PDA

Zobacz pełną wersję : początkujacy chudzielce i plany masowe



hardworkOUT
22-12-08, 22:00
Co początkujący powinien wiedziec o planach masowych.


Krotki tresciwy art probojacy zwalczyc plage niemalze identycznych w zamysle tematow pt. "trening na mase do oceny" rozniacych sie jedynie wewnetrznymi detalami.
owe wewnetrze detale to zly typ planu i za kazdym razem na inny sposob zle dobrane cwiczenia.
plus kilka innych kwestii ktore wyjasnie ponizej. noi czasami kompletnie zle podejscie. mowa tutaj o czyms w rodzaju "hej jestem nowy potrzebuje plan na klatke i biceps". po przeczytaniu czegos takiego czlowiek sie moze zalamac i zastanawia sie co jest skomplikowanego we wszechobecnej na kazdym forum opcji 'szukaj'

celowo ujete sa szerzej 'masowki' bo zadnej poczatkujacy nie zaczyna od planu stricte silowego, no a dodatkowo na masie idzie sila.
celowo niema nic o rzezbie z tego samego powodu co wyzej - zaden suchar ( bez obrazy nikogo ) nie zaczyna przygody z silownia od rzezby. dodatkowo ja nigdy nie pisze nic o rzezbie bo nigdy nie robilem zadnego planu na rzezbe , a niemam w zwyczaju pisac o czyms na czym sie nie za bardzo znam, a sypac sucha teoria z googli potrafi kazdy.
celowo niema nic o redukcj bo sam nigdy nie robilem. generalnie ten temat jest dla chudzielcow.
jak widac metodyka treningow masowych i silowych - z czystym sumieniem moge powiedzec ze na tych typach planow znam sie bardzo dobrze. i osoby ktore podejmowaly ukladane przezemnie plany raczej nie byly zawiedzione.

zly typ planu - 99% planow w tych tematach to splity. prosilbym o nie zarzucanie mi ze jezeli na mnie split nie dziala to jestem zdania ze nie podziala na kazdego. przypominam ze mowa jest caly czas o poczatkujacych , czyli osobach dziwiacych sie co to sztanga lub takich ktorzy maja za soba ogolnorozwojowke. owszem splity dzialaja ale na bardzo zaawansowane osoby, bo ich glownym zalozeniem ( splitow ) nie jest masa , a definicja , poprawa jakosci miesnia. tak ze nie neguje calkowicie idey splita ( no moze troche neguje ).
latwy wniosek z krociotkiej charakterystyki - splity nie sa na mase. a przewalajace sie po sieci niby masowe splity to jedna wielka pomylka. wiec kombinowaie ze stworzeniem masowego planu na podwalinach systemu ktory nie jest pod mase jest conajmniej ... niedorzeczne.
dodatkowo w pojwiajacych sie niby masowych splitach zdecydowanie dominuje rozlozenie powtorzen 12-10-8-6 co jest chyba najbardziej badziewnym systemem powtorzen z jakim sie spotkalem. taka liczba powtorzen nie jest na mase, nie jest tym bardziej na sile , nie jest na rzezbe - jest na ... nic. przewija sie w planach robionych 'na odpierdol' - niemoja wina ze to glownie splity.
ponad to w splitach czesto cwiczy sie dana grupe miesniowa praktycznie do zalamania , a nie to jest kluczem do masy. kluczem jest odpowiednia , stopniowa stymulacja czasami i duzymi ciezarami ale z odpowiednia czestotliwoscia.
czesto tez slysze opinie "wcale split nie jest zly przytylem na nim 3 kg w 2 miesiace".
na to moge dac dwie proste odpowiedzi:
1. poczatkujacy rosnie 'na wszystkim' - rowniez na badziewnych splitach
2. odpowiedz moze nieco zaczepna ale jakze trafna - z przemyslanym FBW przytylbys 3kg ale w miesiac.

konkluzja - to nie od splitow poczatkujacy powinni zaczynac okres treningow po ogolnorozwojowce. najlepiej sie tutaj sprawdza proste FBW. proste zwykle podstawowe bez kombinowania.

