PDA

Zobacz pełn± wersję : [HMB]



tomek.
10-03-06, 17:57
Krótko o HMB

Co to jest HMB?
HMB (B-hydroxy-B-metylomaślan) jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który powstaje w organizmie z leucyny (jeden z aminokwasów).@

Jak działa HMB?

HMB (B-hydroxy-B-metylomaślan) jest skuteczną alternatywą dla niedozwolonych środków dopingujących - wspomaga przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Organizm człowieka po każdym wytężonym wysiłku, przy długotrwałym stresie oraz w wyniku nieodpowiedniej diety, wywołuje proces kataboliczny niszczący białka mięśniowe redukując w ten sposób masę mięśniową. Aby temu przeciwdziałać, mechanizm obronny człowieka wytwarza kwas hydroksymetylomasłowy, popularnie zwany HMB.

Jego zadanie to obrona białek mięśniowych przed rozpadem oraz stymulowanie do czerpania energii z zapasów tłuszczowych, dzięki czemu następuje szybsza i pełna regeneracja mięśni, a zarazem znaczna redukcja tkanki tłuszczowej. HMB znacznie zwiększa efektywność spożywanych białek. Stosując HMB można ograniczyć dobowe spożycie białka nawet do 1 grama na kilogram wagi ciała, przy zachowaniu podobnych rezultatów jak podczas diety wysokobiałkowej.

Co można osiągnąć stosując HMB?

Działanie HMB nie powinno być w żadnym wypadku porównywane z działaniem kreatyny, które jest bardzo szybkie i silne, lecz po kilku tygodniach słabnie.

Stosowanie HMB daje przede wszystkim gwarancję stałego i długotrwałego przyrostu masy mięśniowej, ponieważ nie dochodzi tu do uwodnienia komórek mięśniowych, a przyrost masy podyktowany jest syntezą (budowaniem) nowej tkanki mięśniowej. Stosując HMB można osiągnąć około 1 - 2 kg beztłuszczowej masy mięśniowej w przeciągu 6 tygodni przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Zatem już po pół roku może nastąpić trwały przyrost od 4 - 8 kg beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

Jak stosować HMB ?

Amerykańskie testy wykazały, że suplementacja 2,5g (czyli 3 g Ca-HMB) dziennie pokrywa znaczną część zapotrzebowania organizmu na HMB. Odpowiednie dawkowanie, to około 0,15 grama na każde 10 kg masy ciała bezpośrednio po treningu . Kolejne dawki w ciągu 24 godzin po treningu należy spożywać od 2 do 3 razy dziennie po 0,10 g na każde 10 kg masy ciała. Najlepsze pory przyjmowania: rano po przebudzeniu oraz przed snem .

Warunkiem ""budowania"" trwałej masy mięśniowej jest maksymalizowanie procesów anabolicznych i minimalizowanie procesów katabolicznych. W pierwszym i drugim procesie kluczową rolę odgrywa HMB.

tomek.
10-03-06, 18:01
Teraz kilka ciekawych cenowo propozycji na rynku:


HMB Olimp 400 mega kaspułek
87.95 zł
starczy na 2 do 4 miesięcy!!
http://www.canpol.pl/kulturystyczny/male/1513.jpg




HMB TREC 300 kapsułek
99.00 zł
http://www.canpol.pl/kulturystyczny/male/374.jpg



HMB Vital Max 270 kapsułek
89.00zł
http://www.triceps.pl/images/vitalmax_hmb.gif



HMB HI-TEC NUTRITION 400 kapsułek
95.00 zł
http://www.canpol.pl/kulturystyczny/male/1684.jpg




Jezlei macie jeszcze ciekawe oferty to wrzucajcie śmiało

vanadi
10-03-06, 19:31
najskuteczniejszy jest w płynie :wink:

tomek.
10-03-06, 20:34
ale w sklepach najczesciej ożna spotkać pod postacią kapsułek :razz:

vanadi
10-03-06, 20:51
21 wiek i zeby były problemy z towarem :mrgreen:

tomek.
10-03-06, 20:55
w sumie racja w kazdym wiekszym mieście jest po kilk asklapów i jeszcze do dyspozycji cały internet :grin:

kalach
11-03-06, 19:08
Witam,
wszystko pięknie, ładnie, :mrgreen: przyrost masy mięśniowej..., ale jakie są skutki uboczne przyjmowania HMB?? Jak przyjmowanie tej odżywki wpływa na metabolizm ogranizmu??Czy osoby posiadajace problemy z krążeniem, ciśnieniem, moga przyjmowac ten środek?? O tym też warto napisać!

