PDA

Zobacz pełną wersję : Smażenie jajka kurzego



remba33
05-06-08, 17:03
Wiem że bardzo dużo cennego białka dla mięśni zawiera białko jajka kurzego. Chciałbym zacząć ćwiczyć i słyszałem że najlepiej jest wypić samo białko takiego jajka, ale nie jest to zapewne zbyt przyjemne (biorąc pod uwage że trzeba to robić parę razy dziennie) ;/ i tu moje pytanie- jaka jest różnica w białku surowym i ściętym tak jak jest w omlecie? czy takie scięte białko jest o wiele mniej wartościowe niż zwykłe? Prosze o odp...

terrorsiejem
05-06-08, 17:17
nie różnią sie niczym (prawie) podczas smażenia jajko traci znikome ilości wartości odżywczych.

Damian st-ce
05-06-08, 18:54
Odradzam smażenie, ponieważ jajko traci wartości odzywcze i uciekaja one do tłuszczu :) Najlepiej jest gotowac na miekko lub twardo, bo takie białko jest najlepiej przyswajalne.

remba33
05-06-08, 19:09
Czyli rozumiem że od omleta na patelni lepiej jest zrobić jajko gotowane na wrzątku tak? Ale wtedy też białko jest ścinane nie? Czy w takim razie nie ma różnicy dla mięśni między białkiem surowym i ściętym?

mały huba
05-06-08, 19:21
Jajka trzeba poddać obróbce termicznej przed spożyciem. Po pierwsze ochraniasz się przed salmonellą, po drugie białko poddane denaturacji łatwiej się wchłania.

Smażenie czy gotowanie - jeden pies, jajko ma taką samą wartość odżywczą w obu przypadkach(jeżeli tak nie jest to podajcie mi różnicę i miejsce gdzie te białko ucieka/jak znika), tyle że przy smażeniu doliczasz jakiś tłuszcz do smażenia.

ps. jajko nawet bez smażenia jest bardzo tłuste, polecam lekturę dowolnej tabeli kalorycznej.

Damian st-ce
05-06-08, 19:36
Białko nie ucieka, tylko uciekaja minerały. Pozatym gotowane jest zdrowsze niz smażenie, poniewaz nie dokładasz niepotrzebnego tłuszczu. Jednak ja sam preferuje omlety :)

pimols
05-06-08, 19:40
sadzone na teflonie bez tluszczu mozna :)

Damian st-ce
05-06-08, 19:43
mozna :)

Rynju
05-06-08, 19:52
wczesniej pilem, teraz robie na twardo. Jedzac 6 dziennie to picie po miesiacu wychodzi bokiem ;/

Marcinek
06-06-08, 17:15
jajko surowe jest najmniej przyswajalne dla organizmu.

Co do usadzania jajek to odradzam, ze wzgledu na tłuszcz potrzebny w usmazeniu. Polecam wrzucic do wrzatku na twardo ew miekko. Jezeli juz chcesz jajem zajac sie przy uzyciu patelni to polecam jajko z makaronem :)

terrorsiejem
06-06-08, 18:14
jajko smażone na oliwie z oliwek (małą ilośc ) nie zaszkodzi a nawet świetnie sie uzupełnia jedno z drógim.

Romek
06-06-08, 19:04
osobiscie polecam gotowane jest zdrowsze chociaz jezeli wolisz smazone to na oliwie z oliwek :) a tak pozatym kiedys moj kolega uslyszal ze od jedzenia jajek mozna byc "duzym" nie wiem ile ich pochlanial dziennie ale po jakims czasie dostal wysypki i zoladek nie pracowal mu tak jak trzeba tak wiec radze nie przesadzac z duza iloscia jajek

Rynju
06-06-08, 22:02
u mnie 6 dziennie

slim shady
06-06-08, 22:04
a kogiel mogiel moze byc??

remba33
07-06-08, 12:39
Chyba nie bo kogiel-mogiel jest robiony z samego żółtka a nam chodzi o białko...

terrorsiejem
07-06-08, 21:45
Chyba nie bo kogiel-mogiel jest robiony z samego żółtka a nam chodzi o białko...

a jemu może chodzi o żółtko :)

Daro17
08-06-08, 11:07
Nie pij surowych jajek bo ptasiej grypy dostaniesz i ci ptak odpadnie hehe.

Rynju
08-06-08, 11:15
daro
Co najwyzej salmonella (wymioty, biegunka przez jakies 3 dni)

pw
11-06-08, 13:30
salmonella to jedno, ale również białko awidyna powoduje degradację biotyny produkowanej przez nasza florę bakteryjną co moze doprowadzić do niedoborów. Pomijając że duże ilości białka (często za duże) w diecie powodują nasilony rozwój bakterii gnilnych, fekalnych i w konsekwencji do zaburzenia funkcjonowania flory bakteryjnej (kto nie słyszał w siłowni "mam srake po tym białku").
Dodatkowo jeśli ktoś jest uczulony na kilka białek w jajku po obróbce termicznej nie musi się objawiać alergenności jaja kurzego.

Rynju
11-06-08, 15:27
wiadomo nie mowimy o alergikach. Liczy sie 10 najwazniejszych skladowych bialek z jaja, po gotowaniu jest ok

Gutek912
13-06-08, 17:27
ile jajek MaX dziennie można?? aha i czy jak bede jadł z żółtkiem to bedzie OK (chodzi mi o cholesterol)

Rynju
13-06-08, 22:25
w takim wieku mozna i nawet 12 jajek jesc z zoltkiem dziennie

pw
13-06-08, 23:14
cholesterol z jajka nie ma znaczącego wpływu na cholesterol w ustroju. Jedynie zastrzeżenia czytałem wyłącznie odnośnie ludzi którzy mają podwyższony ldl, że powinni unikać (jednak nie wyjaśnione dlaczego??).