PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrać obciążenie



mb83
25-08-08, 13:50
Witam.
Domyślam się, że to temat - rzeka, ale kto pyta nie błądzi.
Pytanie jak w temacie. Jakie są ogólne wskazówki doboru obciążenia do treningu. Chodzi o ćwiczenia z wolnymi ciężarami na masę. Od czego to zależy. Czy chodzi o to, żeby wymęczyć się do reszty podnosząc ciężar, a jak już tak nie "daje w kość", to zwiększyć obciążenie czy jak?

RockyBalboa
25-08-08, 14:15
ciężar zwiększasz stopniowo, ciężar dobierasz sobie taki aby podnoszenie go stanowiło dla ciebie wysiłek ale jednocześnie żebyś dał rade zrobić nim swoją wyznaczoną ilość serii, a jak już poczujesz że twój organizm się do niego przyzwyczaił już i czujesz ze to juz nie jest dla ciebie wysilek to zwiekszasz ciezar na wiekszy.

Reflex__88
25-08-08, 16:03
kiedyś czytałem że 60% max obciążenia angażuje już wsz włókna mięśniowe... ja ładuje tyle żebym w ostatniej serii danego ćwiczenia ostatnie powtórzenie zrobił ostatkiem sił...

VegetaSSJ3
25-08-08, 19:33
Z dobraniem ciezaru to sprawa indywidualna sam musisz wyczuc ciezar jaki dobrze bedzie ci szlo

mb83
25-08-08, 20:56
ok. Dzięki za odpowiedzi.
Mam jeszcze takie jedno pytanie. Czy w treningu na masę dopuszczalne jest abym z każdą serią zwiększał liczbę powtórzeń czyli np. wykonuje jakieś ćwiczenie z ciężarem np. 10kg i wykonuje seriami 12 13 14 15 16.

Kilu
26-08-08, 00:07
przy progresji zmienia sie wartość obciążenia

co do pierwszego posta są dwie wskazówki:
1. pod koniec danego ćwiczenia musisz czuć jak płoną/pieką cie mięsnie
2. ostatnie powtórzenie, ostatniej serii idzie tak ciężko ze kolejnego nie dasz rady

Reflex__88
26-08-08, 09:20
Kilu jak się zwiększa ilość powtórzeń to raczej regresje się stosuje... i nie mów chłopakowi że musza go piec mięśnie bo się będzie zastanawiał czy coś z nim nie tak jest...

VegetaSSJ3
26-08-08, 14:53
ok. Dzięki za odpowiedzi.
Mam jeszcze takie jedno pytanie. Czy w treningu na masę dopuszczalne jest abym z każdą serią zwiększał liczbę powtórzeń czyli np. wykonuje jakieś ćwiczenie z ciężarem np. 10kg i wykonuje seriami 12 13 14 15 16.
Ten przyklad co podales to nazywa sie regresja czyli ze zaczynasz od ciezszego ciezaru i s chodzisz na lzejszy czyli odwrotnosc progresji radzilbym ci lepiej robic trening z progresja jest efektywniejszy i nie tak kontuzjogenny

Kilu
26-08-08, 17:48
Kilu jak się zwiększa ilość powtórzeń to raczej regresje się stosuje... i nie mów chłopakowi że musza go piec mięśnie bo się będzie zastanawiał czy coś z nim nie tak jest...

A sorki, pomyliło mi sie :P
Co do pieczenia to czytałem w MDevelopment ze to dobry sposób na szybki przyrost

VegetaSSJ3
26-08-08, 20:07
No ja wiem czy taki dobry sposob raczej u zawodowcow a nie dla poczatkujacych

mb83
26-08-08, 21:05
Ok. To sobie dokupie jeszcze kilka krążków, aby móc robić tą progresję.
I jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło, a mianowicie oddychanie. Wiadomo, że wydech robi się w czynnej fazie ćwiczenia (czyli np. przy wyciskaniu). A jak ma się sprawa z treningiem małych grup typu triceps biceps. Też należy w ten sposób oddychać czy odwrotnie, bo gdześ (nie pamiętam gdzie) przeczytałem, że właśnie odwrotnie.