PDA

Zobacz pełną wersję : Przerwy między seriami



Hedowiec
24-05-08, 13:52
witam

Jestem ektomofem 17 lat, 58kg, 171cm, na siłowni 5 mc bez większych rezultatów w masie,

Mam pytanie dotyczące przerw między seriami. Wyczytałem, że w moim przypadku powinny one wynosić 1min. Na siłce ćwiczy nas trzech i każdy po koleji wykonuje wszystkie ćwiczenia i przerwy to jakieś 3-5 min. Raz ćwiczyłem sam i spróbowałem krótszych przerw to przy wyciskaniu czy innych ćwiczeniach wogóle nie mam siły po tak krótkim czasie i swoje musiałem wyczekać aż bardziej odpoczne.

Jak to jest z tymi przerwami, co o tym sądzicie

A i jeszcze mam pytanie dot gainera, czy można go stosować nieregularnie tzn jak nie mam czasu/ możliwości na zrobienie poisiłku to wtedy go spijam raz na jakiś czas, czy muszę codziennie o okreśonych porach.
pozdr

47
24-05-08, 14:10
na mase przerwy od 2-3 minut przy normalnym planie treningowym :P

Hedowiec
24-05-08, 14:19
a czy wejdzie mi masa jak będe miał diete ale ćwiczył tak jak teraz z takimi przerwami 4 minutowymi

47
24-05-08, 15:31
troche za dlugie...
przeciez wykonanie jednej serii trwa gdzies do 30 sekund. naweet jak robia jedna serie minute no to masz dwie minuty przerwy.

Fubu111
24-05-08, 23:14
To zależy czy jesteś ekto mezzo czy endo morfikem. Ekto może być 3-4 min mezzo max2 a endo max 1min. I nie płacz że nie masz siły mięśnie nie urosną jeżeli nie będom boleć hłe hłe!

tom
24-05-08, 23:28
po co 4 min?
zmarnujesz dodatkowa godzine ( no moze nie cala) na silce...

Fubu111
25-05-08, 09:42
Ja nie mówie że to ma być dokładnie 4 min. ale że ektomorficy mają szybką przemianę materii to można to tak zrobić przecież możesz zacząć nową serię po minucie a a endomorficy mają mniejszą przemianę i dlatego muszą torchę bardziej te mięśnie wyczerpywać

mateusz12115
25-05-08, 13:23
co znacza te pojecia endo mezo itd... a i te 3 min to przerwa miedzy seriami czy cwiczeniami

terrorsiejem
25-05-08, 15:19
oj widze że masz duze zaległości :)
Ektomorfik jest to osoba charakteryzująca się drobną budową ciała (chudą szyją, wątłą klatką piersiową), brakiem otłuszczenia oraz szybkim metabolizmem. Ektomorficy, by utyć, muszą spożywać co najmniej pięć średnich posiłków dziennie (jedzenie trzech pełnym posiłków może przyspieszyć metabolizm) oraz pić od trzech do czterech litrów wody.
mezomorfik-Osoba ładnie wyrzeźbiona, proporcjonalnie zbudowana i posiadające ładne i wydatne mięśnie. Nie ma problemów z nabieraniem masy i rzeźbieniem jej. Jest to idealny typ genetyczny wręcz "stworzony" do bycia kulturystą
endomorfik-Osoba o dość zaokrąglonych kształtach, łatwo zwiększająca swoją masę mięśniową, ale mająca problemy z wyrzeźbieniem (wraz z nabywaniem masy mięśniowej, nabywa również sporo tkanki tłuszczowej). Osoba ta ma wielki apetyt i wolną przemianę metaboliczną.
i teraz zadanie stajesz przed lusterkiem i patrzysz jaki typ budowy ciała masz (przydaje sie to np.przy układaniu diety,doborze ćwiczeń-przy wszystkim co związane z kulturysytką)

47
25-05-08, 15:36
Ja nie mówie że to ma być dokładnie 4 min. ale że ektomorficy mają szybką przemianę materii to można to tak zrobić przecież możesz zacząć nową serię po minucie a a endomorficy mają mniejszą przemianę i dlatego muszą torchę bardziej te mięśnie wyczerpywać
co to za jakis dziwny podzial?
przy masie sie cwiczy od 2-3 minut przerwy, chyba ze sie ma jakis plan niemieckich ciezarowcow czy cos podobnego.

mateusz12115
25-05-08, 17:56
a jak powiem ze byłem kiedys grubasem a teraz schudłem i to duzo to jaki typ budowy ja mam? mam dosyc duza skłonnosc do tycia ale nie chce mi sie jesc.

