PDA

Zobacz pełną wersję : Trening w Młodym Wieku Artykuł, info, zbiór



Fehu
26-12-08, 16:42
Trening na siłowni a wzrost człowieka.

Jednym z uparcie powtarzanych mitów
dotyczących treningu siłowego dorastających dzieci
jest przekonanie, że podnoszenie ciężarów powoduje
uszkodzenie płytki wzrostowej kości i tym samym
zahamowanie jej rozwoju.
Twierdzi się, że trening na siłowni powoduje rzekomo przedwczesne
zrośnięcie się nasady z trzonem kości pod
wpływem obciążeń, na które zostaje narażona
kość.
Chociaż kości dzieci i dojrzewającej
młodzieży są giętkie, to nadmierne i ciągłe
ich obciążanie może rzeczywiście spowodować
martwicę naczyniową, która uniemożliwia
dopływ krwi do płytki nasadowej.
Nadmierny nacisk wywierany na płytkę
nasadową może doprowadzić do innych zniekształceń,
takich jak dysplazja nasad kości udowej. W takich
sytuacjach dochodzi oczywiście do nieprawidłowości
układu kostnego i zaburzeń wzrostu.
Należy jednak pamiętać, że nie ma dowodu
na to, iż z trening siłowy ma tak duże obciążenia, by powodował
opisywane tu szkodliwe efekty.
Efekty te powstają na ogół podczas wypadków
samochodowych, niefortunnych upadków czy też
innych urazów spowodowanych silnym
wstrząsem lub uderzeniem.

Badania wykazują coś wręcz przeciwnego:
otóż właściwe prowadzony
trening kulturystyczny może w znaczący sposób
poprawić u dzieci i młodzieży ich szkieletowe
i mięśniowe uwarunkowania wzrostu. Należy
pamiętać, że na siłowni ćwiczymy mięśnie
nie kości.
W książce L.S. Dworkina
"Młody ciężarowiec" można przeczytać,
że radzieccy zawodnicy w podnoszeniu ciężarów
zaczynają trening w wieku 11-13 lat. Dokumentując wiele anatomicznych i fizjologicznych
skutków towarzyszących rozwojowi młodych sportowców,
książka drobiazgowo relacjonuje postępy treningu
na przestrzeni 15 lat. Jeśli chodzi o wpływ ćwiczeń
z obciążeniami na wzrost, Dworkin podaje, iż
nie zanotowano uchwytnych statystycznie
różnic wzrostu ciężarowców i osób nie
uprawiających tego typu ćwiczeń.
Cytowane opracowanie wskazuje ponadto, że w
rezultacie rozpoczęcia treningów przed okresem
pokwitania młodzi sportowcy wykazują dużo
większy niż ich rówieśnicy przyrost masy
mięśniowej w okresie dojrzewania.
Pojawia się tu również hipoteza,
że pobudzając mięśnie dzieci poprzez ćwiczenia
z obciążeniami, "programujemy" ich
organizmy w taki sposób, że w okresie
dojrzewania będą reagować szybciej i
efektywnie na podobny rodzaj ćwiczeń.
Sugestia ta ma duże potwierdzenie w
badaniach prowadzonych od dziesięciu lat
w Human Performance Research Centre w
Newcastle, w których porównuje się dane
dotyczące rozwoju mięśni podczas pokwitania
u dzieci, które już wcześniej trenowały i u
tych, które nie miały do czynienia
z ćwiczeniami siłowymi.
Na ogół dzieci,
które wykonywały ograniczone ćwiczenia
siłowe w okresie poprzedzającym dojrzewanie,
wykazywały znacznie większy przyrost obwodu
mięśni ramion, klatki piersiowej, barków i
nóg niż ci, którzy me uprawiali ćwiczeń
w tym okresie.
Więc z powyższych badań wynika, że trening
siłowy, czyli budując masę mięśniową jest
wręcz pożądany w młodym wieku.
Generalnie należy jednak stwierdzić, że
niższa wysokość ciała zawodników podnoszenia
ciężarów niż osób nietrenujących
spowodowana jest czynnikiem genetycznym.
Dlaczego czasem widzimy, że zawodnicy
podnoszenia ciężarów są niscy?
Rezultaty osiągane w podnoszeniu
ciężarów zależą w znacznym stopniu od
wysokości, na jaką musi być uniesiona sztanga.
W przypadku, gdy jest ona niewielka,
łatwiejsze jest udźwignięcie większej masy
sztangi i dlatego zawodnicy osiągający
dobre rezultaty w tej dyscyplinie
charakteryzują się niską wysokością ciała.
W świetle przeprowadzonych badań
wygląda na to, że niscy zawodnicy to raczej
wybrani ze sportowców tacy, którzy mają duże
predyspozycje "talent" by zostać zawodnikami
podnoszenia ciężarów czy trójboju siłowego,
choć bywają wyjątki, że zawodnicy wysocy też
potrafią zdobywać tytuły mistrzowskie w tych
dyscyplinach, i wydaje się, że są oni bardziej
zmotywowani do zdobywania tych
tytułów niż zawodnicy mający "talent".
W kulturystyce wysokość ciała nie ma
znaczenia, więc zachęcam do uprawiania ćwiczeń
siłowych bez obaw, że coś złego grozi
twojemu orgazmowi.

