywieniu. Poza tym jest ona bezpieczna co nie znaczy ,że konieczna w nie wiadomo jakich ilościach. Takie normy mogą przy okazji oszczędzić koszta,bo wiesz,że nie trzeba ich spożywać w kilogramach.



To co piszesz to znow teoria, w praktyce mało kto bawi się w ustalanie pod siebie ilości witamin i minerałów biorąc pod uwage wszystkie te czynniki ktore wymieniłes (już widzę jak osoba paląca stwierdza: mhm palę więc potrzebuje więcej witamin, oo ja jestem z miasta więc musze dorzucić to i to;) tylko każdy "wrzuca" kompleks witamin i tyle..

Niestety nie jest to teoria. Jest to potwierdzone badaniami naukowymi. To ,że jakiś palacz coś stwierdza czy nie mało kogo obchodzi. Są badania ,a czy ktoś z nich skorzysta jego prywatna sprawa. Czy wrzuca multiwitaminę też, choć to zwykle najlepszy pomysł gdyż jest mniejsze prawdopodobieństwo zaburzeń we wchłanianiu któregoś z minerałów.


Dlaczego uważam ze smieszne?- bo po I sa to normy ktore maja na zasadzie okreslic minimum ktore musisz spelnic aby nie miec niedoborow a po II jak przekrocze te limity to "nic mi nie bedzie" prosty przykład (podaje norme wg bicohemii Harpera wyd PZWL i ilość danej witaminy/ minerały w animalpaku):
Norma:
wit A 1000ug Animalpak: 1600ug
wit C 60mg Animalpak: 1g
niacyna 17mg Animapak: 82mg
biotyna 100ug Animalpak: 300uq
tiamina 1.3mg Animalpak: 76mg
itd

a chyba kazdy sam lub ktos znajomy zażywał te witaminy i raczej nie było żadnych efektów ubocznych ;)

Kowal cenie sobie podane przez Ciebie badania i opinie ale masz bardzo pretensjonalny ton wypowiedzi jesli ktoś sie z Toba nie zgadza. Czasem trzeba wziąc poprawke na życie i że teoria nie idzie w parze z praktyka :)

Tak ,a u mnie się skarżyli niektórzy na brak apetytu i nie wiedzieli dlaczego :P
Z którego roku ten Biochemiczny Harper, 1995 ?:D
Teoria to możesz sobie tworzyć na forum ;) ,bo teorię naukową tworzy się na podstawie badań praktycznych.
Biotyna; zapotrzebowanie wynosi od 150 do 300 mikrogram. Jak już pisałem masz stare dane. Dodatkowe pytanie po co ją dodają skoro nie stwierdza sie niedoborów? Co do witamin A już pisałem wyżej iż najmniejsze dawki zalecane to nie najwyższe dawki maksymalne. Podałeś minimalne zalecenia w stosunku do tego co w animalu ,a nie maksymalne. Toksyczna staje się w ilości 75mg dla dzieci poniżej 6roku a nawet do 300mg u starszych ;) Poza tym pewnie działania rakotwórczego nie dostrzeżesz gołym okiem, powiększonej śledziony raczej też, no chyba,że zaczną wypadać Ci włosy. Zapotrzebowanie wyrażane jest w równoważnikach. Dawki tiaminy podaje się minimalne wymagane gdyż nie ma sensu podawania maks ,bo nie przekroczysz maksa. Gdyż przy dużej ilości wydalana jest z moczem a mechanizm transportujący ulega wysyceniu. Teraz sobie zobacz cenę animalna, swoich potrzeb i zobaczysz po co to wszystko ;) Będziesz pewnie zadowolony ,że ktoś na tobie zarabia.


normy ktore maja na zasadzie okreslic minimum ktore musisz spelnic aby nie miec niedoborow a po II jak przekrocze te limity to "nic mi nie bedzie"

Przeczytaj to powoli co napisałeś to może zrozumiesz. Podaje się minimum więc o jakich limitach piszesz? :) Poza tym, w niektórych podaje się minimum , w innych dawkę zalecaną, a w bardzo rzadkich przypadkach dawkę maks z dużą dźwignią jak pisałem ;)

asik
01-06-11, 13:47
Czy można przed snem zjeść sobie twarożek zmielony wraz z truskawkami (np 100g twarogu + 120-150 g truskawek)??

Micek185
01-06-11, 13:54
jesli jestes na redukcji to nie,truskawki zawierają dużo fruktozy czyli cukrów prostych,ich nie powinno dawac się do ostatniego posiłku dnia,duzo lepsze będa na śniadanie.