skoro kluczem do masy sa wielostawne zlozone ciezkie cwiczenia ( siady , ciagi , wyciskania ) to jaki sens jest je robic raz w tygodniu jak ma to miejsce w splitach ? podpowiedz: niema sensu.


skoro mowa o najprostszym FBW polecam cos takiego:

a.
siady 4s 4-6 reps
wl 4s 4-8 reps
unoszenie z opadu/good morning 3s 5-10 reps
wioslowanie sztanga w opadzie 3s 4-8 reps
wyciskanie z przed klatki 2s 6-10 reps
wyciskanie francuskie do czola 2s 4-10 reps

b.
siady 4s 5-10 reps
wyciskanie skos gora/dol 3s 6-10 reps
podciaganie na drazku 3s 8-10 reps
martwy ciag 5s 4-6 reps
wyciskanie szeroko od czubka glowy 2s 8-10 reps
uginanie ze sztanga 2s 6-8 reps


i od tego naprawde warto zaczac. nie pisze tego dlatego ze FBW jest to wielbiony przeze mnie typ treningow. poprostu jest to najlepszy mozliwy wariant dla poczatkujacych. zaczynajac od czegos takiego po jakims czasie mozna przeniesc sie nieco glebiej, czyli na to:
http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?t=14506


a po pewnym czasie skok na naprawde gleboka wode:
http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?t=14680


jak pisalem glownym kluczem do masy sa ciezki zlozone podstawowe cwiczenia. ponadto w planach masowych starajcie sie zwiekszac ciezar a zmniejszac liczbe powtorzen. oscylowanie w zakresie 4-8 w porywach do 10 jest ok. kolejna sprawa wszelkie wyciagi, maszyny, cwiczenia izolowane laduja w koszu. tylko wolne ciezary.




kolejna sprawa zle dobierane cwiczenia. mowimy o masie wiec jak widze w planach jakies smieszne modlitewniki, uginanie o kolano czy niedaj Boze wioslowanie sztangielka to krew zalewa. trzymajcie sie podstaw! krotkie zestawienie najlepszych wg mnie cwiczen na dane partie, bez uwzgledniania pojedynczych miesni wchodzacych w sklad danej partii. ( przypominam mowa o poczatkujacych wiec jesli uwazam np rwanie za wspanialem cwiczenie to go tutaj nie napisze )


nogi:
- tylko i wylacznie przysiady ! fundament treningu , wszystko sie na nich opiera.
- jesli chodzi o 2glowe to nigdy nie poswiecalem im szczegolnej uwagi. dobrą opcja jest martwy ciag na prostych nogach, czy rumunski martwy ciag.
- noi dodatki jak łydki , wiadomo

klatka:
- wyciskanie lezac
- wyciskanie na skosie
- dociskanie do deski ( silowe plany )
- dipsy

plecy:
- podciaganie na drazku
- wioslowanie sztanga
- martwy ciag

barki:
- wyciskania z przed klatki
- push press
- military press
- wyciskania od czubka glowy

triceps:
- dipsy
- wyciskanie wasko
- francuskie sztangą

biceps:
- uginanie ze sztanga
- uginanie z hantlami klasycznie/młotkowo


to sa takie podstawy w poczatkowych fazach treningu. w pozniejszych okresach niektore cwiczenia zostaja ( cwiczenia trojbojowe ) , niektore dochodza ( cwiczenia dwubojowe ) , niektorych wcale niema ( cwiczenia na biceps ). wszystko sie zmienia w zaleznosci od celu treningu.




to tyle, mialo byc krociotko i jest.
dla tych co cwicza jakis czas art niema zadnego przeslania merytorycznego , no ale nie jest kierowany do nich. poprostu kilka wskazowek dla tych zielonych jak uniknąc bledow juz na starcie, i moze dodatkowo zmniejszy to plage tematow z prosba o ocene planu , gdzie przewija sie ciagle to samo.

