PDA

Zobacz pełną wersję : Dieta +Rady dla Kulturysty !



TycuKoks15
22-02-09, 18:32
Mimo że każdy początkujący kulturysta stoi przed problemem zwiększenia wagi i wymiarów mięśniowych, większość czyni zadowalające postępy bez potrzeby specjalnej pomocy. Ale co z tzw. “wolno zwiększającymi wagę”? Przyjrzyjmy się kilku powodom, które utrudniają zwiększenie wagi i budowę wymiarów mięśniowych.

Wiele czynników może uniemożliwić zwieszanie wagi. Na pierwszym miejscu stawiam niewłaściwe nawyki żywieniowe. Organizm musi być odżywiany wysoko jakościowym, budującym tkankę mięśniową białkiem w ilości większej od potrzeb, a także dostateczną ilością tłuszczów i węglowodanów dających energię. Sekret leży w zorganizowaniu zrównoważonej diety i to w białko jak i w kalorie.

Innym czynnikiem często przeszkadzającym w postępach jest Przetrenowanie. Nadmiernie długie, drenujące energię treningi, na których trenujesz aż do punktu kompletnego wyczerpania, rzeczywiście mogą spowodować utratę wagi. Zbyt duże ilości energii traconej na zajęcia poza kulturystyczne mogą też zahamować postępy.

Przyrost mięśni może być również zahamowany przez brak zdrowego wypoczynku i snu. Jeśli podejrzewasz, że postęp jest blokowany przez braki zdrowotne natychmiast skorzystaj z porady lekarskie. Choroby takie jak diabetyz, nadczynność tarczycy, zapalenie migdałów wymagają wyleczenia przed podjęciem prób jakichkolwiek programu treningowe.

Zawsze doceniaj wagę właściwego PSYCHICZNEGO PODEJŚCIA. Napięcie psychiczne i zmartwienia mogą być dla ciebie drenażem energii, który wpływa zarówno na trening jak i na przyrost mięśni. Musisz nie tylko mieć POZYTYWNE nastawienie do treningu, ale musisz też utrzymać NIEZMĄCONY SPOKÓJ. Beztroską postawa miedzy treningami. Szczególnie ważne jest, aby nie denerwować się i nie ekscytować w czasie zbliżonym do posiłków. Jedzenie nie jest wówczas właściwie przetrawione. Osobnicy z chroniczną niedowagą to często jednostki łatwo ekscytujące się i nerwowe, które wydawałoby się nigdy nie odpoczywają. Zwolnij i zachowaj spokój. Wówczas postępy staną się szybsze.

ZDOBYWANIE MASY JEST ŁATWE

Tak, zdobywanie masy jest łatwe, jeśli ćwiczysz prawidłowo, dbasz o odpowiednią dietę i dostatecznie wypoczywasz i wysypiasz się, aby mógł nastąpić przyrost.

Sprawą pierwszą i najważniejszą jest WŁAŚCIWA DIETA. Dieta jest podstawą każdego zysku mięśniowego. W moim odczuciu stanowi 50% batalii kulturystycznej. Jest rzeczą niemożliwą, aby zbudować mięśniowe wymiary i zdobywać masę, jeśli twoja dieta jest niedostateczna. Dieta musi być tak samo dobrze zaplanowana jak program treningowy, jeśli twoim celem jest odniesienie sukcesu. W dalszym miejscu jest przedstawiona super dieta na zwiększenie wagi, która pomogła mi szybko zdobyć masę mięśniową.

Jedynym z najbardziej efektownych sposobów szybkiego zdobywania masy jest używanie dużych obciążeń w podstawowych ćwiczeniach na duże obszary mięśniowe, co daje zarówno przyrosty masy jak i siły.

Ćwiczenia z dużym obciążeniem na klatkę, barki grzbiet, barki, nogi i ramiona dają dobra podstawę do dalszego treningu na kształt i definicję. Ćwiczenia z dużym obciążeniem stymulują głęboko położone włókna mięśniowe, które nigdy nie są osiągane przez trening z małymi obciążeniami. Celem jest użycie mniejsze ilości ćwiczeń, większych obciążeń i ćwiczenia całości w jeden dzień. Zdobyłem większość mojej masy ćwicząc wg programu składającego się z dziesięciu ćwiczeń wykonywanych trzy razy w tygodniu. Omówię je w dalszej części tej broszury.