KowalX
01-06-11, 13:57
Możesz...

Micek185
01-06-11, 14:01
Możesz...

tez posmarować smalcem albo połknąc 3łyżki cukru,ale to do niczego nie prowadzi:)

mtm
01-06-11, 14:03
Kowal wie lepiej , nie odzywaj sie http://imgcash6.imageshack.us/img153/9674/44258467.gif

fallenursus
01-06-11, 14:19
Jak nadal bedzie ujemny bilans kal to czemu kwa nie?
Cals in vs cals out do kwy nedzy!!

KowalX
01-06-11, 14:20
tez posmarować smalcem albo połknąc 3łyżki cukru,ale to do niczego nie prowadzi:)

To tylko 32kilokalorie na 100g, choć wątpię by dał ich aż tyle , większość to woda :) Takie ilości cukrów to nawet warzywa zawierają i bynajmniej nie chodzi o ziemniaki. :) Poza tym dodatkowo jest tam dość sporo błonnika pokarmowego oraz cenne substancje takie jak np. substancje bakteriobójcze czy enzymy ,które przyczyniają się do łatwiejszego trawienia tłuszczów oraz węglowodanów i białek. Dobrze również wpływają na stan skóry ,który przy redukcji też jest ważny, choć oczywiście nie tylko. Właściwości ,które likwidują cellulit też się przydają ,szczególnie kobietom.

mtm
01-06-11, 14:45
Zaraz pójdzie fama że na e-gym polecają owoce na noc na redukcji ....

Wikidajło
01-06-11, 15:35
Konkretnie chodzi mi oto, że pije "plussszzzza" a etykiecie pisze że dawkowanie to 1 tabletka dziennie a ja biore 3/4 i czy z tego może coś się dziać? głupio przez witaminki na pogotowiu wylądować :)

alder
01-06-11, 15:59
a ja biore 3/4

bierzesz trzy, cztery czy trzy czwarte ?

nie bierz 3, 4. a raczej poczytaj o szkodliwości "multiwitamin".

co do witaminy C to jeszcze trza wziąć pod uwagę to, że syntetyczna witamina C to tylko w połowie lewoskręt a naturalna to w całości. a to już robi różnicę bo co innego jest zjeść 1000mg lewoskrętnego kwasu askorbinowego a co innego 1000mg kw. ask. z czego połowa do lewo- a połowa to prawoskręt,



Jak nadal bedzie ujemny bilans kal to czemu kwa nie?
Cals in vs cals out do kwy nedzy!!

próbowałem już to tłumaczyć ale niektórzy po prostu nie wiedzą co to bilans kaloryczny oraz azotowy ;/

ja na redukcji piłem na noc odzywkę z mlekiem (cukier) i w samym kompleksie były też WW i jakoś chudłem. no ale cóż, trza się twardo trzymać reguł z dupy

slim shady
01-06-11, 18:12
często na noc pije białko zmiksowane z truskawkami na mleku i chudnę ;)


co do plusza to zainwestuj w dobry kompleks witaminowy, jak nie masz przesadzonej diety na dane witaminki to nie sądzę, żeby coś miało Ci się stać, ale są zdrowsze źródła witamin

KowalX
01-06-11, 18:38
Ja polecam tak jak Slim. Olimp vitamin-plus jest ok.

fallenursus
01-06-11, 18:53
Adam now food albo orange triad jak masz kase.

dexterinio
01-06-11, 19:37
cenowo olimp fajnie sie prezentuje. A dawki witaminek bardzo ladne

asik
03-06-11, 21:25
Drodzy froumowicze mam takie pytanie (moze niektórym wyda się dość dziwne): czy wagę ryżu/kotletów sojowych bierzecie przed ugotowaniem czy po ugotowaniu (chodzi mi o to, że ryż/kotlety sojowe napęcznieje woda a ja nie robie sobie ryżu z torebek 100g)

KowalX
03-06-11, 21:33
Przed.

mtm
03-06-11, 22:06
Zawsze i wszystko przed .

fallenursus
04-06-11, 03:06
Coleman odwazal indyka po:)
Ja robie podas:p
Ale ty mozesz spokojnie przed:)

alder
04-06-11, 13:29
jak po, to trza wiedzieć, że skład się zmienia. przeważnie jest "więcej" białka ;p

KowalX
05-06-11, 04:48
Pytała o ryż i soję :]

