PDA

Zobacz pełną wersję : Technika wykonywania ćwiczenia



Kalafonia
02-04-09, 18:07
Witam,

Nurtuje mnie jedna rzecz, gdyz nie wiem czy dobrze wykonuje wyciskanie sztangi (nie warto marnowac czasu, jesli sie zle robi) ;) Moze wydac sie to smieszne, ale dolaczam film na ktorym jest jak wyciskam: http://czajaleokadiow.wrzuta.pl/film/sBhlaVZBHG/

Chcialbym, zebyscie doradzili mi co trzeba poprawic w technice. tempo, rozstaw rak itp.

z gory dzieki

PS. gryf dotyka klatki

Pozdro

TedRasel
02-04-09, 19:17
spróbuj złapać gryf za stojakami ---{----}---

janusz123
02-04-09, 19:23
ja tak samo robie jak ten koles na filmiku xD mam za krótki gryf żeby za chwytakami lapac...

Miodowar
02-04-09, 19:36
za wąski chwyt ... to trenujesz bardziej na triceps niz na klatke ... chwyc sztange szerzej.

michal_f
02-04-09, 19:43
wydaje mi sie ze dałbys rade zlapac ztange za stojakami ... i jeszcze taka jedna sprawa nie mozesz dotykac lawki odcinkiem ledzwiowym ... malo osob o tym wie ale przez to niszczysz kregoslup... mozesz wkladac pod plecy butelke aby wbic sobie to do glowy i aby stalo sie to twoim nawykiem ;)

Miodowar
02-04-09, 19:48
.. i jeszcze taka jedna sprawa nie mozesz dotykac lawki odcinkiem ledzwiowym ... malo osob o tym wie ale przez to niszczysz kregoslup... mozesz wkladac pod plecy butelke aby wbic sobie to do glowy i aby stalo sie to twoim nawykiem ;)

pierwsze słysze

michal_f
02-04-09, 19:50
ale zrozumiales o co chodzi ? bo trudno to wytlumaczyc a filmiku nie moge znalezc ;/

slim shady
02-04-09, 19:51
a gdzie mostkowanie ?

michal_f
02-04-09, 19:52
a gdzie mostkowanie ?

no wlasnie o to mostkowanie mi chodzi :smile:

TedRasel
02-04-09, 20:02
a na uniesionych nogach wciskanie? a dokładnie jak te butelke włożyć równolegle pod kręgosłup ?

michal_f
02-04-09, 20:08
no podpierasz sie nogami ja aby sie tego dobrze nauczyc dawalem butelke dokladnie pod lędzwie ... jak robisz mostek to tam gdzie jest najbardziej uniesione ;)

wukio
02-04-09, 20:14
Chwyć szerzej gryf, po tym co widać to się da. Po drugie jak koledzy pisali wcześniej- mostkowanie- ważna rzecz. Po trzecie to słyszę, że źle oddychasz. Przy wyciskaniu należy wydychać powietrze, a opuszczając nabierać.

Tutaj masz przykład jak wykonywać to ćwiczenie http://www.youtube.com/watch?v=LnhpKTXeIeg

luo
02-04-09, 20:17
"a na uniesionych nogach wciskanie? a dokładnie jak te butelke włożyć równolegle pod kręgosłup ?"

Nie nogi muszą być stabilnie ułożone na podłodze
po1 "Mostek" przy wyciskaniu polega na podniesieniu odcinka lędzwiowego do góry.
Zapobiega to kontuzjom barkow/pleców i biorek
po2 nie prostuj rąk w łokciach przy wyciskaniu do konca, w żadnym ćwiczeniu nigdy nieprostuj stawów w seriach do konca.
po3 szerzy chwyt
Obejżyj filmik i popraw to co mówiłem, może za bardzo niewidać tam mostka, jak coś znajde to jeszcze podeśle
http://www.youtube.com/watch?v=jLc9yY3ofKU

Miodowar
02-04-09, 21:05
ale zrozumiales o co chodzi ? bo trudno to wytlumaczyc a filmiku nie moge znalezc ;/

rozumiem o co chodzi ... ale pierwszy raz sie spotykam z taką teorią ... a widze ze wiecej ludzi ma taką teorie

Kalafonia
02-04-09, 21:33
Sory, ze tak pozno odp, ale nie mialem dostepu do kompa.