BĘDĄC MŁODYM ZAWODNIKIEM UNIKAJ:

*

Trenowania na dużych ciężarach (trening "na siłę": duże ciężary, mało powtórzeń zdecydowanie odpada),
*

Wykonywania ćwiczeń typu "martwy ciąg",
*

Wykonywania ćwiczeń na stojąco,
*

Stosowania suplementów kreatynowych,
*

Stosowania środków dopingowych
*

Zbyt intensywnego trenowania, w zbyt dużym wymiarze godzin w tygodniu

BĘDĄC MŁODYM ZAWODNIKIEM WARTO:

*

Wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała: pompki, brzuszki, podciągania, delfinki.
*

Wykorzystywać małe i średnie ciężary
*

Wykonywać umiarkowaną ilość treningów w tygodniu


Solidniej trenować można zacząć mając co najmniej 18-20 lat


WNIOSKI
-będąc młodym można cwiczyn na silowni jednak według powyzszych rad
-w młodym wieku trening powinien byc lekki, spontaniczny nie siłowy (kulturystyczny)
-według mojej wyszukiwarki google nie istnieje jeszcze dowod na to ze jesli ktos bedzie cwiczył w młodym wieku na silowni (oczywiscie o ile trening nie jest kulturystyczny) to ze bedzie miał problemy zdrowotne w pozniejszym wieku
-opinie o tym ze nie powinna sie cwiczyc w tym młodym wieku wiarze sie raczej z tym, że nie wiele osób potrafi doradzic młodym zawdodnikom jak cwiczyc oraz też to , ze cwiczenia na silowni wiarza sie scisle z psychika (np.systematycznosc) niestety wielu mlodych ludzi nie potrafi miec na tyle uksztaltowanej psychiki
-oczywiscie nawet lekki trening dla ludzi mlodych powinien byc poprzedzony wizytą u lekarza który tak naprawde zdecyduje czy mozemy cwiczyc czy nie...

Ku Przestrodze

http://e-kulturystyka.info/showpost.php?p=167675&postcount=15


Cały tekst został tylko sklejony przeze mnie oraz w niektorych momentach przeredagowany...Jeśli ktoś sie nie zgadza z ta opinia niech nie zwraca sie z tym do mnie gdyz nie jestem autorem powyzszych tekstów!!!

