PDA

Zobacz pełną wersję : kilka pytan dot. treningu



hans87
04-04-08, 19:45
Od niedawna cwicze nogi na wolnych ciężarach i przy przysiadzie ze sztangą na barkach słysze jak cos mi strzela w prawym kolanie i chcialem sie was spytac czy to moze być początek jakiejs kontuzji czy to jest normalne?

Napiszcie mi jeszcze jakim cwiczeniem mozna zastąpić "uginanie nóg w leżeniu na maszynie"? chodzi mi o jakies podobne ćwiczenie z wolnym cięzarem.

Ostatnie pytanie brzmi co daje robienie "pompek" na podlodze??

Licze na konkretne odpowiedzi. Pozdro:)

grzesiek7124
04-04-08, 21:58
Ja mam ten sam problem z lewym kolanem. W kolanie strzela mi nawet, gdy kucam i wstaję bez dodatkowego ciężaru. Jednak u mnie jest to następstwem hondromalacji chrząstki. Jakieś 18 lat temu miałem operację po której lekarze zabronili mi jakiegokolwiek obciążania kolan. Nie mogłem biegać, rowerem mogłem jeździć tylko na lekkim obciążeniu. Mimo iż przez 2-3 lata stosowałem się do zaleceń lekarzy kolano bolało mnie prawie codziennie. Gdy jednak zacząłem robić przysiady ze sztangą (wbrew zaleceń lekarzy) kolano przestało mnie boleć po 1-2 miesiącach ich wykonywania. Teraz nie boli mnie praktycznie wcale. Jaki z tego wniosek ? Wzmocniłem mięśnie ud na skutek czego cały ciężar ciała był przekazywany nie na kolano tylko na rozwinięte mięśnie.
Oczywiście teraz "strzyka mi" w tym kolanie cały czas, jednak nie ma bólu.
Jaka przyczyna może być u Ciebie ? Nie wiem, przypuszczam, że to nic poważnego, jednak nie jestem ekspertem w tej dziedzinie tak więc nie chcę Ci nic doradzać. Musisz obserwować to sam. Jeżeli będzie bolało to idź do lekarza.

Odnośnie uginania nóg na maszynie to lepszym ćwiczeniem na mięśnie dwugłowe ud są martwe ciągi "na prostych nogach". Na prostych napisałem w cudzysłowie, gdyż w rzeczywistości są one lekko ugięte. To lekkie ugięci zapobiega "nienaturalnemu" przeprostowi w stawie kolanowym, a w konsekwencji kontuzji.
Jest to według mnie najlepsze ćwiczenie na tą partię mięśniową.

Co daje robienie pompek na podłodze ? Daje rozwój mięśni klatki piersiowej, obręczy barkowej, tricepsów itp. Które partie będą pobudzane w największym stopniu zależy od szerokości rozstawienia rąk. Czy będzie to wzrost masy, czy wytrzymałości mięśniowej zależy to od ilości pompek w seriach.
Oczywiście, gdy pompek nie wykonywałeś nigdy i nigdy nie ćwiczyłeś tych partii mięśniowych to na początku będziesz miał wzrost masy jak i wytrzymałości mięśniowej. Masa mięśniowa będzie wzrastała, gdyż jest to naturalna reakcja organizmu na wybicie go z homeostazy na skutek treningu. Jednak masa ta będzie wzrastała do pewnego momentu. Jeżeli z czasem będziesz coraz bardziej wytrenowany i będziesz robił coraz więcej pompek w seriach, wówczas będzie wzrastała wytrzymałość mięśniowa (masa już nie). Co więc trzeba zrobić żeby znowu nastąpił wzrost masy ? A mianowicie pompki musisz wykonywać z dodatkowym obciążeniem. Kładziesz "coś" lub "kogoś" na plecy i pompujesz. Zwiększając stopniowo ciężar "czegoś" lub "kogoś" masa znowu będzie rosła.

Nie wiem, czy Ci pomogłem ? Pozdrawiam.

Grzesiek.

pablo91prg
04-04-08, 22:46
to pewnie ta sama przypadłość jak takie strzelanie palcami, ja moge dosłownie wszystkim tak pstrykać. Typiara od bilogii mówi, ze to nie grozne ale może doprowadzć do ruchomości stawu czy jakoś tak.

hans87
04-04-08, 23:25
Grzesiek pomogleś mi i to dużo. Co do tych pompek to rozumiem ze jak robisz mało powtórzeń w seriach np. z jakims cięzarem na plecach to idzie w mase, a wytrzymałośc to po prostu duzo powtórzeń? pozdrawiam

grzesiek7124
05-04-08, 08:15
Tutaj również panuje taka sama zasada jak w ogólnym treningu na masę, czy rzeźbę.

Grzesiek.