PDA

Zobacz pełną wersję : Fbw



Phobos
03-09-08, 14:21
Witam.

Postanowiłem przybliżyć wam wielkim skrócie moją historię...
14 lat - trening klatki w celu zniwelowania wady kręgosłupa przez ok. rok
przerwa
16 lat - coś tam ćwiczyłem w domku, żeby nabrać siły... Nic specjalnego.
17-18 lat - ostro się wziąłem za trening, jednak podszedłem do królowej sportu bez większej wiedzy. Wiedziałem jakie ćwiczenia... nie wiedziałem ile razy, jak łączyć ćwiczenia oraz partie. SPLIT.
Skończyłem na początku czerwca. Mamy wrzesień – 3 miesiące przerwy. Cztery licząc cały wrzesień, który odpuszczę z powodu wyjazdu zagranicę na studia. Na miejscu poćwiczymy naprawdę : )
Dowiedziałem się w tym czasie sporo, poznałem mniej więcej swoje ciało i wiem jakie stosować ćwiczenia. Jednak zapomnijmy o roku ćwiczeń, wyjdźmy z założenia, że jestem Początkujący.

Długo przeglądałem opisy treningów. Dokonałem wyboru – FBW. Szczególnie dwa przykuły moją większą uwagę. FBW wg. Arnolda oraz HST. Bardziej przypadł mi do gustu HST. Jednak przez pierwsze trzy miesiące zastosuje „zabawki Arniego”. Zastosuję się do zasady:

Jest to program zbyt trudny dla początkującego i dlatego sugerują, jeśli nie jesteś zaawansowany byś wykonywał tylko dwie serii poszczególnych ćwiczeń przez pierwszy miesiąc. Potem możesz dodać po jednej serii do ćwiczeń 1,2,5,6,7,9,10. Po następnym miesiącu możesz dodać po serii do 3,4,8 ćwiczenia.
Po trzech miesiącach zastosuje HST.
Takie są w skrócie moje zamiary. Mam jednak kilka pytań.


W treningu FBW nie widzę ćwiczeń dla samych przedramion. Może warto je dodać na koniec treningu, gdyż mięśnie te nie wymagają dużo energii.
Wyciskanie na ławce płaskiej. Wiem, że temat był poruszany, ale jeden mówi tak, drugi inaczej. Powiem jak ja rozumiem – kładziemy się, odwodzimy łopatki, wypychamy klatkę do przodu. W takiej pozycji część lędźwiowa nie dotyka powierzchni ławki. Dupsko oczywiście całą powierzchnią.
a) Czy dobrze? Czy barki znajdują się na ławce – dotykają jej?

Gryfem delikatnie dotykamy klatki między sutkiem a szyją i wypychamy do góry.
b) Ruch opuszczania powinien być wolniejszy od wypychania do góry (negatyw), czy opuszczamy szybciej, podnosimy wolniej?

Ćwiczenia i kolejność ich wykonywania. Zaczynamy wiadomo od dużych partii.

Myślałem nad:

Podciąganie na drążku szerokim uchwytem, wersja głową za drążek.
Wyciskanie na ławce płaskiej.
Przysiady.
Martwy ciąg.
Wyciskanie na barki.
Francuskie wyciskanie.
Uginanie ramion ze sztangą.
Wspięcia na palce.

Jak myślicie?


Jak powinienem wykonać ten trening? Załóżmy, że wykonuję wyżej wymienione ćwiczenia po dwie serie każde. Lepiej robić seriami, np. wyciskam Podciąganie na drążku, dwie serie. 1 seria, 1.5 min przerwy, druga seria i kolejne ćwiczenie, czy może obwodowo – podciąganie 1 seria, bez żadnej przerwy podchodzę do drugiego zestawu – klata, trzeciego, itp. Zrobię tak 10 zestawów po jedną serię każdego ćwiczenia i powtórzę cały obwód jeszcze raz (2 serie) ?


Na razie to wszystko co mnie nurtuje, jednak jestem przekonany, że wraz z Waszą odpowiedzią na wyżej wymienione pytania, będą następne : )

Czekam na odp. i pozdrawiam!

Józiu
03-09-08, 16:38
Przy wyciskaniu dobrze że barki dotykaja lawki, to normalne.
I trening rób 2 serie jednego cwiczenia i potem kolejne cwiczenie 2 serie...itd.