Fubu111
26-05-08, 18:32
Ja czy ty tego nie wiesz że jest taki typowy podział na ekto, mezzo i endo morfów ja mam 13 lat it o wiem a wy?? dobra macie tutaj arykuł:
Te 3 rodzaje to: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik, są one zależne od naszej budowy genetycznej. Mają one więcej wspólnego ze strukturą kośćca i całej 'ramy' kostnej, aniżeli ze strukturą mięśni. Ciekawą jest jedna wspólna cecha jaką wszyscy posiadamy. Każdy z nas z reguły jest niezadowolony ze swojej budowy. Chudy chce nabrać masy, muskularny chce być bardziej 'pocięty', nie wspominając już typowych grubasów. Nie wolno jednak popełniać pospolitego błędu, wierząc, że reguły diety i ćwiczeń są takie same dla poszczególnych typów. Trzeba sobie uświadomić, że jednak każdy jest inny i dostosować te reguły do siebie. Spójrzmy na ogólne cechy ektomorfika, mezomorfika i endomorfika:

Ektomorfik. Jest to człowiek charakteryzujący się drobną budowa ciała, który ma bardzo duże problemy z budowaniem masy mięśniowej oraz u którego metabolizm przebiega niezwykle szybko. Można powiedzieć, że pozytywnym aspektem organizmu ektomorfika jest fakt iż jego ciało bardzo szybko odbudowuje ubytki spowodowane treningiem (oczywiście przy założeniu, że stosowana jest właściwa dieta). W związku z tym raczej nie występuje u niego ryzyko przetrenowania. Ciało ektomorfika zawiera zazwyczaj niski poziom tłuszczu. Ektomorficy w porównaniu do ludzi należących do innych kategorii, muszą spożywać znacznie większe ilości kalorii [można spokojnie dodać 1000 lub 2000kcal], jeżeli tak się nie będzie działo, mięśnie w okresie regeneracji zużyją całe pokłady energii a potem "strawią siebie same". Minimum 5 pełnowartościowych posiłków dziennie, preferowane duże ilości złożonych węglowodanów oraz białka. Jeżeli chodzi o trening nie można sobie popuszczać. Intensywność plus ciężar równa się masa. Treningi muszą być ciężkie by należycie pobudzić mięśnie do wzrostu.

Mezomorfik. Tacy ludzie są w pewnym sensie najszczęśliwsi spośród trzech wszystkich. Mają tendencje do bycia muskularnymi, zachowując najlepsze atrybuty ektomorików i endomorfików. Mezomorfik to typ człowieka, który raczej nigdy nie ma problemów ze zmianą wagi ciała. Jego metabolizm na ogół uznawany jest za normalny. W porównaniu z ektomorfikiem, mezomorfik jest zwykle silniejszy, większy a jego ciało zawiera nieco więcej tłuszczu. Dużym plusem organizmu mezomorfika jest fakt iż nie musi on dostarczać tak dużej ilości kalorii aby utrzymać "status quo". Powinien się on stosować do ogólnych zasad dobrej diety, nie przesadzając z dowozem kalorii aby zachować w miarę nieotłuszczoną sylwetkę. Jeśli chodzi o wady można tutaj przede wszystkim powiedzieć o wydłużonym okresie regeneracji między sesjami treningowymi oraz o zbytniej pewności siebie. Mezomorficy często wierząc ślepo w swoją wspaniałą genetykę - nie poświęcają odpowiedniej uwagi dobrze zbilansowanej diecie i ciężkiemu treningowi.