Voice666
26-12-08, 17:17
Wszystko sprowadza się do zachowania zdrowego rozsądku.
Nie ma potrzeby męczyć się na siłowni, bo można sobie sylwetkę poprawić na wiele innych sposobów. Jeśli ktoś już się uprze to żeby już ćwiczyć w tak młodym wieku trzeba to robić pod okiem naprawdę dobrego trenera i przestrzegać tylu zasad, że samemu w piwnicy nic z tego nie będzie.
Rozumiem młodych, chcących "przypakować", ale zawsze im powtarzam ,że na siłownie zawsze zdążą, ale jeszcze nie teraz.
W wieku 15 lat wyobrażenia o siłowni mijają się z rzeczywistością i stąd takie pytania typu "czy jak podnoszę sztangę 59 razy to urośnie mi łapa".
Siłownia to nie tylko "pakowanie", ale też zajebiście ciężkie życie z dietami, kilogramami, regularnym trybem życia itp, itd. Pisze tu specjalnie "zajebiście ciężkie" bo np: jak koledzy idą na piwo a ty masz trening to chciał nie chciał trening jest pierwszy. Jak odmówisz kilka razy to koledzy już nie przyjdą, a jak ty odmówisz siłowni to możesz przyrostom pomachać na do widzenia.
Jak dla mnie to siłownia jest nie dla dzieci, a dla dorosłych i nie chodzi mi tu o jakiś konkretny wiek, bo dorosłość z nim nie idzie w parze, ale raczej chodzi o zdrowe myślenie i umiejętne dokonywanie wyborów, bo bez tego to nawet te nieszczęsne 59 razy na biceps nie pomoże.

Fehu
26-12-08, 17:28
Wszystko sprowadza się do zachowania zdrowego rozsądku.
Nie ma potrzeby męczyć się na siłowni, bo można sobie sylwetkę poprawić na wiele innych sposobów. Jeśli ktoś już się uprze to żeby już ćwiczyć w tak młodym wieku trzeba to robić pod okiem naprawdę dobrego trenera i przestrzegać tylu zasad, że samemu w piwnicy nic z tego nie będzie.
Rozumiem młodych, chcących "przypakować", ale zawsze im powtarzam ,że na siłownie zawsze zdążą, ale jeszcze nie teraz.
W wieku 15 lat wyobrażenia o siłowni mijają się z rzeczywistością i stąd takie pytania typu "czy jak podnoszę sztangę 59 razy to urośnie mi łapa".
Siłownia to nie tylko "pakowanie", ale też zajebiście ciężkie życie z dietami, kilogramami, regularnym trybem życia itp, itd. Pisze tu specjalnie "zajebiście ciężkie" bo np: jak koledzy idą na piwo a ty masz trening to chciał nie chciał trening jest pierwszy. Jak odmówisz kilka razy to koledzy już nie przyjdą, a jak ty odmówisz siłowni to możesz przyrostom pomachać na do widzenia.
Jak dla mnie to siłownia jest nie dla dzieci, a dla dorosłych i nie chodzi mi tu o jakiś konkretny wiek, bo dorosłość z nim nie idzie w parze, ale raczej chodzi o zdrowe myślenie i umiejętne dokonywanie wyborów, bo bez tego to nawet te nieszczęsne 59 razy na biceps nie pomoże.

cóz piekne słowa, udowadniaja nam jak wazna jest sfera psychiczna nie kazdy 15latek poradzi sobie z niĄ