pozdrawiam, hard

007
22-12-08, 22:32
Przykleić i zmienić tytuł na "" 100zł do rozdania , wystarczy kliknąć"" :D

Pawelekdabelek
26-12-08, 16:52
Witam, mam małe pytanko co do planu, a raczej jednego ćwiczenia z planu. Czy w wieku 16 lat można wykonywać to unoszenie z opadu. Nie będzie to szkodliwe dla kręgosłupa i wzrostu, który jak mi się wydaje, jeszcze może przyjdzie.

hardworkOUT
26-12-08, 17:28
nie bedzie.



prosze wytlumacz mi jakim cudem cwiczenia moga byc szkodliwe dla wzrostu ?????????


krew mnei zalewa jak widze post ze od cwiczen sie nie rosnie , to tez musze wkleic do sygny


pranie mozgu vol.3

Voice666
26-12-08, 17:38
Same ćwiczenia nie są szkodliwe,ale jak sieje wykonuję bezmyślnie to już inna historia.

chowansky
19-02-09, 10:01
do autora:

co jest złego w wioslowaniu sztangielka ?? przeciez wioslowanie sztanga jest podobnym cwiczeniem lecz bardziej obciazajacym dolny odcinek kregoslupa..

wukio
06-03-09, 14:50
Wiosłowanie hantlem jest bardziej izolowanym ćwiczeniem od wiosłowania sztangą, a takie ćwiczenia (izolowane) w budowaniu masy nie są najlepsze ;)

hardworkOUT
06-03-09, 16:40
jak jestes kulturysta i masz dysproporcje 0.3mm lewego motyla do prawego to rob hantla

Vesto43
17-03-09, 21:04
Yo, jako kolejny chuderlak na ziemi chcę zacząć ćwiczenia od ogólnorozwojówki tylko jest mały problem... korzystając z gugli i szukajki waszego forum wygrzebałem jedynie ćwiczenia do których jest potrzebny juz konkretny sprzęt. Ja dysponuję jedynie dwoma hantelkami zrobionymi z wału korbowego od 60-tki o wadze 5,5kg po dłozeniu obciążników 10,5kg. A niebardzo mam ochotę na targanie worka kości (siebie) do miasta na jakąś pakernie. Pierwszy miesiąc chce zacząć od ćwiczeń w domu.
hardworkOUT, czy mógłbyś dorzucić do swojego postu jakiś uniwersalny plan ćwiczeń ogólnorozwojowych bez korzystania z siłowni...?
Do dyspozycji mam jedynie te dwie hantelki. A do podciągania to ten drążek koniecznie musi być zagiety na końcach? Jeśli sztanga konieczna to jakiś kawałek rurki by się znalazł i złom do worków też by się upchało.

I co ważniejsze jak ćwiczyć? Do granic wytrzymałości? Co oczywiście by zaowocowało zakwasami przez tydzień...
Niektórych ćwiczeń niemogę wykonać całkowicie tzn. pompki to max. 3 a 4 to już na chama, podciąganie szeroko rozstawionymi rękami to ledwo co, trzecie powtórzenie graniczy z cudem. Co do brzuszków i przysiadów to 20 powtórzeń wycisnę bez większych kłopotów.
Jak wyczuć ten moment kiedy już wystarczy tego powtarzania?
Z góry dzięki za wszelką pomoc.

lukasz231
17-03-09, 22:15
Post harda to powaga i dobra robota. A im dalej czytałem temat tym głośniej się śmiałem.
Musisz ułożyć plan, do którego wystarczą hantle...no i żeby nie obciążał kręgosłupa... i żeby dawał 3 kg w miesiąc...bez diety,bo dieta jest dla pro... XD
Ja przeczytałem cały mimo,że to już znana mi wiedza,ale wątpię,że ktoś początkujący się doczyta do końca :D Ale liczą się chęci;)

Budrys
20-03-09, 12:35
Witam, mam małe pytanko co do planu, a raczej jednego ćwiczenia z planu. Czy w wieku 16 lat można wykonywać to unoszenie z opadu. Nie będzie to szkodliwe dla kręgosłupa i wzrostu, który jak mi się wydaje, jeszcze może przyjdzie.

