PDA

Zobacz pełną wersję : Nogi i ich lekcewazenie...



Bewolf
17-12-08, 22:55
Widzac jak czesto ludzie pisza ze nie przyrastaja im lapy itd. postanowilem dodac ten temat, poniewaz wlasnie rozwiniete nogi so bardzo potrzebnedo rozwiniecia gornych partii miesni i wlasnie one maja potencjal do wielkiego przyrostu masy a sa tak czesto lekcewarzone....

"Trening mięśni nóg jest jednym z najczęściej lekceważonych przez młodych adeptów kulturystyki elementów treningu. Początkujący nie przywiązują należytej wagi tej największej grupie mięśni ludzkiego ciała. Grupie, która w rzeczywistości ma największy potencjał rozwoju masy i siły.

Bez wzmocnienia mięśni nóg nasze ciało odmówi rozbudowy górnych partii ciała


Trening mięśni nóg jest jednym z najczęściej lekceważonych przez młodych adeptów kulturystyki elementów treningu. Początkujący nie przywiązują należytej wagi tej największej grupie mięśni ludzkiego ciała. Grupie, która w rzeczywistości ma największy potencjał rozwoju masy i siły.
Młodzi kulturyści na pierwszym miejscu stawiają trening klatki i bicepsów, na dalszy plan schodzą barki, plecy, brzuch i tricepsy. Nogi niemal zawsze są na samym końcu listy priorytetów treningowych.
Jakie są przyczyny tak nagminnego zaniedbywania tej ważnej grupy mięśni? Istnieje wiele stereotypów odnośnie treningu nóg panujących wśród ćwiczących, które umniejszają wagę, jaką powinno się przywiązywać do trenowania dolnych partii ciała. Wśród nich wymienić można następujące:

"Ładnie rozwinięte nogi nie są konieczne, aby dobrze wyglądać"

Jest to jedno z podstawowych twierdzeń, które wmawiają sobie trenujący nieuwzględniający w swoich ćwiczeniach silnego akcentu na nogi. Tymczasem systematyczny rozwój umięśnienia nóg pozwala na pełne rozwinięcie innych grup mięśni, gdyż organizm ma swój "rozum" i bez odpowiedniego rozwoju mięśni nóg nie rozwinie maksymalnie górnej części ciała. Nasze ciało "czuje", że dysproporcje są zbyt duże i nie pozwoli na nadmierny rozrost innych mięśni dopóki mięśnie nóg nie będą proporcjonalnie rozwinięte. Dlatego też popularne stało się powiedzenie "chcesz mieć duże bicepsy - rób przysiady".
Poza tym, kiedy przychodzi okres letni te osoby często skwapliwie ukrywają słabo rozwinięte nogi za szortami, eksponując jedynie górne części ciała, jednak na plaży nie ukryje się nic, a paker w samych kąpielówkach chodzący na "patykach" wygląda nieco śmiesznie.

"Przysiady niszczą kolana"

Owszem, niszczą - ale tylko jeśli trenuje się bez przemyślanego planu, nie zachowując techniki, porywając się na ciężary większe niż jest się w stanie podnieść (tendencyjne spłycanie przysiadu w miarę wzrostu ciężaru nawet do mniej niż połowy pełnej głębokości). Podobnie negatywnie na stawy wpływają: odbijanie sztangi od klatki przy wyciskaniu, wyciskanie sztangi z tyłu tylko do poziomu głowy (za czym idzie wzrost ciężaru, którego nie jest się w stanie podnieść przy pełnym zakresie ruchu).
Właściwie stosowane przysiady z lekką progresją ciężaru nie tylko nie szkodzą, ale wręcz wpływają pozytywnie na kolana, wzmacniając aparat ruchu. Duża liczba powtórzeń, stopniowe pogłębianie przysiadu jest jednym z podstawowych ćwiczeń przy rehabilitacji po kontuzjach kolan.
Ponadto, trening nakierunkowany na rozwój masy mięśniowej konsekwentnie powoduje wzrost ogólnej wagi ciała. Zatem z każdym dniem, za każdymi postępami w "masówce", nasze nogi muszą dźwigać coraz większy ciężar. Obudowanie stawów kolanowych mięśniami powoduje analogiczne wzmocnienie układu wiązadłowego, gdyż to mięśnie przejmują na siebie znaczną część obciążeń. Jednak gdy mięśnie nóg nie są konsekwentnie rozwijane, aparat wiązadłowy stawu kolanowego jest nadmiernie obciążony. Na co dzień przy chodzeniu może to nie sprawiać kłopotów, lecz jeśli kolana są bardziej eksploatowane (bieganie, skakanie, przeniesienie od czasu do czasu cięższego przedmiotu) może się okazać, iż doznamy kontuzji kolana pomimo iż prawie w cale nie trenujemy nóg i ich nie katujemy na treningach - ano właśnie dlatego, że tego nie robimy, gdyż aby coś było mocne i wytrzymałe, trzeba to trenować i od tej reguły nie ma odstępstw.