Choć zwykle trenuje cztery ćwiczenia na grupę mięśniową ćwicząc w systemie split ( cześć treningów na tydzień) jednak chcąc zdobyć szybko masę porzucam go, gdyż konsumuje zbyt dużo energii. Split jest systemem idealnym dla zdobycia kształtów, zarysów, muskulatury i definicji. Jest on również zalecany przy rozwoju słabiej rozwiniętych grup mięśniowych, ćwiczymy wówczas do trzech grup mięśniowych na trening w cyklu sześciodniowym.

Jednak próbując zrobić szybkie zyski wagowe nie można się przepracowywać wykonując zbyt wiele ćwiczeń. To łatwo może zniwelować efekt odnowy miedzy treningami, wywołać przemęczeni, utratę entuzjazmu do treningu i zerowy postęp. Oszczędzanie energii jest ważne.

SEN I PRZYROSTY MIĘŚNI.

Maksymalny przyrost mięśni może wystąpić tylko wtedy, gdy organizm ma dosyć wypoczynku i snu. Potrzebne jest minimum osiem godzin dobrego spokojnego snu w nocy. Ponieważ organizm człowieka odnosi korzyści z regularności, dobrze jest chodzić spać o tej samej godzinie wieczorem, gdyż organizm przyzwyczaja się do tej samej pory wypoczynku. Rezultatem tego jest zdrowy sen. Nieregularny tryb życia, sypianie osiem godzin jednego dnia, sześć drugiego, dziewięć trzeciego nie jest tak korzystne gdyż po ciężkim dniu z dobrym treningiem wiele komórek wymaga wymiany, sen jest konieczny nie tylko ze względu na wymianę tych komórek i superkompensacje, ale ma również wpływ na psychiczne zdrowie.

Ilość potrzebnego snu jest różna dla różnych osób. Osiem do dziesięciu godzin snu jest wymagane do szybkiego rozwoju mięśni. Ważną rzeczą jest też oszczędzanie energii w ciągu dnia. Istnieje stare powiedzenie określające, co kulturysta powinien robić, aby zdobyć masę i wymiary:

” Nigdy nie biegnij, jeśli możesz iść, nigdy nie, choć jeśli możesz stać, nigdy nie stój, jeśli możesz siedzieć, nigdy nie siedź, jeśli możesz leżeć, a jeśli już się położysz staraj się usnąć”.

Stwierdziłem, że bardzo pomocna jest również drzemka po południu. Możesz się przespać po powrocie do domu ze szkoły lub pracy. Nawet półgodzinna drzemka jest korzystna. Szczególnie pożyteczna jest ona w dni treningowe. W ten sposób gromadzisz energię specjalnie na treningi, co znacznie wzmaga przyrosty mięśni.

TKANKĘ MIEŚNIOWĄ BUDUJE BIAŁKO

Białko jest podstawową strukturą wszystkich żywych komórek. Po odjęciu wagi kości i wody 86% reszty stanowi białko. Aby zbudować, utrzymać i odnowić tkanki organizmu potrzebne jest białko woda i minerały, białko stanowi również wymienialny składnik enzymów, hormonów i innych gruczołów. Spożywane białka są w procesie trawienia rozkładane na cząstki zwane aminokwasami. Istnieje minimum 22 aminokwasów uznawanych za istotne dla organizmu ludzkiego. O aminokwasach mówimy jako o budowlanych cegiełkach tkanek organizmu. Dziesięć z nich jest znanych jako podstawowe aminokwasy muszą być one dostarczone organizmowi w pożywianiu, aby wystąpił rozwój. Pozostałe dwanaście jest wytwarzanych w organizmie. Produkty zawierające białko są uszeregowane wg ich biologicznej wartości produkty o najwyższej wartości pochodzą od zwierząt: mięso, jaja, nabiał, ryby i drób. Znacznie mniejszą wartość biologiczna posiadają zawarte w produktach roślinnych takich jak pszenica, fasola, kukurydza, ryż, groch, orzechy.