Dzieki za wszystkie rady ;) troche mnie dziwi ze mowicie tutaj o mostku. Do tej pory slyszalem opinie - bylem wrecz przekonany - ze mostkowanie jest nieodpowiednie :)

Postaram sie podkladac te butelke o ktorej mowiliscie, jesli tak trzeba ;) narazie jest tu u mnie nienaturalny odruch wiec butelka bedzie ok.

Czesc ledzwiowa to czesc dolna kregoslupa, ktora odrywam w mostku? Gorna czesc plecow pozostaje na lawce?

luo
02-04-09, 21:41
Na początek kładniesz sie na ławke, ściągasz mocno łopatki, podnosisz tylko część lędzwiową. Łopatki mają leżeć na ławce, ruch w dół ma być wolny i kontrolowany, natomiast w góre może być troche szybszy. Nie prostujesz ramion w łokciach do konca

buzek78
02-04-09, 22:08
strasznie zadziwiliście mnie z tym mostkowaniem.... dziwne. A więc tak rozstaw rak zależy od długości ramion... trzeba tak rozstawić ręce żeby przy opadzie sztangi do klatki ramiona miały 90 stopni... i sztanga powinna być około 10 cm powyżej brodawek... no i nie prostować łokci. nogi stabilne i nie powinno odrywać się dolnej części pleców... No chyba że rekord próbujesz to wtedy mostek sprawie że więcej się wyciśnie... Pozdrawiam
Moim zdaniem robienie mostka niszczy kręgosłup...

slim shady
02-04-09, 22:27
strasznie zadziwiliście mnie z tym mostkowaniem

Moim zdaniem robienie mostka niszczy kręgosłup...
Chyba sobie żartujesz
byłes kiedys na jakiś zawodach ? zobacz jak to robiąą zawodowcy
zresztą sam Hard to pisał

luo
02-04-09, 22:32
buzek78
"nie powinno odrywać się dolnej części pleców... No chyba że rekord próbujesz to wtedy mostek sprawie że więcej się wyciśnie..."
"Moim zdaniem robienie mostka niszczy kręgosłup..."

Podaj chociaż jeden sensowny powód dlaczego niepowinno się odrywać dolnej części pleców

Kalafonia
02-04-09, 22:37
podnosisz tylko część lędzwiową.

Ok, tylko powiedz mi jedno... półdupki zostaja na lawce? :) nie znam sie na anatomii wiec wybaczcie niewiedze.

Micek185
02-04-09, 22:43
Zgadzam się z chłopakami że NIE należy robic mostka przy wiciskaniu,zawody a trening to co innego jasli ktos cwiczy kilka lat to powinien wiedziec ze robienie mostku ma na celu uniesienie większego ciężaru a nie prawidłową technike!Prawidłowa technika jest zgodna z anatomią.Czy mostek to naturalny kształt kręgosłupa???Nie!Co do tej BUTELI.Czy pomysłodawca sam tak robił?jak tak to ile razy pierdolnąłes na glebe z sztanga?jak z butelką pod plecami można utrzymac równowagę?!Plecy muszą dotykac deski od ławki i nie ma co tu dyskutowac,przez takie własnie rady młody nabai sie jakiejs ostrej kontuzji.Pozdro dla zgadzających sie z moją opinią!

luo
02-04-09, 22:44
Tak, półdupki i łopatki zostają na ławce, robisz po prostu mostek. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko kontuzji barków i kręgosłupa

luo
02-04-09, 22:50
micek185
"Zgadzam się z chłopakami że NIE należy robic mostka przy wiciskaniu,zawody a trening to co innego jasli ktos cwiczy kilka lat to powinien wiedziec ze robienie mostku ma na celu uniesienie większego ciężaru a nie prawidłową technike!"

