PDA

Zobacz pełną wersję : Technika prawidłowego chwytu.



Voice666
06-12-08, 22:01
Poprawny chwyt.

Wszelkie ćwiczenia podczas, których wykonujemy ruch "pchający" (wszelkie wyciskania, poręcze), powodują, że nadgarstki poddawane są potężnym obciążenia. Ćwiczenia, w których wykonujemy ruch przeciwny do ruchu w wyciskaniu czyli np: unoszenie wzdłuż tułowia może nam wyrwać gryf z ręki, co gorsza nabawić się możemy kontuzji nadgarstka.
Postaram się przedstawić podstawowe techniki trzymania drążka/gryfu.

Ok wszystko po kolei.
Posłużę się przykładem wyciskania na ławce prostej, a raczej techniką trzymania gryfu podczas wykonywania tego ćwiczenia.
Podstawowym i częstym błędem podczas wykonywania wszelkiego rodzaju wyciskań jest trzymanie gryfu "za wysoko" tzn. za blisko palców. Nadgarstek zostaje wtedy wygięty do tyłu i rozciągnięty przez napierający ciężar. Prowadzi to bardzo często do nienaturalnego rozciągnięcia i bólu w nadgarstku, w ekstremalnych przypadkach może spowodować jego zwichnięcie.
Wszelkiego rodzaju usztywnienia nadgarstka typu opaski elstyczne, bandaże nie pomogą, Trzeba opanować prawidłową technikę.

http://stronglifts.com/images/bench-press-wrists-grip.jpg
Po lewej: chwyt nie prawidłowy( nadgarstek odchylony do tyłu), po prawej: chwyt prawidłowy.

Jak wygląda technika przy trzymaniu sztangi nachwytem? (np: przy podciąganiu się na drążku, podciąganie sztangi w opadzie tułowia)
Umieść gryf w zagłębieniu dłoni, kciuki wokół gryfu, zaciśnij dłoń by zwiększyć przyleganie gryfu do dłoni- to również zapobiega wyślizgnięciu się gryfu z dłoni.

http://stronglifts.com/images/bench-press-grip.jpg
Po lewej chwyt nieprawidłowy (za wysko), po prawej: chwyt prawidłowy.

Ciągi, np: martwy ciąg.

Podczas wykonywania tych ćwiczeń gryf będzie przemieszczał się w dół, to spowoduje zwijanie się skóry na dłoni co z kolei spowoduje powstawanie odcisków. Większe odciski bardzo łatwo pękają zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń ze znacznym obciążeniem (zwłaszcza martwy ciąg). Żeby zagoić pęknięty odcisk potrzeba co najmniej dwóch tygodni, a wiadomo, że to żadna przyjemność ćwiczyć gdy z odcisku sączy się krew. Trzeba odpuścić na parę dni, zamniejszyć ciężar lub przerwać trening.

http://stronglifts.com/images/how-to-avoid-calluses.jpg


Jak tego uniknąć? Nauczyć się techniki....prawidłowej. Ułóż gryf blisko palców, praktycznie w zgięciu, by zminimalizować zwijanie się skóry i powstawanie odcisków.

http://stronglifts.com/images/deadlift-proper-grip.jpg

Jeśli dotychczas trzymałeś gryf nieprawidłowo to najwyższy czas to zmienić. Jest to niezbędne jeśli chcesz robić postępy a nie cofać się walcząc z kontuzjami. Najlepszym sposobem nauczenia się techniki jest zmniejszenie ciężaru i powtarzanie tych samych ruchów w nieskończoność. Lepiej poświęcić kilka godzin na nauczenie się prawidłowej tehniki, niż kilkunastu dni lub nawet miesięcy na leczenie kontuzji.

stronglifts.com & voice669

hardworkOUT
06-12-08, 22:22
czytac czytac szczegolnie pierwsza czesc dotyczaca wyciskan. baaardzo czesty blad.

wojtas3
02-04-09, 18:11
bardzo ale to bardzo przydatne jak mam spore problemy z nadgarstkami ale na to wogule nie zwracałem uwagi dzięki

kastorius
02-04-09, 18:37
dodam, ze nadgarstek trzymany prosto pierwsze 2 zdjecia - to po prawej, daje o wiele lepsze wyniki bo ciezar rozprowadza się po całej długosci kosci promieniowej i lokciowej - a nie tylko na nadgarstku w przypadku pierwszego zdjecia. technike ta wykozystuje sie rowniesz w sztukach walki

Lenny
02-04-09, 21:59
Zauwazylem tez, ze im grubszy jest gryf tym lepiej i wygodniej dla nadgarstka.
Podczas wyciskania z waskim gryfem na duzych ciezarach strasznie nadgarstki mi lataly. Grubszy rozwiazal ten problem :)

alibaba71
16-05-09, 23:18
juz wiem dlaczego zawsze mi strzelaja nadgarstki.
dobry art. sogacz

futrix
17-05-09, 00:06
poza prawidłowym chwytem skupcie się też na dobrym rozgrzaniu nadgarstków!!!

ja zawsze się z bratem kłóce , że jak on jest w połowie treningu to ja dopiero kończe rozgrzewke :)

on myśli , że jak 3 razy pomacha łapakami to może jechać na maxa i wszystko looozik !! przecież on praktycznie wcale się nie rozgrzewa

narazie nie narzeka, ale....??