One powinny być mieszane z białkiem zwierzęcym w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Białko zwierzęce są znacznie łatwiej od roślinnych zmieniane w organizmie zmieniane na mięśnie.

Kulturysta wymaga znacznie większej ilości biała niż przecięty osobnik, ponieważ stara się zwiększyć masę mięśni. Dla szybkich przyrostów powinien spożywać przynajmniej dwa gramy białka na kilogram wagi ciała dziennie.

POTRAWY ENERGETYCZNE

Najlepszym dostarczycielem energii dla organizmu są potrawy bogate w węglowodany i tłuszcze. Organizm musi być wyposażony w odpowiednią ilość energii każdego dnia, aby zaspokoić potrzeby związane z procesami metabolicznymi. Ogólnie biorąc metabolizm może być określany jako wymiany tkanek. Jest to proces chemiczny transformujący pożywienie z złożone elementy tkanek i zamieniający skomplikowane substancje organizmu w proste wraz z wytworzeniem ciepła i energii. Dwa główne składniki procesu metabolicznego to:

Anabolizm- polegający na budowaniu tkanek i utrzymywaniu ich odnowy

Katabolizm- polegający na rozkładzie tkanek dla otrzymania energii i wydalaniu.

Wielkość energii zawarta w pożywieniu jest mierzona w kaloriach. Ilość energii, jaką potrzebuje organizm w ciągu dnia dla utrzymania swych funkcji metabolicznych jest, określona pewną liczbą kalorii. Aby uzyskać przyrosty wagi musisz dostarczyć organizmowi więcej kalorii aniżeli spalasz. Należy przekroczyć normalne wymagania kaloryczne od 30 do 100%

Oto ogólna wskazówka, co do ilości kalorii wymaganych przez przeciętną osobę

Masa wymagane kalorie,(kcal)

57 3000

68 3400

77 3800

86 4300

95 4800

101 5300

Są to ogólne liczby, które powinny odpowiadać przeciętnemu kulturyście. Jeśli jednak pracujesz bardzo ciężko jako drwal, budowniczy, doker lub, jeśli trenujesz bardzo długo i ciężko dodaj 25% do podaje powyżej liczby. Aby zdobywać szybko wagę musisz wyznaczyć jak wiele kalorii dziennie potrzebujesz, a następnie dostarczyć je. Niezależnie czy trenujesz w dany dzień czy nie, potrzebujesz tych kalorii. Ja zwykle dodawałem 500 do 700 kcal w dni treningowe.

Węglowodany dają większość energii, która jest potrzebna do poruszania się i wykonywania pracy. Są one tanie i łatwo osiągalne oraz łatwo przyswajalną forma paliwa. Tkanki organizmu stale wymagają i zużywają węglowodany. Poza swoją niezastąpioną rolą dostarczyciela ciepła i energii węglowodany pomagają w procesie spalania białka. Przyswajanie białek poprawia się, gdy w ciągu tego samego posiłku konsumowane są węglowodany. Są one w procesie trawienia rozkładane na glukozę, która jest formą cukru znajdującego się zwykle we krwi glukoza jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania tkanki nerwowej i jest źródłem energii dla mózgu. W normalnej diecie głównym źródłem węglowodanów są ziarna, jarzyny owoce, cukry.

Tłuszcze służą również jako skoncentrowane źródło ciepła i energii dla organizmu i są ważne dla normalnego funkcjonowania tkanek. Dziewięć kcal otrzymujemy z jednego grama tłuszczu, a tylko cztery kcal z jednego grama białka, czy węglowodanów. Pożywienie bogate w tłuszcze jest również źródłem absorbowanych przez niego witamin A, D, E, K. Pewne kwasy tłuszczowe mają podstawowe znaczenie dla wzrostu i utrzymania funkcji organizmu. Źródłami tłuszczów w diecie są: mięso, produkty mleczne, jaja, orzechy, owsianka. Większość kalorii powinna pochodzić z węglowodanów i tłuszczy. Mleko jest idealnym produktem przyczyniającym się do rozwoju, gdyż zawiera łatwo przyswajalne białko, tłuszcze, węglowodany.