jeśli do ćwiczeń dołożysz jakiegoś steryda, nie pamiętam jakiego bo sam nie biore, to faktycznie jeśli twoje kości jeszcze rosną to przestaną

tricepsdiceps
23-04-09, 12:57
ekh, a do tego całego martwego ciągu trzeba kupić ten pas żeby nie zepsuć sobie kręgosłupa, czy to dopiero jak się wyciska powyżej wagi swojego ciała..?

wojtas3
23-04-09, 13:00
tricepsdiceps nic nie trzeba ja kupiłem już na początku i lepiej mi się robi kup nie pożałujesz

Jolly
23-04-09, 13:13
Pas nie jest na kręgosłup tylko na przepuklinę :)

//Jolly

panter
10-09-09, 18:19
czy wykonujac ten plan powinienem wykonywac 1 cwiczenie na jeden miesien? czy wiecej? i co to wl? jaki jest dobry zamiennik do podciagania na drazku? pozdro

D3
10-09-09, 18:53
czy wykonujac ten plan powinienem wykonywac 1 cwiczenie na jeden miesien?


Tak jak jest napisane (wszystko jest b. przejrzyście) np. 4s 6-8reps oznacza, że są 4 serie ćwiczenia i masz robić między 6-8 powtórzeń.


i co to wl?


wl - wyciskanie leżąc


jaki jest dobry zamiennik do podciagania na drazku? pozdro


Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej.

Jolly
10-09-09, 19:30
czy wykonujac ten plan powinienem wykonywac 1 cwiczenie na jeden miesien? czy wiecej? i co to wl? jaki jest dobry zamiennik do podciagania na drazku? pozdro

Tak, jedno ćwiczenie.

panter
25-09-09, 08:51
ok. tylko nie mam mozliwosci zamontowania ani drazka, ani wyciagu. jedyne co posiadam to stary trzebak na ktorym moge podciagnac sie podchwytem i nadchwytem.. da rade? i mam zwiekszac ciezar i liczbe powtorzen? sory ale jestem laikiem w tym temacie ;)

adonis18
25-09-09, 12:22
jedyne co posiadam to stary trzebak na ktorym moge podciagnac sie podchwytem i nadchwytem.. da rade?

pewnie, że da... prawdopodobnie wszyscy "wielcy tego świata" prędzej czy później przechodzili przez etap trzepaka... "mafia trzepakowa" - myślisz skąd się wzieła? bo kolesie, którzy mieli plecy spotykali się na trzepaku i robili podciąganka :)

elo

Yakuza
04-10-09, 10:56
A.
-Siady
-Wyciskanie leżąc
-Podciąganie na drążku lub ściąganie wyciągu górnego
-Wyciskanie z przed klatki
-Dipsy triceps
-Uginanie ze sztangą

B.
-Siady
-Wyciskanie na skosie
-Wiosłowanie sztanga
-Push press
-Wyciskanie wąsko
-Uginanie z hantlami

C.
-Siady
-Dipsy klatka
-Martwy ciąg
-Military press lub Wyciskanie od czubka głowy
-Francuskie sztangą
-

Czy może byc tak ułożone ?

I mam jeszcze kilka pytań co do tego.

-W planie C nie mam trzeciego ćwiczenia na biceps. Czy dac tu jakieś które juz jest w A albo B czy jakies inne?

-czym mozna zastąpić dipsy na triceps i klatke poniewarz nie wiem czy na siłowni będzie odpowiedni sprzęt do tego.

- Co z cwiczeniami na przedramiona, łydki i brzuch.

Yakuza
04-10-09, 15:16
byłem oblukac ta silownie co chce isc i nie maja sztangi. Maja hantle i maszyny min. taka niby do wyciskania. Co z tym zrobić?

.Smile
04-10-09, 16:35
silownia bez sztangi to nie silownia.