slim shady
26-12-08, 18:06
Właśnie ostatnio nasiliły się tematy od jakiego wieku ćwiczyc, a od jakiego nie. Moim zdaniem owszem można ćwiczyć, ale tak jak napisał Voice669 (http://www.e-kulturystyka.info/member.php?u=10456) musi być do nadzoru naprawde dobry trener a nie starszy kolega co chodzi 2 lata na siłownie. Nie zgodze się tu ze zdaniem autora artykułu, że to jest dobry czas na przyrosty, dużo 14-16 latków ćwiczy i ma problemy z przyrostem masy, poziom produkcji testosteronu nie osiągnoł jeszcze odpowiedni poziom. Niestety artykuł zmieszał 2 rzeczywistości, zawodowców i amatorów. Zawodowcy posiadają od najmłodszych lat trenerów,specjalne diety, i ich przeznaczeniem w życiu jest wyjść na arene zmagań. Amatorzy chcą poprawić jedynie swój wygląd i siłe, w młodym wieku kości nie są jeszcze na tyle mocne, żeby walczyć ze sztangą. Zaczełem ćwiczyć w wieku 16 lat, nie miałem zielonego pojęcia o siłowni, do tego na mojej siłowni nie było trenera (siłownia robiona na czarno), oczywiście wszystkie ćwiczenia wykonywałem źle technicznie, naszczęście bywalcy pokazywali o co chodzi. Co ma związanego moja siłka z tym tematem ? Otóż zaobserwowałem spadek 1 cm na wzroście, ( według opini znajomego lekarza mogło to być wynikiem ćwiczen robionych na stojąco np. wyciskanie na barki, to było duże obciązenie na kręgosłup) zaobserwowałem duże bóle nadgarstków, i ogólnie stawów, porobiły mi się rozstępy. Dlatego odradzam siłownie w młodym wieku, jest to moja opinia, oparta na własnym doświadczeniu, a nie przeczytane z internetu opinie jakiegoś forum. Rozumiem, że wszyscy dążą do idealnej sylwetki i ogólnej atrakcyjności, ale życie sie nie kączy na 15 roku życia i naprawde jest sporo czasu na dojscie do swojego celu. Niestety tu chodzi równierz o aspekt psychologiczny, kreowany przez czasopisma i telewizje, czytając niektóre artykuły jak odniesc sukces w życiu piszą tam, że najważniejszy jest wygląd, ładni mają więcej szans w życiu, aby zdobyć upragnioną pracę, czy kobiete. Nie ukrywam, że równierz na mnie to zadziałało i zapisałem się na siłownie. Po jakimś czasie, chce się coś więcej, ćwiczenia zaczynają być nudne, i zaczynają sie suplementy. To co będzie potem jak juz w młodym wieku wcina sie kreatyny itp. Miałem sie skupic tylko na zdrowiu ale rozpisałem sie troche na psychike :)

Podsumowując sport to zdrowie kiedy uprawia się go z głową.

Fehu
26-12-08, 18:21
Jednak jesli poruszamy kwestie zdrowia musimy sie zastanowic czy krytykowac tylko tych 15,16 latków za to ze cwicza czy może tych 20 latków za to ze stosują doping??? zauwazylem ze na forum panuje wieksze przyzwolenie na branie sterydów niż na to ze 15 latek chce probowac cwiczyc moze po prostu trzeba mu uswiadomic jak moze cwiczyc, ze musi miec odpowiedniego trenera oraz byc pod opieka lekarza.., No forum jest dział "doping" to moze warto zastanowic sie nad dzialem "piaskownica" ktorym tak naprawde powinien byc dzial dla zielonych...
bez obrazy dla 15 latków oraz stosujacych doping bo kazdy jest wolnym człowiekiem i kazdy ma prawo do samodzielnej decyzji

slim shady
26-12-08, 18:31
laik (http://www.e-kulturystyka.info/member.php?u=11079) niestety z tymi 20 latkami trudniej jest się dogadać, i przemówić im do rozsądku, są napisane arty na forum co robią sterydy z człowieka, ale nawet jak ktoś to przeczyta to powie, że go to nie dotyczy,i powie że w końcu jest odblok. Niestety Ci 20 paro latkowie często zaczynali od 15-16 roku życia, i dla tego trzeba uśiwadomiać początkującym konsekwencje jakie płyną z wczesnego pójscia na siłownie, bo potem bedzie za późno

Napinacz01
26-12-08, 18:43
Dobry ART - SOG.

Zastanówcie się. Czy mając teraz 14 - 15 lat ćwicząc już na Siłowni łatwo jest przestać ćwiczyć i poczekać jeszcze 2 -3 lata ? :) Jednak siłownia kusi, człowiek chce być coraz lepszym.

Młodym dzieciakom piana z pyska leci jak widzą kolege który ćwiczy 2 lata na siłowni, jest od nich 6x silniejszy... I co najwazniejsze Jak koledzy sie pytają ile podnosi na klate to z dumą i zachwytem powie ze 101,25 kg To mnie rozbraja :D

Gosciu 14 lat , 160 cm wzrostu, 80 kg wagi, chłopaczek ma pasture chodzacego kwadrata ale wazne ze podnosi to 100 kg !! Nic innego sie nie liczy Koledzy z podstawowki mu chołd oddaja jak chodzi po korytarzu.
W Liceum czar pryska bo rwał na chama 100 kg na martwy ciąg.