Pozdro!

tomek.
11-03-06, 19:15
czy przy takich środkach mozna mówić o skutkach ubocznych? przecierz ktoś musi zatwierdzić żeby takie produkty mogły trafic na rynek. oczywiście jeżlei pójdziesz z każdą odżywka do lekarza (zwykłego może nawet sportowego) to oczywiście że ci bedzie mówił żebys tego nie brał że to sa sterydy że to szkodzi.

hmb to pikuś przy takich ostrych spalaczach jak thermal pro opartych na efedrynie czy syntetycznej czy naturalnej.

już kreatyna ma 'większe skutki ubczne'...

sławo
11-03-06, 19:17
nie słyszałem o efektach ubocznych hmb i chba nie usłyszę :smile:

vanadi
11-03-06, 19:18
teoretycznie zadna odzywka nie ma,ale jesli na cos chorujemy i bedziemy walic ostre dawki to hmm moze nie byc ciekawie np ktos kto ma kłopoty z nerkami powinien sobie odpuscic kreatyne

David
16-03-06, 09:40
mam pytanko jak już się zacznie brać hmb to jak sie chce zrezygnować to wystarczy całkiem odstawić czy stopniowo do coraz mniejszych dawek?? :twisted:

sławo
16-03-06, 09:45
jak już zdecydowałeś się brać hmb co nie za bardzo było dobrym pomysłem
to żeby był jakiś skutek to byś musiał brać minimum ze 3 miechy

vanadi
16-03-06, 13:37
j.w zreszta hmb to dosc drogi interes;) :neutral:

David
16-03-06, 14:38
jeszcze się nie zdecydowałem ale z waszych wypowiedzi wywnioskowałem że raczej się nie opłaca :mrgreen: w gróncie jestem raczej początkujący i nie znam się za dobrze na odżywkach :oops: ale trenuje pływanie od 6 lat i bez odżywek ani innych srodków też są niezłe efekty :twisted:

tomek.
16-03-06, 16:20
dorzuć sobie kreatyne do trenignu pływackiego i też poczujesz różnice moze nie w wielkości miesni ale w wytrzymałości szybkości...


rzuć jeszcze to co masz w avatarze(nie wierze że to pisze) i będzie jeszcze lepiej

David
16-03-06, 19:00
pomyślę nad kreatyną widziałem juz dział z nią to sobie dokładniej przeczytam :smile: zapomniałem dodać że od niedawna biorę przed i po treningu KARBo,i czuję z lekka rezultaty..

ps. ziułek na razie nie mam zamiaru brać :twisted: a awator zachęca do jedzenia suruwek z warzyw i owoców ale nie mogłem dokładniejszego znaleść więc wstawiłem to :razz:

fishe
16-03-06, 21:34
Nom kreatynka moze poprawidz ci kondycje a jak do tego bedziesz duzo wody pil to efekty jakies powinny byc widoczne

gruby77
16-03-06, 22:49
tak kreatyna jest super tylko trzeba sie tez zastanowic z jakiej firmy!!! Proponuje hi-tec bo to w miare tania i dobra firma.

vanadi
17-03-06, 07:28
kieruj sie cena,w mono to nawet megabol nie zawodzi;)
Przypominam temat postu "hmb"

fishe
18-03-06, 11:39
Jezeli chcesz brac HMB to musisz zakupic ja conajmniej zebys jadl ja przez 3 miech bo dopiero po takim czasie bedziesz dostrzegal efekty

David
18-03-06, 11:40
z hmb już zrezygnowałem nie będę tego brał ale rozważam o kreatynie :mrgreen:

Samboni
28-03-06, 16:49
nie słyszałem o efektach ubocznych hmb i chba nie usłyszę :smile:

Bo nie ma, jest mozna powiedziec neutralna i nie zawsze pomaga w przyroscie masy lub miesni, jak kto woli. Musi byc brana z glowa i z dieta, zreszta tak jak wszystko w zyciu. Brana w nadwyzce nei zaszkodzi, no chyba tylko ze na kieszen i jak juz wyzej napisane jest czas to okolo 3 + wiecej miesiecy zeby skutki byly widoczne.

pakernia.pl
01-04-06, 02:58
dobra... nie chcialem się wypowiadać, ale... teoretycznie wszystkie preparaty, o których mówimy, są suplementami diety, lub dietetycznymi środkami spożywczymi... i nie powinny szkodzić... w umiarze... :mrgreen: HMB polecam, wg mnie to jest podstawa!!! i nie chodzi tu o to, czy przybędzie na masie, czy ubędzie... chodzi o to, czy przybędzie bialek, czyli mięśni... "dieta cud" i to każda, ma to do siebie, że na wadze się traci... tylko pytanie co??? mięśnie się traci :twisted: i po to wlaśnie jest HMB, można walić odżywki na kilogramy, tylko po co??? jak w pierwszej kolejności spalają się bialka... efekt jest zajefajny :twisted: brać HMB, nieważne jakiej firmy byle dobrej :razz: a dopiero potem ladować kaskę w odżywki...
ale mogę się mylić, w końcu nie jestem atletą :mrgreen:

MADOX
01-04-06, 17:52
OSOBISCIE STOSOWALEM HMB I WIEM ZE DAJE EFEKTY BYNAJMNIE NA MOIM CIELE
STOSOWALEM CYKL KREATYNY(150 KAP)+CARBO(2500g)A NASTEPNIE 300 KAP HMB KREATYNA NAPOMPOWALA CIALO WODA (WYPIJALEM JEJ 5 LIT DZIENNIE )A HMB ZBILO W MASE MIESNIOWA TYM SPOSOBEM 2,5 CM W ŁAPIE I 4 KG MASY MIESNIOWEJ WIECEJ DLA MNIE :mrgreen:

Domel
02-04-06, 22:59
dobra... nie chcialem się wypowiadać, ale... teoretycznie wszystkie preparaty, o których mówimy, są suplementami diety, lub dietetycznymi środkami spożywczymi... i nie powinny szkodzić... w umiarze... :mrgreen: HMB polecam, wg mnie to jest podstawa!!! i nie chodzi tu o to, czy przybędzie na masie, czy ubędzie... chodzi o to, czy przybędzie bialek, czyli mięśni... "dieta cud" i to każda, ma to do siebie, że na wadze się traci... tylko pytanie co??? mięśnie się traci :twisted: i po to wlaśnie jest HMB, można walić odżywki na kilogramy, tylko po co??? jak w pierwszej kolejności spalają się bialka... efekt jest zajefajny :twisted: brać HMB, nieważne jakiej firmy byle dobrej :razz: a dopiero potem ladować kaskę w odżywki...
ale mogę się mylić, w końcu nie jestem atletą :mrgreen:

Ok mowisz ze hmb to podstawa. W jakich dawkach stosowane bo nie powiez mi ze dziala jak nalezy w dawkach zalecanych przez ktoregokolwiek producenta

pakernia.pl
03-04-06, 00:31
aaa... qrcze wiesz co??... w każdych dawkach dziala... o dziwo :lol: bez jaj :mrgreen: ale najlepiej faktycznie stosować tak jak podaje producent...

MADOX
03-04-06, 09:40
TAK ZALEZY JAK DAWKUJESZ JA DAWKOWALEM W DN-4 A W DT- 5

Domel
03-04-06, 09:48
czyli ile w gramach. HMB moze i by bylo dobre ale jako dodatek do bogatej suplementacji a nie jako podstawowy lub jedyny suplement diety. Co do dawek to jesli ktos ma zamiar brac po 3-4g dziennie to jest to najzwyczajniej w swiecie wyzucenie kasy w bloto. Minimalne dawki 8g, najlepiej 10-15g dziennie. Niesetty malo kogo stac na takie dawki. Poza tym hmb jest sprawa drugorzedna, podstawa jest dopracowanan dieta bo bez niej ani rusz. O samym dawkowaniu: przede wszystkim na pusty zoladek!!!