Yakuza
04-10-09, 17:04
też mnie to zdziwiło że nie ma :( Widocznie nastawili sie na maszyny bo jest ich chyba z 7 różnych

michal_f
04-10-09, 18:58
u mnie w miescie tez jest silka z samymi maszynami i dlatego zrobilem silke u siebie na chacie xD na ta silke chodze tylko na w-f i tak sobie cos pomacham ;)

Yakuza
06-10-09, 11:41
Zmodyfikowałem plan ze wzgledu na brak sztangi na siłowni.

Może byc taki ?

A.
-Nogi-Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
-Klatka-Wyciskanie sztangielek leżąc na ławce poziomej 4s.4-8
-Plecy-Podciąganie na drążku podchwytem 3s.8-10
-Barki-Wyciskanie sztangielek z przed klatki z suplikacją nadgarstka 2s.6-10
-Triceps-Prostowanie ramion ze sztangielkami leżąc
z suplinacją 2s.8-10
-Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami z suplinacją nadgarstka 2s.6-8

B.
Nogi- Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
Klatka-Wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławce skośnej 3s.6-10
Plecy- Martwy ciąg 3s.8-10
Barki- Podciąganie sztangielek wzdłuż tułowia 2s.6-10
Triceps-Pompki w podporze tyłem 2s.8-10
Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami podchwytem 2s.6-8

C.
Nogi- Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
Klatka- Rozpiętki 3s.6-10
Plecy- Podciąganie na drążku nachwytem 3s.8-10
Barki- Wyciskanie sztangielek do góry 2s.6-10
Triceps- Prostowanie ramienia w opadzie tułowia ze sztangielką 2s.8-10
Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami w chwycie młotkowym 2s.6-8

sts
06-10-09, 12:38
Zmodyfikowałem plan ze wzgledu na brak sztangi na siłowni.

Może byc taki ?

A.
-Nogi-Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
-Klatka-Wyciskanie sztangielek leżąc na ławce poziomej 4s.4-8
-Plecy-Podciąganie na drążku podchwytem 3s.8-10
-Barki-Wyciskanie sztangielek z przed klatki z suplikacją nadgarstka 2s.6-10
-Triceps-Prostowanie ramion ze sztangielkami leżąc
z suplinacją 2s.8-10
-Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami z suplinacją nadgarstka 2s.6-8

B.
Nogi- Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
Klatka-Wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławce skośnej 3s.6-10
Plecy- Martwy ciąg 3s.8-10
Barki- Podciąganie sztangielek wzdłuż tułowia 2s.6-10
Triceps-Pompki w podporze tyłem 2s.8-10
Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami podchwytem 2s.6-8

C.
Nogi- Przysiady ze sztangielkami 4s.4-6
Klatka- Rozpiętki 3s.6-10
Plecy- Podciąganie na drążku nachwytem 3s.8-10
Barki- Wyciskanie sztangielek do góry 2s.6-10
Triceps- Prostowanie ramienia w opadzie tułowia ze sztangielką 2s.8-10
Biceps-Uginanie ramion ze sztangielkami w chwycie młotkowym 2s.6-8

co to za siłownia jak sztangi niema toć to podstawa

Yakuza
06-10-09, 12:45
Dlatego zmodyfikowałem FBW które było podane na początku na ćwiczenia ze sztangielkami.
Teraz tylko pytanie czy zestawy są dobrze ułożone. Są wolne ciężary i mniejsza ilość powtórzeń a większy ciężar. Starałem się nadal zachowac forme żeby było to FBW na mase.
Mam nadzieje że mi sie udało :)

kubaodd
06-10-09, 16:44
sory ale jestem zielony, czy to "a" i "b" to znaczy ze mam zalużmy robic ten terning "a'' we wtorek a "b" w czwartek??

D3
06-10-09, 16:59
Tak, lecimy systemem A-B-A-B itd.