Chyba mylisz mostkowanie z mostkiem.. Podczas wyciskania, a tym bardziej podczas serii jest konieczne mostkowanie! Dzieki temu mniej obciążasz barki i dolny odcinek kręgosłupa, ruch jest bardziej naturalny



"Prawidłowa technika jest zgodna z anatomią."
TAK


Czy mostek to naturalny kształt kręgosłupa???"
udaj sie na lekcje biologi

Sory za spam ale niedało sie juz edytować
pozdro

wukio
02-04-09, 22:55
Zostają.

Mostek sprawia, że nadajesz kręgosłupowi naturalny kształt, przez co nie obciążasz jego i stawów barkowych.

Ci, którzy mówią o tym, że to niszczy kręgosłup- wiele osiedlowych koksów robi mosty a nie mostki :P Różnica polega na tym, że oni odrywają pośladki od ławki, a to zaburza naturalną krzywiznę kręgosłupa. Pomaga w prawdzie na takim poziomie w wyciśnięciu sztangi, ale w tym wypadku tylko harata plecy i barki.

Micek185
02-04-09, 23:04
Zostają.

Mostek sprawia, że nadajesz kręgosłupowi naturalny kształt, przez co nie obciążasz jego i stawów barkowych.

Ci, którzy mówią o tym, że to niszczy kręgosłup- wiele osiedlowych koksów robi mosty a nie mostki :P Różnica polega na tym, że oni odrywają pośladki od ławki, a to zaburza naturalną krzywiznę kręgosłupa. Pomaga w prawdzie na takim poziomie w wyciśnięciu sztangi, ale w tym wypadku tylko harata plecy i barki.

masz dużo racji,nie wiem kto tam naoisał z ta butelką przerwa powinna być taka żeby "na ścisk"wsadzic pod plecy dłoń a nie butelke!

"udaj sie na lekcje biologi"
to jak ty chodzisz?bo ja jeszcze nie widziałem żeby ktoś chodził wygiety do tyłu.Z resztą każdy ma swoją opinię ja robie tak i jakos przez ponad 3 lata treningów ani razu nie zabolał mnie krzyż.Ale skoro mamy tu takich fachowców..

slim shady
02-04-09, 23:23
a kolega jaki trening robi ?
do trójboju i dwuboju - mostkowanie potrzebne
trening kulturystyczny - mozna sobie darować

"Mostka nie trzeba robić, nie ma jakiegoś nakazu. Chodzi o to że uniesiona klatka w mostku zmniejsza odległość jaką ma pokonać sztanga.To owocuje wiekszym cieżarem. Poza tym podczas mostkowania zmienia sie ustawienie obreczy barkowej na bardziej korzystne, w pewnym stopniu zostaje uwolniona łopatka( nie jest przyciśnieta do ławki).Mostek daje takie ułożenie jak na ławce skosnej głowa do dołu a w tym ćwiczeniu wiekszość potrafi wiecej wyciskać.
Oczywiście w mostku głowa górny grzbiet i pośladki dotykają ławki.
Mostek wyciskacza to nie mostek w którym pośladki są oderwane od ławki i pracują jak w czasie troche innych ćwiczeń... "
Zdanie doświadczonego gościa

luo
02-04-09, 23:27
Już się nie ośmieszaj, jesli Ci nauczyciel mówił, że kręgosłup jest "prosty" to lepiej zmień szkołe... Jest on naturalnie wygięty w kształcie litery "S", więc podczas wyciskania powinien być w naturalnej pozycji czyli odcinek lędzwiowy i część piersiowego ma być uniesiona. Wiesz wogóle gdzie jest ta część?

"żeby "na ścisk"wsadzic pod plecy dłoń a nie butelke!"
w tym momencie pokazałeś że niewiesz jak wygląda kręgosłup, plecy powinny być uniesione troche wyżej. Nie chodzi o podkładanie butelki pod plecy tylko ktoś tak wspomniał żeby łatwiej i szybsiej można było się nauczyć mostkować

slim shady
02-04-09, 23:30
po co butelka ?? bez sensu pomysł

buzek78
02-04-09, 23:30
Chyba sobie żartujesz
byłes kiedys na jakiś zawodach ? zobacz jak to robiąą zawodowcy
zresztą sam Hard to pisał

no robią mostek bo wygrywając zadowody będą mieli hajs który im się przyda na leczenie w przyszłości w najgorszym wypadku operacja kręgosłupa w czasie której istnieje prawdopodobieństwo że skończysz na wózku;) pozdro:)

luo
02-04-09, 23:36
slim shady
To nie ja napisałem o butelce tylko ktos inny, pewnie przeczytał to w którejś relacji bo pamiętam, że ten temat był poruszany. Według mnie mostkowanie niepowinno być żadnym problemem, ponieważ jak się sciąga łopatki to część pleców sama się unosi do góry.