Karagel
05-06-11, 12:15
wszyscy tak o trzymaniu tej diety mówicie a powiedzcie mi ide do roboty na 8 i robie do 16-17 mam w tym czasie tylko jedna przerwe 30 min. w jakis sposób mam zapewnić dostarczanie tych 5-6 posiłków ?

slim shady
05-06-11, 12:21
wstajesz przypuścmy o 6 i jesz posiłek, jesteś troche przed 8 i kolejny posiłek, jak masz przerwe to posiłek, wracasz do chaty powiedzmy po 17 posiłek i o 20 ostatni posiłek i masz 5 posiłków ;)

alder
06-06-11, 14:44
i tak pewnie będzie, że więcej niż 3 godziny przerwy między posiłkami.

wyjedź za granicę do cywilizowanego kraju gdzie się pracowników traktuje jak ludzi i ma się przerwy co 2,5-3 godziny. dwie podczas 8-godzinnego dnia pracy i 3-4 podczas 12-godzinnego. po prostu na wspomnienie o jednej 20-minutowej przerwie w pracy jebiąc od 6 do 14, rzygać mi się chce.

Gangsta Latino
09-06-11, 17:51
Jeśli na etykiecie wody przykładowo Muszyniance plus jest napisane iż zawiera w 1 litrze 130 mg kationów magnezu to znaczy to samo co po prostu 130mg magnezu??

Micek185
09-06-11, 19:40
i tak pewnie będzie, że więcej niż 3 godziny przerwy między posiłkami.

wyjedź za granicę do cywilizowanego kraju gdzie się pracowników traktuje jak ludzi i ma się przerwy co 2,5-3 godziny. dwie podczas 8-godzinnego dnia pracy i 3-4 podczas 12-godzinnego. po prostu na wspomnienie o jednej 20-minutowej przerwie w pracy jebiąc od 6 do 14, rzygać mi się chce.

Dieta pojedyncze pytania.
do takich tematów jest dział HP.

alder
11-06-11, 00:26
Dieta pojedyncze pytania.
do takich tematów jest dział HP.


to przenieś albo usun skoro jesteś moderatorem joł


Gangsta nie rozpierdalaj mnie ........ masz bana na google ??? wiesz c to są kationy ? aniony ? nie wiesz ? nie masz szkoły ? ;>

SlavO
11-06-11, 10:49
Czy węglowodany, które otrzymuje się z chleba można wliczać do diety? Dostarczałbym w takim razie ok. 150g węgli z samego chleba, czy mogę to wliczać?

dexterinio
11-06-11, 11:01
wliczac

alder
11-06-11, 22:42
głupszego pytania dawno nie widziałem

to przez chleb właśnie świnie się robią z ludzi, szczególnie biały który nie tylko jest mniej wartościowy ale wprost niezdrowy.

Micek185
12-06-11, 17:20
to może wytłumacz nam wszystkim co to za tajemnica substancja znajduje sie w chlebie?

odpowiedź na pytanie to tak wliczaj,jesli jestes na masie to i chleba możesz wpierdalać do woli obyś tylko to wliczył w dzienny bilans kaloryczny.

alder
14-06-11, 10:37
biały chleb z mąki i jego super ig

dexterinio
14-06-11, 11:34
fakt wysokie ig ale co w nim takiego niezdrowego??? Poprostu hmmm bardziej tuczy i tyle

D3
14-06-11, 15:06
No właśnie ja też nie wiem co jest takiego niezdrowego w białym chlebie właściwie oprócz wysokiego IG, co nie świadczy o tym, że jest niezdrowy. Może w tych cywilizowanych krajach posiedli jakąś ezoteryczną wiedzę z zakresu składu białego chleba? Alder, uchylisz rąbka tajemnicy? :>

mtm
14-06-11, 15:10
Biały chleb to syf . Nie chce mi sie dzwonić do kolegi piekarza , ale gadalem z nim na ten temat .

D3
14-06-11, 15:31
Biały chleb to syf . Nie chce mi sie dzwonić do kolegi piekarza , ale gadalem z nim na ten temat .

Większość ciemnego chleba to syf i nie ma nic wspólnego prawdziwym ciemnym chlebem. Większość piekarni sprzedaje chleb żytni/razowy/pełnoziarnisty i nie ma to nic wspólnego z tym co jest w nazwie.

dexterinio
14-06-11, 15:33
jw zgodze sie. wszystko zalezy od piekarni. Ale ogolnie biały sam w sobie z racji tego ze jest biały nie znaczy ze to syf. Poprostu gorszy z racji ig

mtm
14-06-11, 15:34
No właśnie ja też nie wiem co jest takiego niezdrowego w białym chlebie

Większość ciemnego chleba to syf i nie ma nic wspólnego prawdziwym ciemnym chlebem.