Pozdrawiam :)

Fehu
26-12-08, 19:06
slim shadytak masz racje i kurcze faktycznie latwiej jest przekonac 15,16 latków do odlozenia cwiczen na pozniejszy okres, ale jednak nie każdy poslucha tych naszych "złotych rad" i powinno sie im proponowac jakas alternatywa tak jak to sie dzieje w dziale doping kazdy wie ze nie wolno ale Ci co jednak biora maja podane informacje o regeneracji, odbloku...

slim shady
26-12-08, 19:34
myśle że artykuł i ogólnie temat bardzo pouczający :) do podwieszenia

hardworkOUT
26-12-08, 19:35
dalem do spisu, podwiesic osobno ?? jak chcecie ?

slim shady
26-12-08, 19:37
nie wiem czy w dziale dla zielonych to nie powinno byc, tak żeby początkujący mogli znaleźć

Fehu
26-12-08, 19:38
w spisie powinno wystarczyc a zainteresowani sobie poradza i znajda
o w dziale dla zielonych swietny pomysl

lg team
26-12-08, 20:22
tylko jaki cel ma porownywanie goscia ktory jest szkolony na zawodowca uwzgledniajac przy tym fakt ze 24h na dobe bedzie on pod opieka fizjologa, lekarza, dietetyka, zywieniowca, farmakologa, trenera, a chlopaka ktory zaczyna rzucac ciezarem w piwnicznej silce...

zadne!!!

poza tym panstwa takie jak chiny, rosja, czy byle po ZSRR nie patrza na zdrowie zawodnika, tylko biora goscia w mlodym wieku zamykaja w obozach szkoleniowych, dbaja o jego rozwoj przez kilka lat, czekaja na sukcesy, a pozniej albo do widzenia, lub co lepsze na trenera, a w anjlepszym wypadku gosc ucieknie za granice...

gosc w mlodym wieku moze zaczac trening silowy ale z uwzglednieniem pewnych zasad - zadnych ciagow, zadnych przysiadkow, a jedynie podstawowe ruchy z niewielkim ciezarem w celu wypracowania prawidlowej techniki i dopiero po opanowaniu tego zwiekszanie ciezary i zakresu cwiczen...

inaczej moze zrobic sobie kuku...

Fehu
26-12-08, 20:43
lg i własnie o tym mowa, temat morze dyskutujmy, ale wnioski juz z tych wypowiedzi plyna mozna cwiczyc
uwzglednieniem pewnych zasad - zadnych ciagow, zadnych przysiadkow, a jedynie podstawowe ruchy z niewielkim ciezarem w celu wypracowania prawidlowej techniki i dopiero po opanowaniu tego zwiekszanie ciezary i zakresu cwiczen...

Rafauu
07-01-09, 17:03
mam pytanie, problemy ze wzrostem zaczynaja sie od bolu czegos? czy jak nic nie boli to tez moze byc cos nie tak?

pozatym wyczytalem gdzies ze silownia, oczywiscie wykonujac prawidlowo technicznie wszystkie cwiczenia, 'prostuje' sylwetke to prawda? :D

Fehu
11-01-09, 10:28
No wiesz na prostowanie kregoslupa chyba sa inne cwiczenia tzw gimnastyka korekcyjna...aczkolwiek znam ludzi którzy przestali sie garbic po silowni

Rafauu
12-01-09, 20:40
garbic to wiadomo, bo przeciez prosta sylwetka to podstawa ;d

przemaswks
15-03-09, 10:21
Najlepszy artykuł na tym forum Sog.

