PDA

Zobacz pełną wersję : Ryby



pey
24-09-06, 23:56
Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryby powinny przynajmniej 2-3 razy w tygodniu zastąpić mięso w daniach obiadowych. Białko ryb jest równie wartościowe jak zwierząt rzeźnych, jego ilość zaś waha się od 6 do 19 g/100 g w zależności od gatunku. W jego skład wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne, które są niezbędne do budowy tkanek. Przyswajalność białka ryb wynosi aż 97%.

Ryby morskie różnią się nieco zawartością składników odżywczych od ryb słodkowodnych: mają m.in. znacznie więcej tłuszczu. Jest to jednak korzystne, zawiera on bowiem niezbędne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Są one wykorzystywane w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Zmniejszają stężenie triglicerydów we krwi oraz jej krzepliwość, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się zakrzepów. Należy dodać, że źródłem tych kwasów są tylko ryby morskie, nie możemy ich znaleźć w żadnych innych produktach!

Szczególnie bogate w kwasy omega-3 są: łosoś, makrela, śledź, halibut, dorsz i tuńczyk. Od zawartości tłuszczu w rybie zależy jej wartość energetyczna. Ryby morskie dostarczają ok. 70-115 kcal/100 g mięsa, słodkowodne zaś 25-75 kcal. Zawierają też wiele cennych składników, m.in. fosfor, selen, magnez, wapń (jedzone ze szkieletem) oraz witaminę D. Szczególnie ważna jest obecność jodu, koniecznego do prawidłowej pracy tarczycy oraz selenu, wykazującego działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

źródło resmedica.pl

degustator
25-09-06, 00:12
gorzej jak ktos nie lubi ryb.... ja lubie tylko łowic :D

pey
25-09-06, 11:20
czasami to dla mnie dziwne jeśli ktoś mówi lub pisze że nie lubi jeść ryb:) ja sam czasami wędkuje ale również lubie jeść - nie zawsze to co złowie :) ale ryby uwielbiam :lol:

dexter37
06-11-06, 11:32
ja jem ryby dwa razy w tygodniu wlicza je bo są bardzo odrzywcze i dłużej bede żył :grin:

tomek.
06-11-06, 22:28
ja tyle rzeczy nie lubie a jem
taki sport

zmuście sie to polubicie :mrgreen:

pey
07-11-06, 00:13
trzeba się zmuszać do wielu rzeczy żeby osiągnąć sukces:/