Dlatego najlepszy jest orkiszowy .

W biały ładują emulgatory,konserwanty,spulchniacze,E,E,E, i co tam jeszcze by stał jak najdłużej świeży .

D3
14-06-11, 15:41
A czy mogę prosić o jakieś źródło, że chleb orkiszowy jest najlepszy od reszty?

mtm
14-06-11, 15:45
Kurwa , jak zwykle dobierze sie jeden z drugim i pier**** 3 po 3 .

Znam jednego właściciela piekarni , jednego piekarza , gadałem z oby dwoma . Wiem co mówili , na forum kiedyś Dino też pisał że orkiszowy jak już chleb ma być . Więc nie potrzebuje żadnych badań z amerykańskiego przekładu na grupie 1000 ludzi ....

dexterinio
14-06-11, 15:58
ze spulchniaczami w bialym chlebie i buleczkach to sie zgodze. Ale nie jest to az jakos przesadnie szkodliwe.
Odnosnie czarnego z tego co pamietam juz byla gadka, ze tez trafic prawdziwy razowy to sztuka. Dlatego zrezygnowalem wogole z chleba w diecie i problem z glowy:)

D3
14-06-11, 16:09
I po co te nerwy? Nie uzyskałem potwierdzenia w żadnych źródłach, więc tym samym uważam tę dyskusję za bezowocną i niniejszym ją kończę.

fallenursus
14-06-11, 16:30
ze spulchniaczami w bialym chlebie i buleczkach to sie zgodze. Ale nie jest to az jakos przesadnie szkodliwe.
Odnosnie czarnego z tego co pamietam juz byla gadka, ze tez trafic prawdziwy razowy to sztuka. Dlatego zrezygnowalem wogole z chleba w diecie i problem z glowy:)
yeah. Ja tez tylko sppradycznie od niedzieli przy jajecznicy dwa tosty:)

Micek185
14-06-11, 20:34
oj tam panowie,biały chleb uważany jest za gorszy bo ma dwie wady:Ig i skład czyli wszystko co zostało w magazynie razem z myszami jest mielone i mamy biały chleb,ale z drugiej strony mamy chleb razowy który jest koloryzowany karmelem,czy ine pierdoły typu spulchniacze,a prawda jest taka ze jakiego nie upimy to i tak bedzie w nim to co się piekarzowi spodoba,pewnie 90%chleba zawiera gluty i sline praktykantów bo io takie hostorie słysząłem od kolegi który pracował 3 lata w piekarni,robili tez torty na zamówienie i oczy łabędzie zrobili z kozy z nochala:)

slim shady
14-06-11, 21:33
da się kupić jeszcze prawdziwego razowca bogatego wartościowo, wystarczy znaleźć dobre źródło, czytać też składy
biały po prostu jest pozbawiony takiej ilości cennych elementów

alder
15-06-11, 11:36
a mje się nie kce tłumaczyć i dyskutować o witaminach, minerałach, błonniku i ig. dla was ig to ciul ale dzięki temu całe życie rozładowujemy trzustkę a później na starość chorujemy. kto dziś się zastanawia, że większość chorób to wina nas samych i naszych przodków bo nas nie oświecili.

jak napiszę, że padlina jest padliną i obciąża różne organy, to forum traktujące o kulturystyce będzie ostatnią społecznością, która w ogóle o tym pomyśli. lepiej od razu pisać: pierdolisz!!! dlatego ja nie piszę, że padlina ze sklepów, która ma tyle wspólnego z mięsem co ja z bradem pittem, jest niezdrowa bo nie chce mi się wdawać w dyskusje. dzisiaj każdy chce źródeł. w kiblu macie źródło. tam są wszystkie info o was, więcej niż na NK FB, co jecie, co pijecie i co w was siedzi. dziś każde badania można sfałszować i nawe KOWALX nie jest w stanie rozróżnić czy udowodnić bo opiera się też na źródłach w większości.