Trening

W zależności od stopnia zaawansowania i stażu treningowego można rozpatrywać różne warianty treningów masowych nóg. Zanim jednak zajmiemy się konkretnymi rozpiskami - trochę ogólnych zasad masowego treningu nóg:
- zakres powtórzeń w serii powinien oscylować między 6 a 10,
- trening najczęściej przeprowadza się raz w tygodniu. Niekiedy jednak nad mięśniami czworogłowymi pracuje się jednego dnia, a innego nad dwugłowymi i łydkami,
- zakres ruchu powinien być pełny, nie należy dokładać ciężaru kosztem niewykończenia ruchu. W dłuższej perspektywie takie "oszukiwanie" nie przynosi spodziewanych efektów. Robić mniej a dokładniej to klucz do sukcesu w tej materii,
- powtórzenia należy wykonywać niezbyt szybko, w każdym powtórzeniu ruch w każdą stronę powinien trwać ok. 1,5-2 sek. Należy wczuć się w mięśnie, zdecydowanie unikać szybkiego wykonywania kolejnych powtórzeń - aby jak najszybciej przebrnąć przez serię i zrobić ją z rozpędu,
- złożone ćwiczenia na wolnych ciężarach stosowane do treningu mięśni nóg (głównie różne formy przysiadów, wykroków) są najbardziej trudnymi pod względem technicznym ćwiczeniami w kulturystycznym arsenale. Wyuczenie właściwej techniki to podstawa skuteczności jak i gwarant bezpiecznego ich wykonywania. W dalszej części opiszę technikę wykonywania niektórych ćwiczeń,
- intensywność i rodzaj stosowanych ćwiczeń należy dobrać do swojego poziomu zaawansowania i wytrenowania techniki.


Jeśli jesteśmy już zapoznani z podstawami i mamy co najmniej kilkumiesięczny staż treningowy, który przepracowaliśmy solidnie, możemy zabrać się za wolne ciężary i większą intensywność.
Na tym etapie powinniśmy zaznajomić się dokładnie z "królem ćwiczeń" - przysiadem ze sztangą, nauczyć się techniki jego wykonywania, gdyż przysiad będzie naszym największym przyjacielem w drodze do silnych i solidnie rozwiniętych mięśni nóg."

Trening I (powtórzenia razy liczba serii)

Przysiad klasyczny (sztanga na plecach)
15+12+/6 - 8x4
Uginania nóg na maszynie
10+8 - x4
Wykroki ze sztangą na barkach
10x4 (10 powt. na każdą nogę)
Wspięcia na palce
12 - 15x4

Trening II

Przysiad ze sztangą na barkach (z przodu)
15+12+ 10x4
Wykroki z hantlami w dłoniach
10+8 - x4 (8 powt. na każdą nogę)
Martwy ciąg na prostych nogach (mięśnie dwugłowe)
10x4
Wspięcia na palce
12 - 15x4

DTX
17-12-08, 23:46
SOG !
Odwaliłeś kawał dobrej roboty !

p_narozny
17-12-08, 23:55
Dobre dobre, proponuje podwiesic.. I zmienic temat 'zanim zapytasz o trening, przeczyta' - wg mnie 90% nie cwiczy nog:P Ogolnej liczby trenujacych rzecz jasna, na forum napewno odsetek jest wiekszy, poprzez szeroka akcje edukacyjna:) Dobra robota, pozdrawiam!