Nowyy
13-01-10, 19:15
Do autora .. !!!
Słuchaj, jestem naprawdę początkujący i twój plan wydaje mi się do mnie idealny mam 182cm waże 63 Kg 15 lat
Tylko nie rozumiem paru pojęć takich jak ( zaznaczę ****)
a.
siady 4s 4-6 reps **** ( to normalne przysiady, czy co ? )
wl 4s 4-8 reps ***** Tu kompletna ciemnota
unoszenie z opadu/good morning 3s 5-10 reps *****
wioslowanie sztanga w opadzie 3s 4-8 reps
wyciskanie z przed klatki 2s 6-10 reps
wyciskanie francuskie do czola 2s 4-10 reps ******




b.
siady 4s 5-10 reps
wyciskanie skos gora/dol 3s 6-10 reps
podciaganie na drazku 3s 8-10 reps ( da się to czymś zastąpić ? np. pompki ? )
martwy ciag 5s 4-6 reps
wyciskanie szeroko od czubka glowy 2s 8-10 reps ******
uginanie ze sztanga 2s 6-8 reps


Dodam że jestem naprawde początlkujący, prosze się nie śmiać... :P

bulitto
13-01-10, 19:29
-normalne przysiady
-wl wyciskanie leżąc
-trudno wytłumaczyć, leżysz na laweczce ręce zgięte sztanga dotyka wtedy czoła i prostujesz
-ściąganie wyciągu
-to na barki ćwiczenie tyle, że nie od klatki a od czubka głowy wyciskasz

najlepiej to znajdz na forum atlas ćwiczeń....

Nowyy
13-01-10, 20:44
Odpowiedzcie ktoś:> :whistle:

Nowyy
13-01-10, 20:45
dzięki ! daje soga ( sorry za post wyżej nie widziałem kolejnej strony >.> )

mariom
04-02-10, 08:16
Witam

Po dlugiej ponad rocznej przerwie chce wrocic na silownie. Chce trening na mase dlatego chcialbym cwiczyc podanym tutaj treningiem fbw z malymi zmianami ( zaznaczone na czerwono )

a.
siady 4s 4-6 reps
wl 4s 4-8 reps
unoszenie z opadu/good morning 3s 5-10 reps
wioslowanie sztanga w opadzie 3s 4-8 reps
wyciskanie z przed klatki 2s 6-10 reps
Uginanie sztangielek na skosie 2s 6-8 reps
wyciskanie francuskie do czola 2s 4-10 reps
Brzuch 2s

b.
siady 4s 5-10 reps
wyciskanie skos gora/dol 3s 6-10 reps
podciaganie na drazku 3s 8-10 reps
martwy ciag 5s 4-6 reps
wyciskanie szeroko od czubka glowy 2s 8-10 reps / podciaganie sztangi wzdluz tulowia 2s 8-10 reps
uginanie ze sztanga 2s 6-8 reps
pompki w podporze tylem 2s max lub wyciskanie wasko sztangi ktore wybrac?
Brzuch 2s

na koniec kazdego treningu lydki.

czy moge wprowadzic takie zmiany?? czy dodac pzredramiona i kaptury?

Pozdrawiam

wentylo123
07-04-10, 12:30
przeczytalem caly temat i 0 obczajenia ...;/... jak sie leci takim schematem a,b,a,b czyli co 4 dni w tyg sie jedzie tym planem ? 0 smiania bo to nie smieszne po prostu jestem zielony z tego rodzaju cwiczen a chcialbym sie przezucic wlasnie na taki typ :D.... prosze o szybkie odpisanie :D dzia z gory

szycha77
07-04-10, 12:44
Trenujesz np 3 dni w tyg i tak
Poniedziałek -A
Środa- B
Piątek- A
Pn- B
Śr- A itd.

wentylo123
07-04-10, 12:52
a i jeszcze jedno jaka jest kolejnosc partii mięsni bo chcialbym sie dowiedziec zeby troche pozmieniac paln... nie wime np. klata-tric-bic-plecy-kaptury-.... o to mi chodzi :d z gory dzia

D3
07-04-10, 13:02
Nic nie zmieniaj jest dobrze, nie kombinuj jak jesteś żółtodziób.