D3
15-06-11, 12:15
Zachowujesz się jak krzykacz. O ile KowalX jest w stanie podeprzeć swoją argumentację badaniami naukowymi i źródłami o tyle ty tego nie robisz i jeszcze się oburzasz. Infantylny sposób argumentacji : "dzisiaj każde badania można sfałszować". No to w ogóle skąd wiesz to co wiesz skoro to wszystko może być bujdą? Po co w ogóle coś czytać skoro można wróżyć z fusów jak ty i pluć na tych co sięgają do jakichkolwiek źródeł, co nie? Gadanie dla gadania, bez wnoszenia czegokolwiek wartościowego do dyskusji. Należysz do jednoosobowego obozu bez zaplecza kolego. Lepiej szukać źródeł w większości niż w takich odosobnionych wysepkach argumentacji :)

dexterinio
15-06-11, 12:45
Alder fakt faktem rozdmuchujesz sprawe i nie podpierasz sie niczym. Ig to wazna sprawa i osoby powaznie podchodzace do tematu zwracaja na to uwage, blonnik rownie wazny (w moim wypadku tez skrupulatnie liczony tak jak witaminy, mineraly, ilosc omegi itd). Co do miesa to wiadomo ze mozna trafic na prawdziwe mieso, a mozna na padline i gowno(chociazby sprawa sprzed bodajze roku o 30 letnim miesie ze szwecji). Podobne badania byly na temat serow (w wekszosci zoltych serow max 10% to ser), mleka itd. Skandalicze ale niestety prawdziwe. Musimy opierac sie na tych zrodlach bo innych nie ma, chyba ze sam bedziesz prowadzil badania. Ale z drugiej strony musimy tez jesc to co jest w sklepach, bo wszystkiego sami nie wychodujemy...

alder
16-06-11, 22:22
jak nie ma innych źródeł ? :) na temat mięsa np i jego szkodliwości. tego jak padlina działa na człowieka, tego że mięsożercy żyją krócej niż wegetarianie. źródeł jest wiele, jak ktoś chce to znajdzie, ja nie muszę rozwijać wątku, szczególnie że tu każdy wpieprza dużo mięsa łącznie ze mną. ale co gdy mamusiowe: pij mleczko bo zdrowe i jedz mięsko - będziesz silny - okaże się kiedyś niczym innym jak bujdą ? tylko ze tu nikt nawet nie spróbuje się wysiliś bo po co szukać czegoś co jest niezgodne z tym co nam wpajano od lat. od dziecka. po co skoro tu sie spotyka komenatarze: żeby robić mięso trzeba jeść mięso. ręce opadają. ale ja nie zamierzam ciągnąć tego wątku bo i tak nikt nikogo nie przeczyta. jeśli kogoś to zainteresuje to sobie sam poszuka.

narg co ty takiś mundry się zrobił ? lepiej jedz mięso i nie trać kalorii na odpisywanie mi ;)

Micek185
16-06-11, 22:32
[QUOTE=alder;415044]tylko ze tu nikt nawet nie spróbuje się wysiliś bo po co szukać czegoś co jest niezgodne z tym co nam wpajano od lat. od dziecka. po co skoro tu sie spotyka komenatarze: żeby robić mięso trzeba jeść mięso. ręce opadają. ale ja nie zamierzam ciągnąć tego wątku bo i tak nikt nikogo nie przeczyta. jeśli kogoś to zainteresuje to sobie sam poszuka.
QUOTE]

pokaz nam jakis przykład gościa który zbudował porżadn sylwetką na kukurydzy i soi:) organizm potrzebuje pełnej gamy aminokwasów a zeby to uzyskacv z warzyw trzeba racjonalnie dobierac składniki a w większośći wpierdala się tylko kotlety i pasztety sojowe,a po co?jak mozna walnąc na talerz schabowego?
w wiekszości osoby które nie spożywają mięsa to anemicy,nie dożywieni chuderlacy bez checi do życia,a osoby które są wegetarianami z reguły rzucają tą zabawe po kilku latach bo sami zauważają że coś jest nie tak,ksiażki mówią swoje a ja mam duzo kolegów i koleżanek którzy kilka lat żyli jak króliki,później przerzucili się nanormalne jedzenie i o dziwo jest lepiej! po za tym że większość z nich od razu nazbierało pare kg extra:)

fallenursus
16-06-11, 22:41
pokaz nam jakis przykład gościa który zbudował porżadn sylwetką na kukurydzy i soi:)

http://www.veganbodybuilding.com/

masz doedukuj sie:)

KowalX
16-06-11, 22:52
jak nie ma innych źródeł ? :) na temat mięsa np i jego szkodliwości. tego jak padlina działa na człowieka, tego że mięsożercy żyją krócej niż wegetarianie.