SUPER DIETA NA ZWIEKSZANIE WAGI

Sekret szybkiego zysków wagowych jest WYSOKO BIAŁKOWA- WYSOKO KALORYCZNA dieta. Jedzenie sześciu małych zamiast trzech dużych jest idealnym sposobem rozładowania spożywanych białek, tak, że są dostępne dla organizmu przez okrągły dzień. Małe ilości pokarmu są przyswajalne znacznie łatwiej przez system trawienny i nie występuje przeładowanie żołądka, który jest częstym zjawiskiem przy trzech bardzo dużych posiłkach. Teraz nakreślę dla ciebie dietę, która zapewni około 5000 kcal i 300 gramów białka.

Śniadanie 7:30

3 jaja; 30 gramów pasztetu wołowego, dwie grzanki z masłem, 2 szklanki mleka

Drugie śniadanie 10:00

Kanapka z mięsem, 1 jajko, 1 szklanka mleka

Obiad 12:30

Kanapka z mięsem, kanapka z serem, dwie szklanki mleka, owoc

Podwieczorek 15:00

Jajko, 3 plastry sera, 2 szklanki mleka

Kolacja 18:00

Ok. 30 gram wołowiny mielonej, pieczone ziemniaki z masłem, sałata, 2 szklanki mleka.

Jest to dieta zaplanowana dla osoby uczącej się lub pracującej. Czas posiłków można zmieniać tak, aby dostosować go do swoich własnych potrzeb, nie należy jednak zapominać o dwu trzy godzinnej przerwie między posiłkami. Możesz też zastąpić śniadanie napojem białkowym, jeśli bardzo się spieszysz. Jeśli tak robisz oczywiście całość mieszamy w mikserze. Pamiętaj również, aby wszystkie kanapki były oparte o chleb z całego ziarna.

Poniższe sugestie pomogą ci szybko zwiększyć masę ciała.

1. Jeśli zabierasz śniadanie do pracy najlepsze są kanapki z wołowiną pieczoną, mieloną, tuńczykiem, parówkami z wątroby, indykiem, szynką, jajkiem, masłem orzechowym, i z serem.

2. Nigdy nie używaj pozbawionego witamin białego chleba, trzymaj się chleba z całych ziaren pszenicy najlepiej razowego, żytniego lub pumpernikla.

3. Jeśli jesteś głodny między posiłkami jedz bakalie.

4. Gęste zupy są bardzo dobre na zwiększanie wagi

5. Suszone owoce są również dobrą przekąską miedzy posiłkami. Dają extra kalorie i witaminy

6. Dodaj odrobinę majonezu do kanapek oraz łyżkę oleju do sałatek.

7. W dni treningu dodatkowo pij napój białkowy.

8. Zaplanuj sobie konkretną dietę i trzymaj jej się

9. A oto dobre posiłki z sera białego na zwiększenie wagi

- Ser biały 250 g puszka tuńczyków, owoc awokado

- Ser biały zmieszany ze świeżymi owocami

- Ser biały zmieszany z małym opakowaniem orzechów nerko drzewu

10. Zwiększ ilość płynów przy treningu na masę. Ćwicząc ciężko tracisz wodę, którą musisz uzupełniać. Wypróbuj następującej kombinacji:

Wyciśnij sok z dwóch cytryn do półtora cieplej wody, dodaj trzy łyżki miodu i mieszaj do dokładnego wymieszania. Popijaj łykami w czasie treningu między ćwiczeniami.

11. Dobrym stymulatorem apetytu jest szklanka wina zmieszana z żółtkiem. Należy ją wpić pół godziny przed posiłkiem [ uwaga na pałeczki salmonelli przyp. Red.]

12. Dla zdobycia extra białka spożywaj odżywki białkowe

13. Jeśli potrzebujesz specjalnego dania na budowę mięśni wypróbuj tej receptury

0,45 grama siekanej polędwicy

3 jaja

8 krakersów z całych ziaren pszenicy

Siekana zielona cebula

Wymieszaj jaja z mięsem, pokrusz krakersy na kawałeczki i dodaj cebulki. Mieszaj do wymieszania. Następnie piecz jak kotlety mielone. Danie jest smaczne i możne jeść na gorąco jak i na zimno do kanapek

14. Pamiętaj o tym, aby przyjmować białko, co trzy godziny w formie proszków czy przekąsek. Wysoki poziom aminokwasów we krwi pomoże uzyskać szybkie zyski mięśniowe.

