PDA

Zobacz pełną wersję : Żywe COOLtury bakterii



tm7
18-09-08, 22:26
Bakterie kojarzą się zwykle bardziej z chorobami, aniżeli produkcją serów czy jogurtów. Jednak już od stuleci doceniane jest dobroczynne działanie jogurtów a to właśnie głównie za sprawą bakterii kwasu mlekowego.
Jogurty produkowane są z mleka pasteryzowanego z dodatkiem mleka w proszku (lub zagęszczonego). Po odparowaniu części wody i ukwaszeniu zakwasem żywych kultur bakterii stają się naturalnym lekiem dla naszego zestresowanego i zmęczonego złym sposobem odżywiana żołądka.
Obecność bakterii z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium powoduje, że regularne spożywanie jogurtów:


przyśpiesza perystaltykę jelit, zapobiegając powstawaniu zaparć,
obniża stężenie cholesterolu (bakterie hamują jego wchłanianie z przewodu pokarmowego)
przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczej flory bakteryjnej (odpowiedzialnej za powstawanie wzdęć i uczucia pełności),
łagodzi nietolerancję laktozy (bakterie wytwarzają enzym, który rozkłada laktozę do cukrów prostych)
zapobiega powstawaniu i rozwojowi choroby wrzodowej (badania wykazały znaczącą rolę bakterii jogurtowych w zwalczaniu Helicobacter pylori - bakterii, której przypisuje się jeden z czynników powstawania choroby wrzodowej)
mogą mieć również hamujący wpływ na rozwój nowotworów, głownie jelita grubego

Jak wybierać jogurty?

NATURALNY CZY OWOCOWY
Jeżeli lubisz owocowy smak jogurtu nie musisz z niego rezygnować. Jednak, korzystniejsze dla Twojej linii będzie ich samodzielne przygotowywanie. Kubeczek jogurtu owocowego to nic innego jak jogurt naturalny z dodatkiem owoców i łyżeczki cukru... Nie należy zapomnieć jeszcze o aromatach - nieodłącznym dodatku jogurtów owocowych.
Poza tym przygotowując jogurt z dodatkami samodzielnie masz dodatkowo pewność, że będzie Z OWOCAMI a nie tylko O SMAKU owocowym.

0% TAK I NIE
Wybierając jogurty kieruj się, przede wszystkim zawartością cukru – wybieraj te bez tego zbędnego dodatku. Zawartość tłuszczu, w spożywanych produktach mlecznych może wynosić ok. 2%, bez szkody dla figury, a z korzyścią dla zdrowia.

WAPŃ KONTRA TŁUSZCZ
Udowodniono naukowo, że pokrycie dziennego zapotrzebowania na wapń (które dla osób dorosłych wynosi ok. 1000mg) nie tylko zapobiega osteoporozie, ale również wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Jeden kubeczek jogurtu (150g) dostarcza ok. 250mg tego naturalnego "spalacza".
Ponadto wapń jest najlepiej przyswajalny właśnie z produktów mlecznych, gdyż laktoza i aminokwasy, wspomagają wchłanianie tego pierwiastka.


Opracowała Magdalena Zgutczyńska, dietetyk

slim shady
19-09-08, 21:56
"Jeden kubeczek jogurtu (150g) dostarcza ok. 250g tego naturalnego "spalacza". " chyba jakis bład jest

tm7
19-09-08, 23:35
"Jeden kubeczek jogurtu (150g) dostarcza ok. 250g tego naturalnego "spalacza". " chyba jakis bład jest
już poprawione ;)

grzela
20-09-08, 11:43
sprawdzcie to ( zaznaczam nie chca was zniechęcać bo sam dalej spożywam przetwory mleczne ale reportaz daje do myślenia)

http://uwaga.onet.pl/1506986,1,archiwum.html