Wegetarianie zwykle bardziej zwracają uwagę na to co spożywają. Częściej też wybierają zdrowy styl życia. Jeśli ktoś przedstawi mi badania gdzie porównają zdrowo odżywiającego się roślinożercę i wszystko żernego człowieka będzie super. Owszem spożywanie wyłącznie mięsa nie jest ok. i najzdrowiej wychodzi wszystkożerność. Do niej też jesteśmy najlepiej przystosowani. Z badań nad populacjami jedne z lepszych sposobów odżywiania to diety śródziemnomorskie oraz krajów skandynawskich i żadne z nich nie są zmierzają ku wegetarianizmowi. Poza tym warto też wczytać się w te wszystkie badania ,bo duża ich część to laktoowopescowegetarnie, laktowegetarnianie itp. Którzy wcale produktów zwierzęcych nie odrzucają. Poza tym sam wegetarianizm nie jest negowany poza jego skrajnymi postaciami w takimi jak witar, frutar i weganizm. Nie jest też tak ,że osoby spożywające produkty mięsne są na jakieś gorszej pozycji ponieważ i tu i tu dominują innego typu dolegliwości i nikt nie jest tutaj w przodzie. Najlepiej wypadają osoby wszystkożerne ,ale trzeba zaznaczyć zdrowo się odżywiające, bez nałogów. Owszem można z jednej strony mówić o zanieczyszczeniach po antybiotykach, nitrozamin, chorób odzwierzęcych,ale z drugiej u wegetarian o dużej ilości substancji antyodżywczych, nawozach czy środkach ochrony roślin. Warto różnicować swoją dietę by pewne składniki ,których nie chcemy nie były dostarczane w dużych ilościach.


źródeł jest wiele, jak ktoś chce to znajdzie, ja nie muszę rozwijać wątku, szczególnie że tu każdy wpieprza dużo mięsa łącznie ze mną. ale co gdy mamusiowe: pij mleczko bo zdrowe i jedz mięsko - będziesz silny - okaże się kiedyś niczym innym jak bujdą ?

Te słowa wcale nie są bujdą ,to w mięsku znajdziemy kreatynę, l-karnitynę, substancję wzrostowe czy odpornościowe, to samo w mleku, tutaj też znajdziemy wiele "dobrych" szczepów bakterii probiotycznych czy krótko łańcuchowych tłuszczów.


tylko ze tu nikt nawet nie spróbuje się wysiliś bo po co szukać czegoś co jest niezgodne z tym co nam wpajano od lat. od dziecka. po co skoro tu sie spotyka komenatarze: żeby robić mięso trzeba jeść mięso. ręce opadają. ale ja nie zamierzam ciągnąć tego wątku bo i tak nikt nikogo nie przeczyta. jeśli kogoś to zainteresuje to sobie sam poszuka.



Szukać zawsze warto,ale czy warto z góry negować wszystko po przeczytaniu kilku innych opinii?




pokaz nam jakis przykład gościa który zbudował porżadn sylwetką na kukurydzy i soi:)

Dobrze zbudowani wegetarnianie są, ale czy nie spożywali jaj, ryb tego nie wiemy hehe ;P

Micek185
17-06-11, 09:52
http://www.veganbodybuilding.com/

masz doedukuj sie:)

Marzia Prince fail

http://www.mygreatgym.com/nutrition/marzias-womens-meal-plan/

alder
19-06-11, 00:31
w wiekszości osoby które nie spożywają mięsa to anemicy,nie dożywieni chuderlacy bez checi do życia,ich od razu nazbierało pare kg extra:)

i na tym skończymy dyskusję, jak się zapdejtujesz to wrócimy do tematu ;]

chunga
22-06-11, 13:00
Ktoś spotkał ,albo wie gdzie można kupic samo płynne białko z jajek w kartonikach ???
Zleciałem kilka supermarketow ,a jak o to pytałem.... to sprzedawcy gapili sie jak na dziwoląga.Czy w ogóle w Polsce to juz jest dostępne???
Na jakims filmiku Fallen chyba to pokazywał w swoim dzienniku

KowalX
22-06-11, 14:01
http://www.ovopol.pl/index.php?nav=2&l1=1

http://www.basso.pl/oferta-bialko-plynne-pasteryzowane.html

chunga
22-06-11, 15:29
kurcze ,ale tam maja kartony do hurtu 10-25kg he he -troche dużo,a termin do spozycia 20dni
myślałem o takich 1kg opakowaniach do detalu,to i tak daje białko z 23 jaj

KowalX
22-06-11, 16:53
Znalazłem na szybkiego. Nie widziałem,ale też się nie interesowałem więc nie wiem. Może da się dogadać :)

slim shady
22-06-11, 17:28
w kilka osób na współe :P

krzychu85
28-06-11, 19:43
Witam, jestem na diecie
Dieta dla osoby wazacej 70 kg:


7:00
Platki owsiane 100g + 200ml mleka
3 jaja kurze całe

B: 41g (30g zwierzęce) W: 81g T: 27g


10:35
Makaron 100g
Serek wiejski 200g

B: 35g (25g zwierzęcego) W: 80g T: 10g


13:30
Chleb żytni pełnoziarnisty 150g
Makrela wędzona 100g

B: 41g (31g zwierzęcego) W: 81g T: 25g


16:00
Ryz brazowy 80g
Piers z kurczaka 100g

B: 27g (22g zwierzęcego) W: 62g T: 3g


17:30-18:30
Trening


18:30
60g Carbo

B: 0g W: 56g T: 0g


19:10
Chleb pelnoziarnisty 100g
Tunczyk w wodzie 120g

B: 32g (25g zwierzęcego) W: 54g T: 2g


22:00
Twarog chudy 100g
Oliwa z oliwek 10ml

B: 20g W: 4g T: 10g


i wszystko ok ciezko bylo wystartowac ale ruszylo i w pol roku podskoczylo do 78 kg na pocztku bylo niecale 70 mysle ze ladny wynik przy nie duż‼ym zatłuszczeniu. Mam diete i trening na mase. Jednak od jakiegos czasu waga stoi w miejscu. Nawet kupilem mutant mass i nic! Biore go 2 razy dziennie po 2 mierki w dni treningowe i nietreningowe. Czy jest to wina pogody tj upałów a co za tym idzie utrata plynow z organizmu ???? czy to jest normalne i po okresie wakacyjnym letnim waga bedzie dalej szla do gory?

z gory dzieki za odp pozdr

Wiki
29-06-11, 14:34
Musisz dołożyć kcal do diety. Białka też wydaje mi się że trochę za mało jesz. Dodaj 50g ryżu, 200g mięsa rozkładając to na każdy posiłek i zobacz co się dzieje
Po treningu dodałbym jeszcze jakieś WPI.

///

Słyszałem ostatnio że w piersiach z kurczaka jest sporo hormonów (estrogenu) przez co mogą rosnąc cycki i nie powinno się jeść ich jeść za dużo? Słyszał ktoś coś o tym? Ja mam małą predyspozycje do gino i piersi z kurczaka jem sporo na dzien, wiec nie wiem czy np. nie zamienic na schab, dorsza?


pzdr.

KowalX
29-06-11, 16:50
Białka też wydaje mi się że trochę za mało jesz.

Policzyłeś w ogóle ile spożywa, ile powinien?


przez co mogą rosnąc cycki i nie powinno się jeść ich jeść za dużo? Słyszał ktoś coś o tym?

Wygląda jak info z biedronki. Kolejne coś po soi.

Wiki
30-06-11, 00:40
Raczej na oko z tym białkiem, nie liczyłem. Minimum 2g bialka na 1 kg ciala, wiec cos kolo 160g. Ale wg. mnie to minimum ktore powinien dostarczac z bialek zwierzecych

Ale te info z biedronki to stare, bo znajomy co kiedys cwiczyl cos tam opowiadal, potem szukalem czegos w necie, ale nic konkretnego nie znalazlem

Micek185
30-06-11, 09:22
Wiekszosc kurczakow chodowana jest na hormonach bo daje to szybsze efekty ale substancji ktore moga nam zagrozic nie ma az tyle,to samo tyczy sie ryb ktore moga miec zbyt duzo toksyn,musieli bysmy jesc je przez 100lat zeby cos odczuc.
co do twojej diety dorzuc troche wegli a diete trzymaj na rownym poziomie po tygodniu skontroluj wage,dodaj warzyw bo w zyciu nie wykorzystasz calego pokarmu i klocki bedziesz stawial jak kamienie. Do treningu dodaj aeroby powiedzmy ze nawet 2 sesje w tygodniu. Wprowadz cheat meala,musisz nieco podkrecic metabolizm byc moze zastales sie przez ciagla monotonie jedzenia.

luo
30-06-11, 10:44
Soja nie jest przecież taka zła, a cały czas ktoś ją neguje;)


btw. Co do tych pasteryzowanych jaj to popytaj się Chunga w cukierniach, czasami sprzedają w detalu
A jak nie to zawsze możesz kupić większy wór, porozlewać do butelek i część zamrozić

Wiki
30-06-11, 10:57
Micek, ta plotka to jest z lat 90 :). Widocznie nie jeden dostał gino od estrogenów i zwalił winę na kurczaka :). Taka jest moja teza, ale chciałem zobaczyć co na forum napiszecie.

pzdr.
ps. jak forma :D?