Micek185
15-03-09, 11:16
Zgadzam sie z całym artykułem i oczywiscie popieram, sog.A tak poza tematem to zauważyliscie że wszyscy zawodowi kulturysci zaczynali treningi w bardzo młodym wieku zazwyczaj 13-14lat i tez są bardzo niscy jak ktos ma 180cm to juz jest gigant.np tegoroczny mr.Olimpia dexter Jackson ma tylko 165cm?Jak myślicie czym to jest spowodowane?Bo w sumie rosnie sie do ok20roku zycia a wątpie zeby którys z nich juz w tym wieku brał anaboliki czy inne sterydy.Bo jescze nie mysleli o zawodostwie,pomijając genetyke oczywiscie.Macie na to jakąs opinię?

Wookie
16-03-09, 14:07
dziękuje za informacje moja mama załamywała się że za dużo podnoszę w szkole na siłowni (102,5kg na atlasie) tak się martwiła że zabroniła mi ćwiczeń na siłowni ale jeżeli mogę podnosić ciężary mniej więcej mojej wagi to się bardzo dobrze składa dziękuje jeszcze raz



SOG zasłużony

luo
25-05-09, 18:22
Rzeczywiście bardzo fajny temat. To może i ja dodam coś od siebie.
Mając 15 lat zaczełem ćwiczyć z ciężarami, oczywiście niebyło to nic poważnego po prostu przygotowywałem się do zawodów w LA i robiłem siady z małym obciążeniem, wykroki itp oraz raz na tydzień/dwa pare powt na klatke czy biceps tak dla rozrywki. W domu robiłem pompki w podporze tyłem bez dodatkowego obciążenia i zauważyłem że zaczynają mi się robić rozstępy na tricepsie. Co prawda mam chyba skórę skłonną do pękania ponieważ rok wcześniej zrobiło mi się kilka rozstępów na plecach od wzrostu ale mimo tego pojawiło się pare płytkich, więc odstawiłem na jakiś czas te pompki. Jak miałem 16 lat zaczeliśmy chodzić raz na jakiś czas ze znajomymi na siłke, wtedy dopiero zaczeło mi się to podobać (młodzieńcza fascynacja czy jakoś tak;P). Od 17 lat zaczełem ćwiczyć regularnie i po jakimś czasie zrobiła mi się "krecha" na klatce koło pachy, więc coś w tym jest. Od tego czasu smaruję się kremem nawilżającym przed treningiem i po prysznicu i narazie jest wszystko ok. Żebym mógł cofnąć czas to niezaczynałbym tak wcześnie. Człowiek uczy się na błędach, byle nie na swoich
pozdr.

KowalX
25-05-09, 19:01
Zgadzam sie z całym artykułem i oczywiscie popieram, sog.A tak poza tematem to zauważyliscie że wszyscy zawodowi kulturysci zaczynali treningi w bardzo młodym wieku zazwyczaj 13-14lat i tez są bardzo niscy jak ktos ma 180cm to juz jest gigant.np tegoroczny mr.Olimpia dexter Jackson ma tylko 165cm?Jak myślicie czym to jest spowodowane?Bo w sumie rosnie sie do ok20roku zycia a wątpie zeby którys z nich juz w tym wieku brał anaboliki czy inne sterydy.Bo jescze nie mysleli o zawodostwie,pomijając genetyke oczywiscie.Macie na to jakąs opinię?

arnold... :) 188

xxmłodyxx
25-05-09, 23:11
no jezeli w moim przypadku jeszcze nie skonczyłem 15 lt a na siłke chodze juz rok...to powinienem przestac???teraz juz odpuszczam po tym co ostatnio piszą...i niedosc ze wolno ostatnio rosłem to teraz nie rosne juz pare miesięcy i jeszcze jak sie miezyłem w zime to miłem 170cm a teraz 168-169cm...czy mogło mnie wgniesc???zaczełem cwiczyc barki wtedy jkos i wyciskanie tez ale nie dawno chłopaki mi odrdzili

Anaboliczny Koks
26-05-09, 07:24
Jak się nie potrafi ćwiczyć to się nie powinno.