janusz123
18-12-08, 00:21
Napisałeś że jeśli sie nie trenuje nóg to partie mięśni górnej części ciała nie rosną dalej bo organizm broni nas przed dysproporcją. Natomiast pare zdań niżej napisałeś że głupio wygląda koleś napakowany w górnej części ciała a z nogami jak patyki.
To są zdania sprzeczne bo skoro twierdzisz ze przyrost nei nastąpi bez treningu nóg, to ta sytuacja z pakerem z nogami jak patyki nie ma prawa mieć miejsca.
Ale oprócz tego all git(zreszta ja tam sie nei znam...) :)

danx
18-12-08, 06:59
Też kiedyś nie ćwiczyłem nóg. Szczerze mogę powiedzieć że był to mój największy błąd. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż ciężka sztanga na barkach która wygina się jak pręt. Patrzę wtedy w lustro i widzę czerwoną twarz i ledwo widoczne oczy. Nie wiecie jakie to ciśnienie pracować jak tłok w górę i w dol pod takim naciskiem. Piąć się w górę i drzeć się jakby wycinali wam jaja. To jest moc to jest życie! Nie róbcie tego błędu co ja. Ciężki trening nóg to najlepszy trening w całym waszym planie! Jestem z siebie dumny że dzisiaj wykonuje przysiady z ciężarem blisko 200kg robi wrażenie co?

Hasos
18-12-08, 08:41
Właśnie dużo osób opuszcza nogi. A nie trzeba wiele, minimium to same przysiady. Ja lubie trenować nogi ponieważ dużo KG się na bierze, a szczególnie kocham zakwasiki haha. Raz to wziołem i przez 2 dni z łózka nie mogłem wstać. A tak wole to nogi mogą być bardzo masywne i poprostu nie rozumiem czemu je się opuszcza, trening wcale nie jest taki ciężki.

Fehu
18-12-08, 10:11
Własnie dlaczego panuje taka ogolna opinia wsrod spoleczenstwa zeby nie cwiczyc nog? mi koledzy radzieli zebym tez je odpuscil, no ale oczywiscie moj plan zawiera cwiczenia na nogi bo wiem jakie one sa wazne (dzieki temu forum) teraz ladnie wszystko zabrane w kupe!!! podwiesic i to obowiazkowo...Sog juz polecial..

Hasos trening na nogi jest dla mnie dosc ciezkim treningiem mam slabe nogi ale przykladam sie do cwiczen wiec z czasem moze bedzie lzej

Napinacz01
18-12-08, 15:37
Temat do podwieszenia, większość osób nie ćwiczy nóg, a zwłaszcza początkujący. Może teraz się zmobilizują i wkleją to co potrzeba do swojej rozpiski.

Pozdro i SOG :)

hardworkOUT
18-12-08, 16:16
podwiesze pozniej

dragonikow
20-12-08, 20:22
ja akurat ćwiczę nogi ponieważ w sezonie często jeżdżę na rowerze freeride i przydają się silne nogi przy podjazdach. Teraz w okresie zimowym są to ćwiczenia na steperze oraz przysiady i rozciąganie

xxDaniel91xx
05-02-09, 18:40
Mój kolega czytał w pewnej starej gazecie, że gdy ćwiczy się nogi wydziela się pewien hormon, który przyśpiesza przyrost masy:)

.Smile
05-02-09, 20:14
bo tak jest

Micek185
06-02-09, 00:05
kolego takich artykułów trzeba na tej stronce!to prawda że mało osób trenuje nogi "bo przecież lepiej pokazac na plaży dużego bica niż nogi,z reszta nogi sie spodniami zakryje"hehe smutne ale prawdziwe.ja najbardziej lubie martwy ciąg na ugiętych nogach na dwugłowe!masakra,jak czuje jak mi pracują całe nogi z tyłu!!!a do tego jakie ciężary!apropo,przysiady to najskuteczniejszy sposób aby zbudowac mase całego ciała dlaczego nie wszyscy je robią?...zostawiam soga!dobry artykulik!

p_narozny
06-02-09, 00:08
A tam! Jak dla mnie kozackie nogi tak samo wygladaja dobrze jak bicek, jesli chodzi o plazowy 'life style;p' - laseczki w mig zobacza potezne udziska. CWICZCIE GIRY PLAYBOYE! - to Was bedzie wyroznialo wsrod konkurencji do plazowych suczek;) Co to za szafa na cieniutkich paticzkach? Phi..(:

.Smile
06-02-09, 01:45
z resztą jak sie cwiczy nogi to nie idzie na inne partie miesniowe
(Zart dla niekumatych ^^)

Damian st-ce
06-02-09, 08:46
Nie żartuj, bo niekumatych na forum jest duuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo ;-)

wojtas3
01-04-09, 19:42
a ja się zastanawiałem czy robić nogi nie mam już wątpliwości. sog

motloch
02-04-09, 16:14
kazdy nowy powinien to przeczytac...
SOG

Demonek6
03-04-09, 10:09
a co w przypadku, gdy się biega/ jeździ na rowerze/ i łazi na stepperze? Czy konkretne ćwiczenia na nogi z obciążeniem (przysiady itd) również są konieczne? Tuod razu zaznaczę, że nie ćwiczę typowo rekreacyjnie.