Damianpfighter
19-07-11, 22:16
Panowie jakie jest dzienne zapotrzebowanie magnezu dla mężczyzn ? Prócz magnezu z witaminą b6 w tabl. gdzie go znajdę?

rafio83
26-07-11, 12:35
Siema, co sadzicie o spożywaniu owoców morza w diecie?(krewetki, małże, itp) Słyszałem że to dobre źródło białka...
Jak często je stosujecie jeżeli w ogóle spożywacie :) Ja akurat osobiście bardzo lubię!

fallenursus
26-07-11, 12:45
Tak czesto jak tylko mnie na nie stac. Mamy dwa oceany i wciul jezior a ryby i owoce morza kwa drogie jak uj.Cos mi sie widzi ze dzisiaj mloda zrobi makaron z krewetkami z przepisu z ksiazki eating for life.

alder
27-07-11, 16:17
zakładając, że któraś z padlin jest zdrowa to owoce morze zapewne zdrowsze niż inne padliny. osobiście lubię i jem. np 500g krewetek mrożonych 5euro. czyli jak kurak/indyk. 400g mieszanki tez ok 5e albo i wiecej. uważac trza jednak gdyż krewetki mają najwięcej cholesteroli z owoców morza.
ja na ten przykład zarówna wczoraj po siłowym jak i przedwczoraj po aero zjadłem 250e krewetek choć mój LDL nie jest too good.

KowalX
27-07-11, 21:02
Sam wysoki poziom lipoprotein LDL jeszcze niewiele mówi, a cholesterol w pokarmie ma mały wpływ w sensie negatywnym.

alder
29-07-11, 03:30
ta ale mam trójglicerydy 5,05 mmol

DTX
09-08-11, 15:14
jak się mniej wiecej prezentuje cena krowy do kury? Juz nie moge patrzec na kuraka i przydaloby sie jakies urozmaicenie, ale tez fundusze sie licza, krowa duzo drozsza?

luzakkk
09-08-11, 15:51
tez szukalem w necie i znalazlem ceny wolowiny z 2008 roku takze moze ci sie przyda orientacyjnie

http://www.hissc.com.pl/cennik/index.html

luzakkk
09-08-11, 16:17
wlasnie moja mama wrocila z zakupow i kupila wolowine, takze kilogram kosztuje u nas okolo 26 zl.

Micek185
09-08-11, 19:08
trzeba kupowac w masarni najlepiej a tak po cichu powiem ze trzeba pod koniec pracy przyjsc z z zimkami pogadac niech przykombinuja troche to masz za pół ceny dobra habanine:)

Wiki
10-08-11, 10:57
U mnie jest wołowina "extra" w sklepach, typu marcpol, tesco i ją niestety trzeba przemielić, a koszt ok 24-26zł. Jest też polędwica, która jest prawie bez ścięgien, żyłek itp.. Ostatnio kosztowała 80zł/ale nikt jej nie kupował i zmniejszyli cenę do 60zł/kg. Ceny masakrczyczne, dlatego jeżdżę do selgrosa co 2 tygodnie, tam jest dużo taniej, ale trzeba kupować hurtowo i mieć kartę.

kitamo
10-08-11, 12:37
Ostatnio moj ojciec załatwił połowe świnki za jakies 280zl. Zeby jednak cos takiego zamowic to trzeba miec warunki by gdzies to zmiescic (duza zamrazarka).
pol krowy to by juz byl problem zeby pomiescic.
Najlepiej szukac bezposrednio gdzies u zrodla i zrzucic sie we 2 osoby na jakis wiekszy zakup. Tylko przygotowac sobie zamrazarke co by jakis czas moglo to polezec.

alder
10-08-11, 19:09
Wiadomo, że zależy jaka część....

opalinho
10-08-11, 19:20
W biedrze jest gulaszowe wołowe 500g za 10 zeta. Czasem idzie ladne kawalki dostac. Najlepiej zmielić.

chunga
10-08-11, 23:07
pręga wołowa nie jest droga ,po dłuższym ugotowaniu jest pyszna i delikatna w smaku i cos mi sie zdaje ,ze dobra na stawy ,ale tego nie wiem do końca

Karagel
13-09-11, 22:02
Macie jakiś sposób aby ograniczyć jedzenie słodyczy może coś zamiast nich ? bo to jest mój minus przy całej diecie.