Siena8
26-05-09, 15:56
Rzeczywiście bardzo fajny temat. To może i ja dodam coś od siebie.
Mając 15 lat zaczełem ćwiczyć z ciężarami, oczywiście niebyło to nic poważnego po prostu przygotowywałem się do zawodów w LA i robiłem siady z małym obciążeniem, wykroki itp oraz raz na tydzień/dwa pare powt na klatke czy biceps tak dla rozrywki. W domu robiłem pompki w podporze tyłem bez dodatkowego obciążenia i zauważyłem że zaczynają mi się robić rozstępy na tricepsie. Co prawda mam chyba skórę skłonną do pękania ponieważ rok wcześniej zrobiło mi się kilka rozstępów na plecach od wzrostu ale mimo tego pojawiło się pare płytkich, więc odstawiłem na jakiś czas te pompki. Jak miałem 16 lat zaczeliśmy chodzić raz na jakiś czas ze znajomymi na siłke, wtedy dopiero zaczeło mi się to podobać (młodzieńcza fascynacja czy jakoś tak;P). Od 17 lat zaczełem ćwiczyć regularnie i po jakimś czasie zrobiła mi się "krecha" na klatce koło pachy, więc coś w tym jest. Od tego czasu smaruję się kremem nawilżającym przed treningiem i po prysznicu i narazie jest wszystko ok. Żebym mógł cofnąć czas to niezaczynałbym tak wcześnie. Człowiek uczy się na błędach, byle nie na swoich
pozdr.

Po części się z tobą zgadzam, ale to wiele zależy od budowy każdego człowieka. Ja np znam sporo osób które właśnie zaczynały ćwiczyć w wieku16-17lat i takich problemów nie mieli, więc to zależy. Osobiście moim zdaniem trening na siłowni można zaczynać od gdzieś tak 16roku życia.

zCzymDoLudzi
28-06-09, 23:18
Lepiej żałować że się coś zrobiło niż tego że się nie spróbowało. Przynajmniej ja tak uważam, 15 lat skończę dopiero pod koniec roku, mój wzrost to jakieś 188 cm już mi nie zależy by się wybijać w górę i powoli (!) zaczynam ćwiczyć. Na razie są to ćwiczenia z własnym ciężarem ale zamówiłem sobie ekspander i planuję hantelki 2x 5kg może będzie mało ale wtedy więcej powtórzeń. Moim skromnym zdaniem jeżeli ktoś chce iść na siłownie tylko po to żeby sobie poszpanować na plaży i się tym chwalić to bez sensu. Bo potem będzie "co mam brać żeby nabrać masy" czy inne tego typu. Nie można porywać się z motyką na słońce jeżeli kogoś na prawdę to interesuje to owszem niech sobie ćwiczy ale najpierw niech zaczerpnie wiedzy chociażby z tego forum, nie próbujcie od razu podnośić na początku jak najwięcej KG się da. Zróbcie sobie jakieś pompki czy brzuszki to też ćwiczenie ! W miesiąc Pudzianami nie zostaniecie, liczy się konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu.

SzEfU
23-11-09, 21:43
Widze ze znalazłem bardzo madrych ludzi którzy chca pomóc a wiec Drodzy Panstwo Co mam zrobic mam cwiczyc na tej siłowni lzej czy wogóle z tym skonczyc??

Merkeni
23-01-11, 15:09
Wielkie dzieki Fehu ten tekst duzo mi pomoze,masz soga.Ja wlasnie bralem duze ciezary i malo ilosc powtorzen a teraz zmnienie to ale mimo treningu silowego rosne bardzo szybko bo mam 14 lat i 173cm wzrostu.A kiedy zaczelem cwiczyc to roslem nawet 5cm miesiecznie.

Merkeni
23-01-11, 19:05
Szefu uzupelnij dane o sobie albo nie spodziewaj sie odpowiedzi od innych.Np ja mam 14 lat i juz od miesiaca chodze na silke 1-2 razy w tygodniu i bylem na 5 forach i na kazdym mi powiedziano ze zamlody jestem na silke,mowili mi ze jedynie pompki przysiady itd Teraz lece tylko pompki i drązek.Najlepiej jest zaczynac w wieku 16-17 lat bo juz przestajesz sie rozwijac i nie rosniesz tyle co jak np w wieku dojzewania.Uzupelnij dane.