Pozdro:)

sts
03-09-08, 17:17
trening spoko choć na mnie akurat nie za bardzo działa wole bardziej męczące raz a porządnie albo 2 :)

Phobos
04-09-08, 17:29
dzięki Panowie.
W dalszym ciągu czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam

666
05-09-08, 15:14
FBW ok, ale 1 zestaw?? jesli tak to :

Podciąganie na drążku szerokim uchwytem, wersja głową za drążekwioslo hantel jednoracz 2s.
Wyciskanie na ławce płaskiej.3s
Przysiady.3s
Martwy ciąg. 3s
Wyciskanie na barki.2s
Francuskie wyciskanie.2s
Uginanie ramion ze sztangą. 2s
Wspięcia na palce.wywal daj uginanie nog lezac

i teraz kolejnosc : nogi,plecy,klatka,barki,tric,bic nie w innej tylko w takiej, jeden zestaw na fbw ze stazem jak twoim moze byc troche zbyt malo. 1-2zestawy 3x w tygodniu
axaxaxx jesli jeden zestaw gdzie a to trening x wolne.

lub 2zestawy

axbxaxx
bxaxbxx

jest wiele kombinacji, lub fbw 5x5 tez bdb plan, jesli bedziesz chcial to ci moze to przyblizyc.

Treningu nie wykonujesz obwodowo, to nie act, robisz po koleji jak leci.


sts
brak pojecia o treningu jesli uwazasz ze plan byl ok.

Cwiczyles tym sposobem? jesli nie to sie nie wypowiadaj, podales niby argument ze wolisz raz a porzadnie, ok przy odpowiednim stazu i poziomie zaawansowania mozesz sie zanudzic fbw, ale przy mniejszym to juz inna sprawa, miesnie sa przetrenowane wiecej x w tygodniu ale z mniejsza intensywnoscia, co przeklada sie na efekty bo nie tracisz fazy nadkompensacji, jak to sie dzieje przy zwyklym splicie 1x w tyg.

Phobos
06-09-08, 22:24
Z1 - 2.
Przysiady - Hack Prz.
Uginanie nóg leżąc - Wspięcia ze sztangielką.
Podciąganie szer. u. - Wiosłowanie.
MC - "Dzień dobry" lub MC prostych nogach.
Wyc. poziom - Wyc. skos.
Wyc. zza głowy - Podciąganie sztangi wzdł. tuł.
Franc. leżąc - Pom. na poręcz.
Uginanie ze sztangą - Młot w podporze o kolano.

Starałem się wyeliminować sztangielki, gdyż nie będę w stanie użyć precyzyjnego ciężaru podczas progresji, z wyjątkiem bicepsów...
Dodać przedramiona do treningu?
Po plecach bary, więc po MC dodać szrugsy? Kaptury i rozgrzeję naramienne...

666
07-09-08, 08:38
Przysiady - Hack Prz.
Uginanie nóg leżąc - Wspięcia ze sztangielką.
Podciąganie szer. u. - Wiosłowanie.
MC - "Dzień dobry" lub MC prostych nogach.
Wyc. poziom - Wyc. skos.
Wyc. zza głowy - Podciąganie sztangi wzdł. tuł.
Franc. leżąc - Pom. na poręcz.
Uginanie ze sztangą - Młot w podporze o kolano.


Tak to napisales ze nie ma jak poprawic, masz tutaj poprawke gotowa do uzytku.

a

przysiad 3s
uginanie lezac 2s
wioslo 2s
mc 3s
wl 3s
wyc na barki stojac 2s
francuskie lezac 2s
uginanie ramion 2s

b
hack przy, albo wykroki 3s
mc na "prostych" 2s
podciaganie sie na drazku szeroko do klatki nachwyt 2s
unoszenie z opadu 3s
wyc skos 3s
wyc hantli na barki 2s
pompki na poreczach 2s
cos na bica obojetnie co oby nie izolowane2s

Phobos
16-09-08, 12:07
Spoko... Widzę to tak:

rozgrzeweczka;
trening, przed każdą partią mała rozgrzewka, np przed wyc. na pł. seria samym gryfem lub niewielkim obciążeniem;
jakaś rozgrzewka na koniec, aby uspokoić mięśnie.

Nie dodaje przedramion i kapturów.
Pierwsze 2 tyg. powrót.
Drugie 2-3 tyg. obliczanie ciężarów.
Dalej, z całym info, mogę wreszcie zaczynać.