PDA

Zobacz pełną wersję : trening hst podstawy



grzela
20-09-08, 19:07
HST- Hypertrophy-Specyfic Training ( trening dla średniozaawansowanych i zaawansowanych)


Chciałbym w sposób jak najbardziej zwięzły i zrozumiały opisać trenig HST. Tak więc nie marnujmy czasu i przejdźmy od razu do sedna.


Trening hst trwa 8 tygodni i jest podzielony na 4 mikrocykle trwające po 2 tygodnie ( 6 treningów) każdy. W każdym z tych mikrocykli wykonujemy inny zakres powtórzeń i tak:

- w pierwszym mikrocyklu wykonujemy 15 powtórzeń w serii
- w drugim mikrocyklu wykonujemy 10 powtórzeń w serii
- w trzecim mikrocyklu wykonujemy 5 powtórzeń w serii
- w czwartym mikrocyklu wykonujemy 5 powtórzeń w serii ( z tym że są to ruchy negatywene)

Trening ten jest odmianą FBW ( trenujemy wszystkie partie mięśni na jednym treningu) i wykonywany jest trzy dni w tygodniu ( np. poniedziałek, środa ,piątek).
Najważniejszą sprawą jest wyznaczenie tzw. maxów dla każdej ilości powtórzeń. Prawidłowe ich określenie ma kluczowe znaczenie w powodzeniu cyklu, determinuje używane obciążenie na poszczególnych treningach.
Przed rozpoczęciem pierwszego HST musimy więc poświęcić tydzień na określenie maxów, bazując na przyszłym schemacie. Przykładowo - w poniedziałek określamy maxy dla 15RM ( wyznaczamy maksymalny ciężar jakim jesteśmy w stanie zrobić 15 powtórzeń), w środę dla 10RM a w piątek dla 5RM. Po tym tygodniu, poświęconym na sprawdzenie maxów, nastąpić musi okres strategicznego roztrenowania – SD ( ok. 9-14 dni).

Kiedy już znamy obciążenia maksymalne dla każdego z mikrocykli, wpisujemy je w ostatni trening każdego z nich. Następnie co trening w tył odliczamy od 2 do 5kg (dla ćwiczeń złożonych, na duże partie, jak np. martwy ciąg czy przysiad będzie większa niż dla np. uginania sztangą) aż do pierwszego treningu. Przykładowo - maksymalne obciążenie dla 5RM = 100kg. Więc:
-trening #6 5x100kg (max)
-trening #5 5x95kg
-trening #4 5x90kg
-trening #3 5x85kg
-trening #2 5x80kg
-trening #1 5x75kg

Zasady HST sugerują opieranie treningu o podstawowe ruchy złożone, w celu zmaksymalizowania efektów obciążania wykorzystując określone ćwiczenia.
Zazwyczaj wybieramy po dwa ćwiczenia na duże partie mięśniowe i po jednym na mniejsze. Co do iliści serii w poszczególnych mirocyklach to zaleca się wykonywać:

1 serie dla mikrocyklu 15-tek
2 serie dla mikrocyklu 10-tek
3 serie dla mikrocyklu 5-tek
3 serie dla mikrocyklu negatywów- 5 powtorzeń ( mikrocykl ten wykonujemy ciężarem większym niż dla mikrocyklu 5-tek, z tym ,przy ostatnich 2 powtórzeniach korzystamy z pomocy partnera. W przypadku kiedy nie możemy wykonywać powtórzeń negatywnych (brak partnera), ostatnie 2 tygodnie pracujemy na obciążeniach takich jak dla mikrocyklu 5-tek).

Ilość serii dla ćwiczeń ciężkich (jak martwy ciąg), szczególnie dla mikrocykli 5-tek i negatywów) może być zmniejszona o jedna serie.


Generalnie - przerwy utrzymujmy na poziomie 1,5 - 2 minut. W celu zwiększenia czasu odpoczynku danej grupy, możemy zastosować parowanie antagonistycznych partii mięśniowych. Kiedy wykonujemy serię na jedną partię, ta druga odpoczywa. Przykład:
-1x wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
-1x ściąganie drążka wyciągu górnego
-1x wyciskanie sztangi na ławce skośnej głową w górę
-1x wiosłowanie sztangą w opadzie



Dla uzupełnienia informacji na temat treningu HST chciałbym przedstawić swój plan. Zaznaczam ,iż nie trenuje na profesjonalnej siłowni dlatego taki a nie inny dobór ćwiczeń (ogólnie w tym systemie i tak unikamy ćwiczeń na maszynach).

W moim przypadku na duże partie zmieniałem obciążenie o 4kg na małe natomiast o 2 kg.

A oto tabele dla poszczególnych mikrocykli




http://img172.imageshack.us/my.php?image=hstgrzelapr7.jpg


P.S. ewentualne wnioski i uzupełnienia mile widziane

grzela
20-09-08, 19:58
aha bo zapomniałem dodać , że łydki i brzuch robię poza hst ( to takie specyficzne mięśnie), każdy kto robi łydki zdaje sobie sprawe co by było np. przy mikrocyklu 5-tek to by musiał być naprawde duzy ciezar, łydki dały by radę ale boję się o kręgosłup:)

monohydrat
06-12-08, 20:56
Czemu to nie jest podwieszone??

