PDA

Zobacz pełną wersję : Początkujący, 17 lat, ektomorfik (?)



ner
14-10-08, 14:18
Witam


Mam 17 lat, i wyglądam dosyć nieciekawie. Przy wzroście ~180 cm ważę ok. 60 kg. Ogólnie jestem chudy, mam cienkie ręce, nogi itd. i do tego dłuższa szyja. Słyszałem że jest to typ budowy ciała ektomorficzny. Właśnie z tego powodu zamierzam od listopada chodzić na siłownię. Chciałbym wiedzieć od czego powinienem zacząć aby zmienić swoją sylwetkę. Nigdy wcześniej nie chodziłem na siłownię, nie brałem też żadnych suplementów, sterydów itp.
Czy powinienem zacząć od treningu na masę? Brać od razu jakieś gainery, kreatyny?

z góry dzięki za każdą pomoc


pozdrawiam

hardworkOUT
14-10-08, 15:26
Czy powinienem zacząć od treningu na masę? nie

Brać od razu jakieś gainery, kreatyny? nie

powinienes zaczac od ogolnorozwojowki pzez ok 1.5 miesiaca poczytaj w necie otreningu ACT.

plus do tego sprawa najwazniejsza tj dieta masowa tez znajdziesz na necie jak taka ulozyc na co zwracac uwage itp

o odzywkach zapomnij . minimalnie pol roku na sucho

grzela
14-10-08, 16:54
przy odpowiedniej diecie oraz zwarzywszy na twoja wage będziesz przybierał na masie nie używajac zadnych suplementów

Blackphoenix
14-10-08, 17:56
czy ja wiem... Mass XXL na początku nie zaszkodzi , biorąc pod uwagę fakt ze jest on tylko uzupełnieniem diety bo znajac zycie i tak koleś jej nie bedzie przestrzegał idealnie

szybszy68
20-10-08, 18:41
ja mam podobny problem waze 65 kg i mam 190 zm wzrostu jakąś tam diete mniej więcej wylukałem i powoli staram sie na nią przeżucać i jak najbardziej jej przestrzegać ale mi się po prostu nie chce jesc , zjem sobie te 2 pierwsze posiłki i po prostu jestem najedzony na pare godzin do tego jeszcze chodze do szkoły od 7.00 do 16.00 . co mam zrobić ? dac se z tym spokuj ?

ner
20-10-08, 18:57
z jedzeniem mam dokładnie tak samo jak kolega powyżej, po prostu nie umiem dużo jeść, a nie chce pchać na siłę bo może się to źle skończyć. Wiecie może jak sobie z tym fantem poradzić?

co do treningu to zastanawiam się nad jakimś ACT na początek jakieś 1.5 - 2 miechy. W necie znalazłem coś takiego:
http://www.kulturystyka24.pl/forum_kulturystyczne/trening_obwodowy_dla_poczatkujacego.html


1.Unoszenie nóg do pionu w leżeniu na plecach-(brzuch),
2.Prostowanie nóg na maszynie w siadzie-(czworogłowe ud),
3.Uginanie nóg w leżeniu przodem na maszynie-(dwugłowe ud),
4.Wyciskanie sztangielek w leżeniu na skośnej ławce-(klatka),
5.Unoszenie sztangielek bokiem w górę w staniu-(naramienne),
6.Wyciskanie sztangi zza karku w siadzie-(naramienne),
7.Podciąganie drążka wyciągu do klatki w siadzie-(najszersze grzbietu),
8.Martwy ciąg na prostych nogach sztangą położoną na podwyższeniu-(proste grzbietu),
9.Naprzemianstronne uginanie ramion ze sztangielkami w siadzie na skośnej ławce-(bicepsy),
10.Pompki na poręczach-(tricepsy),
11.Uginanie i prostowanie nadgarstków ze sztangą w siadzie-(przedramiona),
12.Wspięcia na palce z obciążeniem na barkach-(łydki).

co o tym myślicie? Będzie dobry dla kogoś takiego jak ja?
I jak dobierać ciężary na urządzeniach? Tak żeby się zmachać na maxa robiąc ćwiczenia czy dać trochę więcej luzu?

ner
30-10-08, 19:20
hmm listopad się już zbliża więc czas na podsumowanie

TRENING:
1.Unoszenie nóg do pionu w leżeniu na plecach-(brzuch),
2.Prostowanie nóg na maszynie w siadzie-(czworogłowe ud),
3.Uginanie nóg w leżeniu przodem na maszynie-(dwugłowe ud),
4.Wyciskanie sztangielek w leżeniu na skośnej ławce-(klatka),
5.Unoszenie sztangielek bokiem w górę w staniu-(naramienne),
6.Wyciskanie sztangi zza karku w siadzie-(naramienne),
7.Podciąganie drążka wyciągu do klatki w siadzie-(najszersze grzbietu),
8.Martwy ciąg na prostych nogach sztangą położoną na podwyższeniu-(proste grzbietu),
9.Naprzemianstronne uginanie ramion ze sztangielkami w siadzie na skośnej ławce-(bicepsy),
10.Pompki na poręczach-(tricepsy),
11.Uginanie i prostowanie nadgarstków ze sztangą w siadzie-(przedramiona),
12.Wspięcia na palce z obciążeniem na barkach-(łydki).


dalej nie wiem jak dobierać te obciążenia, na maxa czy dać trochę luzu. Proszę o pomoc


DIETA:
no cóż, na początek postaram się jeść 4,5 - 5 posiłków dziennie, z czego jakieś 3 bardzo białkowe
Tutaj też mam jedno pytanie: jaki konkretny ogólnodostępny jogurt możecie mi polecić? Jakiś który bez problemu można kupić w pierwszym lepszym sklepie


SUPLEMENTY:
nic nie biorę, idę za radą kolegi hardworkOUT


tak to oto wygląda, proszę o poprawienie jeśli coś źle zaplanowałem, najlepiej jak najszybciej, gdyż nie wiem czy będę miał dostęp do komputera w czasie weekendu. W poniedziałek zaczynam i nie chciałbym źle tego robić już na samym początku


Z góry dzięki i pozdrawiam

wukio
30-10-08, 19:58
Nie ma innej rady jak iść na siłownię i się przekonać jakim ciężarem w danym ćwiczeniu dasz radę ćwiczyć. Potem bierzesz ok. 80% tego ciężaru i nim ćwiczysz.