adonis18
03-04-09, 13:32
a co w przypadku, gdy się biega/ jeździ na rowerze/ i łazi na stepperze? Czy konkretne ćwiczenia na nogi z obciążeniem (przysiady itd) również są konieczne? Tuod razu zaznaczę, że nie ćwiczę typowo rekreacyjnie.

i co z tego? pajacyki też robisz?
też biegam i robie siady bo nic mi nei daje większego kopa. to są 2 różne rodzaje impulsów
rób przysiady
elo

Marcinek
03-04-09, 13:56
przysiady priorytet w budowaniu masy!

maniek90
04-11-09, 22:35
nogi wytwarzaja najwiecej testosteronu jak sie nie myle tak wiec sa priorytetem w budowaniu miesni oraz masy! tak jak zostalo powiedziane nie da sie zbyt mocno rozwinac gornej partii miesni bez dbania o dolna.jesli chodzimy na silownie to zadbajmy o diete i dobry trening CALOSCI CIALA!!! pozdrawiam

metadon
05-11-09, 12:50
i po co to napisales?zeby miec wiecej postow?
http://i29.tinypic.com/6j3o6c.jpg

Józiu
05-11-09, 13:10
Nie rozumiem ludzi, którzy nie ćwiczą nóg, ale to ich sprawa. Ja na siłce ćwicze praktycznie tylko nogi....no i może plecy. Reszte cwicze dodatkowo. Jak czasem patrze na ludzi, ktorzy tyraja biceps, to az mi jest ich zal, ale to ich sprawa. Tak jak ktos juz wczesniej napisal...fajnie jest popatrzec w lustro przy robieniu przysiadow. Od razu widac, ze sie cwiczy. Zwykle przysiady, wykroki, czy boxy zawsze powinny byc pierwszym cwiczeniem o jakim pomyslimy wchodzac na silke:)

DGEIPC
05-11-09, 18:42
Siema. mówicie, że organizm nie dopuści żeby mieć w bicepsie 50 i tak samo w nodze. A czy zadziała to w drugą stronę?? jeśli rozbuduje nogę załóżmy do 70cm to w bicepsie nie zostanie 25cm??

jaca666
05-11-09, 20:24
Ten temat był już ze sto razy i chce mi się rzygać od tego.
Ja już małolatów nie będę przekonywał do tego żeby robić nogi...

Micek185
05-11-09, 20:30
no nie wiem dino czy masz racje ale ten ziomek wyżej ma racje nogi to największa grupa mięśniowa i wydziela duzo testo.

z reszta cwicząc ngi duzo czesc wysiłku bierze brzuch,stabilizatory wiec czemu ich nie cwiczyc skoro to same korzysci a to tylko jeden trening tygodniowo?
zresztą nie lubicie załozyc sobie duzego obciazenia na kark i czuc jak to idzie w góre?:evil:

jaca666
05-11-09, 20:39
zresztą nie lubicie załozyc sobie duzego obciazenia na kark i czuc jak to idzie w góre?:evil:

Ja dziś 210kg założyłem i rzeczywiście ciężko z takim ciężarem się wstaje a raczej w podłogę wgniata...

Micek185
05-11-09, 20:43
druga ze nie mozna miec lapy bo noga slaba mozna tylko nie w dysproporcji 50bic 50 noga to wiadomo
N
mam na siłowni zioma w łapie z 45 plecy jak skrzydła klata to samo a w nodze ma mniej kurwa niz mój 6letni brat.Pomijając juz to że wygląda jak idź stąd i nnie wracaj,dla mnie jak nie masz pożądneo uda to nie jesteś kulturysta tylko plażowicz.Amen

Micek185
05-11-09, 20:44
Ja dziś 210kg założyłem i rzeczywiście ciężko z takim ciężarem się wstaje a raczej w podłogę wgniata... ale jaka satysfakcja jak "wypchniesz podłogę" :evil:

jaca666
05-11-09, 20:49
chude nogi to plaza ale w dlugich spodniach bo jak masz normalnie pod sufitem to wstyd na takich patykach wyskoczyc
Jestem zdania ze noga juz zaczyna byc dobra jak nie mozna kupic normalnych spodni bo jak pasuja w pasie to zatrzymuja sie na udzie nieco na kolanem

Skądś to znam.
A później się wszyscy dziwią ze w dresach chodzę na okrągło jak dżinów nie mogę dostać...