Bewolf
19-12-08, 23:33
a jak to jest bo ja nie kapiszi wykonujesz tylko od 1 do 2 serii na cwiczenie dziennie i idziesz do domu??to trening strasznie krutko trwa.

Gutek912
20-12-08, 01:25
Jestem za podwieszeniem!

hardworkOUT
20-12-08, 08:05
jest w spisie.....

grzela
20-12-08, 11:41
a jak to jest bo ja nie kapiszi wykonujesz tylko od 1 do 2 serii na cwiczenie dziennie i idziesz do domu??to trening strasznie krutko trwa.

Poczytaj o fbw:)
tak wykonujesz od 1-3 serii dziennie ale na wszyskie ćwiczenia ( cwiczeń jest ok 10) i idziesz do domu

Wkleje przykład treningu dla 15,10 i 5-tek

HST przykład I.

15
1. Wyciskanie sztangi na lawce skosnej 1x
2. Sciaganie drazka do karku szerokim nachwytem 1x
3. Wyciskanie sztangii na lawce plaskiej 1x
4. Martwy ciag 1x
5. Wyciskanie z klatki 1x
6. Przysiady ze sztanga 1x
7. Unoszenie hantli na bok 1x
8. Wspiecia na palce ze sztanga 1x
9. Uginanie za sztanga stojac 1x
10. Wyciskanie francuskie sztangi 1x


10
1. Wyciskanie sztangi na lawce skosnej 2x
2. Sciaganie drazka do karku szerokim nachwytem 2x
3. Wyciskanie sztangi na lawce plaskiej 1x
4. Martwy ciag 1x
5. Wyciskanie z klatki 2x
6. Przysiady ze sztanga 2x
7. Unoszenie hantli na bok 1x
8. Wspiecia na palce ze sztanga 1x
9. Uginanie za sztanga stojac 2x
10. Wyciskanie francuskie sztangi 2x

5
1. Wyciskanie sztangi na lawce skosnej 3x
2. Sciaganie drazka do karku szerokim nachwytem 3x
3. Wyciskanie sztangi na lawce plaskiej 2x
4. Martwy ciag 2x
5. Wyciskanie z klatki 3x
6. Przysiady ze sztanga 3x
7. Unoszenie hantli na bok 2x
8. Wspiecia na palce ze sztanga 2x
9. Uginanie za sztanga stojac 3x
10. Wyciskanie francuskie sztangi 3x

ciaastek91
20-12-08, 12:14
grzela, a co myslisz o tym, zeby darowac sobie mikrocykl 15stek?

grzela
20-12-08, 15:17
Jeśli to bedzie twój pierwszy cykl HST - proponuje nie pomijać mikrocyklu 15stek (on z pozoru wydaje się słaby)

W kolejnych cyklach zazwyczaj pomijamy mikrocykl 15stek i zaczynamy od razu od 10tek.
Nie wyznaczamy tez maksów -zwiekszamy poprzednio wyznaczone o ok 10%

.Smile
20-12-08, 21:57
ładny art, wszystko ładnie czytalne.
sog

Napinacz01
21-12-08, 02:19
Od Stycznia zaczynam trening FBW, a potem może spróbóję to HST , POZDRO :D

Bewolf
29-12-08, 08:59
a przy tym treningu wskazana jest czesta zmiana cwiczen??

pokoandloko
29-12-08, 09:14
nie. tu główna role graja cwiczenia podstawowe. ustalasz takie i nie inne na te 8 tyg. a trening bardzo dobry- robiłem 3 tyg tylko bo nie mia lem wiecej czasu i siłowo to wymiata. pozdro

grzeg
08-02-09, 17:28
Mam dwa małe pytania odnośnie tego treningu. Czy przy ustalaniu maksow równiez wykonujemy 1 serie na 15, 2 na 10 i 3 na 5? I czy ustalenie tego wszystkiego w ciągu jednego tygodnia nie bedzie zbyt trudne? Drugie pytanie to czy okres strategicznego roztrenowania czyli te 9-14 dni to jest rozumiem przerwa w cwiczeniu tak? Wybaczcie moją niewiedze ale jestem tu nowy.

patryk1336
09-02-09, 17:11
a czy cwiczenia sa tylko podane jakie czy jest wszystko w odpowiedniej kolejnosci? bo dlamnie jakos to dziwnie wyglada klatka na początku a na koncu triceps ??

ja zaczne za jakies 2 tygodnie ten trening ale rozstawilem sobie go tak .

1 przysiad
2 klatka płaska
3 klatka skos
4 francus lub wyciskanie wąsko.bądz poręcze lubie se to zmieniac.
5 martwy ciąg
6 wiosłowanie lub drązek nachwyt szeroko
7 wyciskanie z klatki (mam rozumiec barki?)
8 unoszenie hantli na boki
9 uginanie na bicepsy
wyzucilem tylko lydki i zamiast sciagania wyciągu wstawilem wioslolowanie lub drązek

co o tym sądzicie ??

grzeg
25-02-09, 20:21
Grzela co myślisz o takich ćwiczeniach?

1. drązek
1. wyciskanie na płaskiej
2. wiosłowanie sztangą
3. wyciskanie na skośnej
4. martwy ciąg
5. wyciskanie sprzed głowy
6. przysiady ze sztangą
7. unoszenie hantli bokiem
8. wspiecia na palce ze sztanga
9. francuskie leżąc
10. uginanie sztangi stojąc
11. pompki

pompki w sensie na dwoch lawkach, nie mam poreczy