MADOX
03-04-06, 10:16
ja dawkowalem rano naczczo miedzy posilkami po treningu przed snem

pakernia.pl
03-04-06, 16:50
Dopracowana dieta napewno, ale mówię, że HMB to podstawa ponieważ przeciwdziała rozpadowi białek po ćwiczeniu zwłaszcza... a tu Ci żadna dieta nie pomoże ;-)

ziper
03-04-06, 16:55
pomoże białko i ww

hmb może i działa, ale nie tak jak mówią o tym reklamy

MADOX
03-04-06, 19:21
to fakt

Domel
04-04-06, 00:05
Dopracowana dieta napewno, ale mówię, że HMB to podstawa ponieważ przeciwdziała rozpadowi białek po ćwiczeniu zwłaszcza... a tu Ci żadna dieta nie pomoże ;-)

Jest wiele tanszych antykatabolikow niz hmb wiec ten argument odpada, a raczej zostaje obalony :wink:

ziper
04-04-06, 02:25
tak jak pisałem wyżej - ww i białko

nie trza ładować kasy w hmb

zdrówka

pakernia.pl
04-04-06, 19:10
sorki, dalej będę upierał się przy swoim... po pierwsze primo, brałem HMB i były efekty (a u mnie to dziwne :lol: ) a po drugie primo, rozmawiałem z naprawdę dobrym dietetykiem (od kulturystów i strongmanów) i twierdzi, że to podstawa... i tej wersji będę się trzymał...

ziper
04-04-06, 19:15
zjadłem trochę tego ścierwa i nigdy więcej tego nie zrobię

proszę wytłumacz mi na jakiej podstawie twierdzisz, że zachowa mięso lepiej niż białko i ww

przecież najbardziej anaboliczne jest jedzenie, a nie hmb!!!

MADOX
04-04-06, 19:23
pakernia.pl, jakie byly u ciebie efekty brania hmb ile tego wszamales

pakernia.pl
07-04-06, 01:11
no może będziecie się śmiać, ale trudno... nie pakowalem nigdy na silowni i jestem raczej rachitycznej budowy ciala :oops: kiedyś biegalem i jeździlem na rowerku... od pewnego czasu wzięlo mnie na żagle ;-) moja przygoda z suplami zaczęla się 2 lata temu, gdy amatorsko startowalem w regatach na Omegach... i po prostu nie mialem sily, no i masa też nie ta :cry: więc bez żadnej znajomości rzeczy zapodawalem sobie różne (wg mojej teoretycznej wiedzy ) suple... w domu trochę machalem hantlami, brzuszki, przysiady itd...
Bralem nawet kreatynę (monohydrat z Olimpu) ale oczywiście nie miala prawa zadzialać...
generalnie zestaw, który postawil mnie na nogi :lol: i dal silę do zmagań z wiatrem to byl: TopMass Olimp, Acetosteron Olimp i HMB Olimp. TopMass prawdopodobnie byl chybiony, teraz bym wybral coś innego, natomiast HMB i Acetosteron będę zawsze polecal... mialem silę (możecie się śmiać, ale na żaglach czasem się przydaje) i przytylem ok. 6 kg mięśni... bo tluszczu to od urodzenia nie mam poza czaszką :lol:
A teraz żona zapowiedziala, że na żagle nie puści, więc kupuję dechę ;-) Po sezonie opowiem Wam co i jak zadzialalo :lol:

Aha... no i napewno tesyję Olimp i Biogenix... mówcie co chcecie, ja do nich mam zaufanie, sprawdzone... No i zawsze mialem taką glupią zasadę, że lepiej dać zarobić znajomym, niż obcym :lol:

ziper
07-04-06, 01:44
spoko
pamiętaj też, że dużo rolę odgrywa placebo

a poza tym gdybyś nie miał kalorii na + to na bank byś nie przytył nawet jakbyś zjadł 1000 kapsów hmb

pozdro

pakernia.pl
09-04-06, 01:30
:twisted: widzialeś mnie wczoraj... kalorie na plus to ja mialem na studiach... jak nie bylem żonaty :lol: a nie zmienileś zdania co do HMB jeszcze??

ziper
09-04-06, 01:56
a dlaczego miałbym zmienić?