Co do jedzenia. Dużo jest diet na tym forum rozpisanych. Jeżeli nie dasz rady zjeść następnego posiłku to i tak go zjedz. Nic złego nie powinno się stać, trzeba troszkę rozciągnąć ściany przewodu pokarmowego ;) Jak zaczniesz ćwiczyć to apetyt przyjdzie sam.

Jeżeli chcesz jakiś jogurt pić to tylko naturalny, raczej nie ma znaczenia jakiej firmy, jak Ci będzie smakował to go pij.

bld
30-10-08, 20:04
Heh to jest wlasnie to. Ektomorfik nie musi duzo zjesc zeby byc najedzonym. Tez jestem ekto i wiem jak to jest, staraj sie nie opychac jedzeniem na sile lecz jesc czeste, regularne posilki co ok 2h, jesli chodzi o szkole to zawsze mozna sobie wziac ryz i szamac na przerwach. Wiem ze jest to uciazliwe ale jak juz sie poswiecac to w 100procentach!

gumiś
31-10-08, 00:00
trzeba sie przylozyc do treningow i diety a rezultaty beda ,ja moge sie pochwalic 30 kg zrobionymi w 2 lata:)

ner
31-10-08, 19:40
tak się poprzyglądałem temu ACT i trochę rzeczy mnie zaniepokoiło..

6.Wyciskanie sztangi zza karku w siadzie-(naramienne),
8.Martwy ciąg na prostych nogach sztangą położoną na podwyższeniu-(proste grzbietu),
11.Uginanie i prostowanie nadgarstków ze sztangą w siadzie-(przedramiona),

te ćwiczenia są ponoć niebezpieczne, tzn. początkujący, czyli tacy jak ja łatwo mogą nabawić się kontuzji. Wiecie może czy ryzyko jest rzeczywiście tak duże? Wykonywał ktoś początkujący ten ACT i przeżył bez kontuzji?
Informacje o tych zagrożeniach znalazłem w atlasie na kulturystyka.pl (przepraszam jeśli reklamuję inna stronę)

Aha i co do tego jogurtu, jakie macie opinie na temat firmy Danone? Warto kupować ich jogurty naturalne?


Dzięki wielkie wszystkim, naprawdę niewiele bym mógł zrobić bez Waszej pomocy

hardworkOUT
31-10-08, 19:47
jak robi sie technicznie cwiczenia to niemozna sobie krzywdy zrobic to raz.

dwa, a kiedy sie poczatkujacy ma nauczyc ? wlasnie im wczesniej tym lepiej , wiadomo ze nie bedzie robil maksow po 2 miesiacach ale na samym poczatku wyrobi sobie technike, i za pare lat bedzie mial solidne podwaliny do powaznych ciezarow.

Voice666
01-11-08, 12:39
Dieta jest najważniejsza to około 70% sukcesu. Nie jedz obfitych posiłków, nie wszystko na raz, małe porcje (regularne) co 3 godziny.
Ogólnorozwojowy trening będzie najlepszy tak jak koledzy powiedzieli. Musisz wzmocnić każdą partię mięśni. I tak jak zawsze nie wszystko na raz nie rób nie wiadomo ilu ćwiczeń w jeden dzień, podziel to sobie tak żeby się nie zajechać
Obciążenia dobierz tak...
Wez ciężar taki żebyś mógł zrobić jakieś 10 powtórzeń (ale też nie na zupełnym lajcie) i tak sobie machaj, co kolejną serię ciężar będzie cięższy, pózniej możesz go sobie zwiększać.

Voice666
01-11-08, 12:42
Co do tych ćwiczeń to najważniejsza jest technika bo bez niej rzeczywiście łatwo o uraz.
Danone - dobra firma dobre jogurty

mrozikhg
01-11-08, 15:28
jesli nie mozesz duzo jesc lub nie masz apetytu to kup sobie dibenocozide magmun TREC'a. zajebiscie dziala po pierwszym zastosowaniu:)

ner
03-11-08, 18:53
potrzebuję szybko odpowiedzi na 1 lamerskie pytanie:
miałem dzisiaj zacząć ćwiczyć na siłowni ale cholera jasna z przyczyn niezależnych ode mnie będę mógł zacząć dopiero od jutra. Tak więc cykl na ten tydzień to wtorek-czwartek-sobota. O wiele bardziej mi pasuje poniedziałek-środa-piątek. Czy w związku z tym nie będzie żadnych nieprzyjemnych konsekwencji jeśli po tym tygodniu przerzucę się na pon-śro-pią?

z góry thx

wukio
03-11-08, 18:54
Nie powinno :)

slim shady
03-11-08, 19:02
nic Ci sie nie stanie :D bedziesz zył :P

lg team
03-11-08, 19:07
jak jestes 100% ekto to najpierw zacznij cwiczyc i jesc ile sie da,

6 poslkow ed

waga skoczy i sila na plus,

o zbedne kg (fat) nie masz co sie martwic,