Endomorfik. To człowiek sporych rozmiarów, przysłowiowy "kawał chłopa". Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jego przypadku metabolizm bije na głowę dwa poprzednie przypadki a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Należy przyłożyć uwagę do zmniejszonego spożycia tłuszczów i węglowodanów. Polecane są chude źródła białka takie jak ryby, indyk i białka jaj. Dobrym sposobem jest spożywanie 7 mniejszych posiłków dziennie, co pozwoli na lepsze spalanie kalorii. Należy stosować aeroby - pływanie, jazda na rowerze itp. Trening powinien składać się z serii o umiarkowanym ciężarze, z limitowanym czasem odpoczynku pomiędzy nimi. W związku ze spowolnionym metabolizmem zwiększa się również czas przeznaczony na odpoczynek i regenerację.

mateusz12115
26-05-08, 20:48
ja wiem ze to sa typy budowy ciala chcialem zebyscie tylko przypomnieli co ktore znaczy bo zapomnialem Fubu masz sog dzx

MhL
26-05-08, 22:31
Fubu111 jest zasada na forum

Nie twoj tekst - Podaj zrodlo.

mateusz12115 wojek google nie spi nigdy:

pisze to po raz setny
ekto - ciekzo łapie mase ( kazda ), hargainer to jakby najciezsza odmiana ze prawie w ogole nie moze złapac masy
mezo - najlepsza budowoa, umiesniona sylwetka i nie duzo tłuszczu
endo - łatwo łapie tłuszcz, miesnie tez dosc łatwo, taki grubasek

oSiŁeK_sNd
26-05-08, 23:06
spoko ten art ale faktycznie jesteś winien podania źródła :]

Daro17
27-05-08, 12:22
omg...chłopak wykonuje trening na masę czyli rozumiem, że jakiś spory ciężar 4-5 serii każdego ćwiczenia po jakieś 6-8 powtórzeń.
Odpoczynek zależy bardziej od jego własnego organizmu i na co mu jego organizm pozwala a nie od tego co piszą w internecie. Standard przy treningu na masę to jakieś 90-120 sekund odpoczynku między seriami, chyba że jest to jakiś inny specjalny plan jakiegoś doświadczonego trenera, który ma własne sposoby...
Jak zrobisz 80 sekund odpoczynku to sie nic nie stanie jak zrobisz 130 s odpoczynku to też się nic nie stanie jak zrobisz 140 s też się nic nie stanie.
Natomiast nie wykonuj tego tak jak teraz, że odpoczywasz 3-5 minut, bo po prostu się obijasz chłopie i gadasz z kumplami zamiast ćwiczyć.
A jeśli nie masz siły zrobić kolejnej serii po 2 minutach odpoczynku to znaczy, że zakładasz za duży ciężar... Nie wstydź się zdjąć 5 lub 10 kilogramów ze sztangi, musisz czuć na co stać twoje mięśnie a nie na co stać twoich kolegów, którym za pewne też jest ciężko ale chcą być "fajni" :).
"Słuchaj" swojego ciała, które ma lepsze i gorsze dni i nie zawsze możesz wykonać taki sam trening, czasem jest lżejszy czasem cięższy, bardziej dynamiczny lub mniej dynamiczny.

Daj se spokój, z tym czy jesteś ektomorfikiem czy endomorfikiem czy mezomorfikiem. Są wskazówki treningowe dla każdego typu człowieka, jednak nie znajdziesz dwóch takich samych ektomorfików czy dwóch takich samych endomorfików wal to więc w "czapkę" i nie bierz dosłownie tego co piszą na tych wszystkich stronkach. Ponadto wszystko jeszcze dorastasz i kilka rzeczy może, ale tylko może się zmienić. (przy okazji fubu to u ciebie na pewno się jeszcze dużo zmieni skoro masz 13 lat.)

Co do tych gainerów to radziłbym raczej dietę, którą uzupełnisz zwykłym izolatem białkowym, ponieważ łatwiej nam jeść węglowodany niż białka, jest ich po prostu więcej w produktach spożywczych. Mięsień buduje się z białka a nie z węglowodanów których jest ok. 80-85% w gainerach (pamiętaj "na suchym to nawet trawa nie rośnie"). Jedz dużo wszystkiego oprócz słodyczy tam są tylko węglowodany proste które "zamieniają się" w tłuszczyk bardzo szybko.
No i trenuj na 110% a nie na 10%, nie obijaj się. Te 110% nie dotyczy ciężaru, dotyczy całości twojego treningu ilości powtórzeń, serii, odpoczynku itp.

MhL
27-05-08, 16:34
Daro17 madrze gadasz. Oby wiecej takich forumowiczow