Jasiek1992
09-04-06, 17:52
[shadow=orange:3441831b10]witam mam pytanie mam 14 lat wzrost 177cm i waga okolo 78kg chcialbym kupic hmb z olimpu z kapsułką ktura zawiera 1250 mg Ca HMB czy niemialmym zadnych skutkow ubocznych ??I ile bym musial to brac zeby bylo widac jakies efekty ?? Mam dosyc duży brzuch i slyszalem ze hmb jest dobry takze jakos spalacz tluszczu czy to prawda a mozny by stosowac hmb i L-karnityne takze z olimpu ?? bardzo prosze o odpowiedź pozdrawiam[/shadow:3441831b10]

ziper
09-04-06, 18:00
jak to zrobiłeś, że w tym wieku tyle ważysz?
ćwiczysz w ogóle na siłowni?
biegasz?

czy tylko jesz chipsy i czekolade?

zacznij od podstaw:
ułóż dietę redukcyjną dodaj trening siłowy + aeroby

na razie ni kupuj żadnych supli
mozesz kupić białko jeśli będzie Ci brakować w diecie

vanadi
09-04-06, 18:14
co to znaczy ze top mas byl chybiony ryz i kurczaki tez sa chybione??:>

ziper
09-04-06, 18:22
kogo pytasz bo nie bardzo rozumiem...

wklein
09-04-06, 18:26
Jasiek1992 jak w wieku 14 lat można ważyć 78 kg. Juz mi nie chodzi o ćwiczenia na siłce ale wogóle rusz sie chłopie bo za parę lat nie bedziesz mógł oglądać swego ptaszka bez użycia lustra.
Co do suplementów to troszkę poczekaj boś jeszcze młody.

Jasiek1992
09-04-06, 18:57
niemuwcie ze az tak bardzo jestem gruby bo niezbyt pomnie widac ale co do mojej masy to ze 25 pąpek zrobie a w moich gabarytach nikt niezrobi nawet 1 co do siłki mam ją w domu i ćwicze codziennie po przynajmniej 1 godzinke a na wfie nie tak jak inni zapominam stroju tylko ćwicze zawsze.

wklein
09-04-06, 19:02
a to ok jak dbasz o ruch ale z suplementami to bym sie wstrzymał

vanadi
09-04-06, 19:37
pakernia.pl cos pisal ze top mas byl chybiony;]

Jasiek1992
09-04-06, 20:48
aha a moze by tak kupic L-Karnityne co otym sądzisz ??

ziper
09-04-06, 21:00
słaby pomysł
dużo negatywnych opini

ja jej nie czułem w ogóle

Jasiek1992
09-04-06, 22:04
to co według was było by najlepszym suplementem ?? muj kumpel bral L karnityne z olimpu i schudł 4kg w miesiąc a wy jak sadzicie ??

ziper
09-04-06, 22:25
dieta + efka

a bardziej lajtowo np. Meta Burn XTP, Dyma Burn, Thermo Speed Extreme...

wklein
09-04-06, 22:33
ziper, jeżeli chodzi o l-karnitynkę to jest dobra ale tak jak pisałem tu http://e-kulturystyka.info/viewtopic.php?t=285 lepszy jest Thermo fat burner kumple to biora i są zadowoleni

ziper
09-04-06, 22:49
wklein, l-ka jest słaba
ja jej w ogóle nie czuje

a TFB też nie powala składem

Jasiek1992
10-04-06, 14:02
dobra ostatnie pytanie co wybrać l karnityne czy cos innego tylko bardzo prosze niepodawac mi 4 ruznych suplementow tylko jeden według was najlepszy z gory pozdro :D

[ Dodano: 2006-04-10, 14:03 ]
Aha do tego napiszcie z jakiej firmy bo podobno ma to tez znaczenie czy z olimpu czy z czegos innego

ziper
10-04-06, 14:03
wyżej podałem Ci 3 przykłady
wybierz, który będzie odpowiadał Ci finansowo

Jasiek1992
10-04-06, 14:38
Cena zbytnio niegra roli oby tak do 150zł a moze jakis zestaw na allegro ??

ziper
10-04-06, 14:39
olej allegro
meta burn xtp i dyma burn dostaniesz tu:

www.sport-nutrition.pl

Jasiek1992
10-04-06, 14:42
kurde mysle nadal nad L karnityną i THERMO SPEED EXTREME co wybrac ??

ziper
10-04-06, 14:47
z tych dwóch TSE
piszę Ci już któryś raz, że l-ka jest słaba

ccoć i tak skłaniałbym się ku meta burn xtp
z tej trójki najlepszy składowo

wklein
10-04-06, 15:38
ja tam sie upieram przy swoim bo poprostu widziałem efekty i kumple są zadowoleni Thermo fat burner trec-ka ewentualnie połączony z fat transporterem. Nie zachwalałbym tego gdybym nie widział efektów

ziper
10-04-06, 15:48
błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli

MADOX
10-04-06, 15:52
14 la i taka mssssa niezle narazie zapomnij o suplementach zacznij pozadnie cwiczyc i przestzegac dobrej dietki a to samo juz z siebie bedzie dla ciebie suplementem

wklein
10-04-06, 15:57
w rzeczy samej MADOX ma racje jest za młody na suplementację szczególnie jeżeli chodzi o reduktory

pakernia.pl
11-04-06, 12:22
vanadi: Top Mass byl chybiony dla mnie, nie pisalem, że to zly produkt...
Co do Jaśka i odchudzania... na termogeniki też uważam, że masz jeszcze czas... i powinieneś poćwiczyć :/ Jeśli upierasz się przy l-karnitynie to zobacz tą:
http://sklep.pakernia.pl/product_info.php?cPath=35&products_id=328&osCsid=4bd462991b00d59c4fe90d04258cbe59
tylko przeczytaj opis!!!
Ja bym Ci raczej proponowal CLA z Olimpu albo Treca, przynajmniej hamuje apetyt i jest naprawdę bardzo skuteczne, tylko efekty po ok 6 miesiącach...
A wogóle to sluchaj Zipera ;-)

ziper
11-04-06, 12:31
najbardziej mi się podoba ostatnie zdanie :cool:

MADOX
11-04-06, 14:32
on jest jeszcze za mlody na jakies suplementy iinne pochodne

ziper
11-04-06, 14:42
na jakiej podstawie wyznaczasz przedział wiekowy dla suplementacji?

MADOX
11-04-06, 14:49
nie wyznaczam przedzialow chlopak jest mlody poco ma sie faszerowac juz jak swinia niedlugo noworodko bedzie podawana kreatyna aby byl silniejszy tak ? niech wezmie sie za cwiczenie a nie suplementy one maj wspomagac diete aby byly lepsze efekty treningu a nie ....

[ Dodano: 2006-04-11, 14:51 ]
nich docwiczy tak do 16 lat a nastepnie pomysli o czyms wspomagajacym

ziper
11-04-06, 15:10
nie twierdzę, że nie masz racji
natomiast nie zgadzam się, że wiek decyduje w kwestii suplementacji

fishe
11-04-06, 15:21
to jego sprawa kiedy zaczyna cwiczyc bo pudzianowski w wieku 16 lat bral na klate 160 kg i napewno nie zaczynal brac od 16 lat wiec nie ma co mowic ze jest za mlody liczy sie staz w braniu supli i to nie wszystkich

fishe
11-04-06, 15:22
to jego sprawa kiedy zaczyna cwiczyc bo pudzianowski w wieku 16 lat bral na klate 160 kg i napewno nie zaczynal brac od 16 lat wiec nie ma co mowic ze jest za mlody liczy sie staz w braniu supli i to nie wszystkich

MADOX
11-04-06, 15:28
pudzia i suple hahahahahah dobre pudzian wpierdzielił 3 tony sterydow tylko nie zaprzeczajcie ze nie po jego barwie glosu juz to wynika a co do mlodego to zrobi co chce kazdy ma swoje zdanie na ten temat ja mam takie i wyrazilem je jak komus sie podoba to fajnie jak nie to trudno

Waldi_21
03-05-07, 12:11
madoxa ty co zal dupe sciska to wez tez zreszta sterydy tez trzeba umiejetnie brac a nie jak niektorzy meta i juz cykl dam sobie reke uciac ze ty bys tak nie wygladal nawet jakbys byl na calym ciele pokuty

Punisher
03-05-07, 14:02
na cholere od¶wierzasz temat sprzed roku :evil:

lovelas69
03-05-07, 15:55
omg waldi co Ty tematy kurde stare rozgrzebujesz czytam kolejny ktory powinien byc juz dawno zamkniety...