Myślę, że niema sensu dalej drążyć w ten temat, gdyż wszystko zostało już wyjaśnione, doprowadzi to tylko do niepotrzebnej kłótni
pozdr

Kalafonia
02-04-09, 23:43
Tez jestem tego zdania co Luo :)

Dzieki wszystkim za wszystkie rady i opinie, wiele mi to pomoglo, postaram sie poprawic to co mi wskazaliscie, a w szczegolnosci robic poprawny mostek

pozdro

Kalafonia
02-04-09, 23:45
to samo co wyzej, jak sie tu usuwa posty? :D

Micek185
03-04-09, 00:04
Już się nie ośmieszaj, jesli Ci nauczyciel mówił, że kręgosłup jest "prosty" to lepiej zmień szkołe... Jest on naturalnie wygięty w kształcie litery "S", więc podczas wyciskania powinien być w naturalnej pozycji czyli odcinek lędzwiowy i część piersiowego ma być uniesiona. Wiesz wogóle gdzie jest ta część?

"żeby "na ścisk"wsadzic pod plecy dłoń a nie butelke!"
w tym momencie pokazałeś że niewiesz jak wygląda kręgosłup, plecy powinny być uniesione troche wyżej. Nie chodzi o podkładanie butelki pod plecy tylko ktoś tak wspomniał żeby łatwiej i szybsiej można było się nauczyć mostkować

Co ty chcesz przykozaczyc teorią z książki?"Jest on naturalnie wygięty w kształcie litery "S", " tylko tu masz racje a reszta to nie wiem z kąd ci do głowy przyszła.Slim opisał dokładnie to cop powiedziałem wczesniej i o zawodach i o tym jak powinno sie wyciskac w kulturystyce(tym się zajmuję) a z ta butelką to własnie chodziło zeby ją położyc pod plecami.Z resztą jak można wygiąc odcinek lędzwiowy nie podnosząc posladków do góry?po drugie robienie tego "mostka"zmienia sens cwicznia bo skoro cwiczy sie na mase to po ki ch*j robic mostek skoro mozna zrobic w pełni prawidłowe cwiczenie?
Slim dobra robota widac ze masz pojęcie o tym co piszesz pozdro

luo
03-04-09, 00:37
Na zawodach panują inne zasady.. poza tym zawodnicy używają koszulek wspomagających z poliestru więc robi to trochę różnica

slim shady napisal
"podczas mostkowania zmienia sie ustawienie obreczy barkowej na bardziej korzystne, w pewnym stopniu zostaje uwolniona łopatka( nie jest przyciśnieta do ławki)."
i to jest główny powód mostkowania

"a z ta butelką to własnie chodziło zeby ją położyc pod plecami."
wiem o co chodziło z butelka, tylko jak juz wyżej napisałem niemam pojęcia kto wpadl na ten głupi pomysł żeby jej używać skoro plecy same się "wyginają" przy sciągnięciu łopatek

"Z resztą jak można wygiąc odcinek lędzwiowy nie podnosząc posladków do góry?"
Wiesz wogóle gdzie jest odcinek lędzwiowy? Znajduje się on NAD pośladkami. Poza tym napisałem również że należy unieść też część odcinka piersiowego

"robienie tego "mostka"zmienia sens cwicznia"
Nie zmienia sensu ćwiczenia tylko zmniejsza ryzyko kontuzji obręczy barkowej i kręgosłupa
Za pare lat się o tym przekonasz

"Slim dobra robota widac ze masz pojęcie o tym co piszesz pozdro"
Slim tylko przytoczył tekst, który on jak i wiele innych osób od dawna zna