15. Istnieje wiele napojów białkowych możliwych do przyrządzenia za pomocą miksera czy wirówki

- Szklanka mleka, cztery jaja, jogurt, miód, odzywka białkowa

- 2 szklanki soku z pomarańczy, 3-4 żółtka, odżywka, miód

- 2- 3 szklanki mleka, 3-4 jajka, odżywka, 1 banan, jogurt

TycuKoks15
22-02-09, 18:41
Pisalem to na własnych doświadczeniach i przy malej pomocy Mojego Kolegi Leszka ;p uprawia Kulturysatyke od 16 lat :)

Damian st-ce
22-02-09, 18:43
Teraz nakreślę dla ciebie dietę, która zapewni około 5000 kcal i 300 gramów białka.

Śniadanie 7:30

3 jaja; 30 gramów pasztetu wołowego, dwie grzanki z masłem, 2 szklanki mleka

Drugie śniadanie 10:00

Kanapka z mięsem, 1 jajko, 1 szklanka mleka

Obiad 12:30

Kanapka z mięsem, kanapka z serem, dwie szklanki mleka, owoc

Podwieczorek 15:00

Jajko, 3 plastry sera, 2 szklanki mleka

Kolacja 18:00

Ok. 30 gram wołowiny mielonej, pieczone ziemniaki z masłem, sałata, 2 szklanki mleka.


To ma być 5000kcal?? Do d... ta dieta.

slim shady
22-02-09, 18:50
bez przesady ja na redukcji wiecej jem :P zaden posiłek mi sie nie podoba,



” Nigdy nie biegnij, jeśli możesz iść, nigdy nie, choć jeśli możesz stać, nigdy nie stój, jeśli możesz siedzieć, nigdy nie siedź, jeśli możesz leżeć, a jeśli już się położysz staraj się usnąć”.
Nie lubie tego powiedzenia, nic dziwnego, że potem ludzie nie maja kondycji i po przebiegniaciu 100 metrów płynie z nich kilka litrów potu,

kilka zasad pomocnych kilka, nie
ale podstawowe pojecia przedstawiłes pozdro

TycuKoks15
22-02-09, 18:53
Ludzie niewymagajcie odemnie zaduzo mam 15 lat ;p

Biernaczek
22-02-09, 19:23
Skąd to kopia?
Widziałem już to gdzieś.

Czyżyk
22-02-09, 19:28
Pisalem to na własnych doświadczeniach i przy malej pomocy Mojego Kolegi Leszka ;p uprawia Kulturysatyke od 16 lat :)

Oszuście! Ten art. jest w całości opary na informacjach zawartych w książce pt. Kulturystyka. Autor: Stefan Mizieliński.

Niektóre info przepisałeś żywcem, a niektóre zmieniłeś przez co część tego arta to kompletna bzdura.

TycuKoks15
22-02-09, 21:30
Udowdnij mi -.-

pimols
23-02-09, 00:18
Skąd to kopia?
Widziałem już to gdzieś.

ale on ma 15 lat i to sam napsial! zadna kopia! <ironia>

Rynju
23-02-09, 07:39
Przeto czytajcie co oglaszam:
- diety przedstawione do zacnych zaliczyc nie mozna, bo czlek je stosujacy musialby jak wieprz dorodny wazyc; a nie barczysty szlachcic co by takiego wieprza przy odpowiednim napitku solus (z lac. - sam) pochlonal
- do mezow oczerniajacych wiarygdnosc tego dziela, czy ono na pewno piorem tworcy TycuKoks15 bylo pisane zwracam sie o byscie nam tu, społem, argumentum przedstawili

Damian st-ce
23-02-09, 14:01
Hehehehehehe xD ja też to gdzieś widziałem, na jakiejś stronie o kulturystyce... jak znajde dam linka...

monohydrat
24-02-09, 23:34
To jest zywcem przepisane z ksiazki "edukacja kulturysty" Arnolda S. Kolega pewnie nie pofatygowal sie zakupic ksiazke i skopiowal to z jakiego forum. O chocby tu idzie to znalezc http://www.